Proč nechává systém v ČR nemocné lidi na holičkách?

28. 12. 2016

Napsal nám Petr Hartman, diabetik z České lípy, jemuž čtenáři BL už několikrát pomohli:

Dobrý den,

moje potíže s cévami skončily tak, že jsem před Vánoci přišel o pravou nohu nad kolenem. Takže jsem připoutaný na vozík a ještě v horší finanční situaci, než jsem byl. Sedím doma sám, bez cizí pomoci se ven nedostanu, protože nemám bezbariérový byt. O podporu jsem požádal sociální pracovnici a podal všechny možné žádosti o příspěvky, ale vše se strašně táhne a já mám opět problémy s nájmem. Bojím se, že skončím nevalně.

Děkuji za veškerou předchozí pomoc a s přáním krásného nového roku,

Petr Hartman petr.hartman@gmail.com

Česká Lípa

Na dotaz redakce BL pan Hartman situaci rozvedl. Jak je možné, že se v ČR lidé dostávají do takovéto situace? ptá se Jan Čulík. Pan Hartman píše:

Jsem na tom bídně. Lidé už mi pomohli tolikrát až se stydím, ale systém je liknavý. V nemocnici Vám uříznou nohu a v okamžiku, kdy se trochu zmátoříte, tak Vás téměř bez informací pošlou domů nebo nabídnou LDN. Bál jsem se jít domů, protože mám úzká futra na záchod i do koupelny a nevěděl jsem vůbec, jak budu doma fungovat. Ale na LDN jsem skončit nechtěl, takže jsem si narychlo pronajal vozík za 400Kč/měs, na záchod a do koupelny se soukám přes strategicky rozmístěné židle, přátelé mi přestavěli nábytek, abych se tu na vozíku mohl trochu pohybovat.

Ven se sám nedostanu kvůli zvýšenému přízemí, takže budu potřebovat schodolez. Pronájem je 800Kč/měs. Objednal jsem si sedátko do vany, protože ho nutně potřebuji. Nejlevnější za 899 Kč a budu doufat, že mi časem pojišťovna kompenzační pomůcky uzná a proplatí. Na sociálce jsem si podal všechny možné žádosti, ale zatím mě honí jen po vyšetřeních, dosud žádná pomoc. Pořád mám jen důchod 1. st. 4700 Kč a v případě, že ležím ve špitále, tak prostě nejsem schopen z nemocenské platit nájem a domovní správa už po mě zase jde. Mám čas do půlky ledna vše zaplatit, jinak mi ukončí nájemní smlouvu. Alespoň, že už zase z domova pracuji, ale nemám šanci ten deficit z marodění doplatit. Do toho se snažím vyrovnat s postižením a vzhledem k tomu, že jsem tu většinu času sám, není to vůbec jednoduché. Budu moc vděčný, pokud mi lidé ještě pomohou, protože jinak vůbec nevím jak dál. Číslo účtu: 265964382/0300. Ten nájem jsem nebyl schopný platit ty 4 měsíce z toho co jsem strávil v nemocnici. 4 x 6500 = 26000 Kč.

Předchozí historie:

01. 03. 2016 Petr Hartman: Díky nemoci se ze mne stal žebrák. Prosím, pomozte ZDE
02. 12. 2015 Petr Hartman: Jakmile onemocním, nemám na činži. Úřady mi nepomůžou ZDE
27. 07. 2015 Petr Hartman: Znovu zoufalá prosba o finanční pomoc: český stát existenčně likviduje občany, kteří onemocní ZDE
04. 03. 2014 Petr Hartman: Děkuji za naději ZDE
14. 02. 2014 Petr Hartman: V koncích: Diabetik hledá práci nebo pomoc ZDE

Stamiliony lidí viděly filmy Waad al-Kateab z východního Aleppa. Nikoliv však v ČR

28. 12. 2016

Koho by to tu zajímalo...

Tyto záběry viděly stamiliony lidí po celém světě. Všechny je natočila pětadvacetiletá Syřanka, která se octla v nejnebezpečnějším městě světa. V Aleppu se odehrávaly nejkrutější boje syrské války. Jen málo západním novinářům se podařilo proniknout do vzbouřenci ovládané východní části města. Avšak místním občanským novinářům a aktivistům se podařilo dostat materiál do světa.

