Co popřát nestačí

30. 12. 2012 / Marek Řezanka

Za několik hodin budeme psát nový rok, 2013.

Z úst prezidenta Klause se patrně dozvíme, jak přes všechny neduhy, za něž mohou Evropská unie, socialisté a podvratné živly, které věří v něco tak katastrofálně falešného jako je občanská společnost, žijeme v nejlepším možném světě a v nejlepší možné době. Vládu zřejmě zkritizuje především za neschopnost komunikace a špatná personální rozhodnutí, možná si neodpustí nějaký ten rýpanec do Karoliny Peake, zároveň ale vyzdvihne, že díky krokům české vlády prý na tom nejsme jako v Řecku. Při této příležitosti jistě polituje, že máme nezodpovědné odbory a různá nebezpečná hnutí.

USA: Na potlačení hnutí Occupy se podílela policie i banky

29. 12. 2012

Z nově zveřejněných dokumentů vyplývá, píše Naomi Wolfová v deníku Guardian, že násilné potlačení protestů Occupy, k nimž došlo v Americe loni na podzim, koordinovaly samy velké mezinárodní banky. Hnutí Occupy bylo potlačeno prostřednictvím násilného zatýkání, likvidace organizační struktury demonstrantů, házením kanistrů na hlavy demonstrujících, používáním tak těsných pout, že to zatčené zraňovalo, věznění spoutaných demonstrantů tak, že byli nuceni se pomočit či pokálet.

Americký Fond Partnerství pro občanské svobody (proč ne americká média?) zažádal o zveřejnění dokumentů zaznamenávajících systematický útlak. Z dokumentů vyplývá, že v USA vznikla děsivá síť koordinovaného útlaku, v rámci níž spolupracovaly ministerstvo pro vnitřní bezpečnost, FBI, policie, regionální integrační centra a soukromý podnikatelský sektor. V některých případech vznikla jednotná organizace, Domestic Security Alliance Council, Rada aliance pro vnitřní bezpečnost. Z dokumentace vyplývá, že američtí policisté, ministerstvo pro vnitřní bezpečnost a banky spolupracovaly v útlaku, zatýkání a neutralizaci pokojných amerických občanů.

Budování kapitalismu v Čechách

30. 12. 2012 / Marek Adam

V současné době se česká společnost ocitá na přelomu. Uvědomujeme si však dostatečně, v jakém přelomovém období se právě nacházíme?

Analyzujeme-li podoby kapitalismu v naší novodobé historii, nevyhneme se tendenci provádět jakousi periodizaci tohoto systému. Zkusme si proto rozčlenit naši kapitalistickou epochu na 4 základní periody.

Krize demokracie

29. 12. 2012 / Lubomír Brožek

Vždy, když se blíží volby, aktuálně (a poprvé přímé) prezidentské, vzpomenu si na slova Pavla Tigrida, vyslovená jinými dávno před ním a znovu a znovu opakovaná, že občan je v den voleb ve své zemi králem. Pavel Tigrid ostatně říkal i jiné věci, například coby ministr kultury byl zastáncem značně diskutabilní myšlenky, že kultura by se měla uživit sama. Naštěstí pro magazín Svědectví, založený roku 1956 v USA (později se jeho redakce přesunula do Paříže), který dlouhá léta řídil, tuto svou zásadu nedodržoval striktně, naopak naneštěstí pro živořící torzo české kulturní publicistiky, ale i vše co souvisí s živým uměním, se zdá, že (nejenom) ministerstvu kultury připadá taková idea stále lákavější.

Jde přece o nás

29. 12. 2012 / Marek Řezanka

Stále nevíme, kdy a zda vůbec nějaká "přímá" volba prezidenta bude. Již vícekrát jsem se vyjadřoval k důvodům, proč stávající podobu této volby za přímou rozhodně nepovažuji -- a již toto téma nehodlám více rozvíjet. Podle mě je evidentní, že politické strany dospěly v určitém momentu k závěru, že parlamentní volba prezidenta by pro ně znamenala takové ztráty, které si zkrátka nechtějí připustit -- a proto byl narychlo spíchnut zákon, který vyvolává v občanech nedůvěru.

