Kodaňská policie použila proti demonstrantům slzný plyn

16. 12. 2009

KD│ Policie proti stovkám protestujících, kteří se pokoušeli překonat perimetr kolem budovy Bella Centre v Kodani, nasadila náboje se slzným plynem. Během pochodu Kodaní, jenž měl skončit pokojným shromážděním nedaleko budovy za účasti některých delegátů, policie zatkla zhruba stovku demonstrantů. Zpravodajka BBC Sarah Mukherjee, která je uvnitř, informovala, že Bella Centre je nyní uzavřeno. Zpravodaj BBC David Shukman, který je venku před budovou, pozoruje napjatou situaci mezi protestujícími a policií. Aktivisté jsou nespokojeni s dosavadním průběhem summitu, kterému vyčítají nedostatek pokroku při jednáních, a také s omezeným přístupem do prostoru, kde jednání probíhají.

Zpravodajství TV Ekstra Bladet z demonstrací v Kodani: ZDE

(Videozáběry z brutálního zásahu policie uvnitř zprávy)

Kodaňská policie bojuje s demonstranty

16. 12. 2009

KD│ Policie odrazila několik set protestujících, kteří se pokusili náhlým hromadným "útokem" dostat přes bariéru tvořenou kordony policie, betonovými bloky a kovovým plotem na klimatický summit OSN v Kodani.

Od ČSSR k České republice: Trnitá cesta od gulášového socialismu k mafiánskému kapitalismu

16. 12. 2009 / Jakub Rolčík

Možná jste v úterý 17. listopadu 2009 něco podobného viděli také. Po ulici korzují davy; děti drží v rukou balonky bílé, modré a červené barvy, s letopočty 1989 a 2009. V rohu náměstí je velký stan, ve kterém probíhá tzv. retrodiskotéka. Uvnitř právě trsají čtyřiceti-, třiceti-, ale i dvacetiletí při Gottem zpívané písničce Včelka Mája. Na druhém konci náměstí je zase podium, s něhož posluchače uspokojuje mnohem hřmotnější muzikou rocková kapela. Kolem spousta stánků; zde medovina a bramboráky, onde buráky v cukru či domácí uzeniny. I pivo pořídíte a u stánku, který má dnes na štítě nápis "Французский пунш", si můžete koupit nápoj, o němž prodejce v ostatní dny tvrdí, že je to francouzský punč. V prostoru obehnaném páskou se nachází "totalitní zóna", kde jsou k vidění staré Škodovky či Tatra 613. Dalším exponátem je městský autobus Karosa ŠM 11; nejspíš proto, aby připomínal, že před lety si jen málokdo mohl dovolit koupit auto a užívat komfortu, jaký poskytuje pohyb zácpou v městském centru rychlostí sice jen 10 km/hod, zato při počtu pouhého jednoho cestujícího na stroj.

Rada Janotovi : Kde ušetřit

16. 12. 2009 / Martin Groh

Pokud ministr financí Eduard Janota prohlašuje siláckými titulky (jako na Aktuálně.cz), že se stane reformátorem, potom mu po prohraném boji s nenažranými socialisty nezbývá, než začít pátrat na neprobádaném území... Ale jelikož pan ministr byl věky věků ministrovým náměstkem zodpovědným za sestavování státního rozpočtu, těžko mu vyčítat, že se nedokáže povznést nad pohled člověka z vnitřku, čili zaujatého a neschopného jiného úhlu pohledu. Dovolil bych si proto, při vší mně vrozené skromnosti, mu dát jednu užitečnou radu... nebo spíše podnět, ať to nezní tak autoritativně...

Podlézavý Tony Blair využil k ospravedlnění útoku na Irák podvádění, konstatoval bývalý britský generální prokurátor

16. 12. 2009

Sir Ken Macdonald, britský generální prokurátor v letech 2003-2009, se vyjádřil, že Tony Blair britským občanům lhal a donutil je vést válku, kterou nechtěli.

Tony Blair použil "podvádění" k tomu, aby přesvědčil parlament a britský lid, aby podpořili útok na Irák, konstatoval Sir Ken Macdonald, bývalý britský generální prokurátor.