"Já vám ho ponesu."

"Ne, ne! Neberte mi ho!"

Waad al-Kateab natočila nesčetné příběhy z východního Aleppa. Příběhy, které by jinak nikdo neznal.

Východní Aleppo obklíčily syrské vládní jednotky v červenci 2016. Armáda a bojůvky loajální prezidentu Bašaru Asadovi nyní město dobyli.

Dlouhé měsíce intenzivního bombardování ruskými a syrskými letadly proměnily většinu města v trosky a usmrtily tisíce lidí.

Waad dál filmovala.

Většina civilistů aktivistů a bojovníků byla nyní přesunuta z města do vzbouřenci ovládaných oblastí na severu.

Waad byly za její práci v Británii uděleny četné ceny. I když je nemohla převzít osobně.

"Existuje zničené město jménem Aleppo. A všichni jeho lidé vás prosí: Nezapomínejte na svou lidskost."

Po dlouhých měsících života v obklíčení a po dlouhých dnech čekání Waad a její rodina nyní město opustili.

Rozhovor Britských listů 89:

Jsou Vánoce. Evropa mučí zapomenuté uprchlíky v táborech na Balkáně a v Řecku

23. 12. 2016



Bohumil Kartous hovoří v tomto šokujícím Rozhovoru Britských listů s Evou Zahradníčkovou, prouprchlickou aktivistkou z organizace Lidé lidem, o jejích děsivých zážitcích při nedávných pokusech přivézt humanitární pomoc zapomenutým uprchlíkům, ženám i dětem v táborech v řeckých horách. Tábory ovládá mafie. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 23. prosince 2016.

Pozn. red. Vydali jsme také anglickou verzi tohoto rozhovoru, kterou můžete zhlédnout ZDE. Vyvolala určitou mezinárodní pozornost, například ji rozšířil na svém twitterovém účtu bývalý řecký ministr ekonomiky Jannis Varufakis.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Dětští uprchlíci z Calais žalují britskou vládu

28. 12. 2016

Žaloba se zvlášť zaměřuje na případ jednoho čtrnáctiletého chlapce z Afghánistánu i na obecnější otázky týkající se všech dětí.

Otec chlapce pomáhal jednotkám NATO a stal se proto obětí Talibanu. Taliban ho střelil do krku, když přišel hledat jeho otce. Poté chlapec z Afghánistánu uprchl a prošel osmi zeměmi, než se dostal do Francie. Po cestě byl pohřben zaživa poté, co na automobil v němž cestoval, zaútočila íránská armáda, téměř zemřel hladem během čtyř dnů a nocí v lese v Bulharsku, byl fyzicky a sexuálně zneužíván pašeráky uprchlíků a v táboře v Calais na něho stříleli gumovými projektily a slzným plynem. Ve Francii se dvakrát rozhodl spáchat sebevraždu. Britské ministerstvo vnitra rozhodlo, že neexistují žádné důkazy, že by chlapec byl nějak ztraumatizován.

Šéf odborového svazu vysokých britských státních úředníků:

Premiérka Mayová nemá odvahu přiznat, jak neuveřitelně složitý je brexit

28. 12. 2016

Dave Penman, generální tajemník odborového svazu zastupujícího vysoké britské státní úředníky, varoval, že premiérka Theresa Mayová nemá dostatečné množství odvahy na to, aby přiznala, že odchod Británie z EU způsobí množství problémů. Obrovská složitost brexitu by podle něho mohla vést k rozkladu celé britské státní služby, neboť státní úředníci se potákají s obrovským množstvím práce a mají jen velmi omezené zdroje. Penman poukázal na to, že Mayová odmítá jakoukoliv diskusi o realizaci brexitu, protože když vysocí státní úředníci upozorní na jakýkoliv problém, je to odmítnuto jako kritika. Státní úředníci, poukazující na neuvěřitelnou složitost přípravy brexitu, jsou obviňováni, že "zrazují vůli národa".

Přijde 30 milionů anglicky mluvících Afričanů do Evropy?

