25. 8. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
26. 8. 2006

Inspirující salto mortale

Česká politika je na povrchu legračním představením pro svou nepředvídatelnost a paradoxy. Čtvrteční Kalouskova naprosto zoufalá pirueta byla činem, jenž překračoval běžný politický chod. Tento krok byl totiž veden snahou změnit dosavadní drobnokrůčkovou, salámovou taktiku činem s nádechem strategického rozhodnutí, i když jej provedl člověk, který symbolizoval vrchol politické bezpáteřnosti a pokrytecké černobílé antikomunistické dogmatičnosti. Odhlédněme ovšem od osobních povrchních charakteristik a podívejme se, co Miroslav Kalousek své straně nabízel.

Všeobecně je bráno zato, že hlavní věcí, která expředsedu lidovců přiměla k šokujícímu rozhodnutí, byla obava ze změny volebního systému, jenž by zcela znemožnil smysluplnou existenci menších politických stran. Toto uvažování pramení z předpokladu, že je možno vymazat názorové proudy ve společnosti číselnými a průhledně účelovými machinacemi.

Takto tomu ovšem není a zvětšinovělý předstíraně poměrný systém by malé strany vymazat nemusel. Žádnou volební chytristikou totiž nemůžete zabránit tomu, aby se z velkých stran staly malé a opačně, žádnou účelovou změnou zákona neseberete těm prozatímně menším (nejsou myšleni ti, co začínají od nuly) mediální možnosti obrany a nimbus těch slabších, kterým je ubližováno.

Problém strany lidové totiž nespočívá ani tak ve volebních systémech, jako spíše v tom, že špičky strany od smrti Josefa Luxe neudělaly jedinou věc, kterou by přesvědčily masy svého voličstva a členstva o tom, že vyvolávání iracionálního strachu z komunismu, z KSČM (pomiňme zkostnatělost dnešních komunistů a jejich zahraničně-politické přešlapy) a ze zločinných činů její předchůdkyně KSČ je pouhým fíkovým listem zakrývajícím loupeživé snahy mediálně a finančně silných skupin vzniknuvších v éře mafiánského kapitalismu.

Poluxovské vedení ve všech odstínech (nevyjímaje ani, v domácí politice poměrně rozumného, amerického Cyrila S.) totiž tyto snahy s nadšením podporovalo domnívajíc se, že tímto prospívá své straně (aparátu a špičkám snad ano) a její voliči to očekávají. A právě v tomto bodě je základní moment střetu

Ze všech možných zdrojů podporovaný antikomunismus vyvolává stále ve většině společnosti obranný reflex (samozřejmě zcela pochopitelný díky minulosti dnes již neexistující KSČ), který neumožňuje střízlivý pohled na to, co vlastně politický, společenský a ekonomický program české pravice znamená pro budoucnost. Lidem je tak neustále vnucováno, že kdokoliv by jen uvažoval o jakékoliv spolupráci s KSČM, tak není demokrat, nostalgicky vzpomíná na normalizaci, nevadí mu politické procesy a vraždy, je mu sympatická politika Grebeníčka, Exnera a kdoví co ještě (všimněte si neustálých výzev grémia ODS o tom, aby se zmobilizovali všichni "demokraté" této země apod.). Tyto výzvy směřují ke stádnímu chování, k faktické izolaci nyní již nejen KSČM a jejích voličů, ale už i vůči okruhu sociální demokracie a v posledku k totálnímu rozdělení společnosti.

Lidová strana se dostala za této situace na křižovatku, z níž pro ni nevede žádná nebolestivá cesta. 17 let si soustavně vychovávala svoje členstvo a voličstvo k antikomunistickému odporu (samozřejmě neopomíjím špatné zkušenosti řadových lidovců v éře monopolu moci KSČ), čímž se musela vřadit do fronty těch, kteří ovšem provádí v politice praktické kroky jdoucí protichůdně vůči sociálním a ekonomickým zájmům antikomunisticky vycepovaných lidoveckých členů a voličů (copak například minimalizace veřejné dopravy na venkově, rušení menších podniků, likvidace družstev, teorie o "mobilitě pracovní síly", která absolutně nepřihlíží k neekonomickým důsledkům tohoto experimentu, a celá neoliberální ekonomická doktrína je v zájmu okruhu příznivců KDU-ČSL?).

