27. 11. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
27. 11. 2006

Čeští vojáci v Afghánistánu a ... mrtví Španělé v madridských vlacích?

Český vojenský kontingent vedený plukovníkem Páleníkem z prostějovské 601. skupiny speciálních sil generála Moravce, se nedávno vrátil již z druhé vojenské operace v Afghánistánu. Server iDNES prolomil "přešlapování" kolem českého vojenského kontingentu v Afghánistánu a otevřeně nám sdělil, že:

Elitní bojovníci 601. skupiny speciálních sil se před měsícem vrátili z půlroční bojové mise v Afghánistánu. Nyní poprvé poodhalili roušku tajemství kolem svého přísně utajovaného poslání. Válčili s povstalci, krváceli a zachraňovali životy.

Snažím se, i jako někdejší důstojník v záloze, vzpomenout, jak by účast v této zahraniční vojenské misi mohla prospět obraně České republiky a jejích oprávněných zájmů.

V protiteroristické operaci Enduring Freedom (Trvalá svoboda) působilo celkem 120 českých vojáků od května po boku Američanů, kteří o jejich vyslání požádali.

Skupina se přitom účastnila všech významných operací koaličních sil včetně masivní ofenzivy Mountain Thrust namířené proti skupinám rebelů v oblasti. Hlavním úkolem českých bojovníků v Afghánistánu byl speciální průzkum, úderné akce a další druhy speciálních operací na jihu země s cílem eliminovat aktivity nepřítele, především skupin Talibanu a Al-Kajdy.

Každé strategické vojensko-politické rozhodnutí, kterým nepochybně vyslání vojenského (a navíc nikoliv běžného, ale elitního) kontingentu je, má začínat rozborem politických, hospodářských a geografických charakteristik cílového teritoria. A tak již zprvu lze říci, že cílový Afganistan je svým terénem, klimatem a politicko-hospodářským uspořádáním značně odlišný od ČR i evropského prostoru.

Díky jeho jazykové rozrůzněností místní kmeny snadno rozpoznají příslušníky jiných kmenů, o triviální identifikaci ne-Afgánců ani nemluvě. Letité války i náboženské spory, které byly vedeny za účasti měnících se cizích sil, zpustošili zemi, jejíž infrastruktura by byla i tak na nízké úrovni. V podstatě kmenová středověká struktura propletená s, pro Evropu neobvyklým, náboženským fundamentalismem, kmenovými a na centrální vládě téměř nezávislými soukromými armádami (kde navíc rozdíl mezi "zařazeným" členem nějaké vojenské formace a námezdným lapkou není nijak ostrý) a pěstováním drog. Minová pole, katastrofální nedostatek jak elementárních pravidel hygieny, tak i základní lékařské péče, infekční nemoci a snadné přechody mezi vedry saharské Afriky a mrazy vrcholů Himaláje. Nedůvěra k cizincům kombinovaná s téměř 70% negramotností. Al-Kajda a Taliban, dva pojmy, které ani snad nepotřebují komentář.

To nejsou fikce a laciné senzace z nesolidních cestopisů bulvárního typu, to jsou fakta, která běžně uvádějí ministerstva zahraničí vyspělejších států. Navíc je doprovázejí explicitním zřetelným varováním pro své občany před neuváženou cestou do tohoto teritoria.

Jistě se i po tomto ultrakrátkém expozé afgánském reality velmi obtížně nachází uplatnění návyků a zkušeností z afgánského bojiště v českých (ba i slovenských) geografických poměrech. Snad tak likvidování nepřátelského výsadku na dně Macochy za průtrže mračen či zneškodnění diversantů na Lomnickém štítě během sněhové vánice, což tam kvůli ochraně přírody nelze nacvičovat.

Při "komisním" a "neodlehčeném" posouzení tedy zbývá pouze jistá ochrana možných exteritoriálních zájmů České republiky:

  • ochrana našich zastupitelských úřadů
  • ochrana našich investic a našich vyslaných pracovníků
  • ochrana našich humanitárních misí.