28. 12. 2016

OSN varuje, že tisíce obětí extremistické armády Boko Haram v Nigérii zemře hlady, pokud nedostanou naléhavě potraviny

Boko Haram je nyní víceméně už poražena, avšak lidé, kteří uprchli před brutalitou a zabíjením a museli opustit své farmy, se nemají čím najíst. OSN varuje před nebezpečím hladomoru.

Kashim Shettima, guvernér státu Borno: "Pokud se Nigérie rozloží, bude to děsivá situace. Na severu je Sahara. Pokud by se do Evropy vydalo 30 milionů anglicky mluvících Afričanů, byly by to pro Evropu děsivé vyhlídky. I pouhé 2-3 miliony Syřanů Evropu vyvedly z míry."

ČR bude bojovat proti falešnému zpravodajství prostřednictvím specializované jednotky

28. 12. 2016

Před všeobecnými volbami, které se v ČR budou konat v říjnu 2017, zakládá Česká republika specialistickou jednotku pro boj proti "fake news". Bude bojovat proti lžím, které se šíří především o uprchlících. České úřady tvrdí, že tyto lži šíří servery, které podporuje vláda ruského prezidenta Vladimíra Putina. Česká vláda má totiž k dispozici informace, že dezinformace, šířené na internetu, ovlivňují veřejné mínění a hrozí destabilizací demokratického systému, který v zemi vznikl po roce 1989.

Daniel Howden z organizace Refugees Deeply nedávno publikoval ve spolupráci s českými analytiky spolupracujícími s Britskými listy rozsáhlejší analýzu toho, jak nepřátelský protiuprcholický diskurs konstruují lživě česká média i média v jiných zemích střední Evropy ZDE

Uzavře Trump dohodu s Putinem?

28. 12. 2016


Ve střední Evropě rostou obavy, že příští americký prezident může nechat Rusku volnou ruku ve svém sousedství a dále tím Putina podpoří v úsilí podkopat evropskou bezpečnost, napsal Ulrich Speck.

Vážný problém: Podfinancování českého zdravotnictví

28. 12. 2016 / Jaroslav Polák

Rád bych se vyjádřil ke komentáři pana Jelínka s názvem: „Evropa je nám stále vzdálená“, Právo ze dne 19.12.2016, píše Jaroslav Polák.

V deníku Právo se v rubrice komentáře pan Jelínek pozastavil nad stavem české společnosti, co se týká přerozdělování bohatství respektive hrubého domácího produktu. I když jsme co se týče velikosti HDP na špici mezi bývalými východoevropskými zeměmi s 87% úrovně průměru EU, co se týče kupní síly, tak nás již dávno předběhli Slovinci a recentně Slováci, Estonci a Litevci.

To jest z hrubého domácího produktu jde na platy a mzdy procentně daleko méně než u výše uvedených zemí. Já s touto úvahou souhlasím, pouze bych chtěl ve svém příspěvku tuto úvahu doplnit o další aspekt. Tedy konkrétně jaký to má dopad na financování českého zdravotnictví, respektive lépe řečeno jeho "podfinancování".

Bohužel neoddiskutovatelný fakt podhodnocení mezd a platů má ještě jeden velmi negativní efekt, který je v českém diskurzu naprosto opomíjen. Nejprve je třeba konstatovat, že české mzdy jsou po přepočtu na produktivitu práce a paritu kupní síly zhruba o 20% podhodnoceny.

Vzniká přízračná éra

JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

9. 11. 2016

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Rusko přestalo popírat, že provádělo rozsáhlou dopingovou operaci pro své olympijské sportovce

28. 12. 2016

Rusko poprvé veřejně přiznalo, že jeho činitelé prováděli jednu z největších dopingových operací v historii světového sportu. Dopingové látky přijímaly desítky ruských sportovců a pošpinilo to nejen olympijské hry v Soči r. 2014, ale celé olympijské hnutí.

Ruští činitelé přiznali v sérii rozhovorů pro deník New York Times, že už nezpochybňují předložené důkazy.