Nádherným paradoxem české politiky je právě to, že v této chvíli Miroslav Kalousek, vůdčí představitel lidovecké pravice, udělá obrat, jež je naprostým popřením jeho samého i dlouhodobé politiky vedení KDU-ČSL, která neodpovídá zájmům jejich sympatizujícího okruhu. Kalousek si uvědomoval, že v momentě, kdy budou lidovci, díky dohodě "velkých", definitivně ze hry, tak dojde k tomu, že vlajkonošem antikomunismu se stane především ODS a ochranu sociálních zájmů slabší části populace si monopolizuje ČSSD. Za této situace, a při velké mortalitě lidoveckého voličského okruhu, by se mohlo jednoduše stát, že lidovci by strávili ve sněmovně poslední čtyři roky (a ještě k tomu v opozici) a nemusel by se měnit ani volební systém. Udělal tedy zoufalý krok, který ovšem od něj mohl vyznít jen a jen falešně a zároveň odpudivě. Jeho salto mortale je přesto inspirující. Lidovci mají na vybranou, buďto se stát malou katolickou straničkou na levoboku ODS nebo si udržet svoji relativně nezávislou středovou pozici, což ale předpokládá začít přesvědčovat svůj okruh sympatizantů, že ad hoc zájmové společenství s levicí (včetně KSČM, jíž také čeká ostrá vnitrostranická diskuse, která ovšem nemá jiné než prosociálně-demokratické řešení) je cestou, která odpovídá lidovecké tradici, a především každodenním zájmům jejich voličů, více. Toto přesvědčování mělo začít již dávno, nyní mají lidovci méně času, méně důvěryhodnosti a mnohem méně šancí na úspěch.

                 
Obsah vydání       25. 8. 2006
27. 8. 2006 Vynalezla irská technologická firma energetické perpetuum mobile?
27. 8. 2006 Test logického myšlení Bohumil  Kartous
26. 8. 2006 Inspirující salto mortale Lubomír  Novotný
25. 8. 2006 Soud ho shledal nevinným, bude však stejně deportován do Alžírska, kde může být mučen
26. 8. 2006 Americký podnikatel obžalován za šíření televize organizace Hizbullah v New Yorku
26. 8. 2006 Většina Izraelců "chce, aby Olmert odešel"
25. 8. 2006 Mohou evropská vojska stabilizovat Blízký východ? Josef  Brož
25. 8. 2006 Opravdu může za všechny problémy v ČT David Borek? Jan  Richter
25. 8. 2006 Sprostota a bezohlednost Českých médií - normální češství? Jan  Čulík
25. 8. 2006 Mezi židlemi aneb hra na černocha Alex  Koenigsmark
25. 8. 2006 To, co si normální Češi myslí, nikdo neví Milan  Valach
25. 8. 2006 Lži jsou standardní metodou práce PR Štěpán  Kotrba
25. 8. 2006 Odpovědi Zeno  Kaprál
26. 8. 2006 Letecká společnost Ryanair žaluje britskou vládu o 3,3 miliony liber za "bezpečnostní opatření"
26. 8. 2006 Jak Miroslav Kalousek chtěl zničit KDU-ČSL atd. Boris  Cvek
25. 8. 2006 Hořké konce pokryteckého antikomunismu Lubomír  Novotný
25. 8. 2006 Takže: ČSSD pohřbí vládu, která ještě není? Miloš  Dokulil
25. 8. 2006 Veselme se, radujme se, svět patří nám Václav  Dušek
25. 8. 2006 Plán digitalizace? Možná koncem roku Filip  Rožánek
25. 8. 2006 Osoba blízká, aneb arogantní nedůvěra Zdeněk  Bárta
24. 8. 2006 Mír je pro slabochy - skutečné vlády prodávají zbraně
25. 8. 2006 Lidé vítají zákaz kouření ve veřejných místnostech
24. 8. 2006 "Srbovi odborníci" podávají trestní oznámení na Respekt a Oživení Štěpán  Kotrba
24. 8. 2006 Protiraketová základna: Poslanec Jan Vidím (ODS) chlácholí veřejnost Jakub  Rolčík
25. 8. 2006 Záludnost referenda o protiraketové základně Milan  Valach
25. 8. 2006 Jsem proti základně. Jsem pro referendum
25. 8. 2006 Vydá se KDU-ČSL vstříc polibku smrti? Tomáš  Hudeček
24. 8. 2006 Nový Blízký východ nebude podle Bushova gusta
24. 8. 2006 Na pondělní tiskové konferenci se prezident Bush choval opravdu hloupě
24. 8. 2006 Léky a jejich úhrada Petr  Wagner
24. 8. 2006 Irak trochu inak Jaroslav  Drobný
24. 8. 2006 Komunisté proti srpnové invazi Pavel  Pečínka
23. 8. 2006 Obezita je nemoc Petr  Wagner
23. 8. 2006 Beneš a nenucená nadřazenost Martin  Škabraha
23. 8. 2006 Dobrý člověk stále žije -- Jan Špáta Martin  Štoll
23. 8. 2006 Kolem Kuby za 20 dní Lubomír  Molnár
23. 8. 2006 Člověk má přece právo být blbý Bohumil  Kartous
24. 8. 2006 Al Džazíra pět let po 11. září
6. 8. 2006 Hospodaření OSBL za červenec 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce