1. 8. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
1. 8. 2002

Obvodní soud pro Prahu 4 ve čtvrtek ve veřejném zasedání rozhodl, že generální ředitel České televize Jiří Balvín byl do své nynější funkce generálního ředitele České televize loni v říjnu zvolen v rozporu se zákonem. Dle soudu k tomu došlo na základě nerovného přístupu rady ČT k dalším uchazečům, čímž tato rada porušila zákon o České televizi, a její usnesení o zvolení Balvína generálním ředitelem ČT soud zrušil. Po doručení tohoto rozhodnutí je možné podat odvolání, které rada ČT prý podá.

Britské listy podaly na nezákonnou volbu Jiřího Balvína dne 1. listopadu 2001 žalobu, text žaloby je zde.

1. 8. 2002
Uživatelé mobilních telefonů Sagem dlouho tvrdí, že některé typy bývají nadprůměrně poruchové. Navíc je servisní střediska údajně odmítají bezplatně opravovat a uznávat reklamace. Ty to ovšem popírají a zákazníky ve složitějších případech odkazují na výrobce. Výrobní závod Sagemu v Kladně zase říká, že všechno je v pořádku a pokud není, mají se zákazníci s důvěrou obrátit na servisní střediska. Kde je asi pravda?
31. 7. 2002
Michele Kayalová, bývalá novinářka z týdeníku Prague Post, kde pracovala v letech 1991 - 1995 jako šéfredaktorka zpravodajství, vydala v deníku New York Times o vzájemném špehování mezi civilními občany, jaké chce ve Spojených státech zavést prezident Bush. Kayová argumentuje, že v české společnosti už takové špehování existuje. Citujeme:
1. 8. 2002

Velmi chabý dojem na mě udělal článek Michele Kayalové, který nedávno vyšel v americkém listě New York Times (český překlad viz zde), napsal na stránkách BlueEar.com Martin D. Brown a pokračoval:

Podle mého hlediska je tento článek plný arogance západních lidí a odhaluje, že mnozí absolutně nechápou, co se děje ve společnosti, o níž píší. Není divu, že poté, co byla po roce 1989 Praha zaplavena desetitisíci Američanů, kteří tam přijeli, "aby [Čechům] ukázali, jak funguje svobodný svět", aby napsali svůj první román a žili za minimum peněz, už má těchto lidí mnoho Čechů víceméně plné zuby.

1. 8. 2002
Ve středu v podvečer se v přeplněné a dusné, i když pěkně restaurované budově uherskohradišťské Reduty konala krátká debata k českému vydání knihy rozhovorů o filmech šedesátých let od známého filmového a kulturního publicisty Antonína J. Liehma. Jde o soubor textů, které většinou vyšly časopisecky v Československu v šedesátých letech a pak poprvé knižně v angličtině r. 1974. Nyní Liehm výbor rozšířil a Jan Lukeš ho doplnil filmografickými údaji.

V úvodu se A. J. Liehm rozhovořil relativně dlouze o tom, že bychom neměli pomíjet skutečnost, že i za komunismu, a to zejména v šedesátých letech, ale i jindy, se točily v Československu velmi dobré filmy a existovala i pozoruhodná kultura.

31. 7. 2002

Vznikají skutečně závažné ubytovací problémy. Uherské Hradiště nemá dostatečnou infrastrukturu pro ubytování hostů a zdá se, že se problémy s ubytováním řeší tím, že se při příjezdů "významnějších" hostů přesunují "méně významní" na poslední chvíli jinam, nebo na ulici...:) Jeden filmový režisér, který v úterý měl na zdejší filmové škole prezentaci svých filmů, dostal ubytování až ve tři hodiny ráno v noci z úterý na středu, totéž se týkalo i dalšího účastníka, který byl ze svého hotelového pokoje v úterý ráno vystěhován, aniž mu bylo sděleno, kam bude přesunut. Sám jsem zažil ve středu několik minut před 15 hodinou zábavnou scénu. Poskytoval jsem telefonicky delší interview o případu "Slonková" jednomu švýcarskému publicistickému magazínu, když do mého pokoje vrazila pokojská, s tím, že se musíme okamžitě přestěhovat jinam a to, že dělám nějaký rozhovor, ji nezajímá: jí končí pracovní doba v 15.00. Je trochu obtížné se soustředit při vysvětlování situace na české mediální scéně švýcarským novinářům na odnášení zavazadel jinam, ale to nevadí. Byli jsme přesunuti na pokoj k někomu jinému. Režisér, který byl v úterý v noci ubytován teprve kolem třetí hodiny, nevěděl ještě ve středu v 17.00, kde bude spát následující noc.