"Bylo to instituční spiknutí," řekla Anna Anceliovičová, současná ředitelka ruského národního protidopingového úřadu. Ředitel laboratoře pozměňoval vzorky moči na olympijských hrách a poskytoval koktejl dopingových látek sportovcům, čímž zkorumpoval nejprestižnější soutěže světového sportu. Agenti ruské FSB vyměňovali vzorky moči a náměstek ruského ministra sportu dlouhá léta tuto praxi utajoval.

Papež František požaduje pomoc a ochranu pro uprchlíky a lidi postižené válkou a pronásledováním

25. 12. 2016

Bývalý šéf ultrapravicové britské strany UKIP Nigel Farage napsal na Twitteru: "Veselé Vánoce. Ignorujte všechna ta negativní poselství a užívejte si!"

Svět musí začít používat sílu lásky a ne moci a bohatství s cílem přinést mír do oblastí ochromených konflikty, zdůraznil papež František ve svém vánočním projevu. V Británii se církevní hodnostáři soustředili na nejistotu, úzkost a obavy na konci bouřlivého roku na globální scéně.

Ve svém kázání na Boží Hod vánoční před tisíci věřících, které papež František přednesl z balkónu svatopetrské baziliky v Římě, apeloval předák 1,2 miliardy katolíků, aby "se poselství míru rozšířilo do všech koutů světa a dosáhlo všechny lidi, zejména ty, zjizvené válkou a brutálními konflikty, které se zdají být silnější než touha po míru".

SLEPOTA VÍTĚZÍ!

Nudný, banální i nebezpečný vánoční projev Miloše Zemana

26. 12. 2016 / Jan Čulík



K tomu: Projev, jaký Miloš Zeman nepřednesl: Na to, aby zlo triumfovalo, stačí, aby dobří mužové a ženy neudělali nic ZDE

V podání České televize byl vánoční projev Miloše Zemana zahájen drze lživou znělkou, která prostřednictvím vysoce idealizovaných záběrů Miloše Zemana a za zneužití fanfár ze Smetanovy Libuše se pokoušela vytvořit dojem, že současný obyvatel Pražského hradu má cosi společného s masarykovskou tradicí. Disonance mezi touto znělkou a tím, koho uváděla, byla tak obrovská, že u diváka nutně vytvořila momentální psychický kolaps. ČT se tím pokusila vytvořit lživou konstrukci, že Miloš Zeman je státníkem a civilizovaným představitelem civilizované země. Tím více upozornila na skutečnost, že to prostě není pravda.

Zemanův projev byl projevem typického, omezeného normalizačního inženýra bez jakékoliv vize či strategie, bez mezinárodního rozhledu a bez porozumění základním civilizačním hodnotám, jaké po dobu posledních dvou set tří set let utvářely Evropu. Byl děsivým varováním, do jak slepé uličky se může dostat menší národní společenství, jako je Česká republika, nemá-li ve svém čele otevřené, moudré a zkušené osobnosti.

Pozoruhodné bylo už to, jak špatně byl ten dvacetiminutový projev napsán. Byl tak nudný, že bylo nesmírně obtížné vůbec nad špatně napsaným textem udržet pozornost. Jaký má například smysl vybavovat se ve vánočním projevu dlouhé minuty o interním žabomyším sporu ohledně reformy české policie?

Manipulace v prezidentově vánočním projevu

26. 12. 2016 / Boris Cvek

Když jsem se díval na letošní vánoční projev prezidenta Zemana, měl jsem pocit, že slyším opakování jeho projevu, který měl ve Sněmovně ke státnímu rozpočtu. Obohatila ho zmínka o pornoherci (ale i pornoherci se mohou stát světci, aspoň podle křesťanské tradice na minulosti zas tolik nezáleží) jako útok na mapování působení ruské propagandy v ČR, spojování islámu a uprchlíků s terorismem a radost ze zvolení pana Trumpa prezidentem USA.

KDY SE ZMŮŽE NA TAKOVÝTO PROJEV PREMIÉR SOBOTKA?

Britský princ Charles: Rostoucí nesnášenlivost vyvolává obavy z návratu třicátých let

22. 12. 2016

Britský princ Charles varoval v rozhlase BBC, že nárůst populistického extremismu a nesnášenlivosti vůči jiným náboženským přesvědčením hrozí opakováním hrůz holocaustu.

