23. 3. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
22. 3. 2006

Jan Kraus respektovým bavičem

Tragikomicky a dobrovolně sám o sobě rozhodl moderátor rádobyvtipných, rádobyprovokativních a rádobybystrých televizních šou, Jan Kraus. Týdeníku Respekt sdělil (kam jinam také, aby se mu nesmáli), že pokud bude v sekretariátu generálního ředitele firmy, která ho živí, pracovat jedna konkrétní sekretářka, on že v takové televizi nebude. Článek redaktoři nazvali Jan Kraus: Odejděte, nebo jdu já.

"Takže buď bude ČT s Krausem, nebo s Hrehou, ale s oběma naráz ne," tvrdí prý bavič Kraus. Ne takhle to určitě nebylo. Takhle to nemohlo být. Nebyla to určitě sekretářka, ale šéf sekretářek, a nebyl to Jan Kraus, protože takovouhle hloupost by si inteligentní zaměstnanec kterékoliv kapitalistické instituce nikdy vůči svému generálnímu řediteli či firemní dozorčí radě nedovolil. Jana Krause považuji - narozdíl od některých jeho kamarádů z mokré čtvrti - za inteligentního. Ne, on to nemohl být, to si museli v Respektu vymyslet.

Fakt, že Jan Kraus působil na obrazovce veřejnoprávní televize, jej také nediskvalifikuje při jednání o tichém přesunu jeho pořadu na televizi soukromou. Nebylo by to poprvé ani naposledy, co Česká televize nemohla vystát finanční či jiné požadavky svých veřejnoprávních celebrit a odsunula jejich nároky do movitějších televizí privátních. Odcházeli moderátoři, odcházeli reportéři zpravodajství, recyklovaly se všeliké hvězdičky. Nikdy to ale nebyl boj za demokracii a nikdy to nebylo takové poblití náprsenky generálního ředitele jako v případě Krausovy výpovědi pro Sylvii Blechovou v Respektu.

Radim Hreha, o kterého Janu Krausovi jde, je v tuto chvíli šéfem dvou sekretářek. Dříve býval jednatelem firmy, kterou jsem nazýval já drze a výsměšně PR agenturou Novy, aniž bych kdy Hrehovo jméno vyslovil. Prostě proto, že on se vždy choval korektně. Prostě proto, že jsem se nikdy nedomníval, že právě šéf dvou sekretářek (a dalšího tuctu lidí) by byl odpovědný za flagrantní selhání lobbingu firmy Česká média (kde se ocitla část lidí z CEPRA) při přesvědčování poslanců o podobě zákona o elektronických komunikací který už platí, či zákona 231/2001 Sb., který odešel z Parlamentu do Senátu, aby na něm tento legislativně opravný orgán ODS nenechal nit suchou. Podle Krause to je špatný zákon, stejně jako ten o koncesionářských poplatcích, který byl schválen předtím. Dojemná shoda...

Jan Kraus to ví. Jan Kraus je přesvědčen, že krumlovské mediální semináře, které Hreha pro celou českou odbornou veřejnost organizoval ku prospěchu všech po několik let, byly temným úsilím Berkovy firmy ve prospěch TV NOVA. A že určitě je nejtemnější, že polovinu nákladů toho posledního hradila Česká televize. Jan Kraus by se mohl živit jako analytik, kdyby se neživil jako bavič.

Na cizím hřišti a podle pravidel reklamního zisku nejde hrát hru veřejné mediální služby. S takto formulovaným argumentem a následným konceptem odebrání reklamy médiím veřejné služby jsem kdysi přišel na ony krumlovské semináře já. Stejně jako s konceptem nové role České tiskové kanceláře v době multimedializace.

Štěpán Kotrba 2002: Diskusní monolog - digitální média veřejné služby - služba veřejnosti 21.století ZDE

Média veřejné služby: "intelektuálové" hledali smysl své další existence ZDE

To proto, aby televize nepodléhala pocitu, že musí být firmám vděčná, nebo že mohou firmy rozhodovat o podobě zpravodajství.

Chtějí média veřejné služby zůstat na pozicích parlamentní demokracie či zda to bude osvícená autokracie, která bude určovat, co bude ta veřejná služba. Nebo jestli to bude lobbyismus individuí nebo profesních skupin, mající na tom skupinový nebo individuální komerční zájem. A pak je nutné si uvědomit, zda je v protikladu nebo zda se doplňuje princip tvorby zisku jako princip kapitalismu a princip veřejné služby. Já tvrdím, že nikoliv, že tento princip stojí v protikladu, pan Šmíd mi to nepřímo potvrzuje tím, že reklama, teleshopping nepatří na půdu veřejnoprávních institucí, stejně tak jako Protext nepatří na půdu České tiskové kanceláře, stejně tak jako obtěžující reklamy nepatří na internetové stránky ČTK zvané České noviny, stejně tak jako tam nepatří bazar a x dalších věcí, které jsou oním hybridem, o kterém tak výsměšně a arogantně mluvil tady ředitel TV Nova - ale on měl pravdu , a to je na tom to nejhroznější.

Chtěl bych se zmínit ještě o jedné věci, která by měla býti součástí veřejné služby a tou je péče o minulost. Ono se nám to může zdát zvláštní, ale v souvislosti s digitální společností a s digitální mediální scénou je nesmírně důležité zachovat něco, co je v analogové sféře nazýváno archiv, nebo, chcete-li, knihovna veřejně dostupná. To je archivování a zprostředkování těchto informací veřejnosti bezúplatně, otevřeně a věrně. Na tu věrnost, respektive pravdivost, je potřeba navázat o to víc, čím větší jsou technické možnosti pro komplexní manipulaci minulostí a odkazy. To je třeba úloha pro ČTK jako pro veřejnoprávního archiváře, který bude poskytovat informační etalon toho, co bylo jak kým a kdy řečeno, protože za 5 za 10 let se například oblíbený citát, který údajně měl kdysi dávno říci Václav Klaus, že nezná rozdíl mezi špinavými a čistými penězi, může ukázat při podrobnějším studiu jako účelová dezinterpretace nebo dokonce i manipulace něčím, co bylo vytrženo z kontextu, či "trošinku" upraveno.

Štěpán Kotrba v panelu mediálního semináře, Krumlov 2002 ZDE

To jsem ještě nebyl v Radě Českého rozhlasu. Trvalo to čtyři roky, než se myšlenka televize bez reklamy proměnila v zákon. Česká televize je dnes svobodná. Miliarda, o kterou přišla, sice bude chybět na výplatních páskách Krausů, ale podpoří rozběh digitalizace a tím i existenci celé řady filmových a televizních profesí. Scénáristy, střihače, techniky a kameramany počínaje, režiséry a dramturgy konče. Jen Dub s Dekojem, poslankyně Fischerová, Alena Müllerová, Jan Rejžek, dramaturg televizní zábavy Štern a Jan Kraus jsou z toho nešťastní. Už žádná mediální či mediálně vlivová agentura nebude řídit tok peněz do České televize a zpovzdálí určovat, čím kamarádům se mají v jakém množství přidělit. Protože peníze z reklamy za chvíli nebudou a ty z koncesionářských poplatků se takto nedají podmiňovat. Zlý finanční ředitel Lambert bdí u stále střežené kasy. Obchodní oddělení za chvíli bude už jen okrašlovacím spolkem.

Souhlasím s Hrehovým postřehem, že se "není co divit těm poslancům, kteří váhají se zvýšením zdrojů veřejnoprávní televize". V příliš živé paměti měli všichni tu aroganci televizní rebelie, Armstrongovu tesknou trubku na zasněžené pláni Kavčích hor a představu bývalých Janečkových kolegů, že budou z budovy televizního zpravodajství řídit celou republiku, včetně vlády. Jako za starých časů, mohl tehdy říci budoucí senátor Mejstřík... V tu chvíli bych té televizi také nedal ani korunu. Dnes je situace úplně jiná. I lidé se mohou měnit. Někteří k lepšímu, jiní k horšímu.

A to je důvod, proč nejspíše půjde Jan Kraus i se svou talk show si dělat srandu z jiných lidí na soukromou televizní televizi. Tam jsou penzíe z reklamy hlavním zdrojem. Kraus si dodnes myslí, že si jako generál může řídit svého generálního ředitele a určovat, kdo bude zaměstnán jako sekretářka - pardon šéf sekretariátu. To nebyl vtip, ale hořká realita týdeníku Respekt. Ale v jedné věci se Jan Kraus spletl - on už se nepíše rok 2000. Pokus party "těch pravých" kamarádů o státní převrat formou televizní rebelie a privatizaci druhého programu ČT jako budoucího digitálního multiplexu do rukou jiných "těch pravých" kamarádů prostě tehdy nevyšel. Je na čase se s tím smířit...

ČM 2004: Soukromé televize bojují o zachování veřejnoprávních médií - Záznam z besedy Petra Žantovského s Jaroslavem Berkou ZDE

Štěpán Kotrba 2004: Hypotetický privátní kanál státem zaplacené "poloveřejné" služby ZDE
Štěpán Kotrba 2003: Lze měřit počet andělů na špičce nože? ZDE
                 
Obsah vydání       23. 3. 2006
23. 3. 2006 Nábožensky založení lidé jsou šťastnější, optimističtější, méně často dostávají mrtvici a vysoký tlak
23. 3. 2006 Vláda krade občanskou svobodu
23. 3. 2006 Jakou politiku prosazuje Tony Blair?
23. 3. 2006 Michael  Marčák
23. 3. 2006 19. Jaroslav  Žila
23. 3. 2006 Zemřel malíř František Ronovský Jan  Paul
23. 3. 2006 Není Pospíchal jako Pospíchal, aneb když redaktor pospíchal Štěpán  Kotrba
23. 3. 2006 Francie: odpor mladých proti bourání sociálního státu sílí
23. 3. 2006 Senát nechce, aby se Prima zbavila regionů Filip  Rožánek
23. 3. 2006 V realitě reality show Vlastimil  Balín, Hana  Svobodová
23. 3. 2006 Michael  Marčák
23. 3. 2006 Podprahová manipulace Britských listů
22. 3. 2006 Jan Kraus respektovým bavičem Štěpán  Kotrba
22. 3. 2006 Reality šou a duševní zdraví Jiří  Krombholz
22. 3. 2006 NATO - Rusko v historických a politických souvislostech Miroslav  Polreich
22. 3. 2006 Irácká policie tvrdí, že americká armáda popravila jednu rodinu
22. 3. 2006 Ukrajina: Vášně na ulici, chladné počty v zákulisí Oskar  Krejčí
22. 3. 2006 Misperceiving Blair as a Social Demokrat Jan  Čulík
21. 3. 2006 Miloš Zeman ve své knize "Vzestup a pád české sociální demokracie" Bohuslav  Binka
21. 3. 2006 Jak se dělá malé české my Bohumil  Kartous
12. 2. 2006 Hospodaření OSBL za leden 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce

Sdělovací prostředky RSS 2.0      Historie >
22. 3. 2006 Jan Kraus respektovým bavičem Štěpán  Kotrba
20. 3. 2006 Česká televize uvádí na pravou míru... Štěpán  Kotrba
16. 3. 2006 Odstraňte, prosím, příšerné Radio Česko   
15. 3. 2006 Štěpán Kotrba: Úkolem médií není deformovat realitu Vlastimil  Růžička
14. 3. 2006 Česká televize by měla dělat tematickou předvolební analýzu   
11. 3. 2006 V Mladé frontě Dnes Miloševiče odsoudili i potrestali Štěpán  Kotrba
28. 2. 2006 Řediteli české televizní češtiny v České televizi Oldřich  Průša
26. 2. 2006 Rozhodnutí televize je správné, protože to chce většina občanů   
25. 2. 2006 Mimozemšťani by neměli šanci Bohumil  Kartous
21. 2. 2006 Předběhl jsem dobu Štěpán  Kotrba
13. 2. 2006 Mediální křepelky vyletěly z hnízd Štěpán  Kotrba
13. 2. 2006 Díváte-li se na televizi na svém mobilu, musíte zaplatit koncesionářský poplatek   
3. 2. 2006 Článek Václava Žáka je "klamavou reklamou, která poškozuje Českou televizi"   
1. 2. 2006 Česká televize se do roku 2010 "obejde bez dalších zdrojů" Filip  Rožánek
27. 1. 2006 Zprávy už jen do konce ledna ještě s českou redakcí BBC... a pak? AMEN! Ivo V. Fencl

Digitalizace sdělovacích prostředků RSS 2.0      Historie >
22. 3. 2006 Jan Kraus respektovým bavičem Štěpán  Kotrba
21. 2. 2006 Předběhl jsem dobu Štěpán  Kotrba
13. 2. 2006 Mediální křepelky vyletěly z hnízd Štěpán  Kotrba
5. 11. 2005 Reality show Odhalení: gorily v přímém televizním a rozhlasovém přenosu Štěpán  Kotrba
7. 10. 2005 Mluvčí nevědí, o čem mluví, a přesto mluví Štěpán  Kotrba
15. 8. 2005 Mobilní budoucnost Štěpán  Kotrba
20. 7. 2005 Reklama a hlasatelé zelené pravdy a lásky v Literárních novinách Štěpán  Kotrba
28. 6. 2005 Digitální vysílání je více než jen technologická změna Štěpán  Kotrba
24. 6. 2005 Poplatky: Deset piv měsíčně Štěpán  Kotrba
20. 6. 2005 Digitalizace: Kdo, když ne my? Kdy, když ne teď? Štěpán  Kotrba
24. 5. 2005 Změna systému školství aneb univerzální učebnice Jan  Poštulka
7. 2. 2005 Význam médií a nových informačních a komunikačních technologií při utváření znalostní a informační společnosti Petr  Sak
24. 11. 2004 Když mediální podnikatel, který tvrdil, že není lobbista, vysvětlí, co "není" lobbismus a prozradí tím současně, co to vlastně provádí Štěpán  Kotrba
5. 11. 2004 Ve sněmovně prošlo zvýšení celoplošnosti - pokrytí signálu ČT ze 70 na 95% Štěpán  Kotrba
5. 11. 2004 Digitalizaci hrozí legislativní zmatek Štěpán  Kotrba