Vynalezla irská technologická firma energetické perpetuum mobile?

27. 8. 2006

Sean McCarthy a Richard Walshe, dva sympatičtí podnikatelé z Dublinu, tvrdí, že našli způsob, jak vyrábět zadarmo neomezené množství energie -- prostě ze vzduchu. Jsou si tak sebejistí, že hodili rukavici vědecké komunitě -- tvrdí, že přepsali zákony fyziky. Minulý týden otiskli McCarthy, Walshe a dalších 28 akcionářů podniku Steorn, soukromé technologické výzkumné společnosti, celostránkový inzerát v týdeníku Economist. V něm vyzývají vědce, aby utvořili dvanáctičlennou porotu a určili, zda jejich systém na výrobu energie zadarmo je reálný, nebo zda je to pouhý kanadský žertík, zda se jim to všechno jen zdá a dopustili se nějakého omylu.

Do 36 hodin po otištění inzerátu se jim ozvalo 420 vědců z celého světa, ochotných jejich technologii vyzkoušet, a 4606 lidí se registrovalo a požádalo o podrobnější informace. Po 9 dnech od uveřejnění inzerátu už to bylo 3505 vědců a 41946 lidí se registrovalo se žádostí o informace. 8. září 2006 Irové výzvu uzavřou a z přihlášených vědců vyberou dvanáctičlennou porotu pro zkoumání jejich "vynálezu".

Jak ten irský "vynález" funguje?

Oba Irové ho předvedli Stevu Bogganovi, reportéru deníku Guardian. Je to zařízení s čtyřmi magnety, umístěnými na kruhu přesně tak, aby mezi jejich magnetickými poli vzniklo co největší napětí. Naproti čtyřem magnetům je umístěn ještě jeden magnet. Motor roztočí kolo, na němž jsou umístěny magnety a počítač měří 28 000krát za sekundu výkon zařízení. Magnety se svými magnetickými poli navzájem ovlivňují. Když to všechno skončí, počítač oznamuje, že systém vytvořil téměř třikrát více energie, než kolik jí spotřeboval. Zařízení má výkonnost 285 procent.

Vzniká spousta "nové energie" a je zdá se, že je to v protikladu s jedním z nejzákladnějších zákonů fyziky -- zákonu o zachování energie, podle něhož v izolovaném systému (například na nějaké planetě) nemůže být energie ani vytvořena, ani zničena -- může být pouze konvertována z jedné formy v druhou.

"Ze začátku jsme tomu taky nevěřili," říká McCarty, ředitel firmy Steorn. Je to čtyřicetiletý inženýr. Po dvaceti letech práce v ropném průmyslu založili McCarthy, Walse a dva další frmu Steorn jako podnik pro výzkum a technologický rozvoj.

Svůj "objev" učinili náhodou. Policie je požádala, aby jí pomohli získávat forenzní důkazy proti tzv. "skimmers", podvodníkům, kteří v bankomatech od lidí kradou osobní údaje z jejich bankomatových karet a vyrábějí pak falešné karty. Banky se na firmu Steorn obrátily s prosbou o vytvoření systému, který by tyto podvodníky usvědčoval a chytal. Steorn vyvinul systém 16 miniaturních kamer, které zaznamenávaly totožnost podvodníků.

"Chtěli jsme, aby měly ty kamery nezávislý zdroj napájení, a tak jsme vyzkoušeli malé sluneční a větrné generátory. Chtěli jsme zlepšit výkonnost větrných generátorů -- měly totiž výkonnost jen asi 60 -- 70 procent -- a tak jsme experimentovali s určitou konfigurací těch generátorů a pak jednoho dne přišel kolega, spoluzakladatel firmy Mike Daly, a řekl: 'Máme problém. Zdá se, že ten systém produkuje víc energie, než kolik jí do něho dodáváme.'"

To bylo před třemi lety. Od té doby firma Steorn investovala 2,7 milionů liber na rozvoj této technologie. Vytvořila také partnerství s jednou evropskou společností, která vyrábí mikrogenerátory a spolu vyvíjejí prototypy.

Podle teorie firmy Steorn jsou schopny fixované magnety reagovat s pohyblivým magnetem tak, že to funguje v podstatě jako generátor typu perpetuum mobile. V elektrickém přístroji -- v počítači, v elektrické konvici na čaj, v mobilním telefonu či v hračce -- by takové zařízení poskytlo dostatečné množství energie po celou dobu životnosti zařízení. Pak by mohly vzniknout auta na volnou energii, elektrárny a vodárenská čerpadla.

Podle McCarthyho a Walshe ověřilo funkčnost systému osm elektrických inženýrů a univerzitních profesorů "s několika doktoráty" z čelných světových univerzit. Ale nikdo z nich nechce s britským reportérem hovořit. Steorn nechce prozradit, jak systém funguje, že se prý jeho právníci obávají ukradení autorských práv. Jméno evropského partnera je také tajné.

Steorn i jeho zaměstnanci jsou terčem nejrůznějších konspiračních teorií. "Byli jsme obviněni, že děláme PR pro příští systém počítačových her firmy Microsoft, protože některé výkresy na našich internetových stránkách jsou podobné jejich," říká Walshe. "Někteří lidé tvrdí, že naše firma neexistuje a jeden člověk nás obvinil, že jsme call centre v Austrálii, jen proto, že jedna naše telefonistka má australský přízvuk. Nejvíc se mi líbí ale ta konspirační teorie, která tvrdí, že prý jsme spiknutím CIA a ropného průmyslu, jehož cílem je zdiskreditovat výzkum vyrábění volné a čisté energie."

Firma Steorn uvádí, že si svou technologii patentovala prostřednictvím sedmi patentů ZDE, i když je obtížné říci, co by se dalo patentovat: magnety už existují a stejně tak existuje 360 stupňů kruhu. Zdá se ale, že jádrem této "nové" energie má být přesné umístění magnetů. A jak McCarthy zdůrazňuje, patentový úřad normálně odmítá vynálezy, které popírají základní principy fyziky, jako je zákon o zachování energie.

"Bylo nám řečeno, že ověření našeho vynálezu může trvat něco mezi jedním týdnem a 10 lety," říká McCarthy."My o tom nemáme pochybnosti. Provádíme velmi pečlivý výzkum a dostáváme fenomenální výsledky -- efektivitu až 400 procent. Opravdu jsme přesvědčeni, že jsme nalezli něco, co může změnit svět."

Co na to říká Martin Fleischmann (79), zkušený fyzik, který se kdysi podílel na -- neúspěšných -- pokusech se studenou fúzí.

Fleischmann: "Jsem ve skutečnosti konvenční vědec, ale akceptuji, že existující kvantové elektrodynamické paradigma není dostatečné. Pokud by se ukázalo, že to, co tito muži říkají, je pravda, to by bylo důkazem, že to paradigma je nedostatečné a museli bychom vymyslet nějakou novou teorii. Avšak já si nemyslím, že jejich tvrzení je uvěřitelné. Ne, nemyslím, že by jen umístění magnetů na určitých místech umožňovalo vytvářet energii."

Podrobnosti v angličtině ZDE ZDE

"Proč nevydá Steorn svůj "objev" k prozkoušení každým do veřejné domény?" (anglicky) ZDE

www.steorn.com

Vytisknout

Obsah vydání | Úterý 29.8. 2006