24. 10. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
24. 10. 2008

"Berlínská zeď kapitalismu"

Právě probíhá nejhorší porážka ideologie od doby, kdy padla berlínská zeď, píše Arnaud Monebourg v pondělním (20. října 2008) vydání francouzského deníku le Monde.

Téměř dokonaný pád Wall Streetu je pro pro globalizovaný kapitalismus volné soutěže srovnatelný s pádem berlínské zdi. Ideologie svobodných trhů, liberalizovaného mezinárodního obchodu, deregulovaných financí a odmítání politických zásahů do ekonomiky se náhle jeví jako sbírka dogmat pro blbce [un dogme qui confine à la bêtise], vedoucí jen do pekel.

Náhle je na pořadu dne otázka nastolení veřejného pořádku, který by měl měl zabezpečit ekonomickou bezpečnost; podobně jako už je věcí veřejného pořádku bezpečnost ve věcech zdraví občanů, životního prostředí a boje s terorismem, stejně jako je věcí veřejnou otázka bezpečnosti lidí a jejich majetků. Boj se zónami bezpráví je povinností francouzského Státu.

Dnes se zónou bezpráví stal finanční sektor, a to v globálním měřítku. Je to finanční sektor, který vyvolává strach mezi občany, střádaly, námezdními pracovníky i podnikateli. Je to finanční sektor, před kterými nás naše státy nyní musí chránit, a to i přesto, že se tytéž státy samy již dříve postaraly o svou vlastní politickou impotenci v této věci.

Nejliberálnější vůdcové , včetně Nicolase Sarkozyho, najednou zcela nedůvěryhodně prohlašují, že o problémech současného kapitalismu nikdo nevěděl. Přitom však oni sami nesou zodpovědnost za to, že odmítali ve svém dogmatismu přijmout pro finanční trhy jakákoliv omezení nebo regulační opatření. Byl to sám prezident, kdo společně s MEDEF [francouzská obchodní lobby -- poznámka překladatele] předložil sarkoziánskou řeč na obranu tržní samoregulace.

Dnes však již víme, že tržní samoregulace je neúčinný a nedůvěryhodný nástroj, nepoužitelný pro potírání podvodů typu subprime hypoték, a nefunkční jako nástroj sebedisciplíny pro budoucí pachatele finančních trestných činů.

Stejný argument vyvstává, pomyslíme-li na fascinaci Sarkozyho šílenou kreativitou amerických finančníků. Jejichž vliv zasahoval až do bodu, kde ovlivňovali Sarkozyho vlastní politické návrhy. Donedávna tento muž bránil ideu rozšíření přístupu k hypotéčním úvěrům pro domácnosti s nízkými příjmy, což v konečném důsledku znamenalo transplantaci subprime hypoték do finančního systému Francie.

Stejný argument přichází na mysl, když vzpomeneme Sarkozyho uštěpačné odmítání návrhů na uzavření zón, chráněných před daněmi, bankovními zákony a soudními procesy, jako jsou Lucembursko nebo londýnská City, které v srdci Evropy organizují legální, avšak nepřijatelná deregulační opatření.

Vezměme si ubohého Jean-Claude Junckera, premiéra Lucemburska a prezidenta Eurozóny. Přímo před jeho očima proběhl kolaps polostátní francouzsko-belgické banky Dexia, protože Juncker ležérně poskytl této finanční společnosti svoje liberálně-tržní požehnání. Je to ten samý muž, který mně a Vincentu Peillonovi před časem nadával do "prokurátorů policejního státu" pro námi organizované parlamentní vyšetřování evropských daňových rájů; a je to ten samý muž, který odpovídá za pochybné metody privatizace firmy Clearstream.

Toto jsou evropští ultra-liberální trhovci, kteří dovolí burze, aby se stala soukromým podnikem, a kteří dají poté, co dojde ke sloučení evropské burzy Euronext a americké NYSE, v Evropě průchod ultra-lehkému americkému právu.

Myslí si snad někdo, že tito státní úředníci jsou nyní schopni prosazovat opak toho, co předtím hlásali?

Připadá na levici, aby znovu ozbrojila politiku v boji s finančním světem, který zešílel. Levice by to ovšem měla vykonat s vědomím, že ani ona sama nemá čisté ruce. Levice si rovněž dopřávala příjemného ošálení příslibem růstu, zaznívajícím od ultra-liberálních trhovců. Levice to byla, která podlehla víře, že liberalizace pohybu kapitálu napomůže financování soukromých podniků, ku prospěchu námezdních pracovníků.

Náprava věcí ekonomických zahrnuje v první řadě boj proti finanční nejistotě. Ze všeho nejdříve je nutné odzbrojit potenciální pachatele trestných činů, kterými jsou bankéři.

Ihned poté je nutné posílit legislativní arzenál represivních složek za účelem vytvoření věrohodného veřejného pořádku, který na konci toho všeho vykoná sankce. Základem všeho je, abychom spoutali nástroje, které umožňují finanční spekulace.

Musíme ukončit -- a proto zakázat -- vytváření cenných papírů z bankovních úvěrů, což je v současnosti metoda, kterou banky snižují rizikovost svého podnikání. Banky, které půjčují peníze domácnostem nebo soukromým podnikům, musejí držet tyto úvěry ve svých účetních knihách až do té doby, než jsou plně splaceny.

Současná krize také volá po návratu k průhlednému, nedvojsmyslnému oddělení reálných ekonomických aktivit od financí. Smíšení žánrů, které bylo povoleno mezi investičními bankami, depozitními bankami a pojišťovnami bylo prvním krokem, který vedl k pádu francouzsko-belgické banky Dexia, stejně jako americké pojišťovny AIG.

Současná finanční krize rovněž volá po tom, aby finančním hráčům typu hedge fondů bylo zakázáno hrát jakékoliv spekulativní role na finančním trhu. Šílená touha po spekulativním zisku nemůže být zastavena bez striktní definice kompenzačních režimů pro finanční operátory, kteří neznají nic -- ať už vyhrají nebo prohrají -- než bonus, bonus, bonus. Není nic důležitějšího než zajistit, aby tyto zákazy byly trvalé.

Kam najednou zmizely všechny orgány veřejného dohledu nad finančním sektorem, i tak zvané nezávislé autority samoregulujícího trhu?

Francouzské orgány dohledu s pravomocemi ve finančním sektoru jsou řízeny lidmi, kteří přišli z finančního světa. Zájmy těchto osob jsou propojeny s lidmi z finančního sektoru, na které mají dohlížet. Výsledkem je, že ruka ruku myje. Je proto nutné abychom změnili způsob, jakým jsou vrcholoví pracovníci orgánů dohledu nad finančním trhem jmenováni. Potřebujeme v těchto orgánech přítomnost zákonodárců, zástupců námezdně pracujících, malých akcionářů i bankovních klientů, abychom z nich učinili výkonné ruce našich politických rozhodnutí.

Současná krize také ukazuje, že liberálně-tržní dogma, které je základem konstrukce sjednocené Evropy, nechrání ani občana, ani ekonomiku. Co dnes znamenají pojmy jako "svoboda konkurence" nebo "zákaz státní podpory", když celá ekonomika upadá? K čemu je nám dobrá umíněná posedlost Evropské centrální banky inflací, když ji nemůže kontrolovat, a růstem, když ho zadusila?

(Z francouzštiny pro BL shrnul V. W. Vittek.)

Kompletní článek ve francouzštině ZDE

                 
Obsah vydání       24. 10. 2008
26. 10. 2008 Volby skončily. ČR už nebude jako dřív Štěpán  Kotrba
26. 10. 2008 Zadostiučinění? Ne, výzva Jan  Mertl
26. 10. 2008 Výsledky voleb by neměly posílit starou gardu politiků Boris  Cvek
26. 10. 2008 Chtít nyní hlasovat o radaru je drzost
25. 10. 2008 ČSSD s výjimkou Prahy vyhrála i v senátních volbách
26. 10. 2008 Jsem pro odtržení ČR od Prahy
26. 10. 2008 V Praze jsou peníze
26. 10. 2008 Naplaveniny, aneb co na to rodilá Pražačka
26. 10. 2008 Povolební sebereflexe
26. 10. 2008 Jak si vedly ve volbách xenofobní a krajně pravicové strany? Lukáš  Lhoťan
26. 10. 2008 Důstojný Topolánek Milan  Daniel
26. 10. 2008 Nevím, jestli bych Topolánka při útoku na hyenu z Blesku nehájil Jan  Čulík
26. 10. 2008 Shromáždila Veronika Janečková proti sobě důkazní materiál? František  Koukolík
26. 10. 2008 Je šokující, že takový film mohl vzniknout Jan  Tuláček
26. 10. 2008 Alkoholik, brutální krutost a nepromyšlený chaos Dominika  Švecová
25. 10. 2008 Filmy se musejí dělat s emocionálním nasazením Dominika  Švecová
25. 10. 2008 People must be passionate about filmmaking Dominika  Švecová
24. 10. 2008 Le Monde: Nový proces s panem K. Pavel  Barák
25. 10. 2008 Pozor na francouzské intrikánství
24. 10. 2008 Česká republika jako skanzen kasínového kapitalismu? Karel  Dolejší
24. 10. 2008 I kdyby ČSSD zvítězila ve všech obvodech, dojde jen k vyrovnání sil Štěpán  Kotrba
25. 10. 2008 Mladí nemají důvod volit
24. 10. 2008 Jihlavský festival dokumentárního filmu zahájen uprostřed mírného organizačního chaosu Dominika  Švecová
25. 10. 2008 She's got swastika eyes Martin "Destroyer" Přikryl
24. 10. 2008 Cenzoři z Rady Českého rozhlasu zaútočili opět na Rádio Wave Štěpán  Kotrba
25. 10. 2008 Nová vlna se starým obsahem
25. 10. 2008 Je trapné, když Rada ČRo kritizuje něco, co ani neumí přeložit
24. 10. 2008 Alan Greenspan: Mýlil jsem se
24. 10. 2008 Mladý Hampl to ví líp než Greenspan: "Regulací nelze dosáhnout růstu bohatství"
24. 10. 2008 Nevyzpytatelná Francie? Ne, pouze Sarkozyho zizanie! Josef  Brož
24. 10. 2008 FAZ: Sarkozy může rozdělit Evropskou unii
24. 10. 2008 Human Rights Watch příštímu americkému prezidentovi: Zlepšete právní ochranu dělníků
24. 10. 2008 Le Monde: Tisíce iráckých, afgánských a gruzínských uprchlíků uvízly na řecko-tureckých hranicích
24. 10. 2008 "Berlínská zeď kapitalismu"
24. 10. 2008 Krize a populismus, neboli Snížit, nebo zvýšit daně? Uwe  Ladwig
24. 10. 2008 MFD zase manipuluje veřejnost ohledně zdravotnictví Petr  Wagner
23. 10. 2008 Zdá se, že ani teď není ODS schopna sebereflexe Petr  Nachtmann
23. 10. 2008 Počkejte, doporučuje studie Pentagonu o plánu umístit americký radar do Čech
24. 10. 2008 Nyní bankrotují celé země
24. 10. 2008 Helmut Zilk. Jméno které stačí. Richard  Seemann
24. 10. 2008 Omluva Respektu Kunderovi: Zde je návrh Jiří  Pehe
24. 10. 2008 Fabiano Golgo se domnívá, že Kundera byl udavač
24. 10. 2008 Za jak dlouho opíšou v ČTK informaci z novin, aby ji mohli zdrojovat z Reuters?
24. 10. 2008 Proč trvalo českým médiím ve čtvrtek až do večera, než informovala o Haiderově milenci?
24. 10. 2008 CItát dne, aneb co je pro ODS sebereflexe?
24. 10. 2008 "Americké rakety" zasáhly školu v Pákistánu
24. 10. 2008 Dívejte se na televizi
24. 10. 2008 Papežova drzost Štěpán  Kotrba
25. 10. 2008 L'impudence du pape Štěpán  Kotrba
23. 10. 2008 ČSSD dostala příležitost, které se zřekla Bursíkova Strana zelených Jakub  Rolčík
24. 10. 2008 Komu se vyplatí zničení nádražní budovy v Ustí nad Orlicí? Martin J. Kadrman
24. 10. 2008 Evropská unie odložila zavedení letištních scannerů, které cestující "svlékají"
24. 10. 2008 Poškodil Írán šance Baracka Obamy?
22. 10. 2008 Redaktoři Pelhřimovského deníku neinformují své čtenáře o kontroverzních skutečnostech týkajících se místního kandidáta do senátu Jan  Čulík
22. 10. 2008 Kundera požaduje od Respektu omluvu, jinak se bude soudit
22. 10. 2008 Ještěří mozek? Jiří  Drašnar
23. 10. 2008 Pár myšlenek z ještěřího mozku Karel  Dolejší
21. 10. 2008 Mytologizace "Udání Milana Kundery" Jakub  Češka
21. 10. 2008 O zkreslování informací Jiří  Jírovec
24. 10. 2008 Monitor Jana Paula: Bolest a utrpení je také cesta Jan  Paul
23. 10. 2008 Kde leží příčiny romské emigrace do Kanady a jak by měla vláda reagovat? Pavel  Pečínka
23. 10. 2008 Monitor Jana Paula: Slalom nejen pro nevidomé Jan  Paul
23. 10. 2008 Jakou úlohu bude hrát rasový původ v amerických prezidentských volbách? Miloš  Kaláb
17. 10. 2008 Hospodaření OSBL za září 2008