V článku, který vyšel v deníku Times, obvinil MacDonald Blaira ze "znepokojující míry úskočnosti" a z toho, že projevoval "podlézavost" vůči Georgi Bushovi a odmítl přijmout, že jeho rozhodnutí jsou nesprávná.

Spojené státy a Rusko jsou na pokraji dohody o snížení počtu jaderných zbraní

16. 12. 2009

Spojené státy a Rusko se chystají uzavřít dohodu o snížení svých arzenálů jaderných zbraní a střel, ponorek a bombardérů. Není vyloučeno, že by Barack Obama a Dmitrij Medveděv podepsali novou dohodu, která má nahradit existuící dohodu a snížení strategických zbraní (Start) - základ americko-ruských vztahů už téměř dvacet let - v Kodani koncem tohoto týdne.

USA a Rusko vyjednávají v Ženevě už několik měsíců a nepodařilo se jim uzavřít dohodu do 5. prosince, kdy dosavadní dohoda vypršela.

Nová dohoda by umožnila Obamovi ukončit letošní rok zahraničněpolitickým úspěchem, který by vedl ke zlepšení americko-ruských vztahů.

Pentagon uvádí, že má 2200 jaderných hlavic a 1188 vozidel, které umožňují je odpálit. Rusko má podle odhadů méně než 4000 jaderných hlavic.

Podle dohody by se počet jaderných hlavic na obou stranách měl snížit na 1500 a 1675 na každé straně a počet odpalovacích vozidel na 700 - 750.

Dohoda v oblasti odpalovacích systémů Rusko znevýhodňuje, protože Tusko stejně bude muset zrušit 500 odpalovacích systémů v nadcházejících sedmi letech, protože zařízení ze sovětské éry zastarává.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Bílý dům popřel zprávy, že by plánoval podpis strategické dohody s Ruskem během kodaňského summitu

16. 12. 2009

KD│ Washington v úterý informoval, že v rámci kodaňských jednání neplánuje podepsat s Ruskem novou dohodu o omezení strategických jaderných zbraní. Podle mluvčího Bílého domu Roberta Gibbse se nic podobného neplánuje tento týden ani kdekoliv jinde. Bílý dům tak reagoval na nepotvrzené ruské zprávy o tom, že podepsání klíčové dohody je za dveřmi a dojde k němu právě v Kodani, informuje AFP.

"Po smlouvě START-1 zůstal pouze duch"

16. 12. 2009

KD│ K podpisu nové rusko-americké dohody o omezení strategických zbraní, která by nahradila smlouvu START-1, do vypršení platnosti zmíněného dokumentu, tj. do 5. prosince, nedošlo. Plánované setkání obou prezidentů na toto téma je odloženo, hovořili spolu pouze telefonicky, informoval v Nězavisimoj gazetě bezpečnostní analytik Viktor Litovkin.

Styďte se!

16. 12. 2009

"Oplatečky citronové. To si panečku řekneš obyčejné oplatky, ale víš, co je v takové oplatečce vitamínů, víš jak je strašně zdravá? Ta je zdravá skoro stejně skoro jako třeba zelenina nebo ovoce."
"Vážně?"
"No určitě, určitě."

Tak takovouto přesvědčovací masáž přinesla dětem jejich oblíbená postavička František v pořadu Kouzelná školka včera odpoledne a dnes v ráno v repríze (VPS: 115121630). Chtěla bych proto touto cestou vzkázat Centru tvorby pro děti a mládež České televize a zejména pak tvůrcům Kouzelné školky - styďte se! píše Lucie Bottaro.