PF 2013

Revoluce 21. století neproběhne na barikádách, ale v hlavách a po síti

28. 12. 2012 / Bohumil Kartous

Společnost je evidentně zasažena velkou mírou nedůvěry v cokoliv společenského. Zdánlivý paradox, ale je to tak: tato společnost trpí vysokou mírou vnitřní dezintegrace. Britské listy tento společenský stav velmi dobře odrážejí: tzv. levicové úvahy a postoje se radikalizují, ubývá těch, kdo by byli ochotni oponovat, naopak přibývá čtenářů. Už tu bylo mnohokrát poukazováno na fakt, že společenská změna nepřichází, protože k tomu mnoho schází. Zejména k tomu schází chuť opustit svoji zónu komfortu, která silné české střední třídě (pohrobek socialismu, jak absurdní) zajišťuje dostatečný pocit uspokojení, a tak se projevy "občanské nespokojenosti" nakonec transformují v celkový pocit ublíženosti a bezbrannosti, která sice způsobuje Havlem definovanou "blbou náladu", nicméně na to je tato společnost už více než sedmdesát let zvyklá a našla si svůj katalyzátor v zahrádkářství, chataření a v poslední době také ve sdíleném světobolu.

Kverulantská poznámka o kverulování

28. 12. 2012 / Karel Dolejší

Pardubičtí městští strážníci mají černou listinu stěžovatelů, k nimž se chovají hůře než k ostatním občanům. Není to samozřejmě jediný případ vzniku takové černé listiny "otravujících", ale zde došlo k několika lapsům při zacházení se seznamem a na indexu se údajně nacházejí také jména zastupitelů, takže se věc dokonce vyšetřuje. Běžnější praxe bývá diskrétnější než tento případ, nemíchá "obyčejné" s privilegovanými a dochází občas i ke sdílení "seznamů kverulantů" mezi jednotlivými institucemi.

Iluze snadnosti zásadní změny je zhoubná

28. 12. 2012 / Boris Cvek

Rád bych přispěl malou poznámkou k článku Bohumila Kartouse. Na rozdíl od něj si myslím, že čím snazší se zdá kritika úřadů a vůbec život, tím menší to má efekt. Autorka knihy Pink Ribbon Blues (vydal Oxford University Press) Gayle Sulik to ukazuje na příkladu, jak snadné a ušlechtilé přispívání na boj proti rakovině ve skutečnosti vytváří zvláštní kulturu, která zakrývá reálné utrpení onkologických pacientů a gigantické zájmy farmaceutického průmyslu.

Čím to je, čím to je?

28. 12. 2012 / Ilona Švihlíková

V následujícím článku se podíváme na to, proč se nedaří navzdory silnému všeobecnému odporu odstranit Nečasovu vládu a především pak na to, proč si stále tak málo občanů ČR uvědomuje, v jak závažné (a nejen ekonomické) krizi se nacházíme, a že úvahy "nějak to chvíli vydržíme a pak to přejde" jsou zcela, ale zcela scestné.

KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

Idiocie pražských radních, aneb "Užijte si poetiku Vánoc"

29. 12. 2012 / Jan Čulík

Zřejmě v důsledku toho, že lidé dnes už většinou nečtou literaturu, pletou si v češtině slova tak jako cizinci. Často se s tím setkávám v seminárních pracích studentů českých univerzit. Novinářům by se to ale asi stávat nemělo. Na titulní straně prosincového měsíčníku městské části Praha 1 nás vyzývá titulek: "UŽIJTE SI POETIKU VÁNOC!" - Potíž je, že redaktoři nevědí, že "poetika" není "poezie". Měli zřejmě na mysli "poezii Vánoc", nikoliv "poetiku".

"Poetika" je nauka o výstavbě a formálním tvaru nějakého uměleckého (zvl. literárního) díla". To asi paní šéfredaktorka Veronika Blažková tedy neměla na mysli... Slovo "poetika" není významově totožné se slovem "poezie".

Neznalost vlastního jazyka, zvlášť u novinářů, je na pováženou. Nesprávné používání slov rozkolísává komunikační kanál - budou-li to novináři dělat častěji, za chvíli se nedorozumíme, protože nebudeme vědět, co je co.

BILANCE

Počet návštěv Britských listů v roce 2012 v porovnání s rokem 2011 stoupl o 5,35 procent

29. 12. 2012

Podle Google Analytics si během roku 2012 otevřelo Britské listy 2,764,398 individuálních čtenářů (v roce 2011 to bylo 2,682,078 individuálních čtenářů, počet individuálních IP adres tedy stoupl o 3,07 procenta). Počet návštěv Britských listů stoupl o 5,35 procent na 10,365,433 oproti 9,838,803 v roce 2011. Mírně však poklesla doba, kterou průměrný čtenář stráví na stránkách BL, v roce 2011 to bylo 5,41 minut, v roce 2012 to bylo 4,51 minut. (Britské listy mají rozsáhlou škálu nejrůznějších čtenářů, od těch, kteří si pouze otevřou hlavní stránku, aby zjistili, "že nevyšlo nic proti nim", až po mnoho věrných čtenářů, kteří tráví na stránkách BL více než půl hodiny denně.)

Průměrný měsíční počet individuálních čtenářů se pohybuje mezi 340 000 - 300 000 osobami, počet se řídí podle denních zpráv. V době významných událostí či vládních krizí počet čtenářů stoupá.

Ra - Pouť egyptského Boha slunce

21. 12. 2012

Restaurovaná verze celovečerního experimentálního animovaného filmu Lesley Keenové (produkce Jan Čulík) z r. 1990, který vizualizuje abstraktní filozofii a teologii starého Egypta - v níž nalézáme překvapivé podobnosti s koncepty moderní kvantové fyziky - vyšla dne 21. 12. 2012 na DVD. (Film vznikl pro britskou kulturní komerční televizi Channel Four.) Podrobnosti o filmu naleznete ZDE. (Pro zajímavost - film je z předpočítačové éry. Vyroben byl prostřednictvím kreseb na průhledných fóliích, z nichž se vyrobily negativy a pod kamerou se zasvítily zespoda. Jednotlivé barvy byly nasnímány pomocí barevných filtrů, pětatřicetimilimetrový filmový materiál byl exponován v kameře v některých případech s různými filtry až padesátkrát.)

Otevřený dopis šéfovi ČSSD

Sociální demokracie by měla podpořit Jiřího Dienstbiera

28. 12. 2012 / Martin Pleva


Vážený pan
Mgr. Bohuslav Sobotka
předseda ČSSD
Lidový dům, Praha

Vážený pane předsedo,

není to poprvé, co se Vás jako věrný volič ČSSD obracím. Cítil jsem několikrát v minulosti a pociťuji i nyní občanskou povinnost vyjádřit se k politickým a společenským problémům naší země, a to právě v současné nelehké době, kdy -- jak jsem se o tom i publikoval články ZDE ZDE ZDE ZDE -- je dle mého hlubokého přesvědčení ohrožena nejen tzv. "prosperita" Evropy, ale vposledku i sama liberální demokracie. Přímá volba českého prezidenta je v tomto kontextu událostí natolik závažnou, že nejen nemohu mlčet ke skutečnostem, které považuji za alarmující, ale volím záměrně i tuto formu otevřeného dopisu.

Nadutost a arogance Miloše Zemana uráží 80% občanů ČR a čtvrtinu zemí světa

28. 12. 2012

Plně sdílím analýzu Václava Adama v článku BL Zeman, nebo Dienstbier? i když ji lze ještě doplnit o řadu dalších argumentů. Některé jsem již uvedl ve svém příspěvku v BL Zvolení Miloše Zemana prezidentem by bylo nebezpečím pro Českou republiku. Původně jsem to už dále nechtěl komentovat. Ale poslední "upřesnění" názorů Miloše Zemana nelze jen tak lehce přejít, píše Petr Vavruška.

K tiskové zprávě SPAS: Podporujeme levicového kandidáta

28. 12. 2012 / Luděk Prokop

Výše uvedenou myšlenku o podpoře považuji vzhledem k mému "levicovému" přesvědčení za chvályhodnou. Nicméně zhledem k vysokým preferencím Miloše Zemana lze považovat doporučení  tiskové zprávy SpaS, za nedostatečné a kontraproduktivní. Do role kandidátů levice jsou totiž stavěni především pánové Zeman a Dienstbier.

Pro někoho rovné, pro jiného rovnější

28. 12. 2012

80 tisíc pracujících důchodců si vzala současná vláda na mušku a poslala jim pozdrav do nového roku, píše Marta Mašková.

Přestože ústava zaručuje všem stejná práva a vylučuje diskruminaci podle pohlaví, věku atd. ústavní soud mlčí a ombudsman se nedívá. (Ve vánoční době si opatření dotčené osoby nestačily všimnout, aby se věnovali písemným stížnostem.)

Deset "pouličních" fotografií k masovým vraždám v USA

28. 12. 2012 / Tomáš Koloc

Rád bych se z pozice člověka, který během své říjnové návštěvy USA pozoroval projevy života na severu rudého kontinentu a prakticky denně fotil vše zajímavé, co mu přišlo pod objektiv, vyjádřil k původům periodicky se opakujících masových vražd, k nimž pravidelně dochází ve Spojených státech (naposledy v connecticutském Newtownu). Psychologické motivace vrahů, jako byl onen z Newtownu, jsou vždy více méně podobné: osobní a rodinná deprivace spojená s faktem (a vycházející z faktu), že útočník vyrůstá ve vypjatě odcizeném prostředí, v němž je odmalička učen, že tento svět, zakletý do duality "winner"-"loser" je postaven na konkurenčním boji, v němž "úspěch" má ten, kdo je nakonec "tvrdší".

USA dělí od "fiskálního útesu" pouze hodiny

28. 12. 2012

Republikánští lídři ve Sněmovně reprezentantů ve čtvrtek na tiskové konferenci informovali, že se k jednání o rozpočtu vrátí v neděli v půl sedmé večer místního času - a tak budou mít 29,5 hodiny na nalezení kompromisu s Obamovou administrativou, který by odvrátil balík automaticky zavedených úsporných opatření známých jako "fiskální útes". Ekonomové varují, že úsporný balík uvrhne americkou ekonomiku a s ní pravděpodobně i celý svět do recese.

Troškova Rusalka v pražském Smetanově divadle

27. 12. 2012 / Jan Čulík

Utratili jsme horentních 1180 Kč za každou jednu vstupenku (a to jsme málem přišli ještě o víc peněz, protože vyhledáte-li si dnešní "Státní operu Praha" prostřednictvím Googlu, nabídnou vám prodej v eurech a teprve po rezervaci zjistíte, že jste si vstupenky rezervovali u jedné vídeňské agentury! - na stránkách vám to ovšem nikdo neřekne, dokud si lístky nekoupíte, naštěstí šlo tuto ještě dražší rezervaci zrušit) na představení Dvořákovy Rusalky (1901) v pražském Smetanově divadle, nyní hnusně po německém vzoru nazývaném "Státní opera Praha". Kamarádi tvrdili, že divadlo bude plné turistů. Nebylo tomu tak, většina obecenstva byli Češi. Stálo to představení za ty peníze?

Smetana versus řídká smetánka

26. 12. 2012 / Jiří Středa

Někteří komentátoři se k případu Romana Smetany vyjadřují poměrně často s nepochopením. V Britských listech Tomáš Cikrt napsal, že paní Langerová jednala podle zákona, a přesto pitomě. Martin Fendrych v Týdnu zase napsal: " Je zjevné, že Smetana nedostal 100 dní kriminálu za ničení plakátů, ale za to, že se odmítl podvolit rozhodnutí soudu. A je celkem fuk, že ho soudila Markéta Langerová, tedy manželka Ivana Langera (ODS)", a přesto jaksi nejasně dodává, že podat žalobu byla ze strany ODS velepitomina.

Předně, je tu podjatost Langerové, na kterou podal stížnost i ministr Pospíšil. Langerová i okresní státní zástupce Mgr. Jančík zcela ignorovali § 30 Zákon č. 141/1961 Sb. o trestním řízení soudním (trestní řád), který stanoví, že z vykonávání úkonů trestního řízení je vyloučen soudce, u něhož lze mít pochybnosti, že pro poměr k projednávané věci nebo k osobám, jichž se úkon přímo dotýká, nemůže nestranně rozhodovat.

Zeman, nebo Dienstbier?

27. 12. 2012 / Václav Adam

Již brzy bychom měli poprvé v historii volit v přímé volbě prezidenta republiky. Všeobecně jsou prezentováni dva kandidáti jako kandidáti levice -- a to bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman a oficiální kandidát ČSSD, senátor Jiří Dienstbier. Podle průzkumů veřejného mínění jsou největšími favority Jan Fischer a Miloš Zeman, na třetí místo se probojoval Jiří Dienstbier, je tedy asi jediným reálným kandidátem, který může narušit předpokládané finále Fischer -- Zeman. Jeví se mi to tak, že i média tlačí Fischera se Zemanem. Před levicovými voliči vyvstává otázka, koho v tzv. levicovém semifinále podpořit. Zemana, nebo Dienstbiera? (abstrahuji od toho, že řada levicových voličů může podpořit někoho dalšího, jde mi o srovnání dvou kandidátů, kteří sami sebe označují jako představitele politické levice, a to jsou Zeman a Dienstbier).

VÁNOČNÍ ČTENÍ

Martina Kabátníka: Cesta z Čech do Jeruzaléma a Kaira 1491

24. 12. 2012 / Martin Kabátník

Ktož by chtěl jíti neb jeti bez vody a bez moře, kudyž sem já jel i šel, z země České z Litomyšle přes zemi Moravská a Slezská, až do Krakova cesta jest snadná a v počtu jest mil bez dvú padesát. Potom se bráti z Krakova do Lvova, také jest mil padesát, kteréžto město Lvov město jest v zemi Rouské. Potom se bráti z Rouské země do země Valaské až do města Sočavy, a jest mil také padesát. Od Sočavy k Dunaji počítají mil šedesát bez dvá. Od Du­naje přes zemi Turecká jest jeti přes hory ve­liké a přes pouště dlúhé a někde města i vsi se nalézají na cestách, ale řídko a ve mnoha mí­lích jedno od druhého, a to až do Konstantinapole. Do Konstantinapole od Dunaje jeli jsme tři neděle, než v počtu mil nevím co jest, neb se již od Dunaje míle nečtú.

Vánoční a novoroční vydání Britských listů

24. 12. 2012

Vánoce roku 2000 byly zcela pohlceny rebelií v České televizi.

Vánoce, svátky míru a konzumerismu TÉMA BL

Vrať se -- vše opuštěno

27. 12. 2012 / Karel Dolejší

I.

Před několika týdny, k výročí, otisklo Právo komentář prezidentského kandidáta ČSSD Jiřího Dienstbiera s názvem "Vraťme se k ideálům listopadu 89". Autor v něm líčí osobní zkušenost studentského aktivisty z přelomové doby a vyjadřuje názor, že nebýt zneužívání lustračního zákona a dalšího porušování původní "čistoty" revoluce, mohla dnes česká společnost vypadat přece jen lépe. Proto je podle Dienstbiera důležité se k ideálům roku 89 znova vrátit -- a cestou k tomuto cíli má údajně být i přímá volba prezidenta.

Aby ušetřilo, Německo posílá své penzisty do domovů důchodců ve východní Evropě, včetně Česka

27. 12. 2012

7146 německých penzistů žilo v roce 2012 v domovech důchodců v Maďarsku, více než 3000 jich bylo posláno do domovů důchodců v České republice a více než 600 do domovů důchodců na Slovensku. Neznámý počet německých důchodců je také v domovech důchodců ve Španělsku, v Řecku, na Ukrajině, v Thajsku a na Filipínách. Je to proto, že si důchodci ani německé penzijní systémy nemohou dovolit dlouhodobou péči pro penzisty, která v Německu stojí 2900-3400 euro měsíčně. Německé zdravotní pojišťovny hovoří o tom, že vytvoří pro vývoz důchodců do levnějších zemí trvalý model.

Podrobnosti v ZDE

2013: Dva státy určitě ne! Třetí intifáda možná ano!

27. 12. 2012 / Jiří Kalát

Svatá země posledních týdnů roku 2012: V uplynulých dvanácti měsících se toho v Izraeli i Palestině stalo mnoho. Byly to náročné doby pro všechny strany různorodých konfliktů, které zde probíhají. Rakety létaly sem a tam, rozpoutaly krátkou válku, při které umírali lidé, a to jak v Gaze, tak Izraeli. Výstavba na západním břehu Jordánu pokračovala a její intenzita na konci roku ještě zesílila. Izraelci se neustále bojí teroristických úroků na své autobusy a Palestinci stále žijí pod okupační správou, v ponížení a bezmoci. Izraelské ženy demonstrují za stejná práva s muži při modlitbách u Zdi nářků v Jeruzalémě. Palestinské zase o více emancipace a nezávislosti. Válčí se všude a někdy to vypadá, že se vlastně bijí všichni se všemi.

Bémův návrat do politiky

27. 12. 2012 / Boris Cvek

Zatímco David Rath sedí ve vazbě a nemůže vykonávat svůj mandát (připomeňme, že do pravomocného rozsudku soudu je stále nevinný), čilý a vládě věrný člen Dobešova sportovního houfu (http://www.blisty.cz/art/66650.html) Pavel Bém míří zpět do ODS. Šéf poslanců ODS Benda tvrdí, že Bém nic špatného neudělal, o čemž svědčí to, že nebyl obviněn. Byl prý pouze mediálně skandalizován. Jenže mediálně se stalo prostě to, že unikly odposlechy s Janouškem, ve kterých, jak píše Seznam.cz, "si domlouvali například obsazení klíčových postů ve Všeobecné zdravotní pojišťovně nebo zákulisní ovlivňování prodejů městského majetku."

Občanská aktivita indické mládeže jako inspirace pro naše studenty

27. 12. 2012 / Václav Meškan

V září tohoto roku jsem měl tu čest strávit na pozvání pracovně několik dní na University of Rajasthan v indickém Džajpuru. Součástí mého pobytu byla i účast na přírodovědném workshopu pro indické středoškolské studenty. Ačkoliv indické školství rozhodně neoplývá progresivními vzdělávacími metodami ani technologiemi, úroveň znalostí těchto studentů v oblasti přírodních věd, na které byl workshop zaměřen, byla vynikající. O tom ale snad jindy.

ANALÝZA HLASOVÁNÍ:

Ve Sněmovně opět nejčastěji chyběl Hašek

27. 12. 2012

tisková zpráva

Praha, 27. 12. 2012 -- Ve druhé polovině roku při důležitých hlasováních ve Sněmovně opět nejčastěji chyběl Michal Hašek (ČSSD). Oproti prvnímu pololetí se ale výrazně polepšil. Zatímco tehdy se účastnil jen 3 % důležitých hlasování, nyní to bylo 32 %. Vůbec nejvíce svoji docházku během půl roku "zlepšila" Lenka Andrýsová (LIDEM). Vyplývá to z pravidelné analýzy sdružení KohoVolit.eu, které dlouhodobě monitoruje dění v Parlamentu.

Mezi poslanci s nejhorší docházkou do Sněmovny najdeme Josefa Dobeše (Nezařazení), Petra Bendla (ODS) či Pavla Béma (Nezařazení). Naopak mezi "vzorné" poslance se stoprocentní účastí patří Rudolf Chlad (TOP 09), Josef Cogan (TOP 09) či Jiří Rusnok (LIDEM). Oproti prvnímu pololetí se nejvíce "zhoršil" Jaroslav Krupka (ODS). Docházka výrazně klesla i Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), Janě Černochové (ODS) nebo Martinu Vackovi (LIDEM).

K odvolání Karoliny Peake

Členství ČR v NATO není zárukou naší obrany ze Západu. Picek to zamlčuje

26. 12. 2012 / Miroslav Polreich

Stala se hrozná věc "dívenka" (Klaus) "zničila obranyschopnost" (Zeman) a "v prvé řadě došlo k diskreditaci české bezpečnostní a obranné politiky v NATO a u našich spojenců" (bezpečnostní komentátor Práva). Hrůza. Nespím.

Ona to ale není opravdu taková legrace. Podívejme se podrobněji na okolnosti instituce generálního štábu v "odborných" vojenských rukou pánů Štefky a Picka. Byla to neodpovědná hra a není divu, že někdo vyslyšel zásadu v demokratických státech běžnou, že vojenské (silové) ministerstvo musí být v civilních rukou. Tak jsem rozuměl rozhodnutí paní Peake a tak jsem ho přivítal. Nehodnotím z hlediska personálního, ale zásada je to jednoznačná. A to ponechám stranou tak často medializované "hospodaření" naší generality. Změna byla a je nutná.

O indolenci českých televizí a o promarněné příležitosti, nebo o zlé vůli?

26. 12. 2012 / Jan Čulík

Český národ se díval o Vánocích na českotelevizní pohádky. Zůstal uzavřen do svých zvyklostí a do své virtuální mytologie. České televize nenapadlo, že by mohly vykročit do světa. Vánoční období mohly využít k odvysílání první série vynikajícího dánského thrilleru Forbrydelsen - The Killing, který ohromil svět. Psal jsem o něm už před rokem. Mluví o něm celý svět. Seriál se vysílal i v Rusku - proč ne v České republice? Je to záměrným úmyslem českých televizí, udržovat českou veřejnost izolovanou od mezinárodního kulturního diskursu?

Pozn. JČ, 27.12. Právě se dovídáme, že ČT 2 bude konečně vysílat první sérii Forbrydelsen z roku 2007, a to od 6. ledna 2013, bohužel až pozdě večer, v neděli ve 22.15. Nenechte si to ujít.

O seriálu Forbrydelsen na wikipedii v angličtině ZDE

Všechny tři série Forbrydelsen (2007, 2011, 2012) jsou v High Definition ZDE, americký remake je špatný.

Křesťanství se musí stát menšinové a politicky bezvýznamné

26. 12. 2012 / Boris Cvek

Rád bych se krátce vyjádřil k tomu, co píše Václav Hořejší o Vánocích a křesťanství. Já byl naopak vychován k ateismu a antiklerikálním postojům a dodnes mám velkou nedůvěru k mocenským strukturám církví a k lidové víře, ačkoli k evangelnímu křesťanství se hlásím z celého srdce. Právě to, co je pro lidi dobře srozumitelné, bývá zdrojem předsudků a samozřejmostí, které brání emancipaci slabších a utlačených.

Ptáte se vážně, kterou spravedlnost má justice prosazovat?

25. 12. 2012 / Leopold Kyslinger

Jsem právní laik, ale obhajoba byrokraticky a bez porozumění pojímaného výkonu práva v prostoru České republiky je odporná právě tím, že ho nutně nemusí vykonávat člověk, ale k jeho realizaci stačí dobře napsaný počítačový program. Proti tomu tvrzení se samozřejmě vyrojí spoustu námitek, které budou ukazovat na jemné nuance jednotlivých případů a na nezastupitelnou úlohu člověka. Jenže článek "A kterou spravedlnost má justice prosazovat?" na tyto nuance a priori rezignuje. Ano. Objeví se námitky, že jistý korektiv je možný cestou milosti prezidenta republiky. V kauze Romana Smetany se ukázalo, že nejenom spravedlnost, ale i slušnost není kategorii výkonu práva, o milosti raději pomlčme. Byrokratický výklad svojí bezohledností vítězí.

FRAŠKA V ÚSTÍ NAD LABEM:

Jak může někdo zůstávat členem úřadu, který veřejně kritizuje?

25. 12. 2012 / Jan Čulík

Je běžnou praxí v západních demokratických zemích, že když kritizuju politický úřad, jehož jsem byl členem, v rámci kritiky nebo těsně po ní z úřadu odstoupím. Nemohu se přece identifikovat se zlořády, které jsem veřejně kritizoval! Nemohu se podílet na rozhodování s lidmi, které jsem učinil terčem své kritiky. Radní v ústeckém kraji, kteří zorganizovali demonstraci na protest vůči přítomnosti komunistů v úřadě, přece nemohli očekávat, že budou dále členy úřadu, který kritizovali. Měli odejít sami. Že je z funkce vedení úřadu vyhodilo, je logické a normální.

IDNES: V Ústí rada vyhodila z komisí organizátory demonstrace ZDE

DEBATNÍ KLUB:

Jiří Dienstbier - Lukáš Jelínek

25. 12. 2012



Prezidentský kandidát Jiří Dienstbier se v debatě s politologem Lukášem Jelínkem představí jako "člověk, kterého si dosud nikdo nekoupil". Lukáše Jelínka například zajímá, jakou si Jiří Dienstbier odnesl zkušenost ze svého působení na magistrátu hlavního města Prahy, či - jak je schopen nahlédnout na problematiku exekucí a zda má konkrétní představu nějakého řešení.

Spojenectví práce a solidarity: Podporujeme levicového kandidáta na prezidenta

25. 12. 2012

Tisková zpráva

Koordinační výbor Spojenectví práce a solidarity (SPaS) se usnesl, že v prezidentských volbách v roce 2013 doporučí členům SPaS a příznivcům volit levicového kandidáta, který bude důsledně hájit zájmy všech českých občanů doma i na půdě Evropské unie a současně bude -- spolu s dalšími partnery -- prosazovat principy evropské solidarity a spolupráce s cílem vybudovat Evropu autenticky demokratickou, sociálně spravedlivou, v níž budou rozhodovat svobodní občané, jejich zvolení představitelé, a nikoliv nadnárodní finanční kapitál a ziskuchtivé mezinárodní korporace.

Přání pokojného a spokojeného prožití příštího roku všem i studentům

25. 12. 2012 / Luděk Prokop

Matematik pan Šnirch možná se snaží vylepšit si kádrový profil filosofováním o oprávněnosti protestování třeboňských studentů. Dovoluji si jeho brilantní úvahy opatřit doplňujícím komentářem.

Předesílám, že jednostranně předkládaných demagogií, prolínajících se s fanatismem, a mnohdy motivovaných slouhovským úsilím zavděčit se vrchnosti, tehdy komunistické, jsme si za vlády Národní fronty pod vedením komunistů, užili více než dost.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2012

4. 10. 2012

V září 2012 přispělo finančně na Britské listy 180 osob bankovním příkazem celkovou částkou 32 886.45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2012 částkou 2044.98 Kč. Příjem z reklamy byl v září 2012 29 915 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30. 9. 2012 částku 117 501.95 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.