23. 2. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
23. 2. 2007

V rakouské velké koalici to skřípe

Středověkým zvykem v německy hovořících zemích i v Rakousku je, že popeleční středy jsou věnovány zásadním politickým stanoviskům a prohlášením. Tento den po zasedání vlády se sociálně demokratický spolkový kancléř Alfred Gusenbauer i nový šéf lidovců vicekancléř Wilhelm Molterer usmívali a chválili dobrou vzájemnou spolupráci. Zástupci shromážděných médií se téměř mohli domnívat, že doby, kdy se strany nynější velké koalice mezi sebou přely, patří nenávratně minulosti. Večer však bylo všechno jinak, když do hlavní zpravodajské relace ORF ZIB 2 byli pozváni předsedové obou parlamentních klubů Josef Cap a Wolfgang Schüssel.

Bývalý kancléř se nedostavil a jeho partner jeho neúčast komentoval slovy, že se stáhl do "vnitřní emigrace" a od ustavení nové vlády se s ním ještě vůbec nesešel, ačkoliv spolupráce obou poslaneckých klubů je základem pro schvalování vládou navržených zákonů parlamentem. Rovněž spolkový vedoucí SPÖ Josef Kalina ostře kritizoval lidoveckého ministra hospodářství Martina Bartensteina, že má málo porozumění pro týmovou práci, bez které se velká koalice nedá provozovat. To zřejmě nakonec znervóznělo i kancléře Gusenbauera, který připustil, že "všechno není tak pokojné", jak by se mohlo zdát v jeho vztahu k vicekancléři. Molterer na to odpověděl, že to bere na vědomí a souhlasí, že význam mají jen takové střety, které jsou zásadní.

Skutečností zatím je, že na základě průzkumu agentury OGM 34 procent dotázaných prohlásilo, že velká koalice pracuje hůře, než očekávalo a pouhých 15 procent, je opačného názoru. Dvojnásobný počet dotázaných přitom vyslovil přesvědčení, že lepší názory a koncepce mají ve vládě lidovci, což se odrazilo i na volebních preferencích. Kdyby se tuto neděli konaly parlamentní volby, obdrželi by lidovci 35 procent hlasů, zatím co sociální demokraté by měli o tři méně. Zelení by obdrželi 15 procent, Svobodní 14 a Haiderovo BZÖ tři procenta. Gusenbauerova pozice zůstává sice stále ještě na prvém místě, ale s 19 procenty podporujících voličů je nejslabší od roku 1977, kdy OGM zadávala svým respondentům tyto otázky.

Přitom téměř 60 procent Rakušanů je přesvědčeno, že lidovci ve vládě lépe prosazují své záměry, a to přestože sympatie vůči jejich reprezentantům jsou o polovinu nižší než sociálních demokratů. Přitom dvě třetiny dotázaných za nejlepší osobnost ve vládě hodnotí lidoveckého ministra životního prostředí Josefa Prölla, zatím co Gusenbauera tak hodnotí pouhá třetina, přičemž téměř polovina posuzuje negativně jeho dosavadní činnost. Stejně pozitivního hodnocení dosáhl jeho stranický kolega ministr sociálních věcí Erwin Buchinger, který nedávno zpeněžil pro chudé svou bohatou hřívu a knír, které si nechal ostříhat. Nejhorší postavení měl pak ministr obrany Norbert Darabos za SPÖ s 18 procenty kladných a 35 procenty negativních vyjádření. Na obranu svých stranických souputníků vystoupil vídeňský starosta Michael Häupl, když prohlásil, že Gusenbauer se dokázal velmi rychle vpravit do funkce spolkového kancléře. "Kdo dnes hovoří o Schüsselovi jako kancléři", položil řečnickou otázku v okamžiku, kdy za jeho vlády odvolaný vídeňský policejní generál Roland Horngacher na něho vnesl těžká obvinění, že tak učinil těsně před svým odchodem z funkce. Stalo se tak na základě obvinění z přijetí darů a prozrazení úředních tajemství, ale podle jeho právníka šlo o intriky tehdejší vládní koalice lidovců a haiderovců.