Poznámka ŠOK: Toto je klasický příklad skryté reklamy, kterou zákon i kodex České televize zakazuje. Jediným správným řešením je stížnost na porušení § 48 odst. 1 písm. g) a § 48 odst. 2 písm. a) a c) zákona 231/2001 Sb. o rozhlasovém a televizním vysílání, adresovaná Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (Škrétova 44/6, 120 21 Praha 2) a stížnost na porušení bodu 21.5, s přihlédnutím k ustanovení bodů 21.1, 21.2 a 21.4 Kodexu České televize a důvodného podezření na odpovědnost za zařazení skryté reklamy producentem pořadu a tím i porušení interních předpisů České televize, adresovaná Radě České televize (Kavčí hory, 140 70 Praha 4). Zásady naplňování veřejné služby v oblasti televizního vysílání se v ČT dodržují, zejména v dětských pořadech. Nevěřím, že by skrytou reklamu zaměřenou na děti zařazovala do pořadu Česká televize "oficiálně". To je hloupost. Ovšem zcela určitě existuje odpovědnost dramaturga za výsledný produkt, zařazený do vysílání. Žádná oplatka není stejně zdravá jako čerstvé ovoce a žádný tvůrce televizního pořadu není odolný proti korupci.

Kouzelná školka by měla být inspirativním pořadem pro děti předškolního věku. Důraz je zde podle tvůrců kladen na jemnost, "hladivost" a především srozumitelnost nejmenším divákům (3-6 let). Jeho posláním je děti zaujmout, navázat s nimi dialog, povídat si o světě, který vidí kolem sebe, seznamovat je se základními etickými hodnotami a přitom jim nebrat dětství...

Kodaň, klima a klídek? (II.)

16. 12. 2009 / Miloš Dokulil

1. Makety jsou kokety, protože vzbuzují nelibost?

Jako kdyby tu bylo hned nejedno další senzační odhalení v souvislosti s Kodaňskou konferencí. Samozřejmě že především organizátor u takových početně až nepřehledně a nezvládnutelně obsazených konferencí musí počítat s tím, jak asi by mohlo vypadat závěrečné komuniké. Pokud se někomu podaří s ním vyrukovat předčasně, bude to asi vždycky málo produktivní (bez ohledu na čipernost novinářů, kterým bychom to neměli nikdy zazlívat).

Britští konzervativci plánují mnohamiliardovou ekologickou kampaň

16. 12. 2009

Šéf britských konzervativců David Cameron přislíbil, že konzervativní vláda "od prvního dne svého funkčního období" zahájí program investic ve výši 20 miliard liber (580 miliard Kč), jejichž cílem bude zateplit miliony britských domovů. Program investic bude prováděn ve spolupráci s velkými supermarkety Tesco a Marks and Spencers.

Cameron vyjednal, že za úspory, k nimž povede zateplení britských domácností, budou jejich majitelé mít možnost zakoupit si zateplovací materiály od zmíněnych supermarketů. Šest milionů britských domácností má obdržet zateplovací dotace v částce 6 500 liber (přibližně 190 000 Kč).

Jak přežít ve zdraví volební kampaň?

16. 12. 2009 / Miloslav Štěrba

Jestli máme v této zemi nějakou jistotu, tak je to určitě fakt, že po volbách tu budeme mít téměř tu samou politickou reprezentaci. Ostatně, TOP 09 to potvrzuje. Jenže pro její zvolení vydají strany, potažmo, tato země, stamiliony korun. K tomu si připočtěte volební demagogii založenou na populistických slibech, zcela nefunkční parlament (poslanci se upnou jen na znovuzvolení), pak nějakou, spíše delší, dobu bezvládí. A začne další předvolební kampaň do komunálních zastupitelstev. K volbám přijde menší část populace, protože proč volit, když s námi ti dnešní takhle zamávali?

Quo vadis (evropští) socialisté?

16. 12. 2009 / František Stočes

Volební selhání sociálně demokratických (socialistických) stran zejména v západní Evropě nutí k reflexi. Příčin bude jistě více, nicméně budiž položeny zásadní otázky:

Jsou sociálně demokratické strany stále ještě socialistické? Předkládají občanům socialistickou ekonomickou vizi a slibují je vést k nadějné socialistické budoucnosti? Bojují skutečně za sociální spravedlnost a usilují programově o transformaci kapitalistické společnosti v socialistickou? Opírají svou politiku o socialistický humanismus?

Finis

16. 12. 2009 / William S. Lind

KD│ Tohle bude poslední sloupek série O válce, alespoň pro předvídatelnou budoucnost. Na konci měsíce (neočekávaně) odcházím z Free Congress Foundation, kde jsem pracoval dvaadvacet let. Jakmile se znovu usadím, buď v nové instituci nebo v důchodu, mám v úmyslu s těmito články začít znova. Kdy to bude však nevím. Závisí to také na přístupu k telegrafní lince, který není všude k dispozici.

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Něco o kodaňském summitu, spravedlnosti a bohu, neboli Koho by udivilo, kdyby z toho zůstaly jen cestovní náklady

16. 12. 2009 / Uwe Ladwig

V Kodani se sešlo hodně lidí, někteří tam bojují za 'záchranu světa', jiní prý jen o zisky a výhody svých zemí. Jde, tak jako často v mezinárodních diskusích, o původce existujících a budoucích problémů a jejich alespoň teoretické a dokonce také spravedlivé řešení. S trochu pesimistickým pohledem něco o tom v téhle poznámce...

O dobíhání vlaku, který ujel, a ještě několika dalších věcech

16. 12. 2009 / Karel Dolejší

Po Obamově rozhodnutí ohledně protiraketové obrany a Afghánistánu, a také vzhledem k tomu, s čím přijíždí do Kodaně, nemám vůbec v úmyslu amerického prezidenta nějak generálně hájit; když jsem si však přečetl článek Uweho Ladwiga skepticky hodnotící možné výsledky kodaňského summitu, uvědomil jsem si, že je přece jen nutno říci pár slov kvůli celkovým souvislostem Obamových zahraničněpolitických aktivit. V uplynulém roce totiž americký prezident musel řešit nejméně tři zásadní témata ne snad jen zděděná, ale zděděná a vrcholně zanedbaná: Mezinárodní souvislosti globální finanční krize, expiraci rusko-americké smlouvy o strategických útočných zbraních START, a končící platnost Kjótského protokolu. Myslím si, že ani jedno z těchto témat americká administrativa dobře nezvládla, nicméně přidám znovu podrobnosti, kvůli perspektivě: Například smlouva START se v situaci, kdy obě někdejší supervelmoci uzavřely po sobě hned několik strategicky důležitých smluv a obě strany tedy disponovaly týmy zkušených expertů, připravovala tři roky. Nyní, po osmileté pauze v podobných jednáních, měl být (a nebyl) připraven přijatelný návrh za necelý rok. Není tedy divu, že celé zahraničněpolitické působení americké administrativy působí tak tristně. Snaží se totiž dohnat vlak, který jí už dávno ujel.

Jsem souzena za to, za co jsem dostala vládní cenu

16. 12. 2009 / Bushka Bryndová

Vážení, zvu vás na hlavní líčení ve věci mého trestního stíhání za pěstování a držení konopí. Bude se konat:

dne 18.12.2009 od 8:00 hod v jednací síni č.dv. 258/II. poschodí (jako minule)

u okr. soudu v Táboře, tr. odd., kpt. Jaroše 1851, Tábor.

Soudce dal mezitím vypracovat posudek soudnímu znalci, který v něm tvrdí, že konopí nemá na astma léčebný účinek: ZDE

Mějte se co nejkrásněji a přijďte si zpestřit předvánoční stres k dalšímu (tentokrát doufejme již závěrečnému) dílu tragikomedialního seriálu z produkce české justice s názvem Hon na Konopnou paní. Pokud na to ještě máte kuráž, tak si přečtěte, jak jsem obdržela vládní cenu za stejnou činnost, za kterou mne budou v pátek soudit: ZDE

S pozdravem Vivat Kocourkov! se s vámi loučím a doufám, že přijdete v hojném množství k soudu,

Bushka Bryndová

Od vlády dostane ocenění, od soudu možná pět let vězení ZDE

Jde o nebetyčnou nezákonnost a nevědomost státních orgánů

16. 12. 2009

Otevřený dopis společnosti Konopí je lék ministryním zdravotnictví a spravedlnosti

Vážená paní ministryně zdravotnictví, vážená paní ministryně spravedlnosti Obracíme se na Vás s laskavou žádostí o Vaši veřejnou podporu paní Libuši Bryndové ze Zlukova a panu Petrovi Kodymovi z Kolína. Paní Libuše Bryndová je jedním z největších českých odborníků v oblasti vzdělávání a léčby konopím. Žena s takovým rozhledem a bohatou klinickou praxi "babky bylinářky", kterou nám bez uzardění může Evropa jenom závidět, bude stát s hanbou za svoji práci pro druhé již potřetí před soudem. Konkrétně 18. prosince 2009 u Okresního soudu v Táboře. Je to nejen naše hanba, ale od výroků Nejvyššího soudu (2006, 2008) i nezákonné jednání státních orgánů.

