Když jde o bezpečnost, myslete "přirozeně"
24. 5. 2010
KD│ Schopnost chobotnice splynout s prostředím a vyhnout se tak zpozorování závisí na síti pigmetových buněk. Podobně decentralizovaná síť pozemních jednotek může vyhodnotit hrozby rychleji a odpovědět přiměřeněji než centralizovaná velitelská entita umístěná daleko od místa akce, tvrdí výzkumníci z University of Arizona.
Dejte útočníkovi na vědomí, že jste připraveni
Jinou lekci lze podle autorů odvodit z pozorování toho, jak se organismy vyrovnávají s konstantní hrozbou ze strany predátorů. Hlavním rysem je schopnost redukovat nejistotu a proměnit ji ve výhodu.
Lov kořisti vyžaduje mnoho energie, vysvětluje Raphael Sagarin; proto se predátoři snaží dostat kořist do léčky. Jakmile kořist zjistí jejich přítomnost a je připravena k obraně, další pronásledování může ztratit smysl.
Například pozemní veverky, jakmile poblíž číhá predátor, používají poplašné signály - nejen proto, aby varovaly své kolegy, ale také aby daly útočníkovi vědět, že jeho krytí selhalo.
"Když druhy, které jsou loveny, vyvolají jakýkoliv poplach, hra skončila," říká Sagarin. Najednou se věci stanou o dost složitějšími - pokud jste jestřáb, přejete si uchvátit veverku, a ne být podrápán v obličeji."
Je pozoruhodné, že pozemní veverky používají poplašné signály, jež jsou s ohledem na typ hrozby velmi specifické. Pokud je predátorem savec (který slyší), vydávají poplašná volání. Pokud jde o hada (který neslyší), využívají k signalizaci jeho přítomnosti ocasu.
Čím méně je poplašné volání specifické, tím méně efektivní je při vyvolání přiměřené odpovědi, tvrdí autoři - a poukazují na hodnocení hrozby národním a mezinárodním letům vyhlašované americkým ministerstvem pro vnitřní bezpečnost, které zůstává na oranžové (vysoké) úrovni od srpna 2006. Tyto statické, nejednoznačné a nespecifické systémy vytvářejí mezi obyvatelstvem, které mají pomáhat chránit, nejistotu nebo lhostejnost.
Uzavírejte spojenectví
Jiným v přírodě často pozorovaným principem je symbióza, vytváření spojenectví.
"Symbióza nevzniká vždy mezi přáteli," říká Sagarin a poukazuje na příklad pyskouna, malé ryby specializované na odstraňování parazitů z jiných mořských zvířat, která občas vplouvá i do ústního otvoru. Klienti mohou pyskouna, zatímco dělá svou práci, snadno spolknout.
"Ale nedělají to," říká Sagarin. "Jde o vzájemně výhodný vztah, v němž větší ryba poskytuje čističi zdroj potravy a ochranu, a čistič ji na oplátku zbavuje parazitů."
Poučení, jak mohou být symbiózy úspěšně aplikovány i v lidské sféře, bylo demonstrováno v Iráku v roce 2007, poznamenávají autoři, když strategie vytváření aliancí s místními lídry - včetně těch, kteří byli nepřátelští - přinesla častější odhalení improvizovaných výbušných zařízení a menší americké ztráty.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
Obsah vydání | Pondělí 24.5. 2010
-
24.5. 2010 / Izrael nabídl Jihoafrické republice jaderné zbraně24.5. 2010 / ODS a úsměvy Petra Nečase24.5. 2010 / Je Harry Potter víc než Ingmar Bergman?24.5. 2010 / Milan KohoutMilan Kohout provokoval v Plzni katolickou církev performancí o kněžské pedofilii24.5. 2010 / Proč korejské dělnice dopadly špatně24.5. 2010 / Když jde o bezpečnost, myslete "přirozeně"24.5. 2010 / Martin ProfantOtevřený dopis panu Sergeji Magidovi o českém alibistickém volovi a unesené panně Evropě Střední22.5. 2010 / Economist: Češi jsou v malátné beznaději21.5. 2010 / Jakub RolčíkRežisér klipu "Přemluv bábu" Petr Zelenka bojuje proti větrným mlýnům svých představ21.5. 2010 / Mladý svět21.5. 2010 / Otevřený dopis p. Profantovi a panu anonymovi, kterému se patrně v Čechách narodila babička21.5. 2010 / Daniel VeselýCožpak se nenajde někdo, kdo by o Baracku Obamovi otevřeně prohlásil, že autorizuje válečné zločiny?20.5. 2010 / Řecko na kraji propasti20.5. 2010 / Žít se musí, i když jsou za pár dní volby2.5. 2010 / Hospodaření OSBL za duben 2010