25. 1. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
26. 1. 2008

Palestinci jsou jako kobylky?

Rád bych reagoval na článek Jsou jako kobylky, stěžují si v Egyptě na Palestince, uveřejněný na serveru www.zahranicni.ihned.cz dne 24. ledna. Ačkoliv mě otázka okupovaných území a liknavý postoj k řešení tamní krize znepokojuje již delší dobu, nyní již druhým měsícem pobývám v egyptské Alexandrii a přítomnost palestinského problému tedy pociťuji asi o něco palčivěji, než například novinářky Lucie Beranová a Kristýna Greplová, které článek daly dohromady. Neobjektivnost zpravodajství a odbyté bagatelizování humanitární katastrofy miliónu a půl Palestinců žijících v izolovaném a okupovaném pásmu Gazy ale jistě nelze omluvit pouhou fyzickou vzdáleností. Ta by měla být nahrazena snahou o kritickou syntézu co nejširšího záběru informací z různých zdrojů a zavržení zavedených nálepek a dvojího metru. Tento přístup však u dotčeného článku i u českých médií všeobecně velmi postrádám.

O co přesně se jedná? Samotný titul článku, který cituje jednoho z místních egyptských obyvatel, jenž našel jen prázdné police v obchodech, vytváří dojem, že Palestinci se s nějakým zlým úmyslem sousedům Egypťanům rozhodli vykoupit veškeré zboží v obchodech (podle svědectví Mohameda Omera v rozhovoru ve zpravodajství na newyorské rozhlasové stanici WBAI -- streaming na stránce http://www.wbai.org , který žije v palestinské části města Rafáh a jehož blog lze sledovat na adrese http://www.rafahtoday.org , Palestinci nakupovali chléb, sýr, maso -- i živá zvířata -- benzín, svíčky a dokonce i prací prášek, kterého je v Gaze nedostatek).

Článek si absolutně nevšímá situace panující v Gaze po téměř úplném zablokování dodávek pohonných hmot trvajícímu s jednou výjimkou již týden, což způsobilo zastavení provozu jediné fungující elektrárny, jejíž produkční kapacita již byla předtím omezena z důvodu poškození při izraelském leteckém útoku v červnu 2006 (což má mimo jiné za následek zastavení čerpadel odpadního systému, jehož nefunkčnost nyní způsobuje volné vytékání nahromaděného obsahu kanalizace do ulic, viz např. článek " Stench wafts through Gaza as sewage system falters "), a staví palestinský útok na egyptské obchody do naprosto iracionálního světla. Zpráva sice uvádí přibližný počet Palestinců, kteří překročili hranici, jenž podle více zdrojů již daleko přesáhl 350 tisíc lidí, ale tento počet opět nijak nedává do souvislosti s celkovým počtem obyvatel žijících v Gaze (jedná se o více než 1/5 populace!).

Kromě lidí nakupujících základní potraviny a pohonné hmoty jsou do Egypta převáženy i desítky těžce nemocných a zraněných lidí, kteří nemohli být z důvodu energetické blokády a nedostatku léků v nefungujících nemocnicích operováni (mnoha pacientům z pásma Gazy je mimo jiné také odpírán převoz do izraelských nemocnic, podle Dr. Ahmeda Abu Tawahineh bylo z celkového počtu žádostí o lékařské ošetření podaných od června loňského roku z bezpečnostních důvodů zamítnuto asi 90% případů -- 900 z celkového počtu 1000 žádostí, včetně pacientů trpících rakovinou, bezvědomých a slepých; viz egyptský týdeník Al-Ahram Weekly, 10-16. leden 2008, str. 5). "Blogger" Mohamed Omer také uvádí, že na následky zastavení dodávek elektrické energie v nemocnicích již za poslední týden zemřelo 78 lidí a celková bilance izraelských útoků za poslední měsíc v pásmu Gazy je 40 mrtvých a 293 zraněných. Namísto aby autorky uvedly obrovský počet Palestinců překračujících egyptskou hranici do reálného kontextu naopak citují reportéra BBC, který říká, že "Rafah [je] tak zaplaven Palestinci, že se zdá, jako by Palestina město anektovala." Jako kdyby Palestincům a hnutí Hamás nešlo o nic jiného než právě o anexi města.

Článek správně komentuje, že "Rada OSN pro lidská práva dnes vyzvala Izrael, aby ukončil týden trvající blokádu pásma Gazy, protože představuje těžké porušení ‛ práv tamního obyvatelstva. Sedmačtyřicetičlenná rada přijala rezoluci předloženou arabskými a muslimskými zeměmi, souhlasně hlasovali zástupci 30 zemí, jedna země byla proti (Kanada, pozn. autora; podrobnosti o rezoluci jsou popsány v tiskové zprávě OSN " Council Concludes Sixth Special Session ") a 15 se zdrželo (mezi nimi i Francie a Německo, pozn. autora; celý text rezoluce lze nalézt zde ). Jedna delegace nebyla přítomna."

Novinářky tento masový krátkodobý exodus pětiny Palestinců z pásma Gazy do Egypta opět snižují, když nákup potravin v Egyptě zdůvodňují argumentem, že je pak bude možno prodat v Gaze několikanásobně dráž. Fakt, že se jednalo o akt zoufalství snažící se zabránit hrozícímu hladomoru, zůstává opominut. V podobném duchu se nese i titulek, jenž je součástí článku a který zní: "Prohlédněte si fotogalerii: Palestinská pouť za cigaretami a benzínem." Ano, velmi výstižně řečeno.

Další podnadpis zní: "Nenechali v Egyptě nic." Mohu říci, že v obchodě za rohem stále ještě mají jak chléb, tak vodu. Samozřejmě chápu, že se jedná o určitou nadsázku. Komentátorkám pak nepřišlo vůbec zvláštní, že Mohamed Saíd podle agentury Reuters vystačí několik měsíců "se dvěma kanystry benzínu". Nepřesně je také uveden rok podepsání mírové smlouvy mezi Egyptem a Izraelem. Mírová dohoda byla uzavřena v roce 1979, ne v roce 1982, jak je v článku zmíněno. V onom roce již došlo pouze ke konečnému stažení izraelských vojsk ze Sinaje.

Dále pokračuji citací závěru textu: "Izrael hranici uzavřel a v minulých dnech přes ni nepouštěl žádné zboží, což v Gaze vyvolalo humanitární krizi. V úterý blokádu po mezinárodním tlaku částečně uvolnil, ale hodlá v ní pokračovat, dokud Palestinci nepřestanou bombardovat Izrael raketami Kásam." Humanitární krizi ve skutečnosti nevyvolal jen zákaz dovozu zboží, ale především léků a pohonných hmot. I když kompletní blokáda opravdu trvá týden, panují podobné podmínky v Gaze již od června 2007, kdy v posledních volbách demokraticky zvolený Hamás (což potvrzuje i americký Národní demokratický institut) vyšel vítězně ze střetu s hnutím Američany vyzbrojeného hnutí Fatah (viz např. článek " Hamas lists seized U.S. weapons , v jehož čele je Mahmúd Abbás, současný prezident palestinské samosprávy. Zajímavá je i zmínka o raketách Kásem, jimiž Palestinci bombardují Izrael. Nejenže autorky neuvádějí typy těžkých zbraní, jež izraelská armáda proti Palestincům nasazuje, ale tanky, letouny F-16, ani bojové vrtulníky pro jistotu nezmiňují vůbec. Tradičně to opět vypadá tak, že útočníky jsou Palestinci a Izrael se jen brání a pouze si takto zajišťuje svou bezpečnost. Článek víceméně pomíjí i velmi povšechné zasazení nejen do historického kontextu, ale i do kontextu současné situace a posledních událostí v regionu, jakým je například návštěva amerického prezidenta a jeho mírový stimul, v angličtině vtipně nazývaný jako "Bush push", po níž blokáda prakticky začala, nebo nedávnou zmínku izraelského premiéra Ehuda Olmerta o tom, že "nepřeruší dodávky potravin pro děti, léků pro ty, kteří je potřebují, a paliva pro instituce, jež zachraňují životy. Ale neexistuje žádné ospravedlnění pro to, abychom obyvatelům Gazy umožnili žít normální životy, zatímco jsou na Sderot a jiné komunity na jihu země dopadají granáty a střely z jejich ulic a dvorů." (Citováno a přeloženo z článku " Humanitarian crisis 'will not develop in Gaza' ".)

                 
Obsah vydání       25. 1. 2008
26. 1. 2008 Svejnarprezidentem.cz je "zcela vytížen"
26. 1. 2008 Nedávné zvýšení cen energií je "neospravedlnitelné"
26. 1. 2008 Dnes se možná rozhoduje o radaru a nikdo o tom neví
26. 1. 2008 Rozpolcení Zelení
26. 1. 2008 Podporují komunisté Švejnara, nebo Klause?
26. 1. 2008 Britská vláda posílá studenty do Číny
26. 1. 2008 Co lidé v ČR nechtějí vidět
26. 1. 2008 Palestinci jsou jako kobylky? Daniel  Hrabina
25. 1. 2008 Schopnosti protiraketového systému jsou "velmi omezené"
25. 1. 2008 O americké protiraketové obraně bude jednat Evropský parlament
26. 1. 2008 Představy o protiraketovém systému byly přehnané už v době, kdy bylo rozhodnuto o jeho budování.
26. 1. 2008 Patří čeští Zelení do Evropy?
26. 1. 2008 Myšlenka dne (nejen včerejšího)
26. 1. 2008 Když to nejde, je zbytečné tlačit Beno  Trávníček
26. 1. 2008 Jsou provokační akce neonacistů PR operací ODS, mající odůvodnit okleštění shromažďovacího práva? Štěpán  Kotrba
27. 1. 2008 Podivné postavy Jan  Potměšil
25. 1. 2008 Profesionálové všech zemí, spojte se! Darina  Martykánová
26. 1. 2008 Unhošť: referendum v místních podmínkách koalice Mazuchové s ODS
26. 1. 2008 Ví vůbec někdo, co je "5 na stole v českých!"? Miloš  Dokulil
25. 1. 2008 Falešné mýty o Romech Jan  Potměšil
25. 1. 2008 WTO: v předvečer průlomu v jednáních? Ludmila  Štěrbová
25. 1. 2008 Jak souvisí vraždící neonacista s umučenou kočkou? Pavel  Drs
25. 1. 2008 Případ utýrané kočky trochu jinak
25. 1. 2008 "Sharp" skini Jan  Potměšil
25. 1. 2008 Právě případ týrání bezbranné kočky ukazuje stav společnosti
25. 1. 2008 Vražda člověka není závažnější než brutální týrání zvířete Boris  Cvek
25. 1. 2008 Kolik rychlých lidských smrtí přesáhne význam utýrané kočky?
25. 1. 2008 Člověk není víc než jakékoliv zvíře Pavel  Zoch
25. 1. 2008 Touha Jiří  Orten
25. 1. 2008 Monitor Jana Paula: Příbram, "mrtvé" město Jan  Paul
25. 1. 2008 Nabucco je mrtvé, Rusko posiluje pozici dominantního dodavatele plynu a ropy pro Evropu Jiří G. Müller
25. 1. 2008 Co si čtenáři neuvědomují
25. 1. 2008 Neonacismus, sexismus a šikana v českých ozbrojených sborech Štěpán  Kotrba
24. 1. 2008 Autobusové zastávky, mizející svědkové minulých časů Jan  Paul
25. 1. 2008 Levice je kolektiv autorů, jenž znovu vynalézá realitu Jakub  Horňáček
25. 1. 2008 Vypneme všichni všechny spotřebiče!
25. 1. 2008 Úsměv manažerů nad zuřením politiků, neboli Nerozdávejte peníze bez záruk o vrácení Uwe  Ladwig
25. 1. 2008 Pacner jako senilnějící legenda Štěpán  Kotrba
25. 1. 2008 Čtenář je partnerem autora Irena  Zítková
25. 1. 2008 Marxistická mystika Egona Bondyho Hynek  Tippelt
25. 1. 2008 Hymna "nové" mládeže - Slava desantu, česť i chvala
24. 1. 2008 Kdo platí Ne základnám? Ne základnám. Petr  Glivický
25. 1. 2008 Nenávistný útok na všechno, čemu vděčíme za svobodu
23. 1. 2008 Otevřený dopis Janu Švejnarovi: Čím se lišíte od Václava Klause? Petr  Schnur
23. 1. 2008 Klvaňovi došly argumenty - má přehlcenou linku Štěpán  Kotrba
25. 1. 2008 Halík lidovcům: Svým doporučením volit Klause jste udělali tragickou chybu Tomáš  Halík
24. 1. 2008 Církve versus Náhrobní kámen Ženského klubu českého Mirek  Vodrážka
26. 1. 2008 Plány Štěpána Kotrby a jeho rudých bratří Václav  David
25. 1. 2008 V čem je navrhované majetkové vypořádání s církvemi prospěšné pro stát či daňového poplatníka? Štěpán  Kotrba
24. 1. 2008 Mýtus o nevhodnosti městské cylistiky Vratislav  Filler
24. 1. 2008 Uvnitř automobilu je daleko víc zplodin, než kolik vdechují cyklisté Lukáš  Zádrapa
24. 1. 2008 Pár bláznivých automobilistů chce silnice jen pro sebe
24. 1. 2008 Neúcta k čemukoliv se nevyplácí Jan  Hlinák
24. 1. 2008 Topolánek radí: Zadlužte se! Zdeněk  Roubal
26. 1. 2008 Ano, Česká republika je ošuntělá
25. 1. 2008 Tři příhody o kterých bych se rád bych se rád s Vámi podělil
25. 1. 2008 Musíme omezit autoritu vajdů
24. 1. 2008 O lučních kobylkách a rovných příležitostech aneb Jak se stát militantní feministkou Michaela  Appeltová
24. 1. 2008 Jak je důležité porozumět psanému textu Darina  Martykánová
24. 1. 2008 Nerovné šance žen a mužů v Senátu Zdeňka  Petáková
23. 1. 2008 Jestli se Rusko otočí východním směrem, bude to naše prohra, ne prohra Moskvy Oskar  Krejčí
25. 1. 2008 Jak lze lehce shodit cizí článek Václav  David
24. 1. 2008 Oči velkého bratra
24. 1. 2008 Privilegovaní umělci podporující ODS... a pak ti ostatní... Monika  Binke
23. 1. 2008 Zkušenosti důchodce (nar. 1940)
23. 1. 2008 Jaký osud čeká deník Metro? Fabiano  Golgo
30. 11. 2007 Jací jsme
2. 1. 2008 Hospodaření OSBL za prosinec 2007