Experti se neshodli na hodnocení vyhlídek ruské ekonomiky

16. 12. 2009

KD│ Na shromáždění obchodních komor se diskutovalo o vyhlídkách ruské ekonomiky na rok 2010. Zatímco západní ekonomové vidí budoucnost v případě růstu poptávky po surovinách a jejich exportu poměrně nadějně, ruští kolegové však mají za to, že příští rok bude v některých ohledech ještě obtížnější než letošní, informuje v Nězavisimoj gazetě Sergej Kulikov.

Něco o ozónových dírách

16. 12. 2009 / Leopold Kyslinger

"Neexistovaly snad ozonové díry vždycky" je otázka v názvu článku Tomáše Krčka. Otázka byla sice určena p. Dokulilovi, ale pobouřila mě natolik, že jsem se, ač nechemik, rozhodl reagovat. Zvláště proto, že základní environmentální vědomosti by měly být vlastní i redaktorům Britských listů jako filtru proti vědomému i nevědomému šíření nepodložených domněnek a v některých (jiných) případech i záměrných bludů.

Co spojuje změnu klimatu, ropný zlom, meze růstu atd.?

15. 12. 2009

Výzkum ukázal, že systematicky přeceňujeme naše šance na úspěch a věříme, že jsme kompetentnější a máme věci více pod kontrolou, než jak tomu ve skutečnosti je. 88% lidí věří, že jsou nadprůměrnými řidiči. 94% profesorů je přesvědčeno, že jsou ve své práci lepší než průměrný profesor, atd.

KD│ Mnoho témat diskutovaných v tomto pásmu jsou témata velká, dlouhodobá a ohrožující. Vezměme tři primární celospolečenská témata analýzy a diskursu: Klima, energii a ekonomiku. Jsem přesvědčen o tom, že tato témata jsou navzájem propojena kulturním růstovým/dluhovým imperativem tvořícím společný podklad a narážejícím na planetu s konečnými zdroji a samočistícími kapacitami. Avšak v každé z těchto kategorií navzdory identické dostupnosti fakt a uplynutí dlouhého časového období existují hluboce neslučitelné a silně zastávané názory. Jde například o následující protiklady: Změna klimatu vznikla převážně antropogenní aktivitou/je způsobena hlavně přirozenými změnami; ropný zlom je za námi/ropný zlom je vzdálen celé desítky let; finační krize skončila/vládní dary finanční tíseň ještě zhoršily, atd. Pokud se zúčastníte debaty o některém z těchto témat, narazíte na apatii, nebo nebo v pozadí polarizovaného názoru naleznete kognitivní zkreslení, napsal na serveru The Oil Drum jeho editor, ekonom a expert na přírodní zdroje Nathan Hagens.

Tanečky kolem rozpočtu

15. 12. 2009 / Josef Vít

Chybějí peníze. Boje kolem schvalování státního rozpočtu neutichají. Zvláště politici ODS dští oheň a síru na politiky socialistů, kteří rozhazují peníze na podpory matek s dětmi a dalších vyžírků, kteří čekají s nataženou rukou, aby nechcípli hlady. Zavděčují se tím svým voličům, kterým snižují daně.

Uprostřed světové finanční krize byly některé banky zachráněny penězi pašeráků drog

15. 12. 2009

Na vrcholu finanční krize zachránily světové banky miliardy dolarů vydělané ilegálním prodejem narkotik, konstatoval komisař OSN pro drogy a zločinnost Antonio Maria Costa. Sdělil týdeníku Observer, že má k dispozici důkazy, že zisky organizovaného zločinu "byly jediným likvidním investičním kapitálem", který byl k dispozici některým bankám na pokraji jejich kolapsu v loňském roce. Costa dodal, že v důsledku krize byla do světového bankovního systému absorvována většina celosvětových zisků z ilegálního prodeje narkotik, které dosahují 352 miliard dolarů.

Král není nahý, má jen holý zadek

15. 12. 2009 / Alex Koenigsmark

Lan Pham Thi... Pěkné jméno. Pěkná aféra, ale není první a jistě ani poslední svého druhu. Vlastně banální. Už toho o ní bylo mnoho napsáno, většinou také banálně. Tak se pokusím také připojit několik banalit.

Sám autor Cempírek říká, že chtěl napodobit příklad Borise Viana. Je to otázka. Vian, pokud vím, nechtěl ani tak mystifikovat, ani obnažovat nějakou nepěknou realitu, prostě napsal pod americky znějícím pseudonymem Vernon Sullivan krimi Naplivat na vaše hroby a měl úspěch, možná se pod americkým jménem lépe prodávaly a jeho kolegové umělci ho neobviňovali z pokleslosti. Pseudonym, i dobře utajený, přece není podvod.

Recenze Jana Čulíka na knihu "Lan Pham Lhi" Bílej kůň, žlutej drak ZDE

Kodaň a posedlost kontrolou

15. 12. 2009

KD│ V sobotu večer, po týdnu stravování v konferenčních snack barech, nás bylo několik pozváno na výborné domácí jídlo do skutečné dánské rodiny. Poté, co jsme strávili večer motáním se kolem jejich stylového vybavení, pár se nás zeptalo: Proč jsou Dánové tak dobří v designu? "Jsme posedlí kontrolou," odpověděla okamžitě hostitelka. "Vyplývá to z toho, že jsme malá země s nepříliš velkou mocí. Musíme řídit, co se dá", napsala pro Guardian Naomi Kleinová.

Pokud jde o výrobu absurdně přitažlivého lehkého vybavení a šokujícím způsobem pohodlných křesel, dánská forma přesunu je jistě dobrá věc. Pokud však jde o pořádání světového summitu, dánská potřeba kontroly se ukazuje být vážným problémem.

Náš čas a svět toho času

15. 12. 2009 / Miroslav Vejlupek

Z polí podél dálnice Praha - Brno se k nebi vzpínají monumentální reklamní monstra. Neměla tam být: hrůzně hyzdí přirozenost krajiny, díla to tisíciletého tvoření přírody a každoročního tvoření člověka. (V Británii podél dálnic žádné reklamy nejsou, neboť je to zákonem zakázáno z bezpečnostních důvodů, pozn. red.) Ta monstra tam umístili marketingoví inženýři ve službách kapitálu, případ od případu pojmenovaného názvy firem, a učinili tak se souhlasem finančně odměněných majitelů pozemků.

Kodaňský summit poškodil mezinárodní klima

15. 12. 2009 / Karel Dolejší

V Kodani o víkendu ztroskotala dohoda o ochraně pralesů, jejichž ničení má na svědomí přinejmenším pětinu všech světových emisí skleníkových plynů. Návrh dvaačtyřicetičlenné skupiny ostrovních států (AOSIS) byl zřejmě beznadějně pohřben pod nánosy dokonale sterilních diplomatických tlachů. Chudé africké země postižené suchem v pondělí pohrozily, že se rozhovorů už nezúčastní, pokud se země rozvinuté nezavážou k omezení emisí v souladu s doporučeními Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC). Stát s největšími devizovými rezervami na světě, Čína, požaduje finanční kompenzace za snižování emisí oxidu uhličitého - a protože se jinak na všech stranách snaží rychle zbavovat dolarů, jde bez pochyby jen o hledání záminky, proč se k ničemu konkrétnímu nezavázat. Včera dopoledne atmosféra v Kodani dokonce zhoustla natolik, že rozhovory byly až do večera přerušeny. Stále není jasné, co se vůbec může stát konečným výstupem monstrózního diplomatického festivalu rituálních písní a tanců. Tedy snad kromě toho, že zmíněný podnik už bezpochyby výrazně zhoršil mezinárodní klima.

