11. 8. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 8. 2006

Když se kácí les, padají třísky?

Blížící se páté výročí útoku na newyorská "Dvojčata" přímo vybízí k bilancování a úvahám nad tím, zda skutečně toto datum představovalo významný mezník a zda od této doby "už nic není stejné jako dříve." Není pochyb o tom, že 11. září vytvořilo specifickou atmosféru, kterou dokázali využít příznivci preventivních útoků, dalšího rozšiřování geopolitického vlivu USA a teorie střetu civilizací. V českých podmínkách se nadto projevil sklon nekriticky přijímat téměř jakékoliv zahraničně politické kroky americké administrativy. Většinou pravicově orientovaní autoři proto opakují teze o potřebě tvrdého postupu, o přínosu amerického protiraketového deštníku, přičemž prakticky obcházejí otázku, proč byla politika tzv. západního společenství po roce 2001 korunována tolika neúspěchy (válka v Iráku a její dohry, nárůst popularity radikálních politických směrů na Blízkém východě a v Íránu, zvýšení počtu teroristických útoků atd.).

Někteří čeští konzervativní publicisté se také mnohdy dostávají do schizofrenních situací, kdy ve jménu obrany svobody a naší civilizace obhajují oklešťování základních práv a právních jistot.

Podobnou myšlenkovou konstrukci představil ve svém článku Viceprezidentská velezrada?" publikovaném 9.8. na serveru Virtually i ředitel Občanského institutu Roman Joch. Obsahem jeho glosy je kritika bývalého amerického viceprezidenta Al Gora, který v únoru letošního roku vystoupil na mezinárodním ekonomickém fóru v saúdskoarabské Džiddě a při této příležitosti zkritizoval některé rysy americké politiky po 11. září (například vízovou politiku, apriori nepřátelský postup vůči Arabům aj.).

Joch z celého vystoupení vytrhl jen dvě věty týkající se nezákonného zadržování lidí arabského původu v amerických věznicích a následně na Gora zaútočil argumentací, že zhanobil svoji zemi, podpořil nepřátele naší kultury a vůbec se zachoval podlým způsobem.

Článek je přitom vystavěn na několika premisách, které přitom nalezneme i v myšlenkové výbavě jiných tvůrců veřejného mínění, a už jen proto stojí za to se jimi zabývat. Důležitým předpokladem tohoto typu argumentace je tvrzení, že se USA po 11. září nachází ve válce s Al Kajdou (slovy Romana Jocha s islamistickým džihádismem).. Koneckonců z podobných pozic útočila na Gora i americká pravice, která jeho vystoupení označila za neloajální a nevhodné v době války. V případě konfliktu by přece občan měl podporovat svoji vládu, zvlášť, když je nepřítel tak odpudivý jako islamističtí teroristé.

Co na tom, že je použití termínu válka v tomto případě manipulativním slovíčkařením? Jistě, obrazně můžeme vyhlásit válku i drogovým mafiím, násilnickým gangům nebo neonacistickému hnutí.

Náboženský radikalismus islámského zabarvení není jediným druhem nebezpečného extremismu a jediným učením, jehož stoupenci usilují o zničení hodnot, které jsou pro nás- občany relativně demokratických států- důležité.

Přesto však nepochybujeme, že boj proti teroristickým sítím není totéž jako válečný konflikt podle mezinárodního práva. Pro jisté lidi je zjevně ale výhodné vytvářet jinou realitu , aby si tak vynucovali loajalitu k vládě a téměř k jakýmkoliv jejím činům.

Přitom ale publicisté tohoto typu nedokáží přesně vysvětlit, co by mělo být konečným cílem válečné operace a jak- případně zda vůbec- má skončit. USA sice mohou svrhnout vládu v některých státech, jejichž politika jim nevyhovuje,ale nijak tím neřeší problém vzniku nových ohnisek terorismu a jeho příčiny. Například živnou půdu pro radikální náboženské skupiny představuje i dění na Blízkém východě, ba pro největší radikály samotná existence státu Izraele na území někdejší Palestiny. Řešení a model arabsko- izraelského soužití se ovšem hledá minimálně již od roku 1948 a prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by v této oblasti měl v nejbližší době zavládnout klid a mír.

Tím se dostáváme k další premise obsažené nejen v článku pana Jocha. Protože jsme terčem tak závažného útoku, musíme údajně poněkud slevit ze svých požadavků na přísné dodržování zásad právního státu za všech okolností (i kdyby válka měla trvat navěky).

Roman Joch se v podstatě ani nesnaží popírat, že Al Gore má ve své kritice postupu americkým orgánů pravdu. O konkrétních případech lidí držených celé měsíce i roky v amerických vězeních (nejen na Guantanamu), aniž by jim bylo sděleno jakékoliv obvinění a byli postaveni před soud, se totiž zmiňují i renomované mezinárodní organizace monitorující dodržování lidských práv typu Amnesty International.

Podle Jocha ovšem můžeme podobné zacházení s vězněnými tolerovat, pokud se tak děje z ušlechtilých důvodů. Účel světí prostředky. Odpůrci prezidenta Bushe mu tak sice vyčítají, že suspendoval práva podezřelých z terorismu, on však dobře ví, že porážka islamistických a džíhádistických režimů je nutným předpokladem míru, bezpečí a svobody.

Máme zřejmě přijmout myšlenku, že bez těchto "drobných" vybočení z pravidel právního státu, nikdy neporazíme síly zla a nakonec v důsledku našeho přílišného "formalismu" budeme sami rozdrceni. Tento závěr ovšem není podpořen žádnými nezpochybnitelnými fakty a podle mého názoru se zcela zřejmě stáváme oběťmi další manipulace.

Ovládne-li nás strach z toho, že by náš příliš humánní boj proti teroristům mohl skončit naší porážkou ,zavřeme raději oči před nebezpečím našeho vlastního postupu. Zapomeneme na to, že vlastně -- alespoň o tom neustále mluvíme- před teroristy bráníme tzv. svobodný řád přiznávající základní práva všem lidským bytostem, ať jsou to cizinci,muslimové, na pohled obzvlášť odporní lidé vzbuzující v nás strach. Zadržená osoba proto nemůže sedět například tři roky za mřížemi, aniž by se dozvěděla, jaké jsou důvody jejího zatčení a aniž by proti ní byly shromážděny jakékoliv právní důkazy nutné k vznesení obvinění a zahájení soudu. Svoboda je přece také riziko, že pustíme třeba i vinného člověka, proti němuž ale nemáme dost důkazů.

Postup dělající z muslimů zvláštní případy oproti všem ostatním (například portugalský občan podezřelý z vraždy na americkém území se podobných neprávních podmínek zatím bát nemusí) poškozuje dlouhodoběji nás všechny a zvyšuje riziko- když suspendujeme práva jedné skupiny, proč to neudělat také u jiných a v jiných případech, až z právního státu nic nezbude?

Na tyto otázky pochopitelně Roman Joch nedává žádnou odpověď a místo toho manipulativně píše o tom, že "jedinou výtkou vůči Bushovi, již Gore v Džiddě opomněl, zřejmě byla ta, že Bush si dovolil tu drzost emancipovat afgánské ženy od burky." Tato technika je přitom poměrně rozšířená - čtenářům se připomene, jaké nebezpečí ztělesňuje druhá strana. A že její eliminace jakýmikoliv prostředky je záslužný čin. Tváří v tvář islamistickému nebezpečí je přece nutné neohlížet se na právní finesy a udělat všechno pro to, co nás před ním (a ať už skutečnými nebo i jen domnělými příznivci této ideologie ) ochrání.

A právě proto musíme my - odpůrci podobných manipulací - proti tomuto způsobu ovlivňování veřejného mínění vystoupit a připomenout, že v sázce je také zachování naší svobody a kritického myšlení.

                 
Obsah vydání       11. 8. 2006
12. 8. 2006 Terorismus podle MacGyvera Štěpán  Kotrba
13. 8. 2006 Vedoucí britští muslimští představitelé: "Britská zahraniční politika činí Británii terčem útoků"
13. 8. 2006 Británie: Letecké společnosti kritizují letiště Heathrow za chaos
11. 8. 2006 Jak psali deníky za Stalina Jan  Čulík
11. 8. 2006 Revolution on My Mind Jan  Čulík
12. 8. 2006 Izrael rozšířil útoky na Libanon navzdory rezoluci OSN
11. 8. 2006 Protiraketová základna USA jako symbol změny Milan  Valach
11. 8. 2006 České republice hrozí největší ztráta suverenity od roku 1968 Jan  Žižka
11. 8. 2006 Britské listy neustále na křižovatce! Bohumil  Kartous
12. 8. 2006 Bárta společným kandidátem Zelených a lidovců Štěpán  Kotrba
11. 8. 2006 Duše chce vzpomínat František Emanuel Zelenka
11. 8. 2006 Jsou Britské listy levicové? Jozef Bohumil Ftorek
11. 8. 2006 Zjednodušený pohled na Fidela Castra Petr  Wagner
11. 8. 2006 Do našeho pořadu si kritizované osoby zásadně nezveme Vladimír  Just
11. 8. 2006 Dělnický lid v Čechách roku 2006 Věra  Říhová
11. 8. 2006 Násilné útoky a demokracie
11. 8. 2006 Poezie a masmédia: O lkaní básníků nad vlastním údělem Boris  Cvek
11. 8. 2006 Je nepřípustné chválit Castra
11. 8. 2006 Hizballáh je teroristická organizace, USA náš spojenec
11. 8. 2006 Na Kubě není komunismus, nýbrž "fidelismus"
11. 8. 2006 Kuba opět v ohnisku zájmu politiků a novinářů Miloš  Kaláb
11. 8. 2006 Jsou na světě horší situace než Fidel Castro v čele Kuby
11. 8. 2006 Není všechno zlato, co se třpytí Josef  Vít
11. 8. 2006 ČT 1: novinka na sportovním trhu Oldřich  Průša
11. 8. 2006 Promiňte, ale už není čas na referendum? Tomáš  Franke
11. 8. 2006 Americká základna v ČR ? NE !! Zdeněk  Bárta
10. 8. 2006 Dopis pro Britské listy Petr  Štengl
11. 8. 2006 Citát dne (včerejšího)
11. 8. 2006 Stomilionové pokuty za úniky radioaktivity v britských továrnách
11. 8. 2006 Když se kácí les, padají třísky? Veronika  Valachová
11. 8. 2006 Mír, propaganda a Zaslíbená země Jakub  Rolčík
11. 8. 2006 Reforma zdravotnictví: Realita podle předsedy
11. 8. 2006 Julínkova reforma zdravotnictví - a jak je to doopravdy Štěpán  Kotrba
10. 8. 2006 Tiše závidím nemocničnímu lékárníku
11. 8. 2006 Chudí lékárníci - aneb o prachy jde až v první řadě
11. 8. 2006 Chudí lékárníci - prachy vládnou i médiím Štěpán  Kotrba
11. 8. 2006 Robert Piksa nikdy nebyl poradcem Úřadu vlády ČR či premiéra
10. 8. 2006 Scotland Yard "překazil teroristický útok"
10. 8. 2006 Britský ministr vnitra: "Kritikové protiteroristických opatření nerozumí ničemu"
10. 8. 2006 Riziko útoku na americká letadla ohrožuje komerční letectví ekonomicky
10. 8. 2006 Účastníci zájezdu lehce vítězí v soutěži o snad nejslabší český film z poslední doby Jan  Čulík
10. 8. 2006 Slepá odbočka na cestě lidské civilizace Milan  Dubský
10. 8. 2006 Castrovi obhájci, pozor! Cenou úspěchu Kuby jsou lidské mozky a životy Fabiano  Golgo
10. 8. 2006 Kubánofobie jako základ zahraniční politiky Mesfin  Gedlu
10. 8. 2006 Murray Bookchin -- Rudolf Bahro: Dvojice zelených protikladů Pavel  Pečínka
6. 8. 2006 Hospodaření OSBL za červenec 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
12. 8. 2006 Terorismus podle MacGyvera Štěpán  Kotrba
11. 8. 2006 Když se kácí les, padají třísky? Veronika  Valachová
8. 8. 2006 Malé války, velký problém Oskar  Krejčí
31. 7. 2006 Irák: Spíše nightmare než cakewalk Jakub  Rolčík
21. 7. 2006 OSN: Každý den umírá 100 iráckých civilistů   
21. 7. 2006 Irácký Vietnam Štěpán  Kotrba
12. 7. 2006 Znásilnění v Iráku   
7. 7. 2006 Rozdel' a panuj Karim  Chaibi
7. 7. 2006 Cesta na Guantánamo Jan  Čulík
30. 6. 2006 Americké vojenské tribunály pro vězně z Guantánama jsou "protizákonné"   
21. 6. 2006 Život v Bagdádu (jak ho líčí americký velvyslanec)   
21. 6. 2006 Irák: barvy svobody Martin  Šaffek
16. 6. 2006 Irák: 60 britských vojáků měsíčně trpí duševními chorobami   
13. 6. 2006 Iráčtí poslanci potvrdili mučení a zneužívání vězňů v iráckých věznicích   
12. 6. 2006 Nová Fallúdža: Obyvatelé iráckého Ramádí žijí v obavách z nadcházející velké bitvy Karel  Dolejší

BBC, Alastair Campbell, Saddám Husajn a "45 minutová hrozba" z Iráku RSS 2.0      Historie >
11. 8. 2006 Když se kácí les, padají třísky? Veronika  Valachová
21. 7. 2006 Irácký Vietnam Štěpán  Kotrba
30. 5. 2006 Čelný liberálnědemokratický poslanec vyšetřuje smrt dr. Kellyho   
8. 3. 2005 Čeho se britská vláda bojí?   
13. 10. 2004 Od Saddáma Husajna nehrozil útok ZHN do 45 minut   
4. 10. 2004 Členka Rady BBC bude mít zisky z privátních vojenských kontraktů v Iráku   
29. 8. 2004 Bývalý šéf BBC obvinil Tonyho Blaira ze lhaní a ze zastrašování BBC   
28. 8. 2004 Andrew Gilligan kritizoval vládu a Radu BBC   
21. 7. 2004 Kdo přiměje český tisk, aby se omluvil za lži publikované před válkou?   
14. 7. 2004 Britské výzvědné informace o Iráku: "Pochybné a s vážnými nedostatky"   
11. 7. 2004 Irák: Britská rozvědka "odvolala tvrzení", že má Saddám ZHN   
6. 7. 2004 Gavyn Davies: "Britská vláda vedla proti BBC hon na čarodějnice"   
23. 6. 2004 BBC "posílí své základní hodnoty"   
10. 5. 2004 Šéfové BBC neudělali v případě Andrewa Gilligana žádné chyby   
29. 3. 2004 Hrozí kvůli případu Kelly stávka v BBC?