30. 5. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
1. 6. 2008

Terapeutická role internetové žurnalistiky - Stačí to?

Nejen čeští socialisté, ale také další politici volají po "interaktivitě", tedy větším zapojení občanů do "práce" vládnoucích stran. Asi každý z nás, kdo se pomocí (nejen) internetu chtěl domluvit se státní správou či přímo politickou reprezentací na jakékoliv rozumné věci, či jen požadoval zodpovězení otázek... Tedy nevím jak v Británii, ale dovolím si tvrdit, že zcela poslední, o co mají politici zájem, je snaha se s voliči na čemkoliv domluvit, a zkušenosti ukazují, že internet, specificky potom internetové noviny plní zcela jinou funkci, píše Martin Škapík.

Pokud by totiž takový zájem měli, jistě by si našli cestu k reflexi výkonu jejich politické moci, neřku-li k její aplikaci do vládní, zákonodárné iniciativy.

Pojďme si nalít čistého vína a říci si, k čemu například právě Britské Listy slouží. Jakkoliv je to škoda, jsou hlavně nástrojem terapeutickým, který pomáhá přemýšlivým občanům vypořádat se s tou fascinující záplavou takzvané mainstreamové novinařiny. Slovo novinář dnes už ztratilo původní hodnotu. Není třeba nějakých obvzláštních analytických schopností, abychom si mohli všimnout, že novinařina se stala obchodem. Co nejhůře, obchodem se stále přetrvávajícím sklonem člověka domnívat se, že když už je něco napsáno, mělo by na tom něco být.

Systém politických a komerčních kampaní se často překrývá, takže dnes domnívat se, že novináři jde o informování veřejnosti, je velkým klamem. Můžeme použít tvrdších slov a říci, že pravý opak ukazuje se býti skutečností. To, co jsme nuceni v oblasti "informací" zkonzumovat, může orientovanému jedinci způsobit duševní újmu, minimálně pak to vyvolává velký tlak. Protože vnímat, že věci jsou často zrcadlově jinak, než jak nám média protlačují do vědomí, a tedy i podvědomí je nesmírně stresující záležitost.

Nejen asi mou zkušeností bude, že si čtenář otevře Britské Listy a několik dalších internetových serverů, které ale plní nejen alternativní novinářskou úlohu, nýbrž i úlohu otevřeně terapeutickou. Pokud totiž 24 hodin denně ze zpráv slyšíme často až kuriosně klamavá tvrzení všeho druhu, potom opravdu naši zjitřenou duši uklidní, že tedy vnímáme správně, pokud stále si stojím za názorem, že realita a fikce je v médiích v rozporu.

Až za masochistický výkon potom lze označit nechtěné sledování nejrůznějších mediálních expertů na politologii, ale i hospodářství a v poslední době také kulturu. Říká se, že stokrát opakovaná lež stane se pravdou. To přísloví klame. Ani tisicíkrát opakovaná lež se nestane pravdou, ale oběť tohoto psychologického útoku - pozice většiny občanů, lež za pravdu příjme a to je velký rozdíl. To je ale také důvodem, proč u moci jsou lidé, kteří, či kterým někdo prostě uhradí nákladné volební kampaně a vyprofiluje si je tak, aby posloužily všemu možnému, jen ne zájmu občanů. Navíc skuteční majitelé politiky mají v záloze jistě i nějaké ty škraloupy, kdyby služebné ovečky nechtěly poslouchat. Nástroje proti tomu, kdyby se novináři měli upamatovat a uvědomit si, že mají prosazovat zájmy občanů, nikoliv firem a ideologických subjektů, politických stran, které stále více připomínají náboženské sekty. A to od kultovních divadel fantaskních sjezdů až po opravdu velmi fanatický způsob prosazování jejich vizí do našich (!) životů.

Ukázalo se praxí, že ani bezpočet nezávislých analýz, ani špičkových článků dnes už téměř výhradně nezávislé internetové novinařiny, ani politikům nepřející výzkumy veřejného mínění - zkrátka nic nezmění velmi necitlivou a iracionální tvář dnešní české politiky. Jak ale politiku kultivovat, když v praxi představuje často soutěž o koupení si klíčového hlasu pro schválení toho kterého zákona pro tu kterou zájmovou skupinu?

Přesila je opravdu velká. I pokud zde na internetu zaznívají hlasy velmi rozumné a právě Britské Listy můžeme řadit na špičku internetové novinařiny, navíc informující často na základě reflexe zahraničního tisku, nezmění se vůbec nic.

Kromě této konstatace jistě není nikterak paranoidní se domnívat, že internetová "spolupráce" s reálnou mocí může mít i podobu vemi snadného sběru informací o lidech, kteří ještě mají tu sílu, čas a tu trochu prostoru se podivnému praktikování snad až feudálního způsobu vlády nad lidmi bránit alespoň slovem. Jistě tedy není neopodstatněná domněnka, že někde jsou informace o lidech, kteří nejen, že to "vidí" jinak než vládní establishement, ale dokonce o tom ještě píší a nedají si pokoj, i když vidí, že s politiky prostě směrem k rozumnosti zatím nelze hnout.

V souvislosti s vývojem v USA, kde řada dokonce i vysoce postavených lidí presentuje obavy z možného vyhlášení stanného práva, tedy zneužití tohoto institutu, aby se George Bush udržel u moci. Tak v souvislosti s tímto vývojem a s nápadnou podobností politiky české si můžeme říct zcela otevřeně a, že pokud by k tomu došlo, tak jedině se začnou politikové používat internetu "interaktivně" - k zjišťování, kdo je nezávisle myslící občan.

Dobrých internetových novin je v češtině velmi málo. Interaktivitu ze strany reálné moci lze tedy spatřovat v tom, že začne vytvářet seznamy nepohodlných novinářů. U některých serverů i diskutujících nebudou tak dlouhé, aby tyto nositele závadných myšlenek nešlo ať už jakkoliv zpacifikovat.

Politici se prolhali až k pravdě, kterou ale neumí příjmout, jsou-li schopni ji vnímat. To není pesimismus ale realita každého dne, která vytváří ve společnosti velký tlak. Nyní Ti naši, domnivám se, velmi pragmaticky čekají, jaký bude vývoj v USA od kterých, bohužel právě od Bushovy vlády, se zjevně mnozí učí. Můžeme to sledovat v televizních zprávách, kdy je až groteskní jak neuvěřitelně pokleslými, často cíleně strašícími ale hlavně zcela nepodstatnými zprávami jsme "krmeni". Zatímco svět opravdu je v bodě zlomu.

Troufám si říci, že je to blížícími se americkými volbami, kdy ani Ti nejzavilejší marketingoví pracovníci politiky - médií prostě neví, co se v USA přihodí. Nabízí se celá škála možností od jednoho extrému - výjimečný stav - až po druhý - naprostý odklon od současné militantní, traumatizující politiky. Tehdy se snad pohnou i šiky české novinařiny a politiky.

Můžeme se jen modlit, aby situace dopadla dobře Obávám se však, že se nestane vcelku nic a zahraniční politika, stejně jako vnitrostátní nedozná v USA velkých změn i přes velmi nadějnou rétoriku a třeba i dobře myšlenou některých skutečně rozumně působících kandidátů.

Všem bych nám přál jinou interaktivitu internetu, než aby třeba nový odbor pana Langera pro boj s terorismem budoval seznamy potenciálních "nepřátel" státu, kteří na internetu vyjadřují skvělé, statečné žurnalistické postoje, za což bez sebemenší vlezlosti BL děkuji. Ale domnívám se, že mile překvapen nebudu ani já, ani další čtenáři.

Na našich životech už totiž participuje tolik zájmových firem, skupin, že pojem stát se začíná pomalu ztrácet. Je mi smutno, když v tak kreativním národě, jako je náš, procházím kolem obrovských "industriálních zón", kde mnoho z nás je nuceno ve velmi ponižujících podmínkách pracovat.

Je mi smutno, když vidím jak natolik inteligentnímu a citlivému národu vládnou lidé bez sebemenšího citu, reflexe často v přímém rozporu s požadavky všech občanů. Interaktivita internetu je tedy pro mne to, že se cítím lépe, když si přečtu v Britských Listech článek, který mě informuje, že věci jsou skutečně tak, jak se dějí, a nikoliv tak, jak je podsouvá večerní systém televizních zpráv, kdy všechny konkurující stanice jako by měly snad už jednoho režiséra. A to tedy mistra klamu.

Nevnímám žádnou naději v prostředí, kde v zásadě dvě stovky hlasů, upravených po můžeme se domnívat velmi nekalých "přetahovačkách" do jakési vlády a parlamentu, prosazuje normy, kdy zdravý rozum pláče a brzy budeme plakat i my.

Hodně štěstí nám všem v internetové aktivitě.

                 
Obsah vydání       30. 5. 2008
1. 6. 2008 Tamáš a Bednář ukončí hladovku Jan  Čulík
1. 6. 2008 Tamáš: Paní Parkanová nechť raději zpívá písničky
31. 5. 2008 Tamáš píše Klausovi a Schwarzenbergovi
1. 6. 2008 Jak funguje Ústavní soud Michal  Spáčil
1. 6. 2008 Ještě že máme své vykladače (vykradače) ústavy
30. 5. 2008 Zrušte Klausovo veto a přijměte zákon proti diskriminaci
31. 5. 2008 Splašený pravičák Zvěřina
31. 5. 2008 Proč jsou lidi otráveni politikou
1. 6. 2008 Terapeutická role internetové žurnalistiky - Stačí to? Martin  Škapík
31. 5. 2008 Do třiceti let bude memorování zbytečné
30. 5. 2008 Britský premiér Gordon Brown telefonuje domů voličům
31. 5. 2008 Ne základnám: Sociální demokraté dluží jasné slovo
31. 5. 2008 Stávky a protesty ve Španělsku, ve Francii, v Portugalsku, v Itálii, v Británii a v Bulharsku
30. 5. 2008 Britská vláda zveřejnila akční plán na pomoc "energeticky chudým" občanům
30. 5. 2008 Proč je Tomáš Chalupa mimo civilizaci Darina  Martykánová
30. 5. 2008 Kolektivní vina, jak ji uplatňuje Izrael Štěpán  Steiger
30. 5. 2008 Jak probíhá hladovka Jan  Burian
30. 5. 2008 Radar v Brdech: Hlas prostého občana, obsluhujícího v minulosti SS-23
30. 5. 2008 Jsou důležitější jiná témata než americký radar Boris  Cvek
30. 5. 2008 Útěcha z propagandy Karel  Dolejší
31. 5. 2008 Důležitá témata jsou jasná Jindřich  Kalous
31. 5. 2008 Věnujte se intenzivně jiným, důležitějším tématům
31. 5. 2008 Nejsou důležitější témata než americký radar
30. 5. 2008 Lžete si do vlastních myšlenek Bohumil  Kartous
29. 5. 2008 Rejžek, Zvěřina a ohavný cynismus na stránkách LN Daniel  Veselý
30. 5. 2008 Dr. Galén
30. 5. 2008 Očerňovačům Karel  Dolejší
30. 5. 2008 Jsem v klubku hadů! František  Řezáč
30. 5. 2008 Názor prostého občana na hladovku hnutí "Nenásilí"
30. 5. 2008 Šťastní Češi, šťastný svět, neboli Děs a radost nad projevem pana Chalupy Uwe  Ladwig
30. 5. 2008 Vaše protiamerická kampaň dokazuje, že nejste nezávislí
30. 5. 2008 Michael  Marčák
29. 5. 2008 Modrá diktatura Jakub  Rolčík
30. 5. 2008 Michael  Marčák
30. 5. 2008 Americký radar nám položí svět k nohám (anebo vzhůru nohama) Jiří  Tutter
30. 5. 2008 Aktuálně: Kde skončí americké rakety? USA jednají s Litvou
30. 5. 2008 Globe and Mail: Rostoucí cena ropy vymazala tři dekády odstraňování obchodních bariér
30. 5. 2008 Nejen pražská doprava -- pod Bémovým vedením k "lepším zítřkům"?
30. 5. 2008 Dôstojníka USA obvinili z klamstva v prípade masakry v irackej Hadíse
30. 5. 2008 Špička českého neoliberálního ledovce Stanislav A. Hošek
30. 5. 2008 Sarkozy zahájil východní ofenzívu Josef  Brož
30. 5. 2008 Postup ODS mi připomíná stalinské praktiky padesátých let
29. 5. 2008 Vrcholek kóty 718 nikdo neodlesňuje. Ani okolí. Jan  Rovenský
30. 5. 2008 Kopec plešatějící hrůzou Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Firma Dior zlikvidovala reklamu Sharon Stoneové pro Čínu
30. 5. 2008 Český červený kříž odmítá bojkot dárců krve
30. 5. 2008 Rozklad
30. 5. 2008 Daruj krev, posílíš kapitalismus Štěpán  Kotrba
30. 5. 2008 Tony Blair chce strávit zbytek svého života podporou porozumění mezi náboženstvími
30. 5. 2008 Nutný Bursík Michal  Vimmer
30. 5. 2008 Deník AHA: "Všechny fotografie, které Paroubka rozčílily"
30. 5. 2008 Recidiva moci jako recidiva normalizačního přístupu k televiznímu dokumentu Bořivoj  Horský
30. 5. 2008 Hlavu vzhůru, nebo vám ji useknou! Jaroslava  Richterová
29. 5. 2008 Metrosexuální kulturní revoluce Bohumil  Kartous
29. 5. 2008 Vědci by měli mluvit pravdu. Stačí, že lžou politici. Jan  Keller
29. 5. 2008 "Nezávislost" ústavních soudců aneb nejsou lidi...
29. 5. 2008 Poplatková megadrzost eBanky
29. 5. 2008 Nemocnice v Anglii přinuceny začít zveřejňovat data o úmrtnosti pacientů
29. 5. 2008 200 miliard v českém zdravotnictví: Kam dojdeme po modré... Robert  Bartoš
29. 5. 2008 Motorem americké zahraniční politiky je americká ctižádostivost a idealismus
29. 5. 2008 Deus bellum ex machina: K roli technologií v moderním válčení Karel  Dolejší
29. 5. 2008 Útoky z 11. září přinesly bin Ladinovým i Saúdské Arábii obrovské zisky
29. 5. 2008 Dvě otázky položené výstavou documenta aneb Umění a veřejný prostor u nás a v Německu Tomáš  Samek
28. 5. 2008 109 zemí světa zakáže kazetové bomby
28. 5. 2008 Finanční arbitr České republiky: Zákazník je v českých bankách platbami ze zahraničí skutečně ohrožen Jan  Čulík
31. 5. 2008 Projevy z konference ČSSD
31. 5. 2008 Chceme společnost solidárnější. Společnost, ve které má každý právo na svou šanci a příležitost. Jiří  Paroubek
31. 5. 2008 Čurdová -- Chovej se ke svým rodičům tak jak chceš, aby se k tobě chovaly tvé děti Anna  Čurdová
31. 5. 2008 Bohuslav Sobotka -- Nebudeme zvyšovat daně Bohuslav  Sobotka
31. 5. 2008 Jeroným Tejc -- Zpět důvěru justici Jeroným  Tejc
31. 5. 2008 Michal Hašek -- Zajištěná rodina Michal  Hašek
31. 5. 2008 Jiří Havel -- Školství bez bariér Jiří  Havel
5. 5. 2008 Hospodaření OSBL za duben 2008