20. 6. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
20. 6. 2003
"Utíkám ze Somálska, protože tam lidi zabíjejí. Soranie je nemocná. Nechala jsem doma manžela a rodiče. Chci ji zachránit."

Dvacetiletá žena ze Somálska s tříletou dcerou, vážící 7 kg.

Zachránili se jen tři lidé, ostatní se utopili. Představitele Evropské unie to nezajímá - do evropských novin se to skoro nedostalo. Četli jste to snad v novinách v Čechách?

21. 6. 2003

Nedávno zatčený osobní tajemník Saddáma Husajna, Abid Hamid Mahmud al-Tikriti, čtvrtý muž na americkém seznamu hledaných osob, sdělil americkým vyšetřovatelům, že prý Saddám Husajn a jeho synové po zahájení amerického útoku na Irák pobývali určitou dobu v Sýrii. Podle zpráv v amerických listech Washington Post a New York Times se prý pak vrátili do Iráku, poté, co byli z Damašku vyhoštěni.

Pozorovatelé však varují, že je nutno brát svědectví tohoto Saddámova pobočníka s rezervou. Nicméně, podle nejnovějších amerických výzvědných informací jsou Saddám Husajn i oba jeho synové naživu a jsou v Iráku. Američané zintenzivňují jejich hledání.

Podrobnosti v angličtině ZDE
20. 6. 2003
V Británii se narodilo první "geneticky vybrané" dítě, pomocí jehož tkání má být vyléčen jeho čtyřletý bratr, který trpí vzácnou formou anémie.

Před neregulovaným genetickým experimentováním varoval Francis Fukuyama ZDE (text je v češtině)
20. 6. 2003

Britský úřad pro dodržování potravinářské kvality požaduje zákaz včleňování hovězích a vepřových bílkovin do kuřecího masa. Konstatoval také, že bude naléhat na Evropskou komisi, aby omezila množství vody, jímž je napouštěno kuřecí maso, na 15 procent. Je to důsledkem investigativní práce deníku Guardian a televize BBC, které nedávno odhalily šokující skutečnosti, týkající se zpracování kuřecího masa v Evropských zemích.

Podrobnosti v BL ZDE ZDE
Zpráva o rozhodnutí úřadu pro potravinářskou kvalitu - v angličtině ZDE
Demonstrant
20. 6. 2003
V Praze se opět demonstrovalo. Nikoliv však staří známí anarchisté, tentokrát přišli na pochod Prahou pod policejní ochranou odboráři, kterým vadí Sobotkova "reforma" veřejných financí. Někteří ovšem s přemrštěnými požadavky.
Radek Sárközi
20. 6. 2003
tisková zpráva Učitelského odborového klubu po čtvrteční demonstraci ASO

Od roku 1989 neproběhla žádná strukturální reforma vzdělávání, české školství má stále podobu jako před Listopadem . Nabízíme několik makroekonomických údajů:

20. 6. 2003
Britská Rada pro komerční televizní vysílání, Independent Television Commission (ITC) odmítla veškeré stížnosti veřejnosti na zaujaté zpravodajství během útoku na Irák, včetně stížností na nechvalně známou ostře proválečnou americkou televizní stanici Fox News, která je v Británii k dispozici na kabelu a satelitu.
20. 6. 2003
Bývalý americký viceprezident Al Gore plánuje založit "liberální" kabelovou televizní stanici, která by fungovala jako protilátka vůči současné převaze ostře pravicových televizních stanic na americkém trhu, jako je Fox News.
20. 6. 2003

Ne že by to bylo poprvé. Odtud onen varovný kritický povzdech. (Náhodou to bylo titulkováno před dvěma dny ve večerním zpravodajském programu na Nově. Výraz "Čechokanaďan" byl napsán s malým "č". Detail?)

Žáčci v obecné škole se vždycky učili, že jména národů (a států) se píší velkým písmenem. Pokud bez problémů projde na obrazovku taková hrubá gramatická chyba, je to na pováženou. Svědčí to také o celkově pokleslé úrovni jazykové gramotnosti. (Také se u nás cudně říká "No comment". A stačil by "komentář"?!)

Pozn. JČ: Já jsem viděl na Nově v roce 1995 v upoutávce na pořady příštích dnů titulek "Ůterý"...

Ďábelská iridologie
20. 6. 2003

Nebezpečí zneužití informačních technologií : budoucnost přináší přísliby, ale i rizika

ČTK - 20. 6. 2003: Evropská unie zavede do pasů členských zemí, na povolení k pobytu a na víza digitalizované biometrické údaje o nositeli, elektronicky snímatelné. Oznámil to na okraj nynějšího summitu EU v řeckém letovisku Pórto Karrás jeden vysoký představitel unie, který nechtěl být jmenován.


Související článek o konci parlamentní demokracie a budoucnosti i rizicích demokracie přímé
Občanství vyžaduje aktivní participaci - aneb nejsme ovce BL
20. 6. 2003
Rozhovor s filmovým režisérem Karlem Vachkem.
19. 6. 2003
tisková zpráva Ligy lidských práv

Na podzim loňského roku byl v Praze na Palmovce napaden osmnáctiletý romský mladík Marek Polák, student obchodní akademie, skupinou čtyř rasistických násilníků. V důsledku kopanců těžkou obuví, ran pěstí a trháním vazem utrpěl řadu poranění na těle, tržnou ránu na hlavě, otřes mozku a dodnes se potýká s bolestmi hlavy a se ztíženým soustředěním.

20. 6. 2003

Ze zprávy ČTK: V Belgii byly podány žaloby na amerického prezidenta George Bushe a britského premiéra Tonyho Blaira kvůli jejich údajné odpovědnosti za rozpoutání války proti Iráku. Oznámilo to belgické ministerstvo spravedlnosti s tím, že žaloby byly předány americké a britské justici. Tedy justici těch zemí, jejichž jsou žalovaní nejvyššími představiteli... Zřejmě výhrůžky o přesunu sídla NATO z úst nejvyšších amerických představitelů zapůsobily.

Vladimír Špidla se soustřeďuje na reformu
19. 6. 2003
Vláda premiéra Špidlu chce parlamentom pretlačiť reformu verejných financií, ktorej podoba nevyhovuje ani jednému z koaličných partnerov. Reformný balík sa môže stať rozbuškou, ktorá rozbije vládu a spustí zmeny vo vedení ČSSD.
19. 6. 2003
Snižování daně z příjmu právnických osob je obvykle zdůvodňováno podporou investování a zejména pak podporou přílivu přímých zahraničních investic. I když čísla v článku uvedená mmohou mít jen přibližný charakter, tendence jsou jednoznačné.
19. 6. 2003
Řešení, které dnes mladým rodinám paradoxně zbývá, je oficiální nezaměstnanost. Pobírá-li rodina se dvěmi dětmi životní minimum (je-li např. žena na rodičovské dovolené s druhým dítětem a muž je nezaměstnaný), dostane okolo 11000 Kč měsíčně. Dokáže-li muž k tomuto základu vydělat "načerno" několik tisíc, může se rodinný rozpočet přehoupnout přes onu magickou hranici 15000 Kč a rodina může existovat. Je toto správné řešení? A znáte nějaké jiné?
Harry Potter
19. 6. 2003
Autorka nové knihy o Harry Potterovi žaluje americký list New York Daily News o "miliony dolarů", že nerespektoval její tiskové embargo na knihu, které platí do soboty, a zveřejnil shrnutí jejího obsahu a několik krátkých ukázek.
20. 6. 2003
Evropská komise (EK) neschválila v květnu principy návrhu nové chemické politiky EU, kterou předložili evropští komisaři Wallstromová a Liikanen.
19. 6. 2003
Tisková zpráva organizace Greenpeace

Tým horolezců Greenpeace v pátek ráno vyvěsil na budově EU v Bruselu protestní transparenty upozorňující na to, že evropské vysloužilé námořní lodě obsahující množství toxických látek (např. azbest, dioxiny nebo PCB - polychlorované bifenyly) jsou vyváženy do rozvojových zemí třetí světa. Greenpeace žádají EU, aby vlastní ekologické problémy neřešila na úkor životního prostředí či bezpečnosti dělníků a aby lodě určené ke sešrotování podléhaly povinnosti dekontaminovány.

19. 6. 2003
Demonstrující Iráčané nemají práci ani peníze a jsou zoufalí. Dva z nich byli zastřeleni. Nedaleko byl nevzrušeně střelbou usmrcen americký voják, hlídající prodejnu propan butanu, a jiný byl zraněn. Ani Iráčané, ani Američané si nepředstavovali, že to bude takhle v Iráku vypadat deset týdnů po svržení Saddáma Husajna...
19. 6. 2003
Iráčané mají velmi rozporné pocity. Je pro ně velmi obtížné projevovat sympatie vůči Americe, vzhledem k tomu, že Washington nejprve Saddáma podporoval, pak potrestal irácké občany sankcemi a pak jejich zemi vybombardoval, aby se Saddáma zbavil. Avšak Iráčané příliš nemilují ani nikoho jiného -- ani své sousedy a v žádném případě už ne ostatní Araby, kteří Saddáma hájili jménem arabské cti. Američané jsou zjevnou urážkou národní cti a zřejmě ještě větší urážkou náboženské cti. Ale jsou v současnosti jedinou zárukou bezpečnosti a návratu do normálního světa. "

Časopis New York Review of Books otiskl rozsáhlou reportáž Maxe Rodenbecka, z týdeníku Economist, o dnešním životě v Iráku. Některými rysy to přípomíná situaci v Československu po pádu komunismu. Shrnujeme nejzajímavější myšlenky.

19. 6. 2003
Obyvatelstvo Spojených států tvoří pouze 4 procenta světové populace. Co si myslí ostatních 96 procent o jejich filmech, firmách, politice a aroganci? Na tuto otázku se pokusila v úterý večer odpovědět ve speciálním pořadu televize BBC, debatou mezi odborníky a politiky a publikací výsledků mezinárodního průzkumu veřejného mínění na toto téma.
19. 6. 2003
s využitím výsledků výzkumu CVVM

Bush dokázal nemožné. Po praktických zkušenostech s demokraciií strategických bombardérů, po afghánském a iráckém válečném dobrodružství si už jen 19,8% Čechů přeje politickou spolupráci se Spojenými státy a pouze 18,2% spolupráci ekonomickou.

31. 5. 2003
Děkujeme všem, kteří dále podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

ZMĚNA BANKY: Prosíme ty čtenáře, kteří na provoz BL přispívají trvalým příkazem, aby ho z bývalého účtu OSBL v e-bance převedli na nový účet OSBL v Raiffeisen Bance. Číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.
Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem.
18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2003 Američané "možná usmrtili Saddáma Husajna"   
21. 6. 2003 Šílenství ohledně nového Harryho Pottera je dobře organizováno   
21. 6. 2003 George Orwell udal vládě "sympatizanty s komunismem"   
20. 6. 2003 Rozhovor z Karlem Vachkem: Hloupost je třeba napadat na "opevněných místech"... Petr  Šafařík
20. 6. 2003 U Sicílie se potopila loď s přistěhovalci   
20. 6. 2003 Ďábelská iridologie Štěpán  Kotrba
20. 6. 2003 Velitel tábora v zálivu Guantánamo: "Všechny zadržované osoby tu byly správně"   
19. 6. 2003 EKONOMICKÁ STUDIE: Snížení daně z příjmu právnických osob a podpora investování Miloš  Pick
19. 6. 2003 Rozbité panenky: O svatosti udřených drsných žen a Matky Terezy Darius  Nosreti
19. 6. 2003 Co si dnes myslí Iráčané a jaké je to v Bagdádu   

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
20. 6. 2003 Ďábelská iridologie Štěpán  Kotrba
19. 6. 2003 Monopol je nebo není monopolem?   
13. 6. 2003 Další hrátky v ČR s verbálními trestnými činy Jan  Čulík
12. 6. 2003 Konec legrace i demokracie:
policie Bobošíkovou vyšetřuje stále!
Štěpán  Kotrba
9. 6. 2003 Postihy novinářů: již neheroldovat, lébrž nutno konat Karel  Mašita
6. 6. 2003 Bobošíková už snad může být klidná, Válová ještě nikoliv Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 Dokumenty v kauze Válová: "Hon na svobodu slova" má už šest ulovených zajíců Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 Faksimile trestního oznámení na Irenu Válovou Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 BHHRG: Czech media representatives harassed as EU referendum draws near   
6. 6. 2003 Málo známá oxfordská lidskoprávní skupina hájí Bobošíkovou, Železného a TV Nova jako "hlas nezávislosti"   

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
19. 6. 2003 EKONOMICKÁ STUDIE: Snížení daně z příjmu právnických osob a podpora investování Miloš  Pick
18. 6. 2003 Vyšetřuje se chybějící milion euro   
16. 6. 2003 Češi schválili vstup do EU   
16. 6. 2003 Občanství vyžaduje aktivní participaci - aneb nejsme ovce Štěpán  Kotrba
16. 6. 2003 Jak to také mohlo dopadnout... Štěpán  Kotrba
16. 6. 2003 Český Kocourkov ztrácí suverenitu Josef  Trnka
14. 6. 2003 83 procent účastníků referenda zřejmě v pátek hlasovalo ANO   
14. 6. 2003 Volební okrsek Praha-Krč: účast nad 50%, více než tři čtvrtiny hlasovaly ANO   
14. 6. 2003 A co české televize?   
14. 6. 2003 Vítejte, spoluobčané, do Evropské unie! Jan  Čulík

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
22. 6. 2003 Bush: irácké zbraně hromadného ničení "byly vyrabovány"   
22. 6. 2003 Američané "možná usmrtili Saddáma Husajna"   
21. 6. 2003 USA zintenzivňují hledání Saddáma Husajna   
20. 6. 2003 Velitel tábora v zálivu Guantánamo: "Všechny zadržované osoby tu byly správně"   
19. 6. 2003 Co si dnes myslí Iráčané a jaké je to v Bagdádu   
19. 6. 2003 Co si myslí svět o Americe?   
19. 6. 2003 Obyčejný den v Bagdádu   
19. 6. 2003 S Německem nebo s Amerikou? Štěpán  Kotrba
18. 6. 2003 Robin Cook zpochybnil hrozbu Saddáma Husajna   
18. 6. 2003 Kritikové války v Iráku by se měli stydět   

Americká strategie národní bezpečnosti RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2003 Rumsfeld kritizoval belgické soudy   
2. 6. 2003 Paranoja Radovan  Geist
15. 5. 2003 Ropa a stratégia: K politickej ekonómii ohlásenej vojny Michael  Ehrke
12. 5. 2003 O motivaci útoku na Irák   
30. 4. 2003 Vyslanci virtuální reality v Iráku Mojmír  Babáček
30. 4. 2003 Konec NATO právě začal - začala vznikat evropská armáda Štěpán  Kotrba
25. 4. 2003 Válka v Iráku skončila - proboha, zapomeňte! Petr  Baubín, Štěpán Kotrba
4. 4. 2003 Jsou britští vojáci "civilizovanější" než Američané?   
28. 3. 2003 Ropa je príčinou, ekológia alternatívou Martin  Nevada

Názory a argumenty ze Slovenska RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2003 Zrada penzijných fondov na dôchodkoch   
13. 6. 2003 Rybníček: Splnil sa mi sen Martina  Nemethová, Damas Gruska
13. 6. 2003 Ako udržať prostredníctvom prerozdelenia čo najspravodlivejší dôchodkový systém?   
29. 5. 2003 BSE: Nielen krava, ale aj ovce môže byť šialená... Peter  Greguš
28. 5. 2003 Do kedy...? Tibor  Moravčík
28. 5. 2003 (Z)diskreditovaný štát Damas  Gruska
27. 5. 2003 Dvadsaťpäť hodín pred zrkadlom Filip  Samuel
26. 5. 2003 Na zdravie, páni sudcovia, poslanci a ministri! Peter  Takáč
26. 5. 2003 Hrozba sprava - po belgických voľbách v žlto-červenom Radovan  Geist

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
18. 6. 2003 Dousková je červená knihovna Jiří  Škuba
17. 6. 2003 Maminka Irena  Dousková
17. 6. 2003 Mother Irena  Dousková
17. 6. 2003 Ještě jednou Irena Dousková Jan  Čulík
16. 6. 2003 O tom, jak život uplývá mezi prsty Jan  Čulík
16. 6. 2003 Doktor Kott přemítá Irena  Dousková
13. 6. 2003 Šlendrián v BL je snad horší než SARS Petr  Fiala
6. 6. 2003 Divoké víno ještě po 39 letech   
23. 5. 2003 Nový esej Milana Kundery   
22. 5. 2003 Vrh křídel: antologie, která chyběla