Zelená energie může Evropě vyhrát technologické soupeření s Čínou a USA

9. 7. 2010

Zelená energie může pomoci Evropě znovu nabýt konkurenční výhodu v mezinárodním soupeření technologií a zároveň seškrtat stále rostoucí náklady na paliva a pohonné hmoty, vytvořit nová pracovní místa a snížit emise oxidu uhličitého. Toto jsou závěry nové studie, kterou si Greenpeace nechalo vypracovat Evropskou radou pro obnovitelné zdroje (EREC) a která byla ve čtvrtek zveřejněna v Bruselu.

Zatímco EU stále pracuje na své vizi energetického a hospodářského výhledu pro rok 2050, Čína i USA postupují velmi rychle kupředu ve vývoji inovací i ve své energetické soběstačnosti. Čína již co do instalací technologií využívající energie z obnovitelných zdrojů předehnala Evropu.

Třetí vydání evropského scénáře Energetické [R]evoluce jasně ukazuje, že EU může znovu nabýt svého prvenství v případě, že vyvine účinné a obnovitelné zdroje využívající technologie, vhodně zapojené do moderní rozvodné sítě. Studie, provedená v Ústavu technické termodynamiky německého střediska pro letectví a kosmonautiku (DLR), ukazuje, že 97% veškeré elektrické energie využívané v Evropě a 92% její celkové spotřeby energie by mohlo v roce 2050 pocházet z obnovitelných zdrojů, což zároveň umožní snížit emise CO2 o 95% bez jakéhokoli využití jaderné energie či technologie zachycování a skladování uhlíku. I při zohlednění investičních nákladů mohou evropské ekonomiky do roku 2050 ušetřit díky úsporám na fosilních palivech v průměru

Vytisknout

Obsah vydání | Pátek 9.7. 2010