Taktéž se to očekává od člověka, který prosadil v dokumentu "Bezpečnostní strategie České republiky" bod, kde se ČR nepřímo přihlašuje i k americkému programu protiraketové obrany: "Vzhledem k pokračujícímu šíření zbraní hromadného ničení spolu s raketovými technologiemi a vzhledem k tomu, že některé země odmítají respektovat relevantní mezinárodní závazky, bude vláda vytvářet podmínky pro připojení se k projektům či systémům, které budou schopny zajistit ochranu území ČR."
Co mne však překvapilo je jeho argumentace, která zjevně pokulhává za fakty, které jsou k dispozici veřejnosti a z kterých by měl seriózní politik vycházet.
Věnujme se oponentuře třech důvodů Alexandra Vondry k podpoře stavby protiraketové základny v ČR :
A. Vondra : Zaprvé, významně přispějeme k upevnění transatlantického spojenectví. Přidáme se ke státům jako Velká Británie a Dánsko, které s Američany na protiraketových systémech již déle spolupracují, a ukážeme společně s Poláky, cestu dalším.
- Nevím, zda musíme ve velké světové zahraniční politice nutně hrát prim. Měli bychom se snažit postupovat v souladu s ostatními Evropskými státy a budovat společná řešení v rámci NATO, která vedou k upevnění transatlantického spojenectví podstatně více, než jednostranné (i když možná z hlediska financí výhodné) smlouvy jedné malé země.
- Neměli bychom se raději soustředit na menší cíle naší zahraniční politiky v rámci Evropy ? Viz malé Slovensko, které dosáhlo malými, ale reálnými kroky diplomacie vysoký kredit v Evropě při řešení balkánské otázky a samostatnosti Černé Hory.
- Je nám dáváno za vzor Polsko. Je však potřeba si připomenout skeptická slova polského prezidenta: "Evropská unie je jen hra." (rozhovor pro Český rozhlas). Snažme se spíše spolu s mnoha jinými evropskými politiky, aby skepse o Evropské unii, která je jen hrou národních zájmů o prosazení se na úkor druhého, přestala platit. Evropa musí zůstat mnohonárodnostní, ale zároveň jednotně a nesmlouvavě vystupovat jako celek. Měli bychom uvěřit evropským ideálům a snažit se je s pomocí ostatních schopných evropských politiků naplňovat a neuskutečňovat pouze naše účelové ambice.
- Jedním ze základních bodů naší zahraniční politiky by mělo být i prosazení jednotné zahraniční politiky Evropy vůči světu. Evropa bez jednotné bezpečnostní a politické koncepce bude jen shluk států, kde kterýkoliv z nich se při nejbližší vyšší nabídce bude předbíhat, aby splnil v konkurenci ostatních cokoliv a možná i na úkor souseda dosáhl výhody.
A. Vondra : Zadruhé, není radno brát hrozbu spojenou zejména s raketovým a jaderným programem Iránu na lehkou váhu.
- Vůbec není jasné, zda tato základna může přispět k bezpečnosti naší země a to ještě v souvislosti s jaderným programem Iránu. Je jasné, že pokud chceme v globálním světě hledat ochranu před riziky tak nemáme jinou možnost, než spolupracovat s technologicky nejvyspělejší zemí světa. Ale my jsme sice v prvé řadě zodpovědní za bezpečnost vlastní země, ale jak v Evropě, tak i v globálním světě se nejedná bez souhlasu a konsensu se svými sousedy.
- Uzavření mezinárodní bilaterální smlouvy s USA nevyplývá z našeho členství v NATO ani z členství v jiných bezpečnostních organizacích. To, jestli bude americká základna na území ČR, je jenom naše rozhodnutí a znamená jenom bilaterální česko-americké rokování. Na naše členství v Mezinárodních organizacích bychom zapomínat neměli, máme přece zodpovědnost minimálně vůči svým sousedům.
A. Vondra: A zatřetí, existence takové základny bude mít pozitivní dopad na postavení a prestiž naší země. ... Základna bude mít i ekonomický přínos. Poskytne pracovní příležitosti.
- Větší pozitivní dopad a mezinárodní prestiž získá ČR, když tuto nabídku ze strany Spojených států předloží na jednání v rámci EU. Tím totiž dokážeme, že si svých sousedů a jejich názorů vážíme, protože existence americké základny v ČR automaticky ovlivní všechny naše sousedy do vzdálenosti tisíců km.
Vyjádříme tím, že patříme do spolku evropských zemí a takovéto rozhodnutí bez konzultace se sousedy bychom nikdy neučinili. Tím ukážeme větší odvahu, odpovědnost a serióznost v jednání než kdyby naše ministerstvo obrany v rámci uspokojení osobní ambice nového ministra takovou smlouvu podepsalo.
- V okamžiku kdy Evropa hledá svou společnou cestu by jednostranná smlouva znamenala spíše podraz sousedovi, který s tak významným rozhodnutím nemusí souhlasit. Pokud má naše prestiž stoupnout na úkor mého nejbližšího souseda pak ji raději oželím. Cestu ostatním státům k jednotné zahraniční politice EU neukáži přijetím jednostranné zajímavé ekonomické nabídky cizí i když spřátelené velmoci.
- Ekonomický přínos stavby a provozu základny je natolik zanedbatelný, že se o něm ani nemusíme zmiňovat.
To, že česká veřejnost se k možnosti americké základny na našem území zatím staví rezervovaně, není dáno, jak píše Vondra, iracionálním strachem a tradiční pohodlností, ale má své velmi racionální důvody.
Auto je farář Českobratrské církve evangelické a předseda představenstva Diakonie. V politice působí jako nezávislý senátor, zvolený na kandidátce KDU-ČSL