Co si myslíte o dnešní ČR v porovnání s Československem před rokem 1989?

20. 5. 2010

Zaujal nás stručný průzkum veřejného mínění z letošního ledna, který tehdy provedla agentura STEM. Podle ní si prý myslí 87 procent českého obyvatelstva, že "Mezi současnými českými politiky a politiky z komunistické éry není rozdíl". Může to být skutečně pravda?

Rozhodli jsme se zjistit podrobným průzkumem, co si lidé skutečně myslí o dnešním režimu v porovnání s dobou před rokem 1989. Ve spolupráci s jedním britským a jediným českým sociologem jsme připravili podrobný elektronický dotazník a byli bychom vám velmi vděčni, kdybyste nám ho vyplnili. Chceme se dovědět, jaké jsou vaše skutečné názory a co je jejich motivací. Dotazník vznikl tak, že jsme provedli předběžný průzkum o tom, co si lidé myslí, na základě vzorku asi 40 osob, a na základě jejich odpovědí byly zformulovány naše dnešní otázky.

Výsledky našeho elektronického průzkumu zveřejníme česky i anglicky, na Západě v akademických publikacích.

Velká prosba: Dotazník je opravdu podrobný a k jeho vyplnění budete pravděpodobně potřebovat více než půl hodiny, zřejmě asi tak 45 minut. Nicméně se domníváme, že je velmi důležitý a pevně doufáme, že si k jeho pozornému vyplnění naleznete pro nás trpělivost i čas.

Dotazník má dvě části: První z nich se týká vašich názorů na dnešní dobu a na dobu před rokem 1989. Druhá část se skládá z - obecných - sociodemografických dotazů na vaše postavení ve společnosti: ta by nám měla poskytnout informace, kdo na dotazník odpověděl. Veškeré odpovědi jsou ANONYMNÍ. Neshromažďujeme žádné osobní údaje respondentů. Prosíme vás, abyste vyplnili dotazník CELÝ. Kdo nevyplní kompletně i druhou, sociodemograficky identifikující část, namáhal se zbytečně, neboť jeho názory nebude možno do výsledku zahrnout.

Předem vám mnohokrát děkujeme za vaši pomoc, za vaši trpělivost při vyplňování dotazníku a za váš čas.

Těšíme se na vaše odpovědi.
Jan Čulík, šéfredaktor

Dotazník je k vyplnění ZDE

Pozn. JČ, pátek 18.30: Od včerejšího poledne, kdy byl dotazník zveřejněn, ho kompletně vyplnilo přes 1800 osob. Dalších cca 600 osob ho začalo vyplňovat, ale vzdali se v polovině. Pokud vás můžeme prosit, žádáme o trpělivost a o vyplnění až do konce. Výsledky jsou už nyní velmi zajímavé.

Délka dotazníku. Pro vaši informaci. Dotazník se skládá z 9 věcných a 16 sociodemografických otázkových celků. Ty věcné otázkové celky mají vždy několik podotázek, dva otázkové celky jsou však výjimečně velké, jeden má 37 podotázek, druhý 27 podotázek, ostatní vždy jen několik. Sociodemografické otázky (jste muž/žena?, kde bydlíte?, jaká je vaše profese?, atd.) jsou o hodně stručnější. Jeho vyplnění by mělo trvat maximálně 45 minut.

Neděle 19.00: Dotazník do této doby kompletně vyplnilo 2740 osob, vzdalo ho 880 osob. Počet nedokončených vyplnění poklesl na 24,3 procent, děkujeme za trpělivost.

Vytisknout

Obsah vydání | Čtvrtek 20.5. 2010