V pořadu "Myšlenka dne" ve čtvrtek ráno princ otevřeně zaútočil proti náboženské nenávisti a požadoval, aby lidé zaujali vstřícný postoj vůči osobám prchajícím před pronásledováním.

Princ zdůraznil: "Vidíme nyní vzestup mnoha populistických organizací po celém světě, které jsou stále agresivnější vůči těm, kteří mají menšinovou náboženskou víru. Všechno to má znepokojující ozvěny temných dob ze třicátých let dvacátého století.

Jak mohou zastavit liberálové nástup ultrapravice? Tvrdou a neústupnou obhajobou civilizovaných postojů

27. 12. 2016

Je načase, aby liberálové přestali fňukat, píše Matthew d'Ancona v deníku Guardian. Zde je deset zásad jak zastavit v roce 2017 nástup ultrapravice:

1. Začněte agresivně hájit své hodnoty

Pluralismus, rovnost pro ženy, etnická rozrůzněnost, naše odpovědnost vůči uprchlíkům, internacionalismus, práva lidí LGBT, to všechno je nyní pod systematickým útokem. Sama o sobě se tato práva hájit nebudou. Rychlé dementi a rychlý protiútok funguje. Jakmile zveřejní idioti na sociálních sítí idiocii, okamžitě se ozvěte a dokažte, že je to idiocie. Zpochybňujte, kritizujte, požadujte odpovědi. Buďte zdvořilí, ale neústupní. Nikdy se nepodbízejte bigotním hlupákům, ani jim nikdy neustupujte. Fakta dříve nebo později zvítězí nad zuřivostí.

2. Ovládněte jazyk svých oponentů

Ultrapravice chytře zneužívá jazyka. "Take back control!" - Získejme znovu kontrolu! - to se zdálo být přesvědčivým heslem pro stoupence brexitu. Jenže co konkrétně to znamená pro matku tří dětí, jejíž příjem snižuje inflace, vyvolaná brexitem? Anebo pro pětapadesátiletého muže, který přijde o zaměstnání, když se přesune jeho firma do některé ze zemí Evropské unie? Anebo pro majitele restaurace, který už nebude smět zaměstnávat migranty? A proč se centristická argumentace označuje za "sluníčkářství", zatímco tvrdě ultrapravicový jazyk za "normální"? Co se týče výrazu "liberální elita", co jiného to znamená než "lidi, kteří jsou mi osobně nesympatičtí"? Důrazně na to poukazujte. Zjistíte, že nejkňučivější bude ultrapravičák na Twitteru, od něhož lidé budou požadovat, aby jasně definoval a dokázal, o čem mluví.

Projev, jaký Miloš Zeman nepřednesl:

Na to, aby zlo triumfovalo, stačí, aby dobří mužové a ženy neudělali nic

26. 12. 2016

Britská televizní stanice Channel Four vysílala, jako každý rok, své alternativní vánoční poselství. Letos ho přednesl Brendan Cox, manžel labouristické poslankyně Jo Coxové, kterou zavraždil v Británii týden před referendem o brexitu ultrapravicový extremista.

Zde je text tohoto závažného projevu, který jen na Facebooku zhlédlo více než 850 000 lidí. Je to projev, jaký Miloš Zeman nepřednesl - Češi by mohli být hrdí, kdyby měli takovou veřejnou osobnost, jakou je Brendan Fox:

Jo milovala Vánoce. Hry, tradice, setkávání se přátel a příbuzných a především nadšení našich dětí. Letos se snažíme vzpomínat na to, jak velké štěstí jsme měli, že jsme měli Jo ve svých životech tak dlouho a jakým neštěstím je, že nám byla odebrána.

Rok 2016 byl děsivým rokem pro naši rodinu. Byl to konfliktní rok pro celý svět. Byl to rok, v němž fašismus, xenofobie, extremismus a terorismus nás rozdělily a způsobily, že se cítíme ohroženi. Od Ameriky přes Evropu na Blízký východ i jinde.

A tyto trendy by mohly posílit. Mohly by se prohloubit a mohly by se konsolidovat. Mohly by ohrozit základní svobody a demokracii, za niž bojovali naši prarodiče.

Ale tak tomu nemusí být.

Názor slušného Čecha

27. 12. 2016

Vaše neomarxistické vyblítky zejména páně Čulíka opravdu sedí pro vaše blicí listy blisty.cz, ještě , že proběhl brexit a zvolili Trumpa, pšenka již Vám přestává kvést, s islámem i s jeho migranty si vytřete prdel, svoji zemi si ubráníme, vy zaprodanci, u nás jste vnímáni jako zrádci národa. to vaše multikulturní obohacení si nechte v anglii., píše pan Jiří Gradwohl.

VÁNOČNÍ ČTENÍ:

O revolucích, tajných společnostech a genetickém kódu

24. 12. 2016 / Jiří Drašnar

MILOVNÍCI VÍNA A KASTRÁTI, MUŽI, KTEŘÍ ŽIJÍ SKRZ NOS A JAZYK, JSOU KREVNATÍ JAK OBĚTNÍ BERÁNEK A PLNÍ SILNÝCH ŽALUDEČNÍCH ŠŤÁV

Jan Švestka užíval tří rozdílných způsobů měření času, označování cyklů svého života a vybavování zážitků. První metoda byla postavena na absurdním kolotoči politických změn ve střední Evropě. Z tohoto hlediska bylo necelých osmdesát let jeho existence rozděleno na šest intervalů:


1. za Rakouska-Uherska
2. první světová válka
3. první republika
4. za Němců a druhá světová válka
5. po válce
6. za komunistů
Všech šest politických období spadalo do druhého, mocnějšího systému, sestávajícího pouze ze tří kategorií:

Vánoční a novoroční vydání Britských listů

24. 12. 2016

Vánoce roku 2000 byly zcela pohlceny rebelií v České televizi.

Vánoce, svátky míru a konzumerismu TÉMA BL

Připadal jsem si jako mnich ve středověku

24. 12. 2016 / Lukáš Stříteský

17. 12. 2016 se v palestinské ambasádě slavnostně rozsvěcel vánoční strom. Během přátelského setkání krátce promluvil velvyslanec. Poděkoval lidem, že přišli, a věnoval několik drobných dárků pravděpodobně nejstaršímu hostu, Doris Grozdanovičové. Ovinul jí černým šátkem s červeným vyšívaným vzorem, bílou šálou, pak dostala ikonu s byzantskou malbou Pany Marie a nakonec jí věnoval bílou plyšovou ovečku. Doris mi vyprávěla, jak pásla ovce v terezínském ghetu a vytvořila si k nim magický vztah. Nečekala, že dostane dárky, a tak jí to překvapení dojalo k slzám.

Paní Grozdanovičová je bezprostřední devadesátiletá dáma. Když jí bylo patnáct, byla převezena do Terezína jedním z prvních brněnských transportů. Později pracovala mimo jiné jako redaktorka a překladatelka z angličtiny a němčiny. Spoluzakládala české filmové kluby a příští měsíc jede do Říma na premiéru filmu, který je podle ní pojmenovaný. V Čechách bychom jej měli vidět v kinech v dubnu.

Ruské vojenské letadlo havarovalo do Černého moře s Alexandrovci na palubě

25. 12. 2016

Ruský hudební soubor Alexandrovci letěl do Sýrie oslavovat ruské vojáky, kteří tam vraždí civilisty. Letadlo brzo po startu havarovalo. Na palubě bylo 92 osob, nikdo nepřežil. Ruské úřady uvádějí, že příčinou havárie byla zřejmě "technická chyba nebo chyba pilota".

Vladimír Putin nařídil vyšetřování příčiny havárie. Letadlo letělo ze Soči na ruskou vojenskou základnu Chmeimim nedaleko Latakie v západní Sýrii. Alexandrovci tam měli s ruskými vojáky oslavovat Nový rok. Na palubě letadla bylo také devět ruských novinářů a Jelizaveta Glinka, členka poradní Rady pro lidská práva Vladimíra Putina, která organizovala humanitární pomoc na separatistické straně bojů na východní Ukrajině.

Letadla Tu-154 v minulosti byla postižena celou řadou nehod. V dubnu 2010 zahynul v letadle Tu-154 ve Smolensku polský prezident Lech Kaczyński. Letadlo už nepoužívají ruské letecké společnosti, avšak ruská armáda ano.