Popeleční středu využily pro svou prezentaci i opoziční strany, především Svobodní a Společenství pro budoucnost Rakouska BZÖ. Předseda Svobodných Heinz-Christian Strache pod heslem "Jsme opět zde" prohlásil hned na začátku svého projevu v Andorfu, že budou ještě "slavit mnohá vítězství. Při parlamentních volbách 1.října minulého roku jsme zažili vzkříšení a naši političtí protivníci se nás začali opět bát". Překvapivě sice pochválil spolkového kancléře Gusenbauera, že aféru se se snímky Stracheho s neonacisty politicky nezneužil, ale pak přešel ke známým požadavkům své strany. Žádal okamžité zastavení vstupu přistěhovalcům, vypovězení asylantů, kteří se dopustili kriminálních činů a poskytování dětských přídavků jen pro rakouské státní příslušníky. Když po hodinové řeči jej již nebylo téměř slyšet v hluku několika set opivněných posluchačů, dal jim nakonec slib, že "přes hrozby zavražděním, které obdržel, bude pokračovat ve své cestě" a poté s dirigentskou hůlkou uvedl místní dechovku.

S nezvykle velkou pozorností bylo ve stejnou dobu očekáváno vystoupení korutanského zemského hejtmana Jörga Haidera v Griffenu. Především média zde očekávala jeho vyhlášení projektu "Svobodného státu Korutany", který zdůvodnil historickým vývojem a znovuvytvořeným rudo-černým systémem a jeho činy vůči této jižní spolkové zemi. Jako příklad uvedl problém s dvojjazyčnými místními tabulemi v němčině a slovinštině, který proložil útoky proti rozhodnutí ústavního soudu. V této souvislosti prohlašoval, že Vídeň již v letech 1918 až 20 odmítala odpor proti vpádu jugoslávských vojsk a umožnění národnostního lidového hlasování , které po druhé světové válce umožnilo špatné zacházení s Korutany, které se změnily v "zapomenutou provincii". Masivně přitom kritizoval vídeňskou vládu, že se nestaví proti údajným provokacím Slovinska vůči této spolkové zemi, a to ani v okamžiku, kdy na svou dvou centovou minci nechala jako symbol vyrazit korutanský starý symbol "Fürstenstein" jako své území. Podle slov Haidera korutanské hodnoty jako věrnost domovině, obranný boj a lidové referendum bylo z Vídně stále kritizováno. Lid této země je však věrný a nevzdá se svých hrdých dějin a zvláštního postavení, jehož vyjádřením bude vyhlášení "Svobodného státu Korutany",o jehož vizi již tři desetiletí usiluje. Komentátoři a političtí pozorovatelé považují Haiderovo prohlášení jako jedno z četných teatrálních vystoupení, které nemůže mít žádný reálný dopad.

Sociálně demokratičtí ministři se včera sešli na pracovní schůzi, na které si ujasnili postup na příští pátek a sobotu, kdy v Linci bude jednat o plnění vládního programu na uzavřeném zasedání kompletní spolková vláda. Gusenbauer při této příležitosti nesouhlasil s kritikou na vlekoucí se postup prací svého kabinetu a odmítl návrh lidoveckého ministra hospodářství Bartensteina pozvat do Rakouska odborné východoevropské dělníky. "Není nutné povolávat levné pracovní síly do země a pokud skutečně je nedostatek odborníků, pak je nutno je v Rakousku vyškolit a nedělat taková opatření, která by zvyšovala nezaměstnanost."Gusenbauer prohlásil, že v Linci se bude s lidovci diskutovat o investici do infrastruktury, která by měla přinést deset tisíc nových míst, o péči o dítě, která by pak umožnila zvýšit kvótu zaměstnaných žen. Lidovci včerejší jednání svých sociálně demokratických partnerů pozitivně přijali s tím, že se vracejí zpět k reálné práci. Komentáře opozičních stran zůstávají nadále kritické. Podle Zelených po šesti týdnech velké koalice stále chybí konkrétní opatření.Pro předsedu Svobodných Stracheho vláda stále nic neukázala a šéf BZÖ Westenthaler vyzval proto k vypsání nových voleb.

                 
Obsah vydání       23. 2. 2007
25. 2. 2007 Smrt dr. Davida Kellyho "nebyla sebevražda", tvrdí britský poslanec
25. 2. 2007 Železniční neštěstí způsobila nedbalá inspekce výhybek
23. 2. 2007 USA: Británie není součástí amerických plánů pro základny raketové obrany
23. 2. 2007 Downing Street potvrdila, že Británie vyjednává se Spojenými státy o raketové základně
25. 2. 2007 Člen hnutí hippies obviněn kvůli událostem v Berouně Štěpán  Kotrba
25. 2. 2007 ...a neuveď nás v pokušení... Zdeněk  Bárta
23. 2. 2007 Zájmy a strach Jindřich  Kalous
24. 2. 2007 Keller: "Spojené státy se od roku 2002 oficiálně řídí doktrínou, která připouští rozpoutání preventivních válek. Nezříkají se použití jaderných zbraní jako první." Jan  Keller
24. 2. 2007 Občané, poslanci i zástupce ministerstva obrany o americké základně v Parlamentu
24. 2. 2007 ČSSD vykrádá argumenty Greenpeace proti americkému radaru Karel  Dolejší
24. 2. 2007 Ovečky?
23. 2. 2007 Zápisky z blázince, aneb Václav Klaus ekonomistickým klimatologem II. Bohuslav  Binka
24. 2. 2007 Volejte šestku ! ...
23. 2. 2007 Drážďany
23. 2. 2007 Klaus a klima, to je prima - ekomomika a změna podnebí, aneb Nikdo by vám neměl opékat čápa... Uwe  Ladwig
23. 2. 2007 "Studená válka" Putinova, republikánů či českých médií? Miroslav  Polreich
24. 2. 2007 Iracionální propaganda v deníku Právo
24. 2. 2007 Putin: "Systém vztahů, to je jako matematika - nemá osobnostní rozměr" Vladimír Vladimirovič Putin
23. 2. 2007 Svět na rozcestí? Petr  Schnur
23. 2. 2007 "Dezinterpretace" v Lidových novinách
23. 2. 2007 Pragmatika energetické i jaderné bezpečnosti - vyvážená multilaterální politika Štěpán  Kotrba
23. 2. 2007 Vzkaz panu Štětinovi Břetislav  Olšer
23. 2. 2007 Dopis Jaromíru Štětinovi Michal  Rusek
23. 2. 2007 Monitor Jana Paula: Brdy, země vojákům zaslíbená... Jan  Paul
23. 2. 2007 Stanovisko ČHMÚ ke klimatické změně, překlad "Summary for Policymakers" 4.zprávy IPCC Ladislav  Metelka
23. 2. 2007 I když Vladimír  Holan
23. 2. 2007 Egyptský blogger byl uvězněn na čtyři roky za "urážku prezidenta a islámu"
23. 2. 2007 Veřejná debata o diskriminaci v médiích
23. 2. 2007 V rakouské velké koalici to skřípe Richard  Seemann
23. 2. 2007 Mše za Karla Kryla
24. 2. 2007 Ecce homo economicus!
22. 2. 2007 Český král? Pavel  Weigel
23. 2. 2007 Zpráva o stavu lidských práv v ČR
23. 2. 2007 České chuligánství na začátku roku 2007 Vít  Hinčica
25. 2. 2007 Jakmile hnutí uzná svou avantgardu jako autoritu, směřuje k politické straně
23. 2. 2007 Milí, hloupí, nešťastní technaři - teď víte, jak vypadá dialog s mocí Štěpán  Kotrba
22. 2. 2007 Otevřený dopis ministru vnitra, nejvyšší státní zástupkyni a ČTK k "vyšetřování" CzechTeku
23. 2. 2007 Své bezpečí rádi svěříme metodám vyspělé moderní zpravodajské techniky
23. 2. 2007 O prázdné Mladé frontě Dnes
22. 2. 2007 Senátor Štětina: Vojenská síla USA je pro mě »záštitou míru« Andrea  Cerqueirová
22. 2. 2007 Rusové a americká základna Milan  Valach
23. 2. 2007 Kritika bez argumentů
22. 2. 2007 ČSSD jednala s iniciativou Ne základnám Andrea  Cerqueirová
22. 2. 2007 Odkryjeme kartu Gabal? Jiří  Mašek
22. 2. 2007 Financial Times: Zvýší americká základna riziko pro Polsko a ČR?
22. 2. 2007 Vysoký Blairův poradce zkritizoval britského premiéra, že "nedával pozor" při vedení války v Iráku
22. 2. 2007 Lambert je především oběť
22. 2. 2007 Zápisky z blázince, aneb Václav Klaus ekonomistickým klimatologem I. Bohuslav  Binka
21. 2. 2007 Opočenský, Svoboda a nevinný drogový dealer František  Schilla
21. 2. 2007 Irák: Peklo na zemi Jakub  Rolčík
18. 2. 2007 Hospodaření OSBL za leden 2007
22. 11. 2003 Adresy redakce