Lidé, kteří neexistují
9. 7. 2009
KD│Jednou ze záhad ohledně řízení mnoha médií je to, jak jsou některé názory vylučovány "z hlavního proudu" a ve zpravodajství chybějí --- dokonce i když je zastává mnoho dobře informovaných lidí, napsal v blogu na NYT Paul Krugman.
Nejznámější příklad představuje příprava k válce v Iráku: Ke skepsi ohledně důvodů k válce se přistupovalo jako k okrajovému názoru, i když důkazy prezentované jestřáby byly chabé a řady skeptiků zahrnovaly mnoho lidí s excelentním kreditem z oblasti národní bezpečnosti.
Ale implicitní cenzura v debatě o ekonomickém stimulu je svým způsobem ještě podivnější. Během počáteční fáze byla debata omezena na spor mezi Obamou a těmi, kdo říkali, že stimulus je příliš velký; hlasy těch, kdo říkali, že je příliš malý, byly potlačeny. A tak je tomu dosud --- kdyby nebylo mé pozice na komentářové stránce Timesů, sotva by existoval nějaký větší prostor k prezentaci keynesiánských obav.
A věc se má takto: V tomto případě neexistují žádné utajené důkazy --- nemůžete tvrdit, že CIA ví něco, o čem ostatní nevědí. A hlasy volající po silnějším stimulu jsou, smím-li to tak říci, docela úctyhodné --- několik laureátů Nobelovy ceny a velká část prominentních ekonomů, kteří předpověděli krach trhu s bydlením.
Nicméně došlo jaksi k tomu, že lidé prosazující stimulus jako by neexistovali. Kdo o tomhle rozhoduje?
Zdroj:ZDE
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 9.7. 2009
-
9.7. 2009 / Štěpán KotrbaChroničtí petenti píší další "otevřený" dopis - už se zase volí generální ředitel ČT9.7. 2009 / Uwe LadwigO užívání slova a svobodě projevu, neboli O pedofilech, kteří si hrají na schovávanou9.7. 2009 / Bohumil KartousJe veřejným zájmem chránit veřejný prostor, nebo podporovat jeho privatizaci?9.7. 2009 / Pozor: Vracet musí příjemce!9.7. 2009 / Lidé, kteří neexistují8.7. 2009 / Obama Rusům: Nezasahujte v sousedních zemích8.7. 2009 / Egypt chce systémy S-400 proti Íránu13.6. 2009 / Hospodaření OSBL za květen 2009