Švýcarsko hlasovalo proti minaretům u mešit

29. 11. 2009

Švýcarsko je často líčeno jako neutrální a snášenlivá země, kde lidé mají právo dělat si, co chtějí, píše editor zpravodajství britské televize Channel Four News v pravidelném emailu informujícím o dnešních večerních televizních zprávách. Avšak dnes - pokud mají pravdu průzkumy provedené u východů z volebních místností - se Švýcarsko stalo první zemí v Evropě, které oficiálně rozhodlo referendem diskriminovat muslimy a zakázat stavbu minaretů.

Britský generální prokurátor:

Válka v Iráku byla porušením mezinárodního práva

29. 11. 2009

V Británii probíhá vyšetřování okolností Blairova útoku na Irák. Nyní vyšlo najevo, že britský generální prokurátor Lord Goldsmith, nejvýznamnější právní odborník Blairovy vlády, varoval Blaira, že svržení Saddáma Husajna by bylo porušením mezinárodního práva. Píše o tom v neděli britský týdeník Mail on Sunday.

Ve stínu bratrstev kočičí pracky

27. 11. 2009 / Karel Dolejší

"...podlá děvko moci, nebudeš mít nikdy dost!"
Vladimír Merta: Praha magická

Tuhle jsem po Praze doprovázel člověka, jehož vídám jednou dvakrát za rok; poté, co absolvoval jakési výroční setkání, jsme hledali podnik, kde bychom pár minut poseděli, než vyrazí na vlak. Po cestě ležela i provozovna, která láká kolemjdoucí k posezení obrovskou figurínou zmrzačeného zvířete. Host nahlas přečetl název podniku, nevěřícně zakroutil hlavou a pronesl cosi nelichotivého "o Pražácích". Nakonec jsem se mu nedivil: Šel tudy poprvé a neměl ještě čas si zvyknout na fakt, že se lidé tak dobře baví právě v podniku, jenž postavil své odlišení od konkurence na zmrzačení; v podniku, při jehož spatření by se kdysi dávno poněkud citlivější dítě okamžitě rozbrečelo.

KOMENTÁŘ S NÁSTINEM ANALÝZY ZÁKONA O LOBBINGU

Kterak málem Růžový panter zasahoval v Parlamentu

28. 11. 2009 / Štěpán Kotrba

Drzost některých lobbistů prý nezná hranic. A tak stejně drzí lobbisté z tábora s opačnými zájmy vymysleli způsob, kterak lobbing ve Sněmovně omezí, respektive ovládnou. Zábava hodná zfilmování jako pokračování aktivit inspektora Clouseaua. Vábení být spravedlivý mezi lumpy podlehl poslanec Sobotka (ČSSD), který se vzápětí ujal prosazování zákona o regulaci lobbingu, ve kterém je podporován lobbisty z několika proamerických liberálních "watch" organizací. A tak se ve Sněmovně konal "seminář" (čti lobbistická nalejvárna pro naivní důchodce) pod názvem "Legislativní regulace lobbingu v ČR". Na podobě zákonné úpravy se Sobotka ani neshodl s právníkem Stanislavem Křečkem, poslancem za tutéž ČSSD. Přítomní opravdoví lobbisté se tiše usmívali a když zjistili, oč jde, spokojeně odešli do parlamentního baru.

V Evropě by mohla nastat doba ledová do pár měsíců

29. 11. 2009

K narušení Golfského proudu, který ohřívá Evropu a způsobuje, že tu nevládne arktické klima, došlo před 12 800 lety během dvou měsíců, konstatují kanadští vědci. Tehdy přeteklo obří jezero, které vzniklo z tajících ledovců na konci poslední doby ledové a zalilo severní Atlantik, čímž zablokovalo Golfský proud. Evropa okamžitě zamrzla.

Tým profesora Billa Pattersona ze Saskatchewan University zkoumal bahno z jezera Lough Monreagh v Irsku a objevil v něm vrstvy bílého sedimentu z kalcitových krystalů z vodních řas. "Pak sediment náhle zčerná. Už neobsahuje žádný biologický materiál." Jinými slovy, život v jezeře byl zlikvidován do tří měsíců. Bylo to velmi náhlé a mohlo by se to stát znovu."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Dvoustranný útok na mezinárodní humanitární právo

27. 11. 2009 / Stephen Zunes

Foreign Policy on Focus, 4. listopadu 2009

Sněmovna representantů USA ohromující většinou schválila rezoluci útočící na zprávu Mise Rady OSN pro lidská práva zkoumající konflikt v Gaze. Jde o zdrcující úder mezinárodnímu právu a lidským právům. Zprávu zpracoval vysoce respektovaný jihoafrický právník Richard Goldstone a tři další známé autority na mezinárodní humanitární právo, tedy právníci, kteří byli široce chváleni za vedení předchozích vyšetřování válečných zločinů ve Rwandě, Darfúru, bývalé Jugoslávii a jinde. Protože tato zpráva zdokumentovala zjevné válečné zločiny, jichž se však dopustil klíčový spojenec USA, Kongres provedl bezprecedentní akci, když přijal rezoluci, která zprávu odsoudila.

Goldstone: Izrael veškerou spolupráci s Misí OSN odmítl

28. 11. 2009 / Richard Goldstone

Dopis předsedovi a vedoucí člence Sněmovního výboru pro zahraniční věci od soudce Goldstona
Církve pro mír na Blízkém Východě, 29. října 2009

Ctihodný Howard Berman, předseda, Sněmovní výbor pro zahraniční věci (D-Calif.)
Ctihodná Ileana Ros-Lehtinenová, vedoucí členka, Sněmovní výbor pro zahraniční věci (R-Fla.)

29. října 2009

Vážený pane předsedo Bermane a vedoucí členko Ros-Lehtinenová, dostalo se k mé pozornosti, že byla ve Sněmovně representantů USA předložena rezoluce týkající se fakta shromažďující Mise OSN, kterou jsem počátkem tohoto roku vedl, o konfliktu v Gaze. Plně respektuji právo Kongresu USA zkoumat a posuzovat moje poslání a z něj vyplývající zprávu, právě tak jako přijímat vlastní doporučení výkonné moci vlády USA. Mám však silné výhrady k textu dotyčné rezoluce – textu, který obsahuje závažné skutkové nepřesnosti a případy, kde jsou informace a prohlášení hrubě vytrhávána z kontextu.

Rusko tvrdí, že železniční neštěstí bylo činem teroristů

29. 11. 2009

Rusko se stalo obětí nejvážnějšího teroristického útoku za mnoho let. Vyšetřovatelé potvrdili, že páteční velké železniční neštěstí způsobila silná po domácku vyrobená bomba. Při neštěstí zahynulo 26 osob, včetně několika ruských vládních činitelů. Bomba podle ruských činitelů obsahovala ekvivalent 7 kg TNT. Vyšetřovatelé prý našli "části výbušného zařízení".

Nový územní plán Prahy -- nové "zelené" nástroje likvidace zahrádek

27. 11. 2009 / Blanka Hrudková

Většina Pražanů ví, že v současné době mohou nahlédnout a dokonce připomínkovat nový územní plán, což jim naši magistrátní zastupitelé dávají hrdě vědět v hromadném dopravním prostředku jako je metro, v Listech hl.m. Prahy, na webu a vůbec všude jinde. Modrou předvolební barvu nyní doprovází zelená a zastupitelé, naši zvolení politici, se na nás vesele smějí. Být politikem, rozhodně bych se nenechala fotit, natož se smát, vedle takového "produktu", jakým je nový územní plán, bála bych se chodit po ulici. A to zejména z toho důvodu, že zaštiťování se ochranou a rozšířením stávajících zelených ploch (pro voliče zjednodušeno na "více zeleně"), je největší lží výše zmíněného dokumentu. Uveďme si to na příkladu zahrádek a zahrádkových kolonií.

Krize v Dubaji oslabila finanční trhy

27. 11. 2009

Evropské akcie byly postiženy obavami ohledně finančního zdraví Dubaje na Blízkém východě,jednoho z arabských emirátů, luxusního hřiště pro multimilionáře. Tamější vládní firma Dubai World totiž požádala o prodloužení lhůty pro splácení svých dluhů.

Britský ekonomický index 100 nejvýznamnějších firem poklesl o 3,2 procenta, což je největší pád od letošního března, poté, co firma Dubai World požádala věřitele, aby jí dovolili odložit splátky až do května 2010.

Zvlášť silně byly postiženy banky obavami, že Dubaj nedokáže splatit své dluhy. Akcie britské banky Barclays poklesly o 8 procent, akcie Royal Bank of Scotland o 7,8 procent.

Většina lidí by kouření v restauracích zakázala

28. 11. 2009

Pro úplný zákaz kouření se v průzkumu mediků pátého ročníku první lékařské fakulty Univerzity Karlovy v rámci stáže z hygieny a epidemiologie vyslovila nadpoloviční většina respondentů. Průzkum, který zveřejnil server iDnes, sledoval i vliv pasivního kouření. Ukázalo se, že většina personálu kuřáckých restaurací vydechuje vzduch s vysokou hladinou oxidu uhelnatého. Jejich organismus má nedostatek kyslíku a je přidušený.

Santa panta rhei

27. 11. 2009 / Petr Štengl

Když se Milan Kozelka
postavil před pochodující šik Dělnické strany
a zařval: Kdo z vás je dělník!?
dostalo se mu odpovědí jednohlasého mlčení
Kozelka byl odveden policií stranou
aby nenarušoval klidný průběh řádně ohlášené pokojné akce

Když Roman Týc připevnil na pomník událostem 17. listopadu
v podloubí na Národní jako doplněk holé ruce
během několika minut dorazila policie
doplněk byl odstraněn
a Týc má na krku hanobení pomníků a národa

Když v nejčtenějším deníku vyšel na titulní straně
uveden palcovými titulky článek 86% Čechů je šťastných
koupil si list stejný počet čtenářů jako obvykle

Nechme maličkých...

27. 11. 2009 / Ladislav Žák

Sledoval jsem dění na setkání Fontes rerum na téma "Podpora malého a středního podnikání aneb co je třeba udělat pro rozkvět malých a středních firem a co jim škodí nejvíce?" a poslouchal jsem zajímavá vystoupení Marka Ditze z ČSOB, Jiřího Havlíčka z ČSSD a Ladislava Macky z ČMZRB. Ti pod tradičním moudrým vedením vrchního družstevníka Jana Mládka hovořili každý ze svého pohledu na dané téma, ale je třeba říci, že tón tentokrát udal vrchní družstevník, když položil provokativní otázku, zda tady malé a střední podniky nejsou zejména kvůli zaměstnanosti a politické stabilitě.

PREHLIAD ČLENOV EURÓPSKEJ KOMISIE

Barroso II: Šefčovič bude vládnuť medziinštitucionálnym vzťahom

27. 11. 2009

EURACTIV│ Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso dnes naobed v predstihu oznámil rozdelenie portfólií v novej exekutíve. Slovenský dezignovaný komisár Maroš Šefčovič bude zodpovedný za oblasť medziništitucionálnych vzťahov a administratívy, ktorú preberie od Margot Wallström (podpredsedníčka Európskej Komisie zodpovedná za vzťahy medzi inštitúciami a komunikačnú stratégiu 2004-2009). Zároveň bude podpredsedom Európskej komisie. Rozdelenie portfólií v novej Európskej komisii na roky 2009-2014 je nasledovné:

Pohoršení moralistů nad mučením sémantické trpělivosti

28. 11. 2009 / Štěpán Kotrba

polemika na reakci Karla Dolejšího pod titulkem "Krátkodechý smích drsoňů a účet za nedůvěru" a dovětek Jana Čulíka "Jenže trvalé hodnoty existují" k reakci Štěpána Kotrby "Útlocitný Rychlý šíp a kočičí mrtvola" na článek Karla Dolejšího "Ve stínu bratrstev kočičí pracky"

Čtenář Pavel Kroh v dopise redakci pozastavil nad dez- či mis-interpretací sebepropagace letenské restaurace U slepé kočičky z pera Karla Dolejšího a Jana Čulíka. Píše, že "slepý přece není oslepený ani zmrzačený, tím méně mučený". "U novináře je", tvrdí Pavel Kroh, "taková necitlivost, ledabylost v zacházení jazykem ... dost závažným nedostatkem." Dle mého názoru má čtenář Kroh pravdu. I když dřevěná plastika kočky v hrníčku co se na to nechce koukat a k ní se vážící název restaurace může ve fanatických ochráncích koček vyvolávat stejné rozhořčení, jako v muslimech či křesťanech Hospoda u zlatého prasete (zlaté prasátko na stěně pro toho, kdo se postí...), je obé součástí multihodnotové tolerance, o kterou tak jde Janu Čulíkovi, když vzývá ideál "plodného a užitečného srovnávání různých kultur". Kdo se narodí v Roce zlatého prasete, má prý v životě velké štěstí, tvrdí čínská mytologie...

Řeči, řeči...

29. 11. 2009 / Jan Čulík

Pokračující pokusy Štěpána Kotrby polemizovat s článkem Karla Dolejšího "Ve stínu bratrstev kočičí pracky" paradoxně jen stále hlouběji dokazují, že pravdu měl v původním článku Dolejší. Dolejší totiž v původním článku poukazoval na určité vlastnosti současné české (pražské?) veřejné kultury, v níž podle jeho názoru chybí lidský soucit, a motiv utrpení tak může, bez jakýchkoliv skrupulí, být využit ke komerční manipulaci. Prvotní problém je spojen už s prvotní interpretací semantického obsahu zkoumaného motivu. Interpretace samozřejmě mohou být subjektivní a závisejí na citlivosti daného recipienta k signálům z vnějšího světa. Kdo je necitlivý, tak nic nevidí, ovšem. O tom byl Dolejšího článek.

Útlocitný Rychlý šíp a kočičí mrtvola

27. 11. 2009 / Štěpán Kotrba

reakce na článek Karla Dolejšího "Ve stínu bratrstev kočičí pracky"

Společenský diskurs se rozpadne, nebudeme-li znát význam znaků, ač hovoříme stejným jazykem. Stojí ale někdo o "generalizovanou důvěru" do té míry, aby želel její "ztráty"? Významy se ztrácejí ve víru slov... Výsledkem je volání intelektuálně potrefených po vrácení JEJICH světa pět. Potrefená husa ovšem není kejhající chuděra, kterou by mučil nějaký pražský výrostek se sadistickými úmysly. Dle významu, poskytnuvšího mi mou babičkou na vesnici, kejhala husa nadšením nad svým oplodněním statným houserem. Prostě se huse líbilo, jak jí to houser udělal tak, že to sdělovala celé návsi. Majitel restaurantů předpokládá nejspíše, že se vám bude v jeho podniku líbit jako té huse ten houser a povíte to dál. Intelektuál, pohoršený v hospodě s pohoršlivou výzdobou a názvem, nejspíš nezná rozporuplný stav Pražanů k skautovi Foglarovi a Rychlým šípům. Mládež se kupodivu už za mého mládí ztotožňovala spíše se punkersky vzdorným Štětináčem než s podlézavým Rychlonožkou s červenou brigadýrkou. To byl nejspíš vliv oné dekadentní doby, o které všichni hovoří jako o normalizaci. Ale i v Brně existuje grand restaurant, který se pro změnu jmenuje Zelená Kočka... Že by se pro brněnské rodáky blýskalo na lepší časy?

Krátkodechý smích drsoňů a účet za nedůvěru

27. 11. 2009 / Karel Dolejší

Světácký drsoň Štěpán Kotrba by možná mohl požádat Santa Klause o dárek ZDE. Kromě oživení angličtiny by se také například dozvěděl, jakou překážkou ekonomické prosperity se v jeho oblíbeném Rusku stal právě nedostatek generalizované důvěry, který významným způsobem zvyšuje transakční náklady každé obchodní operace - ač se tam společenský diskurs nerozpadl. Uzavření sebebanálnější smlouvy v podmínkách všeobecné nedůvěry sebou nese potřebu aktivovat rozsáhlý právní aparát a pojistit se tak proti případům, že by se protistrana pokusila své závazky obejít. Můj článek ve skutečnosti poukazuje na otupělost, která lidem jako je Kotrba efektivně brání pochopit, v čem je problém. Ostatní jsou exempla z každodenního života a jejich nedomyšlené parodování nekomentuji.

Jenže trvalé hodnoty existují

27. 11. 2009 / Jan Čulík

připomínka k reakci Štěpána Kotrby "Útlocitný Rychlý šíp a kočičí mrtvola" na článek Karla Dolejšího "Ve stínu bratrstev kočičí pracky"

Uznávám, že Štěpán Kotrba, který byl formován dvacetiletím po invazi r. 1968, je postmodernista a relativista par excellence. Uznávám také, že z hlediska dnešní České republiky to vypadá, že žádné trvalé hodnoty neexistují, každý si může dělat co chce (etické struktury ve společnosti jsou nepevné a porušování etických norem se netrestá) a když na to někdo poukáže, je to "kňučení zhrzených intelektuálů".

Není tomu tak. I V České republice jsou dnes lidé víceméně šokováni, že se u mnoha občanů s ostrými lokty naprosto rozložilo povědomí o základních, trvalých etických hodnotách.

Jak pravil vrchní velitel

27. 11. 2009 / Jiří Csermelyi

Vrchní velitel ozbrojených sil České republiky prezident Václav Klaus na nedávném velitelském shromáždění Armády České republiky 12. listopadu 2009 konstatoval, že "česká armáda může mít v očích naší veřejnosti autoritu, respekt a podporu, pokud bude vnímána jako ozbrojená síla, která primárně a především slouží k obraně naší vlasti." Bylo by jistě zajímavé zjistit, jaká část české veřejnosti takto armádu skutečně vnímá.

Máme se co učit od Číny?

27. 11. 2009 / Miloš Dokulil

V jednom z posledních čísel časopisu "Time" (z 23. 11. 2009, str. 28-35) se hned úvodem rozsáhlého článku o Číně psalo o tom, že Čína v nynější ekonomické recesi obdivuhodně zvládla výzvu kritického času a její produkce zůstala v černých číslech. Článek byl psán tak trochu jako kulisa pro plánovanou cestu prezidenta Obamy do Číny (která začala 15. 11.). Psal jej korespondent Bill Powell přímo ze Šanghaje (sám je ženat s rodilou Číňankou ze Šanghaje). Jako kdyby USA byly jaksi nemálo stárnoucí kapitalistickou mocností, zatímco Čína dynamicky mladým státem.

Zdenko Pavelka: Autorem knihy "české Vietnamky" "je Jan Cempírek"

27. 11. 2009

Kulturní publicista Zdenko Pavelka tvrdí, že autorem poněkud stereotypní knížky údajně vietnamské středoškolačky Lan Pham Thi je Jan Cempírek.

Zdroj: ZDE

Jana Čulíka spíš znepokojuje, zcela nekritický obdiv, vyjádřený této nepříliš povedené novele. Že by mnozí čtenáři literatury v ČR už úplně ztratili soudnost ohledně toho, co je dobré umělecké dílo? Ve své recenzi psal o tom, že kniha má zřejmě význam především sociologický; pokud je její autorství podvod, sociologický význam se asi ztrácí. Nebo možná ne?

"Korektní" českej kůň, modrej hlupák s hvězdičkama

27. 11. 2009 / Tomáš Koloc

Když jsem před časem v pražském metru uviděl první reklamní bannery knihy Bílej kůň, žlutej drak, za niž devatenáctiletá česká vietnamská autorka Lam Pham Thi (o níž se tehdy ještě nevědělo, že je mystifikací českého spisovatele Jan Cempírka) dostala Cenu knižního klubu, a pak si přečetl recenze její knihy mi bylo jasné, že v této kauze jde o poukaz na jeden soudobý druh českého rektálního alpinismu. Že půjde o mystifikaci mě tenkrát nenapadlo. Zato mi okamžitě proletělo hlavou: A jéje, česká kultura hlásí s pompou do světa, jak je snášenlivá a korektní!

Kniha "česko-vietnamské autorky" by byla zajímavou zprávou

27. 11. 2009 / Jan Čulík

Tomáš Koloc ve svém článku jde mimo podstatu problému. Kdyby bývala knihu Bílej kůň, žlutej drak skutečně napsala mladá česko-vietnamská autorka, byla by to zpráva. Nikoliv proto, že jak píše Koloc, "česká média opět podlézají politické korektnosti" (na slušných zvyklostech ze Západu není nic špatného), ale proto, že by, velmi užitečně, někdo konečně prorazil hegemonii "národního" diskursu v českém jazyce, jehož se - bohužel - účastní jedině Češi a s nikým mimo český diskurs nediskutují.

Článek Vladimíra Špidly, který MFD odmítla vydat

27. 11. 2009

V těch pár dnech od chvíle, kdy jsem nebyl znovu navržen do Evropské komise, mi MF Dnes věnovala více prostoru než jindy za celý rok mého mandátu. Ani teď se ovšem tato pozornost netýkala náplně mé politiky. Místo toho o mně MF Dnes nejprve napsala, že za mé vlády skokem narostlo zadlužení České republiky. Pak mě charakterizovala jako komisaře, který si držel svou zemi "od těla". A nakonec se v rozhovoru i následných článcích soustředila hlavně na to, že teď budu pobírat vysokou "doživotní rentu".

Celý Špidlův článek na serveru Neviditelný pes ZDE

Ať žije generální stávka!

27. 11. 2009 / František Řezáč

Dnes, 27.listopadu, si připomeneme výročí generální stávky z pondělí 27.11.1989. Tato událost měla pro nás, kteří jsme se v Plzni účastnili aktivně na organizování akcí po 17.11.1989, velký význam. Za svou osobu mohu říct, že teprve po příchodu průvodu stávkujících Škodováků na Náměstí Republiky jsem si oddechl a zbavil se strachu z represe, která, jak je dnes zřejmé, hrozila stále od zastánců tvrdé linie režimu KSČ.

Novináři si už nemohou od reklamního psaní odvyknout?

27. 11. 2009

Pozoruhodně končí článek na serveru iHned, upozorňuje jeden čtenář:

"Společnost patří mezi největší cestovní agentury v ČR, jejími klienty jsou státní organizace, ministerstva, významné soukromé společnosti. Je rovněž provozovatelem úspěšného portálu www.letuška.cz , jedničky na trhu letenek."

Cesta v Afghánistánu vede do pekel

27. 11. 2009 / Daniel Veselý

Příští týden americký prezident téměř jistě oznámí, že do Afghánistánu pošle další desetitisíce vojáků. Pokud prezident Obama poslechne generála McChrystala, půjde o vyslání nejméně 34.000 jednotek, tedy o 50 % navýšení jejich stávajícího počtu. Zástupce Bílého domu v Afghánistánu a bývalý generál, který zde válku vedl před dvěma lety, Karl Eikenberry, však vystoupil proti McChrystalovu plánu eskalovat konflikt, i když sám neopustil "permanentní válečnou psychologii." Viceprezident Joe Biden zase přišel s návrhem eliminovat počet pozemních jednotek a vyřídit vše ze vzduchu bombardováním pomocí bezpilotních letounů Predator.

Rodí se v Srbsku silná komunistická strana?

27. 11. 2009 / Karel Klimša

O uplynulém víkendu proběhl v hlavním městě severosrbské autonomní provincie Vojvodina Novi Sad ustavující sjezd Komunistické strany Srbska. Do jejího čela se po třiceti letech opět postavil člověk jménem Josip Broz. Vnuk velké postavy jugoslávských dějin -- Josipa Broze Tita. Syn nejstaršího Titova syna Žarka.

Znovupohřbení Alberta Camuse: Sarkozyho krádež politické značky?

27. 11. 2009

KD│ Vzhledem k funkci Pantéonu coby místa posledního odpočinku největších francouzských hrdinů patrně nepřekvapí, že se nyní objevilo úsilí přemístit popel spisovatele a filosofa Alberta Camuse pod klenbu této pařížské budovy z 18. století. Ale místo toho, aby to intelektuálové a obyčejní Francouzi uvítali, pocta muži, jehož mnozí považují za nejvlivnějšího francouzského myslitele poválečného období, vyvolává kontroverzi. Někteří vzdělanci a historici říkají, že Camusovo dědictví je politicky zneužíváno, zatímco jiní tvrdí, že glorifikace filosofa francouzskou vládou by byla výsměchem Camusovu hluboce individualistickému přesvědčení, napsal pro magazín Time Bruce Crumley.

Francie: Nová zatčení v kauze "Tarnacké devítky"

27. 11. 2009

KD│ 24. listopadu brzy ráno patnáct příslušníků francouzské protiteroristické policejní jednotky (SDAT) začalo zatýkat mezi "blízkými" osobami "Tarnacké devítky" (skupiny aktivistů uvězněné 11. listopadu 2008 za účast na několika přímých protestních akcích a obviněné později na základě protiteroristické legislativy ze "sabotáže"). Policisté mimo jiné vyrazili dveře domu a zamířili zbraně na dvě děti ve věku 4 a 6 let, které ještě ležely.

Irská katolická církev potlačovala informace o pedofilii kněží

26. 11. 2009

Ve čtvrtek odpoledne byla zveřejněna ostře kritická zpráva irské vlády. Vyplývá z ní, že katolická církev v letech 1975 - 2004 potlačovala, v zájmu zachování dobré pověsti církve a na úkor obětí, informace o tom, že 46 jejích kněží sexuálně zneužívalo malé děti. Namísto aby byli tito kněží předání světským úřadům, byli systematicky překládáni z farnosti do farnosti, kde zneužívali další a další oběti.

Jako antikomunista chválím komunisty

26. 11. 2009 / Boris Cvek

Existují situace, kdy i antikomunista jako já musí pochválit stranu, jež má "komunistický" ve svém jménu. V zásadě je mi už delší dobu mnohem protivnější hejtman Rath než většina současných exponentů komunistické politiky. Rath je politický dobrodruh bez jakékoli ideje, který dělá populistickou a lehkomyslnou politiku ve jménu vlastní sebestřednosti.

Na co ve světě umírají ženy?

27. 11. 2009 / Miloš Dokulil

Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala zprávu uvádějící žebříček příčin úmrtí žen v jednotlivých věkových kategoriích. Pokud se předem vede dělítko na ekonomicky vyspělé a naopak nevyspělé země, v těch vyspělých nevíc žen přicházejí o život během dopravních nehod, sebevraždami nebo následkem rakoviny prsu. V zemích hospodářsky nerozvinutých je první příčinou předčasné smrti žen především nakažení virem HIV/AIDS, při porodech nebo neodborných potratech, a pak také následkem tuberkulózy. Pokud se týká té tuberkulózy, pak v nerozvinutých zemích takto umírá každá druhá žena. Přitom celosvětově a bez ohledu na pohlaví je nyní největším zabijákem rakovina (13 % úmrtí).

EUROHUJERSTVÍ:

ČEZ versus EU

27. 11. 2009

Se zájmem jsem si přečetl článek "Zač vděčíme Evropské unii?" od pana Šebestíka v domnění, že se dozvím něco zajímavého o vyšetřování v ČEZu. Místo toho jsem se dočkal ničím nepodložených domněnek, spekulací a notné dávky eurohujerství, míní Jan Jadrný.

Beseda se socioložkou Jiřinou Šiklovou:

"My do krematoria ještě dojedeme"

25. 11. 2009 / Aleš Uhlíř

Když jsem se počátkem listopadu z letáku Městské knihovny Frýdek-Místek dozvěděl, že 24. listopadu knihovna pořádá besedu se socioložkou a publicistkou Doc. PhDr. Jiřinou Šiklovou, CSc., rozhodl jsem se, že se posezení s touto příjemnou paní, známou veřejnosti především z televizních pořadů, zúčastním. Shodou okolností se mi v létě při úklidu knihovny na chalupě doslaly po mnoha letech do rukou Plameny z šedesátých let, kde byly její články a také kniha polského sociologa (jméno jsem zapomněl) Ztracená generace z roku 1965 s obsáhlou předmluvou paní Šiklové.

Nový světový řád: Demokracie?

27. 11. 2009

Už jste slyšeli, že "Občan není schopen rozhodnout co je ve veřejném zájmu", nebo "zaveďte přímou demokracii a lidé si odhlasují, že nebudou platit daně"? Jako by byla i demokracie, ve které nevládnou lidé. Tak např. víme, že míra zdanění není pro kvalitu služeb, která poskytuje stát, rozhodující, tím je právě přerozdělování a efektivní využívání prostředků. (V Čechách např. do zbrojení 50 miliard, na školství 8 miliard -- a na zdravotnictví?) I jiná nesmyslná tvrzení lze zaslechnout z úst monarchů; zřejmě si o sobě nebo o někom jiném myslí, že ví, jak má být společnost řízena. Ostatně státy vznikali vývojem z iniciativy běžných lidí a nikoli samovládců, napsal čtenář, který se představil jako Jindřich Štoček.

Ke kovářům a želvám

27. 11. 2009

Problematika většího počtu kovářů než je optimum a neúnosnost takové situace v malé komunitě nemá nic společného se želvami, ale jedná se o situaci jinou - překmit, který je dobře známý z ekologie, napsal Tomáš Peltan .

Irena Bagárová: Dluhům a drogám se vyhnout obloukem

27. 11. 2009 / Pavel Pečínka

Nejdřív pedagogická asistentka, pak terénní sociální pracovnice ve sdružení Romodrom a Společenství Romů na Moravě (SRNM). Irenu Bagárovou přivedla do tohoto prostředí tehdejší zaměstnankyně SRNM Danara Meluzinová. Irena zde působí už dvanáctým rokem. V současnosti jí dělá starosti hlavně zvětšující se počet lidí, kteří končí v holobytech nebo na ubytovnách.

Osamělé domácnosti

26. 11. 2009 / Věra Říhová

S tabulkami obsaženými ve zprávě "Struktura domácností jednotlivců", na které upozorňuje ŠOK, jsem se již setkala. Je třeba upozornit na důležitou větu, že veškeré výpočty se odrážejí od trvalého bydliště občanů. To hrubě zkresluje jakékoliv statistiky osamělých domácností a činí je nesmyslnými, neboť neznámý počet občanů žije na jiné adrese, než jakou má uvedenu v občanském průkaze. Proto firmy přišly s novinkou zvanou adresa doručení.

Svoboda není matematická rovnice

26. 11. 2009 / Věra Říhová

Slíbila jsem některým čtenářům vysvětlení určitých pasáží ze svého článku "Osamělé domácnosti".

Především se veřejně omlouvám všem mužům, kteří skutečně žijí sami a sami pečují o sebe a svou domácnost. Je naprostou pravdou, že já takového muže osobně neznám a nenapadlo mne, že by to mohlo být vůči mužům urážlivé. Zaprvé proto, že nejsem příznivkyně feminismu, přestože často hájím práva žen, zadruhé proto, že můj vlastní syn umí obhospodařit domácnost se vším všudy a pečuje o dítě, které matka opustila. V žádném případě jsem tím nechtěla naznačovat neschopnost mužů a žádný skrytý význam věta neobsahuje. Je mi líto, že jsem obsah věty nedomyslela.

Proč se Obama se svou politikou nedokáže prosadit?

26. 11. 2009

Skoro rok po zvolení do Bílého domu se Baracku Obamovi nepodařilo prosadit svou politiku, píše v deníku Independent Johann Hari. Jeho zdravotnická reforma nedokázala zajistit zdravotní péči pro všechny a poskytnout veřejnou alternativu k soukromým zdravotnickým pojišťovnám, vynucujícím si astronomické poplatky za lékařské úkony. Obamův ekologický tým vandalizuje kodaňskou konferenci, Spojené státy, s největšími emisemi skleníkových plynů, odmítly podepsat právně závazná omezení. A Obama také pověřil deregulační fanatiky, kteří způsobili globální hospodářskou krizi, jako je Lawrence Summers, aby řídili ekonomické oživení. Proč ty kompromisy?

Dva zdánlivě nevýznamné příběhy o tom, jaké síly zkreslují americkou politiku, to dobře ilustrují.

Češi od roku 2010 sníží zaváděcí tarif pro solární elektrárny o 5%

26. 11. 2009

KD│ Český energetický regulátor snížil zaváděcí tarify pro elektřinu vyráběnou ze slunečního záření od roku 2010 o 5%. Výrobci solární energie prodáváné kterémukoliv ze tří hlavních distributorů tak podle energetického regulačního úřadu dostanou za megawatthodinu 12 250 korun, namísto 12 890 korun v roce 2009, napsal pro Reuters Michael Kahn.

Má smysl budování fotovoltaických slunečních elektráren?

26. 11. 2009 / Boris Valníček

Pohled na rovnou střechu provozní budovy Národního divadla, pokrytou slunečními fotovoltaickými panely, s následujícím chvalozpěvem na značný finanční přínos tohoto zařízení, musí u odborníka, který podstatnou část života strávil právě studiem Slunce, vzbudit profesionální zájem. Jako nevývratná pravda odjakživa platí, že maximální využití dopadajícího slunečního záření dostaneme v případě kolmého dopadu paprsků na plochu.

Platí tu jednoduché pravidlo:pro případ Slunce v zenitu (nadhlavníku) a přijímač v horizontální rovině bude v pravé poledne dopadat 100% energie.

Zánik námezdního systému

26. 11. 2009

KD│ Má přítelkyně zakládá vlastní firmu. To je něco, co si vždycky přála, nicméně její propuštění na počátku nynějšího ekonomického poklesu - jak říkáme tomu, co se může docela dobře stát novou ekonomickou normalitou - ji přimělo k akci. V této situaci ovšem vůbec není sama. Po celé zemi náhle stoupá počet nově zakládaných firem. Za normálních okolností by to bylo pro zemi, kde sice vzniklo slovo "entrepreneur" (ve francouzštině i v angličtině "podnikatel" - KD), ale která na ně již dávno zapomněla, bylo dobrým znamením. Nicméně nežijeme v normálních časech, a tato bezprecedentní vlna nových podnikatelů ve skutečnosti vypovídá o vážné ztrátě ekonomické bezpečnosti, která se s nadcházejícím úpadkem energetiky může jedině zhoršit. Také to ohlašuje konec ekonomického uspořádání, které utvářelo západní ekonomický prostor takřka po dobu jednoho století: Totiž námezdního systému, napsal Damien Perrotin na blogu The view from Brittany.

Je to stále dokola

26. 11. 2009 / Petr Miller

Českomoravská konfederace odborových svazů si v úterý 24.11.2009 připomněla 20. výročí generální stávky, která, dle jejich slov, "výrazně pomohla k rozkladu komunistického režimu". Dokonce přímý přenos ČT podtrhl důležitost této akce.

Sleduji se zájmem všechna výročí Generální stávky (pokud lze o stávce vůbec mluvit), o které odbory šíří již 20 let jednu pitomost za druhou. Stejné bylo i to letošní divadlo, jen s tou změnou, že bylo nikoliv ozdobené Havlem, ale premiérem Fischerem.

Přímý přenos z oslav jsem neviděl, jen jsem četl upoutávku na stránkách ČT a musím říci, že to stačilo k tomu, že jsem po dlouhé době Štěchovi napsal co si o tom myslím. Ten mail nezveřejňuji, protože je spíše osobního charakteru, ale nemohu si odpustit následující glosu včerejší akce.

Zač vděčíme Evropské unii?

26. 11. 2009 / Ivo Šebestík

Pokud někdo pochybuje o prospěšnosti českého členství v Evropské unii, pak nechť zaměří pozornost na vpád evropských kontrolorů do ČEZu. Bez ohledu na to, co vyšetří a zda něco vyšetří, už sama skutečnost, že někdo vůbec vstoupil s kontrolními úmysly do této nedotknutelné svatyně, je povznášející. České orgány by tak za žádné vlády (pravicové či levicové) neučinily. Nanejvýš velmi platonicky.

Digitus Impudicus - genderová technopolitika státu

26. 11. 2009 / Mirek Vodrážka

„Karel Gott... si uvědomuje, že není majitelem sám sebe...“
Spis V 32041 str. 30

V bývalém kostele na Starém Městě v Praze v Templové ulici po celá osmdesátá léta probíhal jeden z frekventovaných disidentských bytových seminářů, který umožňoval teologům, filosofům, kněžím a dalším vzdělancům zbavených v době husákovské normalizace působit ve své profesi, udržovat ducha svobodného myšlení a společenství. Nejčastějším přednášejícím byl humanisticky orientovaný filosof Milan Machovec, který inspirován dějinami antiky ukazoval na nejrůznější filosoficko-historické paralely s tehdejší normalizací.

Obamův plán na posily v Afghánistánu znamená, že USA zůstanou bez vojenské zálohy

26. 11. 2009

Dotázaní úředníci odmítli Obamovu strategii veřejně komentovat, nicméně úniky zpráv se jeví jako dobře koordinované a zaměřené na zmírnění případných následků poté, co Obama 1. prosince veřejně oznámí své záměry. Jeho prohlášení, které přednese příští týden, zazní dva týdny před cestou do norského Osla, kde převezme Nobelovu cenu míru.

KD│ Podle řady zpráv odvolávajících se na nejmenované úředníky uvnitř administrativy americký prezident Barack Obama hodlá příští týden oznámit, že vyšle další desetitisíce amerických vojáků do Afghánistánu. Měli by tam bojovat v osm let trvající válce, již většina Američanů nepodporuje a o níž je většina zákonodárců Demokratické strany přesvědčena, že už nestojí za to v ní pokračovat. Zprávy unikly z Bílého domu po Obamově pondělním závěrečném jednání s vysokými představiteli armády, viceprezidentem Joem Bidenem, ministryní zahraničí Hillary Clintonovou, ministrem obrany Robertem Gatesem, poradcem pro národní bezpečnost Jimem Jonesem, americkým velvyslancem v Afghánistánu Karlem Eikenberrym a dvanácti dalšími důležitými členy administrativy. Podle nich prezident během příštích devíti měsíců vyšle do regionu dalších 34 000 vojáků, napsal pro Truthout Jason Leopold.

Smutné, 20 let po Listopadu

25. 11. 2009

V úterý 17. listopadu 2009 jsme si připomněli výročí 20 let Sametové revoluce. Osobně jsem se veřejných oslav neúčastnil. Ostatně, v listopadu 1989 mi bylo pouhých šest let. Ovšem pamatuji si, jak jsme s matkou u rádia poslouchali projevy Václava Havla, mluvili jsme o tom co se děje a vzduchem se nesla atmosféra naděje, atmosféra toho, že teď už má být všechno lepší. Z předlistopadové doby si pamatuji především fronty na banány a špicla ze sousedství, kterému se říkalo 'Kostroun', vzpomíná místopředseda Dětí Země Martin Hyťha z Plzně.

Je globální změna klimatu podfuk, nebo je naopak nezastavitelná?

25. 11. 2009 / Karel Dolejší

Zatímco po zveřejnění hackery získaných mailů spolupracovníků Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC) se vyrojila záplava triumfálních příspěvků na klimaskeptických blozích, v nichž se v zásadě tvrdí: "Vidíte! My jsme vám to říkali! Globální oteplování neexistuje!", v minulých dnech se objevila také studie tvrdící, že globální klimatická změna podfuk vůbec není... protože se s ním zkrátka nedá nic dělat, pokud civilizace nezkolabuje, nebo pokud nezačne ustupovat od uhlíkové ekonomiky ve prospěch karbonově neutrálních zdrojů tempem 300 gigawattů instalovaného výkonu ročně - což je v zásadě nerealizovatelné.

Více zdanit elektřinu

25. 11. 2009 / Bohumír Tichánek

Dle včerejšího článku má dotovaná výroba elektřiny nevýhody, ale zde uvažuji o podstatném zdanění elektrické energie. Dotace by se snížily, ale co další následky?

Za elektřinu vyrobenou ze slunečního světla dostává její výrobce kolem 13 Kč za 1 kWh, což je násobně víc, než zač se prodává spotřebitelům. Kdežto elektrická energie z běžných zdrojů - uhlí, jádro, je levnější. Neskrývá se v tom trik?

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Starší by existovali, mladších už nebude dost, neboli O problému 'stárnoucí' společnosti

25. 11. 2009 / Uwe Ladwig

Kolínský 'Institut der deutschen Wirtschaft' (Institut německého hospodářství) informoval o anketě mezi 1 350 průmyslovými podnikateli, jednateli a vedoucími personálních oddělení, z níž plyne, že ještě dnes si 25% dotázaných myslí, že lidé starší padesáti let se z různých důvodů pro práci hodí méně než jejich mladší kolegové. V téhle poznámce tedy něco o tom, že podobné názory představují v zemi, kde už teď má kolem 40% více než 49 let a v budoucnu jejich podíl ještě vzroste, opravdu závažný problém...

Michal Kročil: Časem se z neziskovky stane vražedné prostředí

25. 11. 2009 / Pavel Pečínka

Složil doktorát na Filozofické fakultě v Olomouci, pracoval ve Valašském muzeu v přírodě, učil na Základní umělecké škole, šéfoval kulturnímu domu v Rožnově pod Radhoštěm. Pak už se Michal Kročil věnoval neziskovému sektoru -- byl terénním sociálním pracovníkem Člověka v tísni, Společenstvím Romů na Moravě (SRNM) prošel odzdola nahoru. Letos v létě ze SRNM (po 9 letech v neziskové oblasti) odešel učit na základní školu. To je přece jen důvod k rozsáhlejší rekapitulaci.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2009

28. 11. 2009

Nesmírně zavazující byla reakce čtenářů na náš nedávný apel, že potřebujeme dva nové servery. V říjnu 2009 přispělo finančně na Britské listy 621 osob celkovou částkou 264 902.42 Kč, takže jsme mohli uhradit nejen cenu serverů (100 000 Kč), ale i příslušenství (dalších 50 000 Kč). Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31. 10. 2009 částku 90 064.84 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a