Dost zásadním předpokladem pro tyto aktivity je jakási definovaná spolupráce na vládní úrovni, podepřená fungujícími a recipročně zřízenými zastupitelskými úřady. Zájmy ČR v Afganistanu zastupuje ale náš zastupitelský úřad v Pákistánu. V silně rizikových státech aktivně působí pouze diplomatická zastoupení největších a hospodářsko-vojensky nejsilnějších států. V úvahu tedy pouze připadá ochrana námi stavěných investic (na základě mezistátních smluv) a ochrana humanitárních misí.

Stojí za připomenutí, že u nás existuje jedna dost nedobrá zkušenost s budováním investic, tehdy ještě československou stranou, v rizikových regionech a tou je Alto Catumbela v Angole r. 1983.

Po více než dvaceti letech v ČT vystoupil i šéf komanda separatistické organizace UNITA s tím, že by unesené Čechoslováky mohli snadno tenkrát i zabít. Snadno lze vytušit, že by k tomu došlo při i menších komplikacích.

V případě humanitárních misí je jejich poslání zpravidla garantováno vládou přijímající země a dalšími respektovanými mezinárodními organizacemi. Ve vysoce rizikových oblastech, jako je sudánský Darfúr, nejsou ani ztráty na životech u pracovníků Mezinárodního červeného kříže výjimkou. Avšak jedná o dobrovolníky, jejichž jedinou profesí je znalost zdravotní a lékařské péče, vysílaných po delikátních jednáních MČK. Pokud by místní bojující ozbrojené síly v těchto oblastech měly jen stín podezření, že mají i znalosti vojenského řemesla, pak tito humanitární pracovníci coby potencionální špioni byli likvidováni jako první (po tortuře pro Evropana jen těžko představitelné).

Bohužel i civilní obyvatelstvo těch evropských zemí, které vyslaly své kontingenty do operace Enduring Freedom, má své neblahé zkušenosti s následným terorismem na svém území. Největším mementem je Madrid s svými více než 200 mrtvými při železničních atentátech z 11. 3. 2004.

Obrana oprávněných zájmů ČR formou mise prostějovského speciálního kontingentu v Afghánistánu se, diplomaticky řečeno, hledá velmi ztuha. Zkrátka už zbývá jenom ono rozdělení a sdílení odpovědnosti, aby světové veřejné mínění nemělo pocit, že jde o soukromý spor světové velmoci číslo 1 s Talibanem.

O působení českého speciálního kontingentu sami jeho příslušníci natočili krátký reportážně propagační film:

Operace, při kterých likvidovali bojovníky Talibanu, Češi pojmenovali Bílý lev, jednotlivé úderné akce pak dostávaly název podle českých hradů a zámků.

Ba navíc, aby čeští bojovníci se lépe integrovali s prostředím, jezdili tam také na koních a neholili se.

Není vyloučeno, že na "krátký" reportážní film naváže zanedlouho "dlouhý" hraný film, třeba ve stylu Rambova dobrodružství v Afghánistánu. Sylvestra Stalloneho by v českých podmínkách mohl nahradit třeba Jiří Langmajer. Urostlý a zároveň zarostlý chlapík, křižující na koni středočeskou krajinou a chránící Karlštejn před výsadkem Al-Kajdy, která ho chce likvidovat coby symbol možné neúcty k Alláhovi, by jistě přitáhl nemálo divaček několika generací. O tom, že by se zároveň stal léčivým sérem proti středoevropské mutaci amerického post-válečného vietnamského syndromu, lze však úspěšně pochybovat.

Českému veřejnému mínění tak zbývá jisté tušení spojitostí mezi utajovaným rizikem, které cca před měsícem hrozilo Praze a utajovaným posláním prostějovského kontingentu.

I otázky, na které nepřijdou jasné odpovědi, je třeba zřetelně a opakovaně pokládat.

I v zájmu těch, kteří musí - ze zákona - jasné odpovědi utajovat.

