5. 8. 2003
O. Hausenblas napsal rozhořčený článek o jednorázové uzavírce silnice kvůli Rallye Pačejov ZDE. Jeho zkušenost je samozřejmě nepříjemná, ale ještě nepříjemnější je, když jsou kvůli zájmům menšiny komunikace zrušeny úplně a nenávratně. To je případ Kamlachova plotu v Sezimově Ústí. Ředitel Centra odborné přípravy tam se svolením městského zastupitelstva oplotil velký kus města a vykopal nebo přehradil chodníky a cesty. Jak mohlo dojít k takové bezohlednosti? |
Vyprovázel jsem včera v poledne svou starší dceru a její kamarádku na pražské Hlavní nádraží, odkud jely vlakem do Berlína. Při vstupu do přistaveného rychlíku německých drah, jezdícího na trase Praha - Berlín - Hamburk, jsem si uvědomil, že v některých věcech Česká republika nedostihne asi Západ nikdy.
Vím, že tato kultura už na Západě, zejména v Německu, existuje dlouho, a dlouhodobě je taky kultivována. Jsem si také vědom kritiky na adresu Deutsche Bahn od čtenářů BL, žijících v Německu. Přesto je však onen minimální standard, z něhož se v Německu, zdá se, na železnici v Německu vychází, s českými poměry stále naprosto nesrovnatelný. Bude to tak opravdu vždycky?
Byl to hypermoderní vagón se stolečky, vypolstrovanými sedadly a v poledním letním žáru rozpálené Prahy i s - velmi vítanou - klimatizací. U každého stolečku byly zásuvky na 220 V pro zapojení počítače. Po vagóně byly rozloženy pro cestující výtisky jízdního řádu dané trasy. Nad příslušnými sedadly bylo jasně označeno, že jsou sedadla na danou trasu zakoupenou místenkou zadána..
Z celé scény bylo zřejmě, že někdo v německých vlacích, a to i na českém nádraží, usiluje o to, aby byl dodržován určitý základní standard. Těžko byla kvalitní služba německého vlaku důsledkem pouze iniciativy nejnižších zaměstnanců železnice - avšak vyšší manažeři zřejmě zvládají alespoň tu základní schopnost, jak své podřízené motivovat a přimět je k tomu, aby veřejnosti odváděli službu.
Vlak, kterým jsme o den předtím odjížděli z Uherského Hradiště do Prahy, nemohl být víc jiný. Byl to údajně sice taky rychlík, ale z předpotopní komunistické éry, s příčnými lavicemi. Místa, blokovaná zakoupenými místenkami, nebyla v kupé označena, cestující nám nevěřili, že máme místenky na jejich místa. "Vždyť nás sem průvodčí přímo do tohoto vagónu poslal, že tento vlak není místenkový." Číslo vozu nebylo zvnějšku označeno, takže se nedalo poznat, kam vlastně nastoupit. Na dotaz k průvodčímu, co je to vlastně za vůz, odpovídal průvodčí, jako bych ho tím dotazem urazil. Vždycky mě fascinuje, když požaduji od nějakého člověka službu, kterou má poskytovat, jako bych ho očekáváním, že ji poskytne, vlastně urazil.
Klimatizace? Celou cestu jsme se mlátili ve vedru. Přibližně 350 kilometrů jel tento vlak přes pět hodin! tedy průměrnou rychlostí 70 km/h... Do Prahy přijel s cca dvacetiminutovým zpožděním.
Umyvadlo na záchodě bylo tak černé a tak špinavé, že by dotekem s ním mohl člověk snad dostat mor. Okna byla nemytá snad celou řadu týdnů. Na záchodě chyběly papírové ručníky.
Ve vlaku nám nicméně během jízdy zkontrolovali jízdenky třikrát, nejenže přicházeli (různí) průvodčí, jednou přišel i revizor.