Čo je za protestmi vo Viedni

15. 12. 2009 / Tomáš Profant

Rakúske vysoké školstvo zažíva najväčšiu mobilizáciu od sedemdesiatych rokov. Protesty, trvajúce už viac ako mesiac (začali sa 22. októbra 2009), vychádzajú z Humboldtovho ideálu vzdelávania. Jeho hlavnou charakteristikou je rozlíšenie medzi Bildung a Ausbildung, teda vzdelávaním a vyučením.

Milé děti, narozené i nenarozené...

14. 12. 2009 / Ladislav Žák

Píšu vám dětem dnešním i budoucím, gramotným i negramotným, abyste věděly, jak to bylo tenkrát, když vaší předkové na sebe křičeli, že vás okrádají. Vy tomu asi nebudete rozumět, ale když dojdou poslední argumenty jen trochu zavánějící zdravým rozumem, tak se někteří z nás vrhnou do boje pod prapory budoucích generací. Paradoxní na tom je to, že si všichni ti apoštolové odpovědnosti myslí, že vy, budoucí, budete stejní jako oni a netoužíte po ničem jiném, než po uctívání moudrosti předků a samozřejmě jediným vaším programem je utrhování si skývy chleba od úst, aby na vás stejně radostně vzpomínaly vaše děti. Světlá budoucnost vás, budoucích generací, je v jejich očích budoucností bez dluhů.

Recept na Landův lektvar lásky

14. 12. 2009 / Jan Smolák

Video: ZDE

Návod k přípravě: Vezmeme jednoho nezdravě pyšného popkulturního mesiáše, přimícháme autobus občanstva z oblasti Brno -- venkov, dva stavitele chrámu, skupinku studentů JAMU, nějaké runy a zlaté draky. Přidáme úchvatného regionálního politika a dochutíme trochou Slačálka. Jakmile se na povrchu začne utvářet škraloup vzpomínek na doby führerprinzipu, vzduch prostoupí věčná vůně spartakiádního syndromu, vše má chuť tragikomičnosti a absurdnost dosahuje budu varu -- lektvar je hotov a může být divákům servírován k emocionální hostině.

ANALÝZA

Ropný trh: reakce na krizi

14. 12. 2009 / Ilona Švihlíková

předneseno na mezinárodním kolokviu "Energetická bezpečnost: reakce na krizi", organizovaném Vysokou školou mezinárodních a veřejných vztahů v Praze 9.12. 2009

Hlavním cílem tohoto textu je zanalyzovat vývoj na ropném trhu v souvislosti s probíhající ekonomickou krizí. Speciální pozornost bude věnována prudkému vývoji cen, otázce vlivu finančních instrumentů na trh komodit a tzv. ropné bubliny i s možnostmi jejího opakování. Samostatnou kapitolou je pak odhad budoucího vývoje poptávky a nabídky: změny v hlavních zemích, které mohou spoluurčovat nejen budoucí cenu, ale i geopolitický ráz ropného obchodu. Proto jsou zmíněny i vztahy mezi Ruskem a OPEC, politika v Jižní Americe a snahy nalézt určité (ne)dokonalé substituty ke konvenční ropě.

Humánní ekologie kolapsu

14. 12. 2009 / John Michael Greer

Proto jsem si jist, že musejí existovat fanatici klimatické změny, kteří se vzdali opulentních domů, prodali auta, a nyní žijí v jednopokojových bytech v činžácích zamořených krysami spolu se šesti dalšími aktivisty, tak aby všechny jejich ušetřené peníze mohly jít do výstavby obnovitelné energetiky; ale nikoho takového bohužel neznám, zatímco už jsem dávno ztratil přehled o počtu nálepek upozorňujících na globální oteplování, které jsem kdy viděl na zádi vozů SUV.