Ruské bombardéry, bombardující Sýrii, létají ze základny Chmeimim. V říjnu 2016 schválil Vladimír Putin dohodu s Damaškem, podle níž budou ruská vojska rozmístěna v Sýrii na dobu neurčitou.

Ve východním Aleppu "byly nalezeny masové hroby umučených civilistů", tvrdí ruské ministerstvo obrany

26. 12. 2016

Uvedla to ruská státní propagandistická televize Russia Today. Tvrdí to mluvčí ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov. "Dokončení jedinečně rozsáhlé humanitární operace Ruského střediska pro smíření v Aleppu zničí mnoho mýtů, kterými západní politikové krmili svět," řekl Konašenko. "Výsledky jen počátečního průzkumu čtvrtí v Aleppu opuštěných takzvanou 'opozicí' budou mnoho lidí šokovat."

Pákistánský ministr obrany pohrozil Izraeli zničením jadernými zbraněmi na základě fake news

26. 12. 2016

Pákistánský ministr obrany Khawaja Muhammad Asif zaútočil agresivně na Twitteru na Izrael poté, co si přečetl falešnou zprávu, podle níž Izrael pohrozil Pákistánu jadernými zbraněmi. Jak Izrael, tak Pákistán, mají jaderný arzenál.

"Izraelský ministr obrany hrozí jadernou odvetou za předpokladu pákistánské účasti v bojích v Sýrii proti Islámskému státu," napsal ministr na svém oficiálním účtu na Twitteru. Izrael zapomíná, že Pákistán je také jaderný stát."

Ministr reagoval na článek, zveřejněný na serveru http://awdnews.com/, který publikuje fake news. Falešná zpráva byla ZDE. Server například publikoval i zprávu, že Clintonová připravuje proti Trumpovi vojenský převrat.

Izrael na výhrůžky pákistánského ministra reagoval poukazem, že původní zpráva o jaderné hrozbě Izraele proti Pákistánu byla vymyšlená.

George Michael, superhvězda popu, zemřel ve věku 53 let

26. 12. 2016



Na selhání srdce zemřel "pokojně ve svém domově" George Michael, největší popová hvězda z Británie z osmdesátých let. George Michael, původním jménem Georgios Kyriacos Panayiotou, měl 11 svých písní na prvním místě britské hitparády a prodal více než 100 milionů desek během kariéry, která trvala téměř čtyři desetiletí. Jeho poslední album, Symphonica, vyšlo r. 2014.

Policie v Thames Valley uvedla, že do domu v Goringu v Oxfordshiru byla 25. prosince ve 13.42 zavolána sanitka. Policie uvedla, že smrt je považována za "nevysvětlenou, ale nikoliv podezřelou" a že nevydá další informace, dokud nebude k dispozici post mortem.

Michael se narodil v Londýně řeckým rodičům z Kypru a poprvé dosáhl úspěchu s přítelem ze školy Andrewem Ridgeleym v popové dvojici Wham! Rozešli se r. 1986 a George Michael pak měl vynikající kariéru sólisty, v níž spolupracoval s Eltonem Johnem, Arethou Franklinovou a Queen po smrti Freddieho Mercury.

Měl časté konflikty se zákonem, včetně jeho široce medializovaného zatčení na veřejném záchodku v Los Angeles r. 1998, které vedlo k jeho přiznání, že je homosexuál a jeho vztahu s Kennym Gossem. V pozdějších letech byl zatýkán kvůli drogám a dopravním přestupkům a dvakrát mu byl odebrán řidičský průkaz. Koncem roku 2011 George Michael málem zemřel na zápal plic. V květnu 2013 musel být dopraven do nemocnice vrtulníkem, poté, co se zranil na hlavě, když na dálnici M1 vypadl ze svého auta.

Podrobnosti v angličtině ZDE

K Vánocům

24. 12. 2016

Pokud se vám někdy líbil nějaký článek z Britských listů, vězte, že se tak úplně neživíme vůní květin, napsal na Facebooku Karel Dolejší. Mně například dnes došla i zadělávaná čočka a musel jsem, ač nerad, ještě před Štědrým dnem do obchodu. (Neplnohodnotnou nyponsoppou, čili švédskou šípkovou polévkou bez rozlámaných sušenek, se uživím den nebo dva, ne tři. V létě, ne v zimě.) Občas piju nejen šípkový čaj, ale i zrnkovou arabicu Lavazza. Jím nejen levnou rýži, pohanku a bulgur, ale i špagety Spaghi di Campo, porci se sambalem Windmill Oriental Foods (370 g za 39,- z vietnamského obchodu), což je jistě důvod být ve východním Polsku označen za rozežraného buržousta. Home office si vytápím na rozmařilých 14 stupňů, právě jsem to zkontroloval. Zkrátka Britské listy jsou projektem skrznaskrz zkorumpovaných agentů CIA, KGB a JZD, které můžete finančně podpořit dle návodu zveřejněného na adrese http://blisty.cz/art/84380.html.

Děkuji a děkujeme.

Modlitba za uprchlíky

24. 12. 2016

Na nástěnce venku u vchodu do evangelického kostela Korunní 60, Praha 2. Vyfotografoval Tomáš Fiala.

Čtenáři deníku Guardian za posledních 14 dní věnovali 32 milionů Kč na pomoc dětským uprchlíkům

24. 12. 2016

Jakkoliv poutá naši pozornost nestabilita a nebezpečí vyplývající z globálních událostí, neměli bychom zapomínat na utrpení zoufalých lidí, utíkajících ze svých domovů před válkou a pronásledováním, píše šéfredaktorka deníku Guardian Katharine Viner a dodává:

Jsem hrdá a jsem potěšena, že tisíce čtenářů deníku Guardian a týdeníku Observer reagovalo se svou charakteristickou velkomyslností. Během několika předvánočních dní se vybralo více než 32 milionů Kč (více než 1 milion liber) - což je neuvěřitelný úspěch, který vysílá mocný, pozitivní signál soucitu a sociální spravedlnosti.

Víme z vašich vyjádření podpory, pokračuje šéfredaktorka, že osud uprchlíků je něčím, co vás hluboce zasáhlo. Pro mnoho z vás je poskytnutí útočiště a pomoci těm, kteří ji zoufale potřebují, otázkou každodenní lidskosti.

Vybrané peníze jsou také způsobem, jimž čtenáři vyjadřují frustraci nad zbabělostí politiků ohledně uprchlické krize, a nad agresí, nepřátelstvím a nezájmem o osud uprchlíků, které projevují určité sdělovací prostředky.

Pro jiné čtenáře bylo poskytnutí daru malým osobním gestem, jak se ubránit před naprostou hrůzou současných událostí. Jak nám sdělil jeden čtenář. "Poslouchal jsem zprávy, přicházející z Aleppa, a cítil jsem, že musím dostat věci zpět do správné perspektivy. Sbírka na pomoc uprchlíkům byla nejlepším způsobem, jak znovu získat určitý smysl toho, co je důležité."

I jako loni nám mnoho dárců sdělilo, že poskytli finanční pomoc, protože jejich rodiče nebo prarodiče byli uprchlíky.

Přispět můžete ZDE

Podrobnosti v angličtině ZDE

Ani vteřinu tichý Don si s Vovou měří nukleárního pindíka. Přesně to jste chtěli letos pod stromeček

23. 12. 2016 / Karel Dolejší


V první Obamově administrativě působili lidé usilující o úplné zrušení jaderných zbraní. Plán byl ovšem nerealistický, protože Putinovo Rusko se nikdy nevzdá jediné oblasti, v níž se ještě může se Spojenými státy nějak srovnávat. Na konci druhého funkčního období tedy Barack Obama v atmosféře sílícího ruského výsměchu zastaralému americkému arsenálu schválil program modernizace strategických jaderných zbraní. Pokud jde o příčetnější část Republikánských jestřábů, i ti jsou se stávajícím programem bezvýhradně spokojeni. Nikoli však Donald Trump.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2016

31. 10. 2016

V říjnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 26 557,93 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 48 802 Kč. Příjem z reklamy byl 9160 Kč.

Zůstatek byl koncem října  2016 79 981,02 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák