NOVOROČNÍ PROJEV:

Klausovu demagogii je nutno uvést na pravou míru

1. 1. 2012 / Boris Cvek

Dovolím si malý komentář k novoročnímu projevu prezidenta Klause. Budu reagovat pouze na vybrané pasáže.

"Vedle politických stran se jich zúčastňovaly i různé nátlakové skupiny, které stále nechtějí pochopit, že nelze získávat na úkor druhých a že ústupky v jejich prospěch nelze uskutečnit zcela jiné -- v jejich očích spravedlivější -- přerozdělení bohatství v zemi. Daleko méně se ke slovu dostávali ti méně hlasití, na které sice dnešní ekonomická situace doléhá nejvíce, ale kteří své názory a požadavky nejsou schopni mediálně prezentovat."

Nevšiml jsem si za celý minulý rok, že by Václav Klaus měl zájem o ty "méně hlasité" a že by se zastával zájmů chudých a vyloučených. Zastal se několikrát Věcí veřejných, které chtěly chránit Pražany proti bezdomovcům, obořil se proti průvodu homosexuálů Prahou a proti odborářům, kteří zastávají zájmy zaměstnanců. Prezident Klaus podporoval celý rok sociálně necitlivou vládu Petra Nečase. Ve svém novoročním projevu zmiňuje Klaus ty "méně hlasité" jenom proto, aby se pokusil je postavit proti "nátlakovým skupinám", kterými myslí nejspíše odboráře. Že by ale odboráři nechápali, že "nelze získávat na úkor druhých"?

Klaus v novoročním projevu: Hospodářská krize je vítanou záminkou k ožebračení národa

1. 1. 2012 / Jan Čulík

Postoj lidí, jako je Václav Klaus, je v podstatě tragický. V důsledku své životní zkušenosti z komunistické diktatury spojili tito lidé po roce 1989 svůj osud s osudem "kapitalistického", volnotržního systému. Paradoxně převzali z komunismu černobílé, binární vidění skutečnosti. Podle nich existovala jen dvojí možnost: svět "dobra" a "světla", dokonalé západní volnotržní demokracie, a pak "svět zla", to všechno ostatní. Tito lidé - a spolu s nimi převážná většina pražských médií - si celých dvaadvacet let libovali, jak jsme to vyhráli, protože jsme se stali součástí onoho dokonalého kapitalistického "světa dobra a světla".

Při vší té chvále a samolibosti nevnímali tito lidé skutečnost kolem sebe a nezaznamenali, že se svět radikálně mění a že se jejich ideál kapitalistického tržního systému, aspoň tak, jak existoval poslední půlstoletí na Západě, začíná rozkládat. Že se ohnisko ekonomického rozvoje přesunuje na Dálný východ, že Evropa a Amerika jsou v krizi a nikdo si s tím neví rady.

Jak Nečasova vláda likviduje českou ekonomiku

1. 1. 2012

Co se týče "reforem" a šetření, neustále zmiňovaných médii, napadá mne tento příměr, píše Karel Kameník: Představme si situaci, kdy sedlákovi utíkají mnoha skulinami peníze, kráva dojí díky předchozím úsporným opatřením pouze průměrně, sedlákovi se přestává dařit a začíná mít dluhy.

Rozhodne se tedy zreformovat své výdaje a ušetřit na krmivu. Krávě začne dávat méně žrát. Kupodivu taková kráva nezačne se sníženým přísunem žrádla více dojit, právě naopak, takže tržby za mléko klesají a klesají. Takhle nějak asi hospodaří současná Nečasova vláda.

Jsem v klidu

1. 1. 2012

Pane Čulík, Vy se mi snad zdáte??? píše Václav Třeštík

Rozumnou strategií České republiky by bylo investovat do inteligentně vybraných ekonomických odvětví, aby byla Česká republika schopna vyvážet nejmodernější technologii. Když to dokázala finská Nokia, proč ne české podniky?

Mne zamrazilo, Česká republika nikam neinvestuje, investují úředníci ministerstev na základě politických rozhodnutí, což je vždy špatně. Sám jste si naběhl na kopí, protože finská Nokie absolutně nebyla schopna zachytit nástup společnosti Apple a zoufale se snaží přežít, možná ji bude muset koupit Microsoft. Vy nechápete, že úspěch není odvislý od jedinců a jejich schopností, ale pořád asi se slzou v oku vzpomínáte na centrální plánování. Proč si myslíte že EU je tak neakceschopná ?

Je rozdíl mezi vládou lidu nebo jistých lidí

1. 1. 2012

Předem přeji do Nového roku hodně zdraví a BL další rok života, který bude nejen pro ně, ale i ostatní, co nekradou, velmi náročný, píše Ivo Pindel.

Váš novoroční úvodník na téma Klaus je, byť jen krátký, přece mnohoříkající a já s ním, až na závěrečný odstavec naprosto souhlasím. Něco o českém maloměšťákovi v kostce.

Ten závěr s exkurzi do antropologie, je sice hezký, ale demokracie ještě není tak stará. Také je ale rozdíl mezi vládou lidu, nebo jistých lidí. Současnou "demokracii" pojmenovávám jako buržoazní. A nechci tím naznačit, že přebírám terminologii levější levice. Ta měla sice demokracii zdvojenou, t.zv. lidovou ale to taky nebylo to pravé.

2012: radikální

31. 12. 2011 / Bohumil Kartous

Nový rok je příležitost k bilancování a výhledu do dalšího období. Z tohoto nezpochybnitelného faktu se stala floskule, kterou jsou buď přímo, nebo v podobě nevyjádřeného podmětu, uvozována rituální zaklínadla, jimž se říká novoroční projev. V České republice se očekává, že po novoroční žranici, a po reklamě na hygienické potřeby pro seniory, objeví se na obrazovce tvář morální a intelektuální autority, zosobňující vážnost českého národa před sebou a před světem, tedy prezident, a sdělí všem dychtivým a dezorientovaným, cože jsme to vlastně celý rok dělali a co máme dělat ten příští.

Pár dalších dychtivých a dezorientovaných, kteří jsou placeni za přežvýkávání přežvýkaného, o tom pak popíše hektar lesa, a na internetu to završí nečitelné diskuse masy frustrovaných, kteří dávají dost transparentně najevo, že je něco hrozně trápí, ale že vlastně vůbec nevědí co.

PF 2012

31. 12. 2011

Hlavně, aby nebyla válka. Vono stačí, když je mír , míní Oldřich Průša.

Přímá volba

31. 12. 2011 / Alex Koenigsmark

Je typické a už pravidlem, že náš "parlament" a naše politické strany opět porodily polovičatého nemrcoucha. Přímá volba není žádný pitomý populismus, jak se nám snaží ti breptové namluvit. Přímá volba tak, jak ji zplodil náš patlament, ovšem populismem skutečně je a náš prezident se toho strašlivě bojí, jak jsem se dočetl. Doufám, že se mu nic ošklivého nestane, když se bojí tak strašlivě. Přece jen už není nejmladšíí-

Poukazuju na svůj oblíbený příklad -- Slovensko: od té doby, co se naše země rozdělily, aby nás východní bratr nezdržoval na cestě k vládě neviditelné ruky, dokázali ledacos o řadu let dříve než my, počínaje mým oblíbeným zákazem hnusných billboardů kolem silnic a přímou volbou konče -- jenže Slováci volí přímo také hejtmany (v jejich případě župany), primátory a starosty.

NOVOROČNÍ ČTENÍ:

Kdo myslí na nejvyšší, odvrátil oči od lidí

31. 12. 2011 / Karel Čapek

Stanul a naslouchal trna hrůzou, zda nezaslechne praskot vozu roztříštěného někde v zákrutu silnice. Není to výbušné hučení motoru z dálky? Není to děsné a smrtelné ticho konce? Bez sebe uháněl Prokop po silnici za ní. Seběhl serpentinou dolů, k patě svahu; ani památky po voze. Utíkal opět nahoru, pátral po úbočích, slézal drásaje si ruce, kde rozeznával něco temného nebo světlého; bylo to hloží nebo kamení, a tu opět klopýtal a drápal se na silnici a zarýval se očima do tmy, zda... zda není někde hromada trosek, a pod ní...

NOVOROČNÍ ČTENÍ:

Rudo

30. 12. 2011 / Bohumil Kartous

Rudo má problém, a ne jeden, píše Bohumil Kartous. Stavy hlubokého existenciálního zhroucení ho udržují v trvalé letargii. Rudo je loser par excellence, takže snaha najít si partnerku nebo jakkoliv jinak naplnit běžné životní cíle je od počátku odsouzena k neúspěchu. Naštěstí má dobré přátele, kteří mu vcelku nezištně pomáhají, ačkoliv obývají podobně absurdní svět, ve kterém zrovna netahají za delší konec. Nad Rudom ale není třeba nějak zvlášť truchlit, dost dobře to ani nejde. Jakákoliv možnost zabřednout do melancholického rozjímání nad vlastní existencí je, díky bohu, dokonale znemožněna silnými dávkami cynismu. Prostě ideální vánoční čtení pro každého, kdo nebyl nadán schopností rozjímat nad bramborovým salátem a purpurou...

(Píše a kreslí Daniel Majling.)

Žena z minulosti ZDE

O zmysle života ZDE

Truchlivý příběh o umučení erotomana Etienna ZDE

O skutočnej hodnote literatúryZDE

Pravda o Ježišovi KristoviZDE

Etiopie zahájila novou intervenci v Somálsku

31. 12. 2011

Etiopské jednotky se v sobotu zmocnily města Baladvajne v centrálním Somálsku, tvrdí zdroje v Addis Abebě i místní obyvatelé. Otevřely tak novou frontu proti islamistickým militantům z milic al-Šabáb, kteří jsou považováni za hrozbu regionální stabilitě.

V Sýrii údajně dochází k ostrým konfliktům mezi armádou a demonstranty

30. 12. 2011

Syrské bezpečnostní jednotky se podle zpráv střetly s desetitisíci demonstrantů po celé zemi. Údajně usmrtily 35 osob. Opozice apelovala na syrské občany, aby vyšli do ulic a demonstrovali rozsah svého hněvu. V Sýrii je delegace z Arabské ligy, která má dohlížet na realizaci příměří. Ve skutečnosti k příměří nedošlo.

Podle zpráv však přítomnost delegace z Arabské ligy vedla k tomu, že lidé vyšli do ulic v obrovských počtech, jako obvykle po pátečních modlitbách.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Několik mírně šokujících údajů z britské historie

30. 12. 2011

Jako každý rok na konci prosince jsou v britských médiích zveřejňovány po třiceti letech tajné státní dokumenty. Letos došlo na dokumenty z roku 1981, tedy z doby ze začátku vlády Margaret Thatcherové. Velkou diskusi v britských médiích v pátek vyvolaly tyto pozoruhodné skutečnosti:

  • V roce 1981 drželi hladovku političtí vězni v Severní Irsku. První z nich, Bobby Sands, zemřel, a pak zemřelo několik dalších. Vláda Margaret Thatcherové vždycky tvrdila, že s "teroristy se nevyjednává". Z právě zveřejněných tajných vládních dokumentů však vyšlo najevo, že navzdory lživému tvrzení, že s Irskou republikánskou armádou britská vláda nejvyjednává, se severoirskými katolickými "teroristy" Thatcherová tajně vyjednávala. Vyjednávání bylo dlouhé, ale obě strany nakonec nedospěly k dohodě. ZDE
  • V roce 1981 natočila televize BBC pro věhlasný investigativní pořad Panorama film o britských rozvědkách MI5 a MI6. Britská vláda z toho málem měla infarkt. Za scénou vyvinula obrovský tlak na BBC, aby se film nevysílal. Nakonec přiměla tehdejšího generálního ředitele BBC, aby film promítl právnímu zástupci britských rozvědek, který vyžadoval podstatnou cenzuru. Na příkaz ředitele BBC byl film tvrdě zcenzurován, zatímco britská vláda i BBC lhaly, že vláda do pořadu nezasahovala a BBC si uchovala nezávislost. ZDE ZDE
  • Po nepokojích v liverpoolské čtvrti Toxteth apeloval tehdejší konzervativní ministr financí Geoffrey Howe na premiérku Thatcherovou, aby do Liverpoolu neinvestovala nové peníze, ale aby město bylo odsouzeno ke "kontrolovanému úpadku". ZDE. V roce 1981 došlo v Británii k největším nepokojům za celé dvacáté století, v Liverpoolu, v Manchesteru a v Londýně. Trvaly od dubna 1981 do června 1981.
  • Ve vládě Margaret Thatcherové byly ostré rozbroje, Dvě třetiny jejího kabinetu nesouhlasily s její politikou škrtů. Ministři vyjadřovali obavy, že s třímilionovou nezaměstnaností a nepokoji v anglických městech je národ "na pokraji toho, co je ještě ochoten tolerovat". ZDE

Elektronické cigarety poskytují nikotin údajně bez zdravotního rizika

31. 12. 2011

Během letošního roku se objevila na trhu celá řada výrobků, často na elektronické bázi, které vypadají jako cigarety a napodobují kouření zahříváním nikotinu, takže vznikne nikotinový aerosol, který uživatel vdechuje. Celosvětově se už těchto výrobků prodalo 10 milionů. Čistý nikotin je vysoce návykový, ale má málo vedlejších škodlivých účinků a existuje jen malé riziko předávkování. Zdraví poškozuje tabák. Nicméně někteří experti jsou znepokojeni. Argumentují, že je nesprávné u lidí podporovat vznik závislosti na nikotinu. Nicméně by rozšíření beztabákových cigaret znamenalo, že jen v Británii zemře každoročně na kouření o 10 000 lidí méně. Většina e-cigaret se vyrábí v Číně.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Splňte si své sny!

31. 12. 2011 / Wenzel Lischka

"Dnes jsem potřeboval více informací." Ve správné demokracii má každý nárok na splnění svých snů. Snění je podmínkou demokracie. Jinak by se zastavil ekonomický růst z krize do úpadku, z louže do bláta. V kapitalizmu je snění principiálním zákonem. Už by se měl konečně oficiálně vydat. "Finanční služby kdykoli a kdekoli."

Irsko: státní škrty nefungují

30. 12. 2011

Irsko zavedlo všechny škrty, které po něm chtěl Mezinárodní měnový fond. Jeho deficit roste, Irové odcházejí do emigrace a v zemi je 15procentní nezaměstnanost, píší v deníku Guardian Gavan Titley and John O'Brennan.

Předsevzetí: Musíme něco vyrábět

31. 12. 2011

V třetím čtvrtletí roku 2011 dosáhly zisky automobilky BMV v Bavorsku 1,4 miliardy liber, ve srovnání s rokem 2010 se zvýšily o 23 procent. Automobilka BMW prodala v roce 2011 o devět procent více automobilů než v roce 2010. Vyrobila jich 1,23 milionu.

Německo dál nejenže vyrábí věci, ale vyrábí je dobře. Je tak skutečným ekonomickým motorem Evropy. Philipp Rösler, německý ministr pro ekonomiku a technologii uvedl tento týden v hospodářském listě Handelsblatt, ža automobilky BMW, Daimler a Audi požádaly své zaměstnance, aby v důsledku rostoucí poptávky zkrátili svou vánoční dovolenou. V roce 2012 vznikne v Německu 60 000 nových pracovních příležitostí ve výrobním průmyslu.

V lednu začne fungovat nová policejní inspekce, na oslavy je ale ještě čas

30. 12. 2011

tisková zpráva Ligy lidských práv

Nový zákon o generální inspekci bezpečnostních sborů zavádí s účinností od 1. ledna 2012 vyšetřování trestných činů policistů nezávislým orgánem. Po této změně dlouho volaly mezinárodní instituce i neziskové organizace, protože dosavadní inspekce zařazená stejně jako policie pod Ministerstvo vnitra nezaručovala objektivní přístup. Řada případů násilného jednání policistů tak byla bezdůvodně odkládána bez náležitého prošetření. I když je zřízení generální inspekce krokem k posílení veřejné kontroly policie, v zákoně chybí důležité záruky skutečně efektivního vyšetřování a předcházení "zločinu v uniformě".

Jak se objal normalizační režim s disentem

30. 12. 2011 / Boris Cvek

Náhodou jsem na Facebooku narazil na video, která zachycuje shromáždění českých umělců na podporu tzv. Anticharty. Donutilo mne to uvažovat znovu nad stavem naší společnosti. Anticharta byla prostředkem, jak se režim Komunistické strany Československa postavil proti Chartě 77, mezi jejíž první signatáře patřili Jan Patočka, Jiří Němec, Václav Havel, Ladislav Hejdánek aj. Prvními třemi mluvčími byli Jiří Hájek, Václav Havel a náš největší filozof moderní doby Jan Patočka, který zemřel při výslechu 13. 3. 1977.

Pro mladší lidi lze snad říci, že Charta 77 zcela pravdivě upozorňovala na to, že v komunistickém Československu nejsou dodržována lidská práva, která se Československo oficiálně před světovou veřejností zavázalo dodržovat.

Spojené státy "hluboce znepokojeny" poté, co egyptská policie provedla razie do egyptských prodemokratických organizací

30. 12. 2011

Egyptská policie provedla razie do kanceláří celé řady známých lidskoprávních a prodemokratických organizací. Mezi nimi je Národní demokratický institut, který financuje americký vláda a který založila Madeleine Albrightová a Mezinárodní republikánský institut, jehož předsedou je republikánský senátor John McCain. Obě organizace mají silné vazby na obě hlavní americké politické strany. Egyptská policie také provedla razii do kanceláří amerického Freedom House.

Argentina omezuje svobodu médií

30. 12. 2011

Argentinská prezidentka Cristina Fernández de Kirchner předložila nový zákon, který ztěžuje médiím kritiku její administrativy. Prezidentka už čelí mezinárodní kritice kvůli drakonickým tiskovým zákonům, které odrazují od nezávislého provozování médií v Argentině.

Novoroční rozjímání: potřeba nové Ústavy

30. 12. 2011 / Vít Klíma

Letošní rok byl pro občanské iniciativy mimořádně příznivý, protože společně s odbory měly takříkajíc "monopol" na protivládní protesty a demonstrace. V příštím roce jim přibude velmi zdatný soupeř v podobě občanského hnutí Ano 2011, Andreje Babiše. Mají občanské iniciativy šanci v této soutěži obstát? Pokud ano, pak za jakých předpokladů?

Jen nejradikálnější změna je dost radikální

30. 12. 2011 / Milan Valach

Vít Klíma ve svém článku volá po napsání nové Ústavy ČR, a to ústavy založené na přímé demokracii. Takový návrh je zde již od roku 2004, kdy byl publikován v knižní podobě pod názvem Přímá demokracie pro Českou republiku). Nyní je ke stažení zdarma ZDE.

Avšak na rozdíl od Klímova textu není cílem tohoto návrhu změnit ústavu tak, aby se k moci mohly dostat nové politické subjekty či ambiciózní jedinci. Jejím cílem je přenést rozhodující část politické moci přímo do rukou občanů a učinit z politických stran jen skutečné zástupce dílčích skupinových zájmů a z poslanců jen (!) zástupce občanů, kteří je do funkce zvolili, těmito občany kontrolovatelnými a kdykoliv odvolatelnými.

Podstata návrhu je shrnuta v požadavku na zavedení zákona o obecném referendu ZDE. Jeho přijetí by pak v politické rovině (podstatnější je ovšem ekonomická) zaručovalo, že budeme žít v takovém světě, v jakém si budeme přát.

Svět, jaký si budeme přát

30. 12. 2011 / Boris Cvek

Tato věta z článku Milana Valacha Jen nejradikálnější změna je dost radikální" mne dost vyděsila:

"Podstata návrhu je shrnuta v požadavku na zavedení zákona o obecném referendu ZDE. Jeho přijetí by pak v politické rovině (podstatnější je ovšem ekonomická) zaručovalo, že budeme žít v takovém světě, v jakém si budeme přát."

Opravdu stačí mít přímou demokracii, abychom žili "v takovém světě, v jakém si budeme přát"?

Nepochopení

31. 12. 2011 / Milan Valach

Na výzvu pana Klímy k napsání občanské a přímo demokratické ústavy jsem jej upozornil, že takový návrh zde již nějaký rok je.

Boris Cvek se chytil jedné věty mého textu, řádně ji překroutil a jako znalec nejrůznějších filozofů docela demagogicky dezinterpretoval. Jím citovaná část zněla takto:

"Podstata návrhu je shrnuta v požadavku na zavedení zákona o obecném referendu . Jeho přijetí by pak v politické rovině (podstatnější je ovšem ekonomická) zaručovalo, že budeme žít v takovém světě, v jakém si budeme přát."

Podle výkladu Borise Cveka z toho vyplývá představa o řízení toku řek, ovládání počasí a běhu planet nástroji přímé demokracie. Pan Cvek nepochopil jednoduchou českou větu, v níž se upozorňuje dvakrát na to, že 1) zákon o obecném referendu řeší jen problémy v rovině politické, 2) že podstatnější je rovina ekonomická.

Nejčtenější články v Britských listech za rok 2011

31. 12. 2011

1.  39662 21. 9. 2011    Proč bude válka Oskar  Krejčí
2.  37695 23. 9. 2011    Otevřený dopis prezidentovi České republiky Václavu Klausovi   
3.  36276  19. 12. 2011    Falešná mytologizace Václava Havla nikomu neprospívá Jan  Čulík
4.  31031 8. 10. 2011    Tunel na konci světla Jan  Keller
5.  28680 8. 3. 2011    Propočítal jsem důchodovou reformu a vyšla mi generální stávka Josef  Mrázek
6.  25242 1. 1. 2011    Normalizační inženýr zase promluvil Jan  Čulík
7.  24160  27. 10. 2011    16 skutečností, o "které Libye přijde"   
8.  21044  24. 12. 2011    Davové šílenství a ztráta rozumu ve všech vrstvách společnosti Boris  Cvek
9.  20688 21. 2. 2011    Daň z ubrané hodnoty Jan  Keller
10.  20424 8. 4. 2011    Chodí Bárta okolo - oč hrají kramáři z Kramářovy vily Petr  "Vlk"
11.  20202 11. 1. 2011    Jak jsem kvůli 376 Kč málem přišel o dům Roman  Daniel
12.  19748 2. 3. 2011    Tucet bludů Drábkovy penzijní reformy Jan  Keller
13.  19346 10. 3. 2011    Česká "vláda rozpočtové odpovědnosti" způsobila v lednu a v únoru 2011 velký rozpočtový schodek Petr  "Vlk"
14.  19313 8. 2. 2011    Osamocení lékaři Luděk  Prokop
15.  19243 8. 12. 2011    Zprávy, které nemají názor   
16.  18787 4. 2. 2011    Podvod století - důchodová reforma? Ivo  Bubeník
17.  18470 20. 5. 2011    Jak lze (ne)rozumět ekonomii Gabriela  Hradecká
18.  18413 26. 5. 2011    Jak svrhnout vládu Milan  Valach
19.  18323 20. 12. 2011    K "legálnímu nanebevzetí" Václava Havla Karel  Dolejší
20.  18129 18. 7. 2011    "USA a EU dopustily, aby na prahu 21. století bylo v Kosovu vyhlazeno židovstvo" aneb "Zpravodajec je jediné povolání, v němž se nesmí lhát" Tomáš  Koloc
TÝDENMĚSÍCROKVŠE  >

Nedobojovaný zápas o život v pravdě

President-filosof a politika z příšeří indonéské restaurace

27. 12. 2011 / Radek Mikula

Těm čtenářům, kteří mají dosud pocit, že k osobě prezidenta Obnovitele, jak se mu začíná říkat mezi jeho obdivovateli, je třeba ještě něco dodat, předkládám poněkud rozvleklou úvahu nad jeho osobním, politickým a filosofickým vývojem. Doufám, že ti, které neuspokojí svou myšlenkovou úrovní, v ní najdou alespoň pár zajímavých odkazů.

Británie v případě rozpadu eurozóny uzavře hranice

29. 12. 2011

Britské hranice budou v případě kolapsu eura uzavřeny pro osoby z kontinentální Evropy. Nouzové opatření má zabránit Francouzům, Němcům a Holanďanům, aby s pomocí kreditních karet vybírali peníze v britských bank, když jejich vlastní banky nebudou schopny poskytnout dostatek hotovosti.

VÁNOČNÍ ČTENÍ

Apokryf o Karlu Čapkovi, aneb Co by kdyby...

27. 12. 2011 / Tomáš Koloc

Zápis odposlechu vily sledovaných objektů NOBEL a ELIŠKA z 27. ledna 1977 13:00 -- 13.30.

Za technický provoz aparatury zodpovídá: npr. Pištora Ferdinand (krycí jméno ŠOFÉR).

Ona: Půjdem tam, Kičínku?

On: Nepůjdem, Oloušku. Včera jsem mluvil s Drtinou. On chodí k Chramostovým na ta jejich bytová divadla. Je to celé kampaň proti té jejich petici.

Ona: Ale jdou tam všichni... Co když mi zase zakážou hrát?

On: Hrát zakázali jen Chramostové. A všichni tam zdaleka nejdou. Nejde ani ten pán, co z tebe udělal hospodskou...

TRAKTÉR U VOPIČKY Č. 5

Veverky, Vánoce a Svatý Mikuláš

27. 12. 2011 / Alex Koenigsmark

INFORMACE

Hostinec U Vopičky je nenápadné místo, skryté za rohem ve vedlejší uličce na Malé Straně, nepříliš navštěvované cizinci. Proto se v něm schází ponejvíce stálá společnost. Tvoří ji Hamánek, který pěstuje nutrie a jejich masem se většinou živí a zlé jazyky tvrdí, že jím i páchne, dále nezaměstnaný básník Šušma, prodavač ušanek z Karlovy ulice Penížek, který své chlebodárce upřímně nenávidí a raději by umrzl, než by si narazil na lysou hlavu své zboží; také zlý trafikant Olek Krákora, který by chtěl být prezidentem, ale nemůže, jelikož byl kdysi komunistou, pravidelným návštěvníkem je též Blahoslav Brejžek, který uvádí jako své zaměstnání "zástupce vedoucího mobilní hygienické jednotky", což, jak říká lidově Hamánek, znamená "závozník u hovnocucu". Blahoslav Brejžek se kdysi, chtěje se pochlubit, na pohlednici z Thajska v rychlosti podepsal Bl.Brejžek a do té doby mu přívětiví štamgasti říkají jedině Blbrejžek. Pivnici navštěvuje také invalidní důchodce Zlomeček, jenž občas tragicky podniká a často přichází někdejší zaměstnanec OPBH Churaň, který privatizoval dva domy a zřídil v nich penzión a restauraci, jež je ovšem i na něj samotného moc drahá. Jestliže ho chtějí štamgasti potěšit, nazývají ho Čuraněm anebo něžně Pátá Bé. Oblíbeným hostem je ing. Babička, jenž ač inženýr, zpívá na Karlově mostě s harmonikou a snaží se každému vnutit svá CD. V hostinci zpívat nesmí. Tu a tam přichází i novinář před důchodem Strmoles a také šlapka Kačka, řečená Hroch, jedna z mála hostů, které jejich práce baví. Hostinskému se říká Vopička podle hospody, ale jmenuje se Novák.

Soutěž o nejhloupější text k úmrtí Václava Havla

26. 12. 2011

Vyhlásil na facebooku Ondřej Slačálek a rovnou do ní přihlásil "horkého kandidáta", článek Jiřího Peňáse. Má pravdu - Peňásův text zní silně ironicky - bohužel autor svou přehnanou sentimentalitu míní zcela vážně. Nenechte si to ujít!

[Havlova pohřbu se účastnili] lidé, o kterých jsem si skoro jistý, že nejenže nekradou, netunelují, nekorumpují a neprovádějí neplechu většího typu, ale ani neodhazují pet-lahve, natož pneumatiky podél cest, neničí zeleň a neplaší ptactvo a třídí odpad a přispívají drobným obnosem na charitu různého typu a jsou pro cyklistiku a poznávací a šetrnou turistiku a jsou tolerantní a bez předsudků různého druhu a zajímá je svět, k němuž jsou otevření a nebojí se ho, protože to, že jsou Češi (taky tam byli Slováci a jistě další, taky jsem si všiml velmi sympatické rodiny romské) neznamená nic jiného, než mají tuhle zemi rádi, ovšem neagresivním, otevřeným a vlídným způsobem, bez mindráků a paranoických představ, že tu zemi někdo ohrožuje, když tak jen zdejší obyvatelstvo a jeho jiní reprezentanti. A dále tvrdím, že se toho průvodu účastnily typově nejhezčí ženy a mladé ženy, které byly v těchto dnech v daném prostoru k zastižení. Nemyslím, že by to nutně byly sexbomby, ale byly to takové ty holky, do nichž se člověk zamilovával na střední škole a pak na ně po zbytek života se smutným úsměvem vzpomínal.

Zdroj ZDE

K tomu se asi nedá dodat nic (JČ).

Šokující projev hlouposti

26. 12. 2011 / Boris Cvek

Narazil jsem náhodou na blog studenta Filozofické fakulty v Brně, přesněji studenta filozofie a politologie, Jana Wernera. Je pozoruhodné, že student takových oborů může přirovnávat současný vědecký konsensus v rámci zcela svobodné debaty na univerzitách a na stránkách vědeckých časopisů k nacismu a komunismu, cituji z jeho slov "O autorovi":

"Stejný postoj zastávám i k ostatním totalitním ideologiím, tedy ke komunismu, nacismu/fašismu a celému globálně oteplovačskému náboženství (environmentalismu)."

Pozoruhodné také je, že neví, že existuje rozdíl mezi "enviromentalismem" a vědeckou debatou o globálním oteplování. Pro mne je to šokující projev hlouposti.

Život nezmění ani polévka, ani hala na spaní

26. 12. 2011 / Milan Daniel

Zatímco pražský primátor Svoboda rozléval na Štědrý den bezdomovcům a dalším chudákům rybí polévku, počet lidí bez domova i za to jedno odpoledne statisticky stoupl.

Server Aktualne.cz referuje v článku "Bezdomovců může být trojnásobek. I kvůli reformám" o studii pražského magistrátu, podle níž mj. přibývá již nyní seniorů a invalidních důchodců, kteří nemají po zaplacení nájemného na to, aby se třikrát denně najedli.

Je-li dnes podle stejného zdroje jen v Praze na čtyři tisíce lidí bez domova, bude to podle odhadu obsaženého ve studii za příští dva roky o více než polovinu více. To už se rovná počtu obyvatel menšího českého městečka. Celkový počet bezdomovců v zemi však bude bezpochyby mnohem větší.

Na druhé straně jsou však v České republice venkovská sídla, kde je opačný problém: jsou tam domovy, v nichž nikdo nebydlí. Jsou to vesnice, jejichž domy a kdysi kvetoucí hostince mají zatlučená okna, zahrady a zahrádky jsou zarostlé trávou, pole nejsou obdělávána.

VÁNOČNÍ ČTENÍ

Pan Hynek Ráb z Kufštejna

26. 12. 2011 / Karel Čapek

Pan Janek Chval z Jankova se ještě nesebral z toho překvapení.

Prosím vás, kde se vzal, tu se vzal, najednou se sem přihrne na návštěvu pan zeť, a jaký zeť, račte se podívat: má německé nohavice a maďarské kníry, inu, velký pán, jen co je pravda; a tuhle starý pan Janek zatím s vyhrnutými rukávy pomáhal při telení krávy. To je nadělení, myslí si starý pán rozpačitě, co mi ho sem čerti nesou?

"Jen pij, pane Hynku," nutil horlivě. "Je to jen zdejší víno, pět let tomu, co je přivezl žid z Litoměřic. V Praze píváte cyperské, pravda?"

VÁNOČNÍ ČTENÍ

Pseudolot čili o vlastenectví

25. 12. 2011 / Karel Čapek

I přišli dva andělé do Sodomy u večer, a Lot seděl v bráně města.

Kterýžto, když je uzřel, vstal a šel v cestu jim: a učinil poklonu, skloniv se až k zemi, a řekl: "Prosím, páni, uchylte se do domu služebníka svého, a zůstaňte tam: umyjte nohy své, a ráno půjdete cestou svou."

Kteřížto řekli: "Nikoli, ale na ulici zůstaneme."

Ale on nutil je velmi, aby se uchýlili k němu: a když vešli, udělal hody, a napekl chlebů přesných: i jedli.

VÁNOČNÍ ČTENÍ

Svatá noc

24. 12. 2011 / Karel Čapek

"Já se ti divím," křičela paní Dinah. "Kdyby to byli pořádní lidé, šli by k starostovi, a ne takhle žebrotou! Proč si je nevzali do domu Šimonovic? Proč se jich máme ujímat ausgerechnet my? Copak jsme něco horšího než Šimonovic? Já vím, Šimonova žena by si takovou holotu do domu nepustila! Já se ti divím, člověče, že se tak zahazuješ s já nevím kým!"

VÁNOČNÍ ČTENÍ

List Diognetovi

24. 12. 2011

V dobách, kdy ještě křesťanství nebylo přijato establishmentem jako hlavní ideologie Římského impéria a kdy počet křesťanů v této říši byl kolem 10% obyvatel (později vzrostl během sta let na 90% a do chodu církve zásadně začaly zasahovat mocenské zájmy), ba kdy hlásit se ke křesťanství znamenalo vystavit se pronásledování a mučení, byly v křesťanských sborech čteny spisy tzv. apoštolských otců. Mezi tyto spisy patří listy čtvrtého římského biskupa sv. Klementa (zemřel kolem roku 100), listy třetího antiošského biskupa sv. Ignáce (umučen v roce 107 v Římě), který byl podle tradice žákem apoštolů Petra a Jana, List mučedníka sv. Polykarpa ze Smyrny, a pak některá další díla, jejichž autory neznáme, např. Didaché, Hermův Pastýř nebo List Diognetovi. Spisy apoštolských otců, o jejichž obsah se po zapomenutí ve středověku začala zajímat až reformace a další vývoj moderní teologie, i té katolické, jsou přeloženy v Druhé a Třetí patristické čítance (Česká katolická charita 1985, přeložil Josef Novák). Zde vybírám jako vánoční čtení prakticky celý List Diognetovi, který ukazuje, co bylo křesťanství a kdo byli křesťané na samém počátku dějin církve, píše Boris Cvek.

Gogolovská Ukrajina

29. 12. 2011 / Boris Cvek

Jedna z nejkouzelnějších a nejmilejších knih, které jsem dosud četl, je jistě soubor povídek pohádkového rázu Večery na dědince nedaleko Dikaňky (N. V. Gogol: Výbor z díla I, Svoboda Praha 1952), jejichž atmosféra koření v ukrajinském venkově počátku devatenáctého století. Nikolaj Vasiljevič Gogol (1809-1852) se narodil v městečku Velké Soročince ležícím nedaleko Mirhorodu. Jeho rodiče byli poklidní venkovští statkáři, i když za zakladatele rodu bývá považován Ostap, kozácký hetman. Gogolův otec byl vzdělanec a autor komedií, matka byla zase hluboce spjata s lidovým myšlením. Ona víska, nepřímo zmíněna v názvu povídek, jsou Vasiljevce, v nichž Nikolaj strávil dětství.

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Jak nahradit politické strany občanským politickým hnutím

27. 12. 2011 / Josef Mrázek

Ať chtěně, nebo nechtěně, podařilo se pomocí rozruchu okolo skonu státníka, jehož dobré i nešťastné skutky mají stejně již nezměnitelné následky, úplně odvrátit pozornost od toho, že země nevzkvétá a je pěkně prohnilá. Ale pohřební ruch utichl a účinek vánoc vyprchá jako vypitá lahev a procitneme obklopeni drsnou skutečností. O tom, co s tím udělat, chci napsat.

Vánoční a novoroční vydání Britských listů

24. 12. 2011

Vánoce roku 2000 byly zcela pohlceny rebelií v České televizi.

Vánoce, svátky míru a konzumerismu TÉMA BL

Nejen novoroční přání

28. 12. 2011 / Stanislav A. Hošek

Se zájmem čtu texty onoho typu, který byl zveřejněn v BL dne 21. 12. 2011 pod titulkem Britské listy slušný člověk nečte. Údajně je psán čtenářem, který, jak sám píše, možná osm let čte BL, s většinou autorů nesouhlasí, ale jejich názory považuje v řadě případů za konzistentní a přinejmenším hodné diskuse, konec citace. Čtu takové texty nejen proto, že jsou především krátké. Líbí se mi v nich totiž především ta až božská suverenita, vědomá si velikosti autorova přesvědčení, s nímž posuzuje každé jiné. Obdivuji rovněž jeho rádoby tolerantnost, s níž se snižuje k nám, obyčejným, aby s námi vůbec diskutoval, čti upevňoval si tak především své přesvědčení.

Význam lidské tváře při dorozumívání

29. 12. 2011 / Miloš Kaláb

Již novorozenci rozeznávají tvář své matky. Od té chvíle si všímáme tváří jiných lidí a čteme z nich, jaké mají pocity, i když ti lidé nemluví. Pocity se právě ve tvářích nejlépe projevují. Radost? Smutek? Hněv? Úzkost? Je nemožné vést upřímnou diskusi s někým, do jehož tváře nevidíme. 

Ten "proklatý" asijský úsměv, aneb Výraz emocí u Severoameričana a u zvířat

29. 12. 2011 / Karel Dolejší

Meziválečná avantgarda mimo jiné snila o tom, že se jí podaří nalézt kód, jimž by bylo možno obejít veškeré jazykové i kulturní bariéry a dospět k univerzálnímu dorozumívání. Tomuto univerzalistickému nároku nicméně nakonec nedostála, respektive (s finačním přispěním CIA) pokus po válce zdegeneroval v americký pop-art. Posléze dokonce přišly postmoderna a multikulturalismus s fundamentálním podezřením vůči naprosto všem univerzálním nárokům, za nimiž zpravidla nacházely všelijak zamaskovaný konkrétní etnocentrismus. Některé z univerzalistických ideologií však i tuto epochu přežily a dodnes se nás snaží přesvědčit, že význam kulturních diferencí údajně zbytečně přeceňujeme - vždyť přece například každý normální člověk na celém světě cítí a své emoce vyjadřuje úplně stejně jako typický Severoameričan.