Zaujala mě ale jedna věc: když jsem se jednomu z průvodčích už blíže Praze - zcela přátelsky a mimochodem - zmínil o tom, že číslo vozu není vůbec označeno, že se na vagónu nepozná, kam ten vlak vlastně jede (německý rychlík měl trasu i destinaci cesty popsán na každém vagónu uvnitř i venku), že není u kupé označeno, že některá místa jsou obsazena cestujícími s místenkami, zahlédl jsem v jeho očích bezmocnost. Signalizovalo to: "Já ty vaše stížnosti nemám komu říct, on se o ně nikdo nezajímá." Situace zůstane navždy pořád stejná.
Mám docela strach, že se Česká republika může propadnout v ostré západoevropské konkurenci na úroveň nějakého takového Turecka, banánové republiky, rozvojové země. Příslušné ingredience - nezájem, bezmocnost a odcizenost lidí, jsou už na místě.
V takové rozvojové zemi existuje úzká vrstva bohatých, většinou zkorumpovaných podnikatelů - a na jejich potřeby jsou zaměřeny služby a spotřební trh. Pro země z třetího světa je právě charakteristické, že civilizace existuje pro bohaté. Na (bohatém) Západě existuje civilizace víceméně pro všechny.
Leccos ukazuje, že tímto směrem - drsnou stratifikací na malou vrstvu lidí, pro něž bude pracovat stát a ekonomika, a na ožebračenou většinu, kterou budou všichni ignorovat - to může v ČR dál pokračovat. Výrobky a služby se tu přece dnes už často prodávají skoro úplně za západní ceny - platy lidí zůstávají většinou "socialistické".
Jel bych býval z Hradiště do Prahy raději autobusem, ale i to je v současnosti docela anabáze. Opravuje se totiž hlavní silnice Brno - Uherské Hradiště, a tak je ta silnice trvale a celá po dobu mnoha měsíců, uzavřena. Nikde jinde v Evropě jsem se nesetkal s tím, aby byla celá hlavní silnice pro opravy dlouhodobě vyřazena z provozu. Cesta autobusem z Brna do Uherského Hradiště (vzdálenost 70 km) trvala minulý týden dvě hodiny... To už by se to za tu dobu možná dalo skoro ujet i na kole...:) Jak záporný vliv to všechno může mít na ekonomiku města... O tom nikdo před dlouhodobém uzavření této silnice neuvažoval? Už i jen taxíkáři v Hradišti si stěžují, že málokdo chce teď s nimi jezdit do Brna, protože objížďky znamenají, že je jízdné taxíkem do Brna o 1000 Kč dražší... Permanentně rozkopaná je hlavní ulice i v samotném Hradišti - kdosi poznamenal zcela bez naděje, že by někdo mohl jeho návrh realizovat: "proč tu ulici neopravují v noci?"
Nedostatek iniciativy, odcizenost a znechucení lidí a nezájem o inteligentní a nápaditá řešení může vést dlouhodoběji k propadu České republiky na úroveň země v Třetím světě. Co proti tomu dělat?
4. 8. 2003
Chcete jim nadávat? Chcete je chválit? Chcete vědět, proč mladí poslouchají hudbu, která pro některé není hudbou? Co láká 40000 lidí, že se sjedou na jedno místo a jsou tam ochotní "vegetovat" v prachu a nepřetržitém hluku týden nebo ještě déle? Chcete se něco dozvědět o free technu či DIY aktivitách? Máte možnost. Hlavní pořadatelé CzechTeku 03, známí pod přezdívkami "Docent" a "Zak" budou hosty v online rozhovoru Britských listů PRÁVĚ TEĎ - OD 14:00Otázky můžete klást a odpovědi číst ZDE |
5. 8. 2003
Sdělovací prostředky mimo Velkou Británii se příliš nezajímaly o problémy s pochybnou oficiální zprávou britské vlády o Iráku; jakmile však zemřel David Kelly, situace se výrazně změnila. Pondělní deník Guardian přinesl informace o tom, jak píší o "aféře Kelly" novináři ve Francii, v Japonsku, v Americe a v Itálii:
|
5. 8. 2003
Důvěra britské veřejnosti v BBC po aféře Kelly-Gilligan poklesla, avšak je stále vyšší než důvěra veřejnosti v britskou vládu, vyplývá z nového průzkumu veřejného mínění. Andrewu Gilliganovi, reportéru BBC, důvěřují Britové víc než britskému ministru obrany Geoffu Hoonovi.
|
5. 8. 2003
Již poněkolikáté ODS veřejně vyhlašuje záměr odvolat stávající vládu. Naposledy ústy svého "ekonomického" experta poslance Tlustého ve včerejším diskusním pořadu na Radiožurnálu. Opět však věrni své tradici říkají "A" aniž by jen byli schopni domyslet či snad dokonce předložit veřejnosti smysluplné "B". Opět se opakují bezzubé prohlášení typu: "Vláda ČSSD této zemi škodí. Způsobuje této zemi škodu denně ve výši půl miliardy korun." Jak a čím se opět nedozvíte.
|
5. 8. 2003
POLEMIKA Vážený pane Čulíku, přečetl jsem si Váš článek, ZDE. Připomínáte problémy, které řadu lidí v naši zemi trápí. Bohužel jsem ve Vašem článku nenašel žádný konkrétní návrh jak uvedené problémy řešit. Pokud se někomu přes noc za plotem sjede cca 20 000 netolerantních lidí (nebo i více - kdo je přesně spočítá?), kteří tam několik dní nepřetržitě poslouchají hudbu (o kouři z cigaret, odpadcích a jiných věcech se ani nezmiňujete) je to opravdu pro tyto lidi neřešitelný problém. A organizátoři odmítali převzít úřední rozhodnutí...... Proč nenapíšete, že tito organizátoři by měli být popohnáni k plné odpovědnosti? |
5. 8. 2003
POLEMIKA Rozhořel se nám opět okolo konání technoparty u Kopidlna pěkný spor. Nechtěl bych se pouštět do polemiky o tom, zda party byla či nebyla přípustná. Shrnul to Š. Kotrba ZDE s tím , že tento spor je neřešitelný. Jenom je zvláštní, když někdo požaduje od všech toleranci ke svému životnímu stylu (hudbě, účesu, oblečení), ale sám není schopen akceptovat životní styl jiných a napadá ho, stejně jako onen "netolerantní" omezenec. Skutečně neřešitelný spor. Co takhle víc přemýšlet a nenechávat se tak jednoduše strhávat skupinovými názory? |
5. 8. 2003
Byla nabídka nových českých filmů na letošní Letní filmové škole v Uherském Hradišti horší než loni?
|
5. 8. 2003
Zaujala mne však svým způsobem polemika s recenzí J. Hanzlíka o filmu
"Lesní chodci" ZDE. Chtěl bych Vás proto upozornit na malý detail, jenž
jste zřejmě přehlédl.
|
4. 8. 2003
"Na Letní filmové škole v Uherském Hradišti se mi líbí to, že na filmy, na které jinak nikdo moc nechodí, tam chodí skutečně davy," řekl mi jeden její občasný účastník. Na většině filmových představení bylo skutečně obrovské množství mladých lidí, většinou zřejmě studentů, a o ničem to neplatilo víc než o promítání nejnovějších českých filmů. Stihl jsem ke konci týdne dva, které skutečně stojí za zhlédnutí: jde o Lesní chodce Ivana Vojnára a o Nevěrné hry Michaely Pavlátové.
|
5. 8. 2003
Církev svatá opět potvrdila svoji třídu. I po dvou tisících letech není schopna utajit, že vše, co s sebou přináší pokrok a poznání, je pro ni dílem ďáblovým. Zato tmářství a stáda poslušných oveček, které čas od času přivede církev ke stříži v nějakém povedeném mocenském sporu, to je jiná káva. Bylo by zábavné sledovat, jak církev bojuje s vědeckým poznáním, kdyby při tom nebyla tak úspěšná. Jak snadné by bylo parafrázovat Che Guevarru a říci že církev je jako ryba a lidská blbost je voda, ve které plave, a mávnout nad tím rukou. Kdyby...
|
4. 8. 2003
Podle PR agentury Donath-Burson-Marsteller hodnotí česká novinářská obec práci PR agentur "spíše kriticky". Novináři v průzkumu, který provedla DBM, uvedli, že více než polovina tiskových zpráv od PR agentur obsahuje superlativy, nepoužitelné citace a že neobsahuje žádné zpravodajsky hodnotné informace. Podle respondentů obsahuje pětina tiskových zpráv také nepravdivá sdělení. Kompletní závěry z průzkumu, včetně profilu typického píšícího novináře, jsou k dispozici ZDE. Internetového průzkumu se zúčastnilo 158 (21 %) ze 751 oslovených novinářů. |
4. 8. 2003
POLEMIKA
Tento komentář autorovi vydal deník Právo 21. května 1996. Změnilo se za tu dobu něco?
"Co vlastně chcete? Lidi na ulici našim klukům sami říkali, že ty pankáče mají ztřískat, až se poserou." Tak tohle, prosím, řekl mluvčí Policie ČR Aleš Svoboda na otázky novinářů ke "cause" pražského rockového klubu Propast. Inu zdá se, že stále platí jedna z myšlenek spisovatele Karla Michala o tom, že leccos, ač mrzké, nabývá cti službou veřejnou. |
4. 8. 2003
POLEMIKA Nezavděčíš se lidem všem, praví jedno moudré přísloví. A nezavděčil jsem se ani já svými fotoreportážemi s komentářem o free festivalu CzechTek. Ochránci vdov a sirotků se ozvali, bráníce starostku i sluch dědečků ve vesnici. Což o to, mají pravdu, ale pravda je taková kulatá, že zatoulat se může kamkoliv... |
4. 8. 2003
V Reflexu z 10. července se Ivan Brezina v souvislosti s Radou ČT znovu vrací ke Straně zelených. Petr Uhl patřil k organizátorům tmavozeleného "puče", kterým bylo odstraněno staré "demokratické vedení", píše. U kolegy Breziny si cením toho, že alespoň neobrací kabát a celé roky jede ve stylu "co zeleného jest, jest od ďábla".
|
4. 8. 2003
...a jeho úspěchy v cestovním ruchu byly nepsaným synonymem úspěchu, superparádním výstavním exponátem našich politiků a alespoň nějakým hmatatelným důkazem ekonomické stability či naší slavné východoevropské české tygří dravosti :-)
|
4. 8. 2003
Zaměřme se dnes jen na několik dílčích aktualit, které proběhly nedávno sdělovacími prostředky.
Předně proskočily zprávy, že Husajnovi synové Udaj a Kusaj byli 22. července v Mosulu dopadeni a zabiti v důsledku udání, dokonce snad vlastníka domu, ve kterém se oba skrývali. Není asi třeba litovat jejich smrti, když šlo o významné činitele bývalé diktatury. Problém může být v budoucnu s tím, že tak jak se rozvíjí neoblíbenost okupační správy, mohou se nakonec stát po své smrti neprávem idealizovanými hrdiny a symboly boje proti okupantům. To se ovšem ještě uvidí. |
4. 8. 2003
Finanční příspěvek na provoz Britských listů vás nic nemusí stát - Finanční dary Občanskému sdružení Britské listy jsou odečitatelné ze základu daně z příjmu. Vydáváme k tomu na požádání písemné potvrzení. V červenci 2003 obdrželo Občanské sdružení Britské listy od čtenářských sponzorů celkem 7260,00 Kč. Děkujeme všem, kteří podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci. Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. |
24. 7. 2003
Valná hromada OSBL se uskuteční v úterý 5. 8. 2003 v 18:00 v suterénním salónku restaurace Hybernia, Hybernská 7a, Praha 1.
|
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
5. 8. 2003 | Když se ruší cesty | Marie Lipoldová | |
5. 8. 2003 | LFŠ závěrem: Letošní Filmovka ve srovnání s loňskou | Jan Čulík | |
5. 8. 2003 | Jak smrt Davida Kellyho zaujala zahraniční média | ||
5. 8. 2003 | Děsí mě ten kontrast | Jan Čulík | |
5. 8. 2003 | Česká pošta: kapitalismus, který zešílel, aneb "mají toho hodně" | Jan Čulík | |
4. 8. 2003 | Disidenti jako tmavozelení pučisté? | Pavel Pečínka | |
4. 8. 2003 | Jméno Václava Fischera... | Martin Gřeš | |
4. 8. 2003 | CzechTek, rozhořčení měšťáci a spravedlnost pro všechny | Štěpán Kotrba | |
4. 8. 2003 | Propastná hysterie davu | Karel Mašita | |
4. 8. 2003 | Poučné detaily irácké války a okupace | Petr Kužvart |
Narušování občanského soužití | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
5. 8. 2003 | V dnešní postmoderní společnosti neexistuje v ČR konformita | Jan Maršák | |
5. 8. 2003 | CzechTek: organizátoři by měli být popohnáni k plné odpovědnosti | Jan Krejčí | |
5. 8. 2003 | Když se ruší cesty | Marie Lipoldová | |
4. 8. 2003 | CzechTek, rozhořčení měšťáci a spravedlnost pro všechny | Štěpán Kotrba | |
4. 8. 2003 | "Bloodymindedness"? | Jan Čulík | |
4. 8. 2003 | Propastná hysterie davu | Karel Mašita | |
31. 7. 2003 | Konečná reakce k Rally Pačejov: Nezajímají nás věci veřejného zájmu | Ondřej Hausenblas | |
31. 7. 2003 | Svoboda není bezbřehá | Jan Čulík | |
31. 7. 2003 | Trapný Ondřej Hausenblas | ||
30. 7. 2003 | Rallye Pačejov: pořádek a informace měla zajišťovat policie | Jan Vaškovič |
Letní filmová škola, Uherské Hradiště | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
5. 8. 2003 | LFŠ závěrem: Letošní Filmovka ve srovnání s loňskou | Jan Čulík | |
4. 8. 2003 | Letní filmová škola: Lesní chodci a Nevěrné hry | Jan Čulík | |
1. 8. 2003 | Letní filmová škola: natáčejí teď čeští dokumentaristé hlavně filmy "o samorostech"? | Jan Čulík | |
31. 7. 2003 | Letní filmová škola: Remundová velmi příjemně překvapila | Jan Čulík | |
25. 7. 2003 | ČT "mediálním partnerem" Letní filmové školy v Uherském Hradišti | ||
5. 8. 2002 | Naposledy z Uherského Hradiště: zamyšlení nad českými filmy | Jan Čulík | |
2. 8. 2002 | Z Uherského Hradiště: Formanův Amadeus - stále je to výjimečné, vynikající dílo | Jan Čulík | |
1. 8. 2002 | Uherské Hradiště: Liehmovy Ostře sledované filmy a diskuse kolem nich | Jan Čulík | |
31. 7. 2002 | Organizace Letní filmové školy v Uherském Hradišti se stává chaotičtější | Jan Čulík | |
29. 7. 2002 | Letní filmová škola: většinou vynikající filmy, trochu chaotická organizace | Jan Čulík |
BBC, Alastair Campbell, Saddám Husajn a "45 minutová hrozba" z Iráku | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
5. 8. 2003 | Jak smrt Davida Kellyho zaujala zahraniční média | ||
5. 8. 2003 | Důvěra v BBC poklesla | ||
4. 8. 2003 | Andrew Gilligan: "Nikdy jsem svou verzi události nepozměnil" | ||
3. 8. 2003 | Šéf britské rozvědky odchází po rozkolu kvůli Iráku | ||
31. 7. 2003 | CIA varovala britskou vládu, aby neužívala tvrzení o 45 minutách | ||
30. 7. 2003 | Konec novinářství v Čechách? | Jan Čulík | |
30. 7. 2003 | Tony Blair se vyhnul otázkám ohledně Davida Kellyho | ||
29. 7. 2003 | Britská vláda bere zpět hrozby proti BBC | ||
28. 7. 2003 | Gavyn Davies: "Blairovo zastrašování zničí BBC" | ||
24. 7. 2003 | BBC má nahrávku rozhovoru s dr. Davidem Kellym |
Útok na USA, Afghánistán, Irák | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
3. 8. 2003 | Šéf britské rozvědky odchází po rozkolu kvůli Iráku | ||
30. 7. 2003 | Spojené státy jsou nyní náboženství | ||
29. 7. 2003 | Saddám Husajn "truchlí po svých synech" | ||
24. 7. 2003 | Amnesty International obvinila americkou armádu, že v Iráku porušuje lidská práva | ||
24. 7. 2003 | USA vydaly fotografie mrtvých synů Saddáma Husajna | ||
22. 7. 2003 | Británie: kontroverze o Iráku vedly k poklesu popularity labouristů i Tonyho Blaira | ||
15. 7. 2003 | Saddám Husajn se "skrývá u Bagdádu" | ||
14. 7. 2003 | Co dál v Iráku a po Iráku? | Petr Kužvart | |
12. 7. 2003 | Vinu za falešnou zprávu o irácké koupi uranu na sebe vzal šéf CIA | ||
11. 7. 2003 | Bílý dům "lhal ohledně hrozby od Saddáma Husajna" |
Hon na svobodu slova | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
9. 7. 2003 | České soudy kriminalizují i názory vyslovené na internetových diskusních fórech | ||
5. 7. 2003 | Pomluva už nemá být trestným činem | Karel Mašita | |
26. 6. 2003 | PNS ovládá distribuci tisku ze 75 procent. Je to už monopol ? | ||
20. 6. 2003 | Ďábelská iridologie | Štěpán Kotrba | |
19. 6. 2003 | Monopol je nebo není monopolem? | ||
13. 6. 2003 | Další hrátky v ČR s verbálními trestnými činy | Jan Čulík | |
12. 6. 2003 | Konec legrace i demokracie: policie Bobošíkovou vyšetřuje stále! |
Štěpán Kotrba | |
9. 6. 2003 | Postihy novinářů: již neheroldovat, lébrž nutno konat | Karel Mašita | |
6. 6. 2003 | Bobošíková už snad může být klidná, Válová ještě nikoliv | Štěpán Kotrba | |
6. 6. 2003 | Dokumenty v kauze Válová: "Hon na svobodu slova" má už šest ulovených zajíců | Štěpán Kotrba |
Česká literatura | RSS 2.0 Historie > | ||
---|---|---|---|
11. 7. 2003 | Jungmannovy Hudlice 230 let od narození slavného rodáka | Jaroslava Čajová | |
7. 7. 2003 | Prague Spring - Kunderova Nesnesitelná lehkost bytí | Petr Fiala | |
27. 6. 2003 | Wow, Viewegh! | Petr Fiala | |
18. 6. 2003 | Dousková je červená knihovna | Jiří Škuba | |
17. 6. 2003 | Maminka | Irena Dousková | |
17. 6. 2003 | Mother | Irena Dousková | |
17. 6. 2003 | Ještě jednou Irena Dousková | Jan Čulík | |
16. 6. 2003 | O tom, jak život uplývá mezi prsty | Jan Čulík | |
16. 6. 2003 | Doktor Kott přemítá | Irena Dousková | |
13. 6. 2003 | Šlendrián v BL je snad horší než SARS | Petr Fiala |