                 
Obsah vydání       27. 11. 2006
27. 11. 2006 Michael Moore: Musíme činit pokání. Stáhněte teď americká vojska z Iráku
28. 11. 2006 Polonium-210 nalezeno v Londýně na několika místech
27. 11. 2006 Poláci už splnili v Iráku svou misi
27. 11. 2006 Jak opustit Irák se ctí
27. 11. 2006 Jak a kdy osvobozovat lidi od diktátorů, a kdy ne Vladimír  Rott
26. 11. 2006 Tajná studie USA: Výsledkem americké okupace Iráku je občanská válka
25. 11. 2006 Z hviezdy médií prezidentka? Radovan  Geist
24. 11. 2006 Demokracie a jaderné zbraně Alexej G. Arbatov
27. 11. 2006 Post-doctoral fellowship at Oxford University
24. 11. 2006 Putin: Rusko je přirozeným členem evropské rodiny Miroslav  Polreich
27. 11. 2006 Opravdu byl bývalý špión otráven poloniem 210? Štěpán  Kotrba
26. 11. 2006 Smrt ruského špiona spojena s krádežemi jaderného materiálu
25. 11. 2006 Smrt ruského špiona: Vážné zdravotní riziko veřejnosti
27. 11. 2006 Poplatky uvalené na CD a DVD
27. 11. 2006 Multipolarizace zahraniční politiky pokračuje Miroslav  Polreich
27. 11. 2006 Daleká cesta František Emanuel Zelenka
27. 11. 2006 O loajalitě a únicích informací Jan  Polívka
26. 11. 2006 Říjen 2006: rekordní čtenost stránek Britských listů
27. 11. 2006 Co s cizincem, který už není cizinec Uwe  Ladwig
27. 11. 2006 "Štětinova" senátní komise Stanislav A. Hošek
27. 11. 2006 Co Vojtěch Filip o antikomunismu neřekl a říci měl Štěpán  Kotrba
27. 11. 2006 Vojtěch Filip dal najevo, že KSČM není slušná strana Jan  Čulík
27. 11. 2006 Svět bez komunistů by byl světem nacistů Lubomír  Novotný
27. 11. 2006 Antikomunismus a dnešní komunisté Boris  Cvek
27. 11. 2006 Filip: Popřením nejzákladnějších lidských práv je antikomunismus Vojtěch  Filip
27. 11. 2006 Antikomunismus a (ne)udržitelný život Miroslav  Prokeš
27. 11. 2006 Antikomunismus všedního dne Kateřina  Konečná
27. 11. 2006 Přestaňte myslet na to, jak hrozné to bylo za socialismu Miloslav "Kraken" Junek
27. 11. 2006 Gottwaldovo místo v dějinách komunistického hnutí Miloslav  Ransdorf
27. 11. 2006 Tenkrát ve Frývaldově 25. 11. 1931... Vladislav  Černík
27. 11. 2006 Mexiko: policejní represe posílily síť občanské společnosti Eva  Malířová
27. 11. 2006 Rath prohrál soud s Julínkem?
27. 11. 2006 Krádež a "krádež"
27. 11. 2006 Čeští vojáci v Afghánistánu a ... mrtví Španělé v madridských vlacích? Vladislav  Černík
27. 11. 2006 Poslední dny Christianie?
27. 11. 2006 Varlata ztracená a znovu nalezená František  Schilla
27. 11. 2006 Reklama z Nového Zélandu
27. 11. 2006 Válka proti prezidentovi pokračuje Zdeněk  Jemelík
27. 11. 2006 Viscontiho Tadzio Boris  Cvek
25. 11. 2006 Kudy a jak dále? Jiří  Paroubek
25. 11. 2006 Maji ženy povinnost chlapům vařit? Lenka  Vytlačilová
25. 11. 2006 Ti mrda, ne? Štěpán  Kotrba
25. 11. 2006 Jiří Karas jedná jako zákoníkové a farizeové Boris  Cvek
24. 11. 2006 "Když umíral Říman ve svém domě, přijal nejstarší syn v jeho polibku jeho vydechnutí a zavolal jej jménem" (conclamatio) Jan  Paul
24. 11. 2006 Vrtění Hučínem a zakroucené paragrafy Filip  Rožánek
25. 11. 2006 Kto postaví nedobytnejšiu pevnosť Británia? Tomáš  Mrva
21. 11. 2006 Hospodaření OSBL za říjen 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce