Rok promarněných nadějí ve změnu

31. 12. 2014 / Boris Cvek

Když se ohlédnu zpět za končícím rokem 2014, zjišťuji, že nedokážu příliš pochopit to, nakolik nám hádky o pravdu Ukrajiny nebo Ruska nebo hádky o prezidenta Zemana mohou pomoci ke zlepšení reálného života v České republice. Mohl by to snad dokázat služební zákon, a proto byl tak dlouho odkládán.

Myšlenky k řešení bezpečnosti v Evropě po ukrajinské krizi

31. 12. 2014

KD│ Řešení mezinárodní situace lze zakládat buď na kompromisech, nebo na představě úplné porážky protistrany. Existují situace, které kompromisům nepřejí, protože vzájemná nedůvěra protistran je příliš hluboká a "ustupování nepříteli" vnímáno jako z principu nepřijatelné. Návrhy komparativního politologa Edwarda W. Walkera na uklidnění bezpečnostní situace v Evropě patří nyní bohužel k nerealistickým pohledům na krizi, jak si je autor dobře vědom. Radikálové na obou stranách je z různých důvodů šmahem odmítnou. A nebude to opravdu proto, že Walker opomenul situaci ve Skandinávii, jež je nyní nedílnou součástí problémů týkajících se evropské bezpečnosti vyvolaných ukrajinskou krizí.

Avšak to patrně není nejdůležitější. Záleží především na faktu, že v principu, v technické rovině, existuje možnost nalézt věcné kompromisní řešení situace - čímž se samozřejmě nemyslí stav, kdy by všechny strany bezpodmínečně přijaly ruské návrhy, jak si to v ČR někteří představují a jak to prosazují - ačkoliv o kompromis není zájem. Převládá ambice vyhrát nad protistranou 15:0. Proto s pravděpodobností hraničící s jistotou nakonec prohrají všichni.

Catch 22 na Praze 8

30. 12. 2014

Problém je, že jsem stále v kleštích, píše Hugo Fibiger. Paní nechcípá mrazem (teploty se během posledního týdne propadly hluboce pod bod mrazu), jen díky mojí prodlužovačce, ale sociálka nemůže v té věci nic udělat. Mně stojí ta pomoc 500 Kč týdně, + náklady za sanaci havárie odpadu a náklady za nákupy a pomoc s údržbou domácnosti, protože paní je v tuto chvíli prakticky bez prostředků, které prostě nemám, ale nemohu si dovolit paní odstřihnout, protože by umrzla. Sociálka nemůže nijak pomoci, protože ani na dávku v hmotné nouzi paní nedosáhne, neboť po odečtení všech poplatků (když ovšem nedluží, jakože dluží, kam se podívá, a dluhy se do životního minima nezapočítávají) dosahuje na životní minimum 2500 Kč.

Tedy, když paní odpojím od elektřiny, kterou si nemohu dovolit platit v těchto mrazech, paní umrzne. Sociálka jí nemůže pomoci, protože paní odmítá domov důchodců, protože tam nemůže mít kočičku, o kterou se příkladně stará.

Pravdou nakonec asi je, že za současný neřešitelný stav opravdu mohu nejpravděpodobněji především já sám, protože paní pomáhám z inkriminovaného stavu naprosté nouze...

Poznámka redakce BL: Nemůžeme než znovu bohužel apelovat na čtenáře Britských listů, zda by panu Fibigerovi aspoň minimálně finančně nepomohli. Je nám líto, že tyto finanční apely přicházejí s tak železnou pravidelností. Pokud chcete v této věci pomoci, prosím, pošlete příspěvek na účet Britských listů v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500 a označte ho variabilním symbolem 3012. Děkujeme.

Řešení to samozřejmě není, protože co dál? Všichni nám přesvědčivě vysvětlili, že se nedá dělat nic.

Hrdinové roku 2014: inspirace pro Miloše Zemana

Reuven Rivlin, prezident Izraele

1. 1. 2015



Deník Guardian pokračuje ve výčtu osobností, jejichž počiny v roce 2014 byly výjimečné a následováníhodné. Komentátor Jonathan Freeland vybral izraelského prezidenta Rivlina, jehož "úřad je sice ceremoniální, ne však jeho postoje." A je to kandidát velmi nepravděpodobný: jako zástupce krajně pravicového křídla Likudu kritizuje izraelský rasismus a hájí občanská práva izraelských Arabů. Rivlin tak představuje skvělou paralelu k českému prezidentství. Pane Zemane, inspirujte se, takhle se chová prezident, takhle koncipuje svá poselství veřejnosti, dodává Bob Kartous.

Papež František:

Bojujme proti otroctví

1. 1. 2015

Ve svém novoročním projevu apeloval papež František na lidi všech náboženství a kultur, aby se spojili v boji proti modernímu otroctví a prodeji lidí. Zdůraznil, že Bůh dal všem lidem právo být svoboden.

Minulý měsíc apeloval František na spotřebitele, aby nekupovali levné výrobky, které mohou být produktem nucených prací a dalších forem vykořisťování. Argentinský papež učinil obhajobu přistěhovalců a dělníků ústředním tématem svého papežského úřadu. Na Silvestra při bohoslužbách papež odsoudil úředníky a zločince v Římě, obviňované ze zpronevěry veřejných fondů, které jsou určeny na pomoc chudým přistěhovalcům. Papež od lidi požadoval "duchovní a morální obnovu"-

Podle globálního indexu otroctví, zveřejněného v listopadu nadací Walk Free Foundation, žije podle odhadů až 36 milionů lidí v otroctví nebo jsou obětí dluhů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Tři nespravedlivě věznění novináři z Al-Džazíry budou v Egyptě znovu souzeni

1. 1. 2015

Soud v Egyptě nařídil nové soudní řízení v případě novináří z televize Al-Džazíra Petera Gresteho, Mohameda Fadel Fahmyho a Bahera Mohameda. Nebylo určeno, kdy se nový proces má konat. Všichni tři novináři byli zatčeni v prosinci 2013. Fahmy, Egypťan-Kanaďan, a Greste, Australan, byli odsouzeni k sedmi letům do vězení, Mohammed, Egypťan, dostal 10 let, protože se u něho našla prázdná nábojnice. Organizace za lidská práva odsoudily proces s těmito novináři jako podvod a mnohé země, včetně USA, vyjádřily znepokojení nad vězněním novinářů.

Egyptské úřady obvinily televizi Al-Džazíra, že je hlasem podporujícím Muslimské bratrstvo. Stanice obvinění odmítla a poukázala na to, že novináři pouze dělali svou práci.

Při procesu žalobci nepředložili žádné důkazy pro svá tvrzení, že obvinění falšovali televizní záběry s cílem vyvolávat nepokoje.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Desetihodinová Vojna a mír v rozhlase BBC

1. 1. 2015

Rozhlasová stanice BBC Radio Four, normálně věnovaná publicistice a mluvenému slovu, vysílá dnes na Nový rok celý den desetihodinovou rozhlasovou inscenaci Tolstého románu Vojna a mír. Vysilání probíhá od 10 do 20 hodin českého času. Lze ho poslouchat ZDE

Je to zřejmě součástí měnících se zvyklostí při sledování rozhlasový a televizních seriálů, vzhledem k tomu, že je diváci v dnešní době daleko častěji sledují po dlouhé hodiny nepřetržitě, namísto aby čekali týden od týdne na další pokračování. Jak když zatáhnete rolety a sledujete napínavé dánské televizní thrillery pět nebo osm hodin denně najednou. Říká se tomu "binge television" (podle výrazu "binge drinking", "zpít se do němoty")-

Ruské liberální chiméry

31. 12. 2014 / Michael Kroh, Ilona Švihlíková

Současná ruská finanční krize má podstatně komplexnější příčiny než jen pokles cen ropy a sankce Západu. Je možné uvádět, že Saúdská Arábie, spolu s dalšími členy OPEC záměrně provozuje politiku držení tržního podílu, i za cenu pádu cen, jež je pro řadu ropných zemí katastrofický. Přitom nelze vyloučit, že cílem cenové politiky OPEC není uměle snížit podíl Ruska, jak se někdy spekuluje, ale především těžby ropy a plynu z břidlic, která se rozvinula nejvíce v USA a současné světové ceny ji srážejí k hranici rentability. Rusko se s tímto vývojem jen „svezlo“, podobně jako Venezuela a další producenti s vyššími náklady. Současný vývoj však také odhalil základní slabinu ruské ekonomiky, kterou jsou dlouhodobě neřešené strukturální problémy.

Putinská ekonomická utopie

31. 12. 2014 / Karel Dolejší

Vojenské výdaje Spojených států amerických - země, která vede několik válek současně, největší v Afghánistánu - v roce 2013 dosáhly 18% výdajů státního rozpočtu. Podíl vojenských výdajů se v předchozích letech, kdy země vedla ještě pozemní válku v Iráku, pohyboval na úrovni 19% celkových rozpočtových výdajů, avšak poté začal klesat a tento trend nadále potrvá. Rusko, které má 9-10x menší ekonomiku, vojenskoprůmyslový komplex se zhruba stejným obratem jako americký a vážné ekonomické problémy, vydá v roce 2015 na zbrojení 30% státního rozpočtu.

Slovensko je rovnaké

31. 12. 2014 / Igor Daniš

To, čo píše Jan Čulík v príspevkoch „Vrací sa ČR do pomnichovské republiky?“ a „Krutost, omezenost a klapky na očích“ a následne Petr Šimek „Neexistuje strategie“ o vzorcoch správania v Čechách po 25 rokoch od pádu komunistického režimu sa hodí aj na pomery na Slovensku. V tomto ohľade nie sú Slováci a Česi bratské, ale takmer identické národy.

Škoda, že minimálna jazyková bariéra, ale zato funkčná, nám nedovoľuje vnímať a sledovať ako sa (ne)zmenili vzorce správania v Poľsku, Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku ale aj v Maďarsku. Možno by sme boli prekvapení. Dodnes nie sme schopní vytvoriť – a teraz myslím podporiť finančne -, nejaký jednoduchý jazykový slovník, ktorý by nám dovoľoval prekonať minimálne jazykové bariéry (gramatika je v základoch zhodná) a sledovať dianie v týchto krajinách. Aj V4 je skôr formálna organizácia, v poslednom čase neochotná prijať medzi seba Slovinsko (nieto Chorvátsko)...

Hrdinové roku 2014

Russell Brand

31. 12. 2014



Britský deník Guardian nechal své komentátory vybrat osobnosti, které podle nich patří mezi hrdiny roku 2014. George Monbiot vybral komika - aktivistu Russella Branda, a to zejména kvůli jeho ochotě odhalovat vlastní chyby. "Nikdo neumí zaútočit na Russella Branda lépe než Russell Brand sám," píše Monbiot.

Vánoční rozhovor s A. J. Liehmem

Češi by se neměli brát tak vážně

26. 12. 2014

Jan Čulík: Pane Liehme, co je důležité?

A.J. Liehm: Jo, v mém věku, milej zlatej, důležité je, jak dlouho to ještě bude trvat.

Jan Čulík: Myslíte si, že nemá v životě smysl dělat nic, z úhlu pohledu devadesátníka?

A.J. Liehm: No, to je velká otázka. Dělat nic asi nejde. Člověk vždycky něco dělá. Otázka je, jestli to k něčemu je. A čím člověk víc stárne, tím člověk víc ví, že je velká otázka, jestli to vůbec bylo k něčemu.


Jan Čulík: Takže si myslíte, že lidský život nemá asi žádný smysl a nemá smysl se o cokoliv snažit.

A.J. Liehm: To jsem neřekl. Já jsem řekl, jestli to bylo k něčemu.



(Tento rozhovor jsme natočili loni, s přáním hezkých Vánoc ho čtenářům Britských listů přinášíme dnes.)

A.J. Liehm: Co byla šedesátá léta? Šedesátá léta byl pokus otevřít okna, vyrazit dveře a roztáhnout se nějakým způsobem do světa.

Jan Čulík: A neměli by dneska Češi otevírat okna, vyrazit dveře a roztáhnout se nějak do světa?

A.J. Liehm: Ukažte mi ty Čechy, kteří se o to snaží.

Jan Čulík: A proč myslíte, že se o to dnes nesnaží?

A.J. Liehm: No to mi řekněte vy. To já nevím. Já tady nebydlím, nebo prakticky bydlím pár měsíců z donucení. Takže prostě to nevím.

Jan Čulík: Takže jste se vrátil do země, které nerozumíte.

A.J. Liehm: No, to říkala už moje babička. Já jsem to stokrát napsal, že člověk se rodí do světa, kterému vůbec nerozumí, a odchází ze světa, kterému už vůbec nerozumí. To je samozřejmě pravda.

Jan Čulík: Máme-li se vrátit k těm šedesátým létům, co myslíte, jaké je jejich poslání? Čím by tedy někdy, možná, jestli se Češi probudí, mohla promluvit k této zemi?

A.J. Liehm: No, mohla by promluvit hlavně tím, že neberou sama sebe vážně. To je strašně důležité.

S devadesátiletým Antonínem Liehmem po jeho konečném návratu do Prahy z Paříže hovořil v Café Chef v Ondříčkově ulici na Vinohradech Jan Čulík. Kamera, režie a produkce Dominika Švecová. Povšimněte si možná docela obdobných témat, jimiž se zabývá Milan Kundera ve své nové knize Festa dell'insignificanza.

Špinavá válka v Afghánistánu nekončí slibům Obamovy vlády navzdory

31. 12. 2014 / Daniel Veselý

Koncem letošního roku měla podle předchozích slibů Obamovy administrativy skončit nejdelší válka v dějinách Spojených států v Afghánistánu. Oficiálně končí „bojové mise“ americké armády. Příští rok v této zemi však bude plně operovat kontingent čítající asi 11 000 amerických vojáků i omezený kontingent vojáků z členských zemí NATO, tj. zhruba 7000 vojáků. Západní angažmá v této nešťastné zemi, krom naleštěných metálů a sešikovaných vojenských přehlídek, přineslo řadu neúspěchů a neznámých, o nichž se v mediálním mainstreamu, jak předpokládám, ani příliš informovat nebude.

Dvacet nejčtenějších článků Britských listů za rok 2014

31. 12. 2014


1. 21. 8. 2014 / Proti zapomnění a manipulaci: O co šlo v roce 1968 (58647)
2.
27. 3. 2014 / Nebudeš míti bohů přede mnou (51370)
3.
6. 7. 2014 / Petr z Mladoňovic Zpráva o smrti Mistra Jana Husa (35334)
4.
6. 5. 2014 / O pátečním masakru v Oděse od očitého českého svědka (33873)
5.
15. 11. 2014 / Jan Čulík O ukradené československé revoluci z roku 1989 (33587)
6.
1. 3. 2014 / Není divu, že Vladimír Putin říká, že je Krym ruský (25348)
7.
11. 3. 2014 / Rozhovor Obama-Putin (24657)
8.
15. 9. 2014 / Jana Bradley První postřehy z české školy očima amerických školaček (23327)
9.
7. 3. 2014 / Henry Kissinger: Jak skončí krize na Ukrajině (23116)
10.
8. 6. 2014 / Daniel Veselý Chomskyho návštěva ČR na kost obnažila nevzdělanost a ignoranci mnoha Čechů (22081)
11. 3. 1. 2014 / Daniel Strož Češi, bandité východní Evropy? (21370)
12.
19. 3. 2014 / "Všichni jsme Rusové" (21030)
13.
3. 11. 2014 / Veronika Sušová-Salminen Prezident si dělá z médii legraci a ta mu to zase snědla i s navijákem (20788)
14.
29. 1. 2014 / Jan Čulík Hořící keř je neuvěřitelně slabý film (20062)
15.
6. 3. 2014 / Střet na Krymu je ovoce západní expanze (19762)
16.
1. 2. 2014 / O vydírání v některých nemocnicích (19709)
17.
13. 3. 2014 / Jiří Jírovec Všechno je jinak (19481)
18.
23. 5. 2014 / Starý světový řád se definitivně rozpadá (19094)
19.
9. 7. 2014 / Jan Čulík Díra u Hanušovic: Děsivý obraz současné české venkovské společnosti (18878)
20.
22. 8. 2014 / Craig Proctor Jak to vypadá a kam to směřuje na Ukrajině (18750)

DALŠÍ

Britské listy se bez finančních příspěvků neobejdou

19. 11. 2014 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři, krátce k nově nastaveným formátům reklamy a k souvislostem, které z toho vyvstávají jak pro BL, tak pro vás. BL nejsou komerční projekt, ale peníze potřebují. Proto se v současnosti bez reklamy neobejdou. V rámci nového designu jsme se snažili najít kompromis mezi její „otravností“ a užitečným přínosem.

Odmítli jsme formáty zcela běžné na většině českých mediálních portálů, drželi jsme se formátů běžných na britských a amerických médiích. I tak se určitě najdou lidé, které to bude obtěžovat. Pochopte prosím, že bez reklamy to nejde.

Eurozóna a svět kolem na přelomu do roku 2015 („na okamžik“)

31. 12. 2014 / Miloš Dokulil

Eurozóna má za sebou půl druhého desetiletí existence. Zatím se stále navenek rozšiřuje, což by mělo být pozitivním indikátorem. Litva se stane po 1/1/1015 již 19. členem Eurozóny. Mělo by to být zjevným znakem dalšího růstu. Povzbudivým signálem k dalšímu rozvoji tohoto ekonomického společenství. (Mezi proslulé škarohlídy v tomto ohledu po léta patři v ČR nepřehlédnutelně V. Klaus.)

ČR a SR v HDP na hlavu/rok vůči širšímu světu, ve výběrovém přehledu

31. 12. 2014 / Miloš Dokulil

Odkazuji na to, že ČR či SR se v evropské statistice umístily až za první třetinou všech třiceti tam hodnocených států; se zhruba 18 tisíci dolary HDP/na hlavu/rok. V Evropě je hojně zastoupena zde v minulém příspěvku vyčleněná kategorie mezi 11 až 25 tisíci dolary („druhá“) a nepřehlédnutelně též kategorie od 41 po 60 tisíc dolarů („čtvrtá“).

Polarizuje se česká politická veřejnost?

30. 12. 2014 / Bohumil Kartous, Karel Dolejší, Jan Čulík

Jde mi o to, že se podle všeho i v ČR formuje zvláštní skupina lidí, jejichž jednotícím prvkem je odpor vůči hegemonii Západu. Její struktura je podle všeho jinak diverzifikovaná, než jak jsi uváděl na příkladu Německa, často není asi ani natolik politicky radikální, ale její formování je samo o sobě pozoruhodné. Každopádně ji pronásleduje podobná choroba jako onu pražskou kavárnu, která se pouze klání na druhou stranu. Vypadá to dokonce, jakoby to nebyla ani tak reakce na to, co se děje v zahraničí, ale doma. Pouze narativ je vypůjčený, snad aby to vypadalo víc důležitě...

Někdejší vojenský lékař a podplukovník v záloze Marek Obrtel, který sloužil v jednotkách NATO, nazval v otevřeném dopise tuto organizaci "zločineckou". Zároveň bezvýhradně podpořil Miloše Zemana a Vladimíra Putina. Vedle toho se objevují další náznaky toho, že se vůči pražské kavárně vymezuje skupina "antiokcidentalistů". Polarizuje se česká společnost prostřednictvím geopolitických narativů?

POZVÁNKA:

Mše za Olgu Havlovou

31. 12. 2014

Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové (VDV) zve veřejnost připojit se ke společné vzpomínce na paní Olgu, manželku prvního polistopadového presidenta Václava Havla, která se neúnavně věnovala zlepšení života lidí na okraji sociálního vyloučení. Mše svatá za Olgu Havlovou a dárce VDV se bude konat v neděli 4. ledna v 10 hodin v Katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha, sloužit ji bude biskup Václav Malý, dlouholetý člen správní rady VDV. Bohoslužba se bude konat u příležitosti 25. výročí založení Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové, který paní Olga založila.

Neověřená/nepravdivá a poplašná zpráva v Britských listech

Starosta není bůh

30. 12. 2014 / Roman Petrus

reakce starosty městské části Prahy 8 na články BL "Stále žádné informace z Prahy 8, že by úředníci pomohli staré paní živořící ve strašlivých podmínkách" a "„Úředníci z Prahy 8 jsou natolik zahlceni "duchem Vánoc", že zatím neučinili nic na pomoc staré paní, živořící ve strašlivých podmínkách”"

Dne 22. 12. 2014 byla v BL uveřejněna poplašná zpráva s titulkem „Úředníci z Prahy 8 jsou natolik zahlceni "duchem Vánoc", že zatím neučinili nic na pomoc staré paní, živořící ve strašlivých podmínkách”. Autorem tohoto emocionálně zabarveného článku je občan Fibiger, který se výše zmiňované staré paní (paní S.) snaží už delší dobu pomoci. Se sociálním odborem městské části se bohužel spojil až 18. 12. odpoledne a to je poprvé, co byl úřad o neúnosné situaci paní S. informován.

Slušností slušných novinářů je si informace, za které nesou odpovědnost dle tiskového zákona, ověřit.

Zasadí se starosta Prahy 8, aby byl případ důchodkyně, žijící podle jeho slov ve "velmi špatných podmínkách", vyřešen?

30. 12. 2014

Jsme velmi rádi, že se po 12 dnech starosta Prahy 8 pan Roman Petrus reagoval na skutečnost, že v jeho městské části živoří za strašlivých podmínek stará paní. Doufáme, že od něho vbrzku dostaneme konkrétní informace, že její případ byl zdárně vyřešen a že kvůli liknavosti úředníků nezemřela.

Starosta se samozřejmě může hájit, že v této věci nemá žádné zákonné pravomoci a zákon mu neumožňuje podniknout skoro nic, protože jsou zákony v ČR prostě špatné - jenže stačí to?

O dvou pojetích státu a o polistopadovém vývoji

30. 12. 2014 / Boris Cvek

Když jsem jel nedávno autobusem MHD ve svém rodném městě, přemýšlel jsem nad tím, jak je skvělé, že tato veřejná služba, garantovaná městem, existuje. A mimoděk jsem si vzpomněl na dobu asi před dvaceti lety, kdy jsme se tu v okolí snad všichni těšili na to, až bude tato služba zcela v gesci soukromé firmy. Nějak se mi nedařilo dát si tyhle dva pocity dohromady a začal jsem hledat důvod, co se ve mně za tu dobu tak změnilo.

SAMOTA:

Eduardův kinetický ostrov

24. 12. 2014 / Dominika Švecová

K Vánocům přinášíme čtenářům filmový portrét Eduarda Bersudského, ruského umělce a tvůrce světoznámých kinetických skulptur z Petrohradu, který žije už přes čtvrt století se svou manželkou a administrátorkou, někdejší ruskou divadelní kritičkou Taťánou Jakovskou, ve skotském Glasgow, kde jsou jeho skulptury vystaveny v tamější galerii Šarmanka (Kolovrátek).

Film je součástí permanentní expozice děl Eduarda Bersudského v galerii Šarmanka ve skotském Glasgow.

Bersudskij se nikdy nenaučil anglicky - se svým publikem hovoří svými skulpturami. Jsou pozoruhodným svědectvím o lidském osudu, viděném samozřejmě původně prizmatem sovětské zkušenosti.

"Žiju teď na neobydleném ostrově," říká o sobě v závěru filmu Bersudskij: "Nemluvím s nikým a společensky se stýkám hlavně se samým sebou. Je už příliš pozdě na to mluvit..."

Vede emigrace z domácího prostředí, navzdory získanému světovému věhlasu, nutně do samoty? Film Dominiky Švecové vznáší otázky o tom, zda jsme všichni skutečně světoobčany a co znamená imigrace v dnešním globálním světě. Jaký má člověk vztah k původní zemi, z níž odešel, protože se tam nedalo žít, a k získané zemi, jejíž součástí se navzdory věhlasu zjevně člověk nestal.

V důsledku své pravicové ideologie prohrála Británie v Afghánistánu válku na celé čáře

29. 12. 2014

V Afghánistánu utrpěla Velká Británie ponižující porážku, nejhorší za více než půl století a patřící k nejhorším vojenským porážkám celé moderní éry. Vyplývá z toho závažná věc: Británie už není velkou hospodářskou, technologickou ani vojenskou mocností, argumentuje v týdeníku Observer ekonom Will Hutton. Jeho strategická úvaha nad dnešní situací Velké Británie by mohla být vzorem pro obdobné uvažování v České republice, o něž se tam nikdo ani nepokouší, přestože to země pro své směřování potřebuje jako sůl. Posuďte sami:

Scottův Exodus: Béčkový krvák

30. 12. 2014 / Karel Dolejší

Nemusí být nutně špatně, pokud režisér zpracovávající biblickou látku je atheista, jako v případě Ridleyho Scotta. Poněkud problematickým se ale může jevit, když představitel Mojžíše považuje postavu, kterou má ztvárnit, za "barbara" a "schizofrenika" - což je případ Christiana Balea. I přesto by snad bylo možné látku zpracovat nově a objevně, buď jako demytologizující revizi náboženského příběhu, nebo jako historický film. Jenže Scottův Exodus: Bohové a králové není ani jedním z toho. Jde o béčkový kostýmový krvák natočený čistě na vizuální efekt.

Vrací se ČR do pomnichovské republiky?

29. 12. 2014 / Jan Čulík

Mary Heimannová má ve své historii Československa Czechoslovakia: The State that Failed jednu implicitní, nevyslovenou, zajímavou, ale pochmurnou tezi. Analýzou faktů a historických událostí v podstatě dokazuje, že T. G. Masaryk vyrval českou a slovenskou komunitu mocenskými a nedemokratickými způsoby z jejího absolutistického způsobu chování, na něž byly ty komunity zvyklé za Rakouska-Uherska, a nedemokraticky a mocensky Československu vnutil demokracii a orientoval ji na západní spojence. Tato umělá situace fungovala necelých dvacet let. Pro svou mocensky prováděnou politiku musel ovšem mít Masaryk podporu západních spojenců. Ta se ale s mnichovskou krizí zcela rozložila, takže Češi a Slováci Masarykův projekt odmítli a vrátili se v období pomnichovské republiky k nedemokratickému, autoritářskému, pavlačovému způsobu jednání a chování. Převládla jejich normální podstata (dovozuju deprimovaně já, to v té knížce výslovně není).

Pro situaci v každém daném společenství je signifikantní, jaké jsou její hlavní projevy. Je možné, že v daném společenství existují i slušní, mlčenliví lidé, ale vzhledem k tomu, že mlčí, je tomu, jako by neexistovali.

Vánoční a novoroční vydání Britských listů

24. 12. 2014

Vánoce roku 2000 byly zcela pohlceny rebelií v České televizi.

Vánoce, svátky míru a konzumerismu TÉMA BL

Chtěli byste se stát součástí výroby televizního filmu?

20. 12. 2014

Aktualizace: V neděli 8. března vysílá Česká televize druhý díl filmu Dominiky Švecové o ekumenickém setkání mladých v Praze na přelomu roku 2014 a 2015ZDE.

Aktualizace: V neděli 1. března vysílala Česká televize první díl filmu Pouť důvěry naší spolupracovnice Dominiky Švecové (na webu k zhlédnutí ZDE), druhý díl se bude vysílat v neděli 8. března 2015. Je to dvoudílný dokument o ekumenickém setkání mladých, které na přelomu roku 2014 a 2015 zorganizovala komunita Taizé z francouzského Burgundska. Je to pěkný film, který observační metodou sleduje přípravy akce po dobu celého roku, od obdobného setkání, které se konalo na přelomu roku 2013 a 2014 ve Štrasburku, až do letošního Nového roku v Praze. Má vtip, lidskost i humor.

Film je částečně financován prostřednictvím crowdfundingu. Bylo zapotřebí shromáždit celkem 50 000 Kč, aby bylo možno zaplatit práci všech spolupracovníků. To se bohužel nesebralo. Pokud byste ještě na poslední chvíli chtěli pomoci, aby lidi neskončili bez honoráře, prosíme, udělejte to. Transparentní účet je ZDE. Děkujeme.



Dobrý den,

Pořádáme finanční sbírku na výrobu dvoudílného filmu o mladých lidech z celého světa, kteří nyní přijíždějí do Čech. Chtěli byste se stát součástí tohoto projektu? Mohli byste to učinit finančním příspěvkem na jeho výrobu. Sbírku organizujeme prostřednictvím transparentního účtu, který je ZDE

Ten, kdo přispěje, umožní plnou realizaci tohoto projektu. Pro dárce máme odměny.

Doufáme, že na náš projekt přispějete i vy, kdo jste zatím finančně nepřispěli.

O ČEM NAŠE FILMY JSOU?

Rok, v němž se občané postavili mocným a vyhráli

29. 12. 2014

Nespravedlnost se udržuje mnoha věcmi. Jedním je pocit nevyhnutelnosti: Že jde prostě o jednu z těch ošklivých, bolestných věcí, která na vás život nakládá. Další je rezignace: Mantra, že "neexistuje alternativa", obecný nedostatek naděje, že by věci mohly být jiné. A pak je zde zastrašování: Že mocní jsou příliš silní, než aby je bylo možno překonat, že odpor spíše povede k většímu utrpení, než k pozitivní změně, píše v Guardianu Owen Jones.

O SELHÁNÍ ČESKÝCH ELIT

Neexistuje strategie

29. 12. 2014

Dnešní Česko charakterizuje mnohdy necílené pachtění naprosté většiny za každodenní obživou a značná frustrace z polistopadového vývoje. Nesplnily se naděje spojené s V. Havlem, V. Klausem, M. Zemanem, M. Kalouskem a dalšími politickými výtečníky. Česko není středoevropským tygrem nebo premiantem, naopak toto domnělé české postavení postupně taje. V Bruselu jsem se o tom mohl sám přesvědčit, pro naše západní partnery jsme přáteli z východní Evropy, píše čtenář Petr Šimek:

Ebola se mohla zvládnout letos v květnu. Kdyby...

30. 12. 2014

Když se vrcholný americký odborník na Ebolu, dr. Pierre Rollin, vracel dne 7. května z Guineje do Atlanty, po pěti týdech úsilí zvládnout tam epidemii eboly, měkl pocit, že všechno dopadlo dobře a epidemie je zažehnána. V hlavním městě Guineje Conakry se už 10 dní nevyskytl žádný nový případ.

Syriza má nyní politiku mainstreamového keynesianismu

29. 12. 2014

Levicová strana Syriza je v Řecku v čele průzkumů veřejného mínění už dlouhé měsíce, píše ekonomický komentátor Channel Four News Paul Mason. Pokud se její voličská podpora nezmění, stala by se Syriza největší stranou a utvořila by po volbách koncem ledna vládu. Mainstreamové řecké deníky už šíří paniku.

Avšak občané po celé Evropě, kteří se stavějí proti politice škrtů, vidí případné vítězství strany Syriza v řeckých volbách jako bod obratu.

Potřeba kultury k pohodovému životu na venkově

29. 12. 2014 / Michal Giboda

Fontána v Úsilném

Magistrát v malém italském městě zablokoval příjem televizního signálu, a lidé zpanikařili; nevěděli jak naložit s volným časem, zejména večer. Po týdenní televizní abstinenci se začali neformálně scházet na “pokec“. Po dvou týdnech se skupiny se stejnými zálibami začaly neformálně sdružovat a zjistily, kolik neodhalených talentů je v jejich sousedství a jací jsou to skvělí přátelé. Městečko začalo žit, osvobozené od hluchoty televizních stereotypů.

Stále žádné informace z Prahy 8, že by úředníci pomohli staré paní živořící ve strašlivých podmínkách

29. 12. 2014

Nedostali jsme stále žádné konkrétní informace o tom, že by úředníci Městského úřadu Praha 8 podnikli jakékoliv akce na pomoc důchodkyni, která v jejich městské části žije ve strašlivých podmínkách.

Citujeme z původního článku, zveřejněného dne 22. 12. 2014:

Mám pocit, že pročež jsou všichni tolik zaměstnáni Duchem Vánoc, nemohou jinak, než na prochlazení nechat umřít imobilní stařenu v nevytopené ratejně v 10°C, aniž by měl kdokoliv čas se jí zabývat. Skoro mi to připadne jako pokus o "velmi neúmyslné" zabití...

Do dnešního dne, tedy do 29.prosince do 17.25 hodin, jsme nedostali žádné informace, že by se na situaci této paní cokoliv změnilo. S prosbou o pomoc této občance se obrátil Jindřich Fibiger na Městský úřad Praha 8 již dne 18. prosince 2014, tedy před 11 dny.

Nevíme, kolika čtenářům by bylo příjemné strávit posledních 11 dní v nevytopené místnosti.

Čekáme na informace, že Městský úřad Praha 8 podnikl konkrétní kroky k nápravě situace.

Britské listy

Ruský ministr financí navrhuje snížit výdaje na zbrojení

29. 12. 2014

Ruské ministerstvo financí připravuje snížení státních výdajů v příštích třech letech. Jak v pátek oznámil ministr Anton Siluanov, rezort již snížil limity výdajů o 10% a připravuje prosadit toto snížení ve Státní dumě. Nicméně pro dosažení vyrovnaného rozpočtu to nestačí a proto připouštějí ještě významnější snížení výdajů.

V Řecku se budou konat předčasné volby

29. 12. 2014

Mohla by je vyhrát Syriza, která má nyní program umírněného marxismu

Poslanci řeckého parlamentu odmítli prezidentského kandidáta, kterého nominoval premiér Antonis Samaras. Znamená to, že se budou v Řecku konat předčasné parlamentní volby.

Mohla by v nich zvítězit levicová strana Syriza, která chce nově vyjednat podmínky "záchranného balíku" EU pro Řecko. Jak na to poukazuje ekonomický editor Channel Four News Paul Mason, Syriza učinila za poslední dva roky podstatný vývoj a stala se umírněnou levicovou stranou. Jejím hospodářským programem je keysianismus.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za listopad 2014

6. 12. 2014

V listopadu 2014 přispělo 195 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 42 902 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v září 2014 částkou 1573.86 Kč. Příjem z reklamy byl 2000 Kč.

Zůstatek byl koncem listopadu 2014 284 623,91 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Vánoce, svátky míru a konzumerismu | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Ukrajina | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák