10. 5. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
10. 5. 2004

Špidla se snaží zlo alespoň oslabit

Prezident Klaus pochopil, že cesta k popularitě vede pouze přes šaškovskou cestu připodobnit se lidu a pitvořit se na něj jeho grimasami.

Vzpomínám si na dobu, kdy byl Vladimír Špidla zvolen do čela ČSSD a kdy představoval ve srovnání s Milošem Zemanem spíše to levé křídlo růžové strany. Měl jsem tehdy velký strach z toho, že moderní levice v Česku definitivně ztrácí svou naději a jako Zemanova nástupce bych byl raději viděl Petru Buzkovou nebo Stanislava Grosse. Dnes, v době, kdy na pana Špidlu nadává snad každý, bych chtěl vyjádřit přesvědčení, že je mým jasně nejoblíbenějším politikem a že podle mne právě on představuje opravdovou šanci pro tuto zemi.

Špidlovi věřím, že je čistý. O žádném jiném současném politikovi to nedokáži říci s takovou mírou vnitřního přesvědčení. Češi, kteří lamentují v hospodě nad tím, že politika je svinstvo, ovšem snad paradoxně nepřičítají Špidlovi k dobru, že je jiný a že prosadil jiný politický styl. Pro ně totiž ve skutečnosti není vůbec důležitá otázka, zda by politika měla být čistá, jejich nadávání je pouhou psychologickou hrou na to, jak ničemu nevěřit, jak nic nepodniknout pro dobro věci... a naopak jak si zdůvodnit svou vlastní nečistou životní hru. Díky tomu je musí Vladimír Špidla iritovat ještě více než Klaus nebo Zeman. O Klausovi mohli říci, že je stejný jako oni, a prezident Klaus také pochopil, že cesta k popularitě vede pouze přes šaškovskou cestu připodobnit se lidu a pitvořit se na něj jeho grimasami. V Německu osobnost mnohem větší, než je Klaus, totiž Helmut Kohl, ztratil ihned poté, co vypukl skandál s financováním CDU, důvěru veřejnosti a musel z čela strany odejít. U nás se ale nadává na špínu těch nahoře jen proto, aby se nemuselo myslet na špínu těch dole.

Může se říci, že Špidla čistý není... ano, mnohé kroky jeho vlády a též jeho spolustraníků jsou dost podivné a smrdí. Stanislav Gross, z něhož se vyklubal pouhý pragmatik, měl vzhledem k úděsné situaci v jeho rezortu již dávno odejít, to jistě ano. Ale může mu Špidla dát padáka? A stejně tak ministerstvo průmyslu s jeho dinosauří energetickou politikou je čímsi velmi, velmi odpudivým. O ministerstvu zemědělství nemluvě. Ale co může premiér dělat? Jak se přece může bránit vydírání pana Hojdara, když má ve Sněmovně pouze 101 hlasů? Díky volebnímu systému se v Česku už od roku 1992 opakuje stále táž situace: vláda závisí na hrstce vyděračů -- nikdo si tu nemůže dovolit luxus, s jakým Blair prosazuje zákony proti velké části svých vlastních poslanců. Bude tomu tak i po příštích volbách, ať už vyhraje kdokoli, a též po těch volbách dalších a dalších, dokud nebude změněn samotný volební systém.

Špidla má můj obdiv, že i v tak obtížné situaci vyjednává a snaží se zlo aspoň oslabit. Bohužel je jasné, že výsledkem budou ušpiněné kompromisy, ale jinak to zatím asi nejde. Pro sebe si vůbec nic nenahrabal a žije stále stejně skromně a sympaticky jako kdysi. Kromě toho je člověkem koncepčním, dokáže měnit svůj názor nikoli populisticky, nýbrž věcně a s ohledem na to, aby zachoval kontinuitu v nejdůležitějším. Pokusím se ukázat, proč je pro mne politický program Vladimíra Špidly přijatelnější než program ODS.

Kdysi jsem jako většina Čechů volil ODS a velice jsem věřil optimistickým řečem o volném trhu, o prosperitě spojené s tím, že se vše co nejrychleji převede na soukromé vlastnictví. Do značné míry tomu věřím dodnes. Zůstal jsem však vždycky levičákem v tom, že základní cíl a smysl státu kladu do ochrany občanů před násilím, nefér hrou a před těžkými ranami osudu. To však může zajistit jen bohatý, prosperující stát, v němž bude silně omezena moc oligarchů a lobbistů a v němž se pod nálepkou "sociální" nebudou rozdávat peníze kdekomu, aby potom nebyly pro ty, kdo je opravdu potřebují. Pochopil jsem (a později při četbě Hayeka jsem se ujistil o tom, že je to věc již dlouho známá a teoreticky brilantně podložená), že vytvořit cosi jako "volný trh bez pravidel" nemá s liberalismem a s prosperitou nic společného -- naopak to znamená vydat občany napospas silným gaunerům, kteří všechno rozkradou a uchvátí (silnější zde vyhrává jako v džungli, silnější, nikoli dle pravidel lepší). ODS mne dosud nepřesvědčila o tom, že jí opravdu jde o liberální, hayekovský řád, její "liberalismus" je heslovitý, naprosto nekoncepční, populistický a bez pozitivní motivace. Kdykoli slyším řeči politiků z ODS o tom, že je třeba liberalizovat, rozumím tomu tak, že zase chtějí dát něco v plen dravcům. Svoboda je pro mne prvořadá hodnota, ale džungle nemá se svobodou nic společného.

Špidla je zřejmě mnohem větší levičák než já, myslí to však upřímně a díky tomu si musí, ano musí, přiznat, že "sociální stát" je v krizi a že je s tím třeba něco dělat. Velice mi imponuje, že s tímto svým poznáním přišel na veřejnost a nabídl ho k debatě. Domnívám se, že se stará západní socialistická mentalita v lecčems velice podobala té východní, reálsocialistické. Totiž v tom, že chápala slovo "sociální" jako "blahobyt bez rizika, bez dřiny a placený státem". Díky tomu, že demokratická západní Evropa připustila svobodu podnikání a konkurenční boj, nepoznala i se svým socialismem tak vážné problémy, jaké měly státy Východu, nicméně ten princip, který jí poskytl blahobyt, totiž konkurence, ji nyní z hlediska globalizovaného světa ohrožuje. K tomu lze připočíst nízkou porodnost, velkou byrokracii atd., aby se nám stále lépe ukazovalo, že socialismus klasického stylu je mrtev. Reakce levicových politiků v Evropě na tento trend jsou, až na Británii, neslané nemastné. Snaží se zavírat oči, snaží se bránit to, co nazývají "levicové hodnoty", ale co s ochranou slabých proti silným nemá nic co do činění. Je to spíše ochrana středních proti slabým a až pak proti silným.

Potřebujeme nikoli ideologický "sociální stát", nýbrž řešení konkrétních problémů. A to se neobejde bez přiznání si reality. Liberalizace, opravdová liberalizace, je jedinou cestou, jak v současné době a do budoucna udržet levicovou myšlenku pomoci slabým a bezbranným. Ty totiž není třeba chránit nějakými obrovskými daněmi a restrikcemi svobodného podnikání, ale je třeba pouze vytvořit taková pravidla hry, aby v ní byli rovnocennými, nebo pokud možnno rovnocennými hráči. Tím, že budeme dotovat střední třídu, dosáhneme možná jen její atrofie, vyplašenosti a závilosti na dávkách. Střední třída by ale naopak měla být sebevědomou, samostatnou, podnikavou (nikoli jen v oblasti ekonomické, nýbrž i v oblasti idejí, umění atd.) a liberální vrstvou společnosti, jež zaručuje její stabilitu. Myslím, že jediný politik, který pochopil potřebu změny a její směr, je Vladimír Špidla, a ten je také zřejmě nejschopnější ji uskutečnit tak, aby se co nejméně zvrtla v obohacení těch, kdo mají moc, a jejich kompliců... a aby skutečně co nejlépe sloužila nám všem, a zvláště těm slabým.

Je pravda, že v rámci ČSSD je Špidla příliš osamocený a oslabený, je pravda, že otázka, zda volit nebo nevolit ČSSD je pro mne stále a palčivě otevřená. Ale mohu říci s jistotou, že jestli budu volit ČSSD, pak kvůli panu Špidlovi a navzdory jeho socialistickým spolustraníkům.

                 
Obsah vydání       10. 5. 2004
10. 5. 2004 Podpaľačský útok neonacistov na kanceláriu Ľudí proti rasizmu
10. 5. 2004 Blair: o týrání vězňů nevěděl
10. 5. 2004 Šéfové BBC neudělali v případě Andrewa Gilligana žádné chyby
9. 5. 2004 Americká armáda potvrdila existenci ještě daleko strašnějších fotografií a videozáběrů
10. 5. 2004 Fotografie nahých vězňů jsou pro Araby strašlivou urážkou
10. 5. 2004 Je mučení vůbec někdy ospravedlnitelné?
10. 5. 2004 Týrání iráckých vězňů: Oficiální americká politika?
8. 5. 2004 Sexuální ponižování iráckých vězňů je oficiální americkou politikou
9. 5. 2004 V Americe vychází najevo, že týrání vězňů bylo systematické
9. 5. 2004 Proč Západ proti týrání iráckých vězňů nezasáhl už dávno?
8. 5. 2004 Červený kříž: Varovali jsme USA, že dochází k týrání iráckých vězňů už loni
10. 5. 2004 Jsou Bush a Rumsfeld skutečně šokováni mučením ve věznici Abu Ghraib? Fabiano  Golgo
8. 5. 2004 Americká armáda je bezbranná vůči moderní technologii
7. 5. 2004 Jak se Donald Rumsfeld hájil v americkém Kongresu
10. 5. 2004 Špidla se snaží zlo alespoň oslabit Boris  Cvek
10. 5. 2004 O svobodě, humoru a taktu Pavel  Kelly-Tychtl
10. 5. 2004 Český chřestýš Efraim  Israel
10. 5. 2004 V ČR začíná zajímavý justiční spor o lidských právech Karel  Mašita
10. 5. 2004 Herr Nova? Chce RTL koupit televizi Nova? Fabiano  Golgo
9. 5. 2004 Nesrozumitelnost a paradoxy Bible: Zabili Židé Pána Ježíše? Zdeněk  Bárta
8. 5. 2004 Michael Moore odmítá nařčení, že si dělá záměrně reklamu
8. 5. 2004 Zbabělé chování firmy Disney
9. 5. 2004 Conrad Black, bývalý majitel deníku Daily Telegraph, obviněn z defraudace
10. 5. 2004 Jiří Kratochvil: Lady Carneval - Nesmyslnost a nutnost zapomnění Jakub  Kára
10. 5. 2004 Jak tomu bylo za komunismu Josef  Vít
9. 5. 2004 Čečenský prezident zavražděn
10. 5. 2004 Dolly Buster žádné poselství nemá
10. 5. 2004 Ondřej Neff, Jan Čulík, Jan Rejžek a ... diskuse?!... Ladislav  Kahoun
8. 5. 2004 Deníček sněmovní panny XVIII. Alexandra  Virgová
10. 5. 2004 Zákon proti černé práci - další hádka mezi vládou a opozicí Jan  Sedláček
10. 5. 2004 Podnikatelům s úctou Karel  Janyška
7. 5. 2004 Zpravodajství iráckého odboje za dny 29. dubna - 1. května 2004
5. 5. 2004 Hospodaření OSBL za duben 2004
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
22. 11. 2003 Adresy redakce
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
10. 5. 2004 O svobodě, humoru a taktu Pavel  Kelly-Tychtl
10. 5. 2004 Špidla se snaží zlo alespoň oslabit Boris  Cvek
10. 5. 2004 Český chřestýš Efraim  Israel
10. 5. 2004 Jiří Kratochvil: Lady Carneval - Nesmyslnost a nutnost zapomnění Jakub  Kára
10. 5. 2004 Je mučení vůbec někdy ospravedlnitelné?   
10. 5. 2004 V ČR začíná zajímavý justiční spor o lidských právech Karel  Mašita
10. 5. 2004 Fotografie nahých vězňů jsou pro Araby strašlivou urážkou   
10. 5. 2004 Týrání iráckých vězňů: Oficiální americká politika?   
9. 5. 2004 V Americe vychází najevo, že týrání vězňů bylo systematické   
9. 5. 2004 Americká armáda potvrdila existenci ještě daleko strašnějších fotografií a videozáběrů   
8. 5. 2004 Michael Moore odmítá nařčení, že si dělá záměrně reklamu   
7. 5. 2004 Sankce proti Kubě a Pákistánu: Nejpitomější politika na této planetě   
7. 5. 2004 Jak vymýtit korupci u policie Miloš  Kaláb
7. 5. 2004 Není marné mít ve vyšším věku dítě, ale... Jan  Stejskal
7. 5. 2004 Učitelka vyhrála soud proti zaměstnavateli Petr  Jindra

Pád vlády Vladimíra Špidly RSS 2.0      Historie >
10. 5. 2004 Špidla se snaží zlo alespoň oslabit Boris  Cvek
5. 3. 2004 Nový úděl pro Vladimíra Špidlu? Štěpán  Kotrba
13. 2. 2004 Poslanci ČSSD: Chceme se podílet na zřetelné, lidem srozumitelné politice Štěpán  Kotrba