KD│ Ve staré legendě o Svatém grálu nalezneme zápletku, která je pro prekérní situaci průmyslové civilizace obzvláště důležitá. Vypráví se, že rytíř, jenž se vydal hledat Grál, pokud je statečný a ryzí, dříve či později narazí uprostřed bezútěšné pustiny na osamělý hrad. Zde může rytíř nalézt Grál a způsobit, že se pustina opět zazelená - ale pouze tehdy, pokud položí správnou otázku. Jestliže se mu to nepodaří, ráno se probudí v opuštěném hradě, který, jakmile ho opustí, se před ním rozplyne; a může trvat léta, než hrad znova objeví.

Rusko a USA vedou tajné rozhovory o boji s počítačovou kriminalitou

14. 12. 2009

KD│ Potenciál pro válčení online se po několika vážných incidentech posledních let stal středem zájmu příslušných míst. Američtí úředníci vedli s Ruskem a OSN tajné rozhovory za účelem posílení bezpečnosti Internetu a zvládnutí rostoucí hrozby kybernetického válčení, napsali pro Guardian Daniel Nasaw a Bobbie Johnson.

Pro každou firmu je důležité udržet si dobré zaměstnance - i za hospodářské krize

14. 12. 2009 / Miloš Kaláb

Tímto článkem jako bych dopsal pokračování ke svému dřívějšímu příspěvku o tom zdali strach o práci zvyšuje produktivitu práce. I tento článek je z kanadského časopisu Maclean's, ale autorka (Kate Lunau) je jiná. Ukazuje lepší stránku podniků, které se díky ní dostaly to skupiny Canada's Top 100 Employers (100 nejlepších kanadských zaměstnavatelů). Zdůrazňuje, že při nedostatku peněz nastupuje vynalézavost, jak si udržet dobré zaměstnance. Ani hospodářská krize netrvá věčně a nahradit dobrého zaměstnance je hodně drahé.

Slam poetry a Ondřej Macl

14. 12. 2009 / Boris Cvek

Brouzdám po netu a najednou si všimnu, že před týdnem v sobotu se v Brně konalo celostátní finále v přednesu tzv. Slam poetry. Soutěž vyhrál Ondřej Macl (ročník 1989, aspoň podle "Katolické dekadence"), jehož jméno jsem viděl poprvé v životě.

Přes veškerý respekt k vitalitě a oblíbenosti tohoto typu poezie k ní mám rezervovaný vztah, protože jde mnohem více o jakési jarmareční vystoupení než o poezii, která trvá a působí nad šminkou doby.

Nicméně pustil jsem si na youtube Maclovo vystoupení, a to z čiré zvědavosti, a velice mne pobavilo.

Kodaň: Spory o emisní cíle

14. 12. 2009

KD│ Vyjednavači na kodaňské konferenci v neděli za zavřenými dveřmi o dohodě, která, jak doufají ti, kdo věří v úspěch, zahrne emisní cíl v hodnotě 350 částic oxidu uhličitého na milion částic vzduchu; vzhledem k dosavadnímu průběhu summitu se to však jeví jako nemožné, napsal Seth Borenstein pro AP.

Podle mnoha vědců je úroveň 350 ppm nejvyšší koncentrace, s níž si svět ještě dokáže poradit bez nebezpečných důsledků změny klimatu. Ve prospěch tohoto emisního cíle se také vyslovují nevládní organizace na alternativních akcích a přímo v ulicích. Bill McKibben, zakladatel aktivistické skupiny 350.org, tvrdí, že jde o hranici mezi obyvatelnou planetou a velmi bezútěšnou budoucností. V sobotu policie zatkla dalších 200 účastníků demonstrací a bez obvinění propustila zhruba tisícovku sobotních zatčených. Třináct propuštěných bylo varováno kvůli nošení masek, které je v Dánsku zakázáno, nebo proto, že u sebe měli řezačky koberců či jiné ostré objekty.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za listopad 2009

4. 12. 2009

Nesmírně zavazující byla reakce čtenářů na náš nedávný apel, že potřebujeme dva nové servery. V listopadu 2009 přispělo finančně na Britské listy 348 osob celkovou částkou 123 717.57 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31. 10. 2009 částku 148 397.73 Kč . Na internetovém účtu Paypal máme nyní 883.67 GBP a