- Většina povolání je na západ od našich hranic honorováno lépe. To je prostý fakt, jehož uvedení v prvním bodu článku Dariny Martykánové mi přijde minimálně trapné. Z téhož důvodu ho nijak nemíním rozebírat. Rovněž mi přijde trapné ono vyzdvihování jedné profese nad druhou, protože „Varování pro zbohatlíky, techniky a manažery: V tradičně třídních společnostech, jakou byla ostatně i první republika, je kultivovaný projev a široká humanitní kultura velmi důležitý kód společenské komunikace a diferenciace, i mezi manažery a kvalifikovanými technickými pracovníky. Je to "jazyk", který pomáhá jedinci vstoupit do klubu vyvolených“. Ano, nebylo opomenuto, že můžu být prvotřídní technik, třeba letecký, ale bez kultury projevu to letadlo nevzlétne. Zatracená práce, to neumí autorka použít rozumný argument bez shození jiných?
Mimochodem, k největšímu kolapsu civilizované části světa dojde při stávce popelářů, přičemž jak já, tedy technik, tak paní Martináková, tedy filosofka, jsme k ničemu. Tedy pokud nepůjdeme dělat ty popeláře.
- Ženy a muži jsou stejní, to nám všichni tlačí do hlav. Přitom je zajímavé, že ženy neumí couvat, protože se odlišuje nějaká oblast mozku vnímající prostor a muži naopak neumí dělat několik věcí zároveň, protože je pro změnu odlišuje celkový způsob využívání mozku.
Prošel jsem technickými obory na střední a vysoké, žen bylo pár. Na vysoké všechny odešly (FS ČVUT), protože na to zcela prostě neměly, což se specializovanějších technických a IT oborů bohužel týká víceméně obecně (čest výjimkám). Je to celosvětový fakt. Nemluvíme prosím o manažerech, mluvíme o opravdové práci se složitou technikou nebo jejím navrhováním. To, že jakýsi středoškolský profesor/ka budou něco razit, neznamená, že to bude fungovat. Když se rozhlédnu kolem sebe, ti nejspecializovanější v technických oborech, s kterými přicházím do styku (a je jich docela dost), jsou bezvýhradně muži. Mimochodem, absolvoval jsem u mezinárodně fungující firmy technické školení, zastoupení mužů a žen bylo 1:1. Výsledek? Veškeré dotazy byly k mužské části, ženy byly evidentně do počtu, o problematice nevěděly nic, ovšem funkce na vizitkách měly stejné s muži. Takže genderově – super firma, ale fakticky? A prakticky? Nerad bych vyvolal ohnivou diskuzi, opět čest výjimkám. Jen si šáhněme všichni do svědomí – fakt jsme si rovnocenní? Absolutně ve všem? Nepřijde Vám, že sociální inženýrství se nikdy neosvědčilo?
- Práce při studiu má mnohem více aspektů, než se snaží článek předestřít. Ve skutečnosti má řada studentů vlastní podnikání, řada pracuje proto, že zcela obyčejně chce nebo že si přivydělává na požitky, které finance od rodičů nepokrývají. A pak jsou Ti, co prostě pracovat musí. No a velmi neoblíbené téma, o kterém se mezi studenty mluví, mezi pedagogy ovšem nikoliv. Tím je celková kvalita přednášek a chcete-li, celé školy. Na zajímavé přednášející studenti chodí, já chodil také. Na čtenáře skript, často vlastních skript, nikoliv. Tam si stačilo zatrhnout, kam pan profesor (doktor) docent „dočetl“. Jak vypadala docházka do školy si asi umíte představit. Na studenty strhané prací příliš nevěřím, spíše bych vsadil na výjimky. Nenamlouvejme si, že studium neznamená spoustu volného času, já trouba si ho začal vážit, až když bylo po všem.
Doplňuji bod čtvrtý, který autorka neuvádí. Dnes není studium vysoké školy výsadou těch, kteří na to mají, ve smyslu intelektuálního a inteligenčního. Vůbec nemám na mysli finance. Dnes je to cesta k „titulu, který potřebuje každý, aby si vydělal“ a „platí se za studenta, nemůžete ho přece vyhodit“. Máme tržní hospodářství, včetně kladných a záporných vlastností. Ve výsledku dochází k celkové degradaci všech vysokých škol, protože jimi projdou studenti, kteří by ještě před deseti lety neprošli. A samozřejmě, tomu také odpovídá přístup studentů.
Podotýkám, že jsem nikdy neměl problém s chytrými lidmi bez ohledu na zaměření či vzdělání, zato jsem často měl problém s okecávači všeho možného, kteří se vyskytují na obou stranách barikády. Protože v technických oblastech toho zas tak moc neokecáte, neboť technický parametr stále zůstane technickým parametrem i přes omáčku, kterou ho obalíte, vyhovuje mi plavba ve vodách technických. Přesto bych si nedovolil nikam napsat, že bez mého oboru by to nešlo nebo že má práce je vstupenkou mezi vyvolené.
|