31. 7. 2002
V jednom ohledu byli vládci komunistické Číny nesmírně úspěšní. Poté, co v roce 1989 zmasakrovali tisíce nevinných civilistů se čínské komunistické vládě podařilo získat ve světě znovu dobrou pověst. Nikdo z vrahů z roku 1989 nebyl nikdy potrestán. Čínská komunistická vláda dále silně porušuje lidská práva. Má absolutní monopolní moc. Západní politikové však chválí Čínu jako vzor liberálních reforem. Do Číny se hlásí západní architekti, kteří se chtějí účastnit konkursu na stavbu nového ústředí čínské televize - hlavního propagandistického centra čínských komunistů, upozorňoval ve středu list Guardian.
1. 8. 2002
Přes všechny zápůjčky Pentagonu k velkofilmům (o nichž je řeč v článku Jak se Hollywood naučil nedělat si starosti a mít rád bombu) a přes všechny nízkorozpočtové "telenovely" typu JAG je zřejmé, že národní bezpečnost USA má zájem na implantaci fenoménu (vyhrané) války do podvědomí Američanů.
1. 8. 2002
V pondělí 29. července zahájilo 32 obviněných ve vazební věznici v Praze na Pankráci protestní hladovku a do následující středy se k nim přidalo dalších 6 obviněných, všichni vesměs z Ukrajiny. Za její hlavní důvody označili přesvědčení o své nevinně, špatné vazební podmínky a dlouhou dobu svého věznění. Na první pohled to možná je běžný projev odporu ve věznicích. Tato "masovost" však naznačuje, že to lze chápat i jako časovanou bombu, jak nynější nadvládu "ruskojazyčných vězňů" v českých věznicích nedávno nazvala nejvyšší státní zástupkyně ČR Marie Benešová. Jakkoli Generální ředitelství Vězeňské služby ČR (GŘ VS) prostřednictvím své mluvčí Miloslavy Havlíčkové nyní tvrdí: "Situaci máme pod kontrolou a žádné nebezpečí nehrozí," vězeňská stráž i speciální policejní útvary mají pohotovost. Určitě vědí proč. Ta bomba totiž možná opravdu znovu začala tikat.
31. 7. 2002
V uplynulých dňoch sme publikovali kritický komentár na adresu "televíznej" politickej strany Aliancia nového občana, ktorá porušuje predvolebnú etiku ako na bežiacom páse. Včera sme zaznamenali veľmi zaujímavý počin investigatívnej žurnalistiky v slovenskom denníku Pravda. Tam zistili, že strana ANO a boss TV Markíza Pavol Rusko osobne, mimoriadne cynicky a bezočivo dokázali využiť medzeru v legislatíve ku faktickému daňovému úniku. Z právneho hľadiska je možno v poriadku ak niekto zaplatí vlastnému subjektu nezdaniteľný "členský príspevok" vo výške takmer 15 miliónov, pričom bežné členské nepresahuje 140 korún. Kto však chce občanov presviedčať, že on bude "jediným spravodlivým" ?
30. 7. 2002

Právní souvislosti údajné sebevraždy Roma na brněnské policejní služebně vzbuzují důvodné pochybnosti

Již třikrát neumožnila inspekce ministra vnitra poškozeným ani jejich zmocněnci přístup do spisu v závažné kauze dosud nevyjasněného úmrtí romského občana pana Vladimíra Pechy z 19. června tohoto roku. Vladimír Pecha zemřel údajně na následky pádu z okna policejní stanice v Malátově ulici, v Brně - Králově Poli [1]   . Jeho družce, která vystupuje v tomto případě jako poškozená, jsou odnímána její základní procesní práva. Poškozené romské občance, která se zemřelým čeká dítě, byla již od počátku pracovníky inspekce upírána její základní práva a přístup do spisu jí byl odmítnut s jednoduchým odůvodněním, že "na to nemá právo". Poté, co se případu ujal právní koordinátor Občanských právních hlídek[2]    Jiří Kopal, který poškozenou zastupuje jako její zmocněnec, naráží i on na odpor ze strany inspekce ministra vnitra. Nyní použili pracovníci brněnského pracoviště inspekce nový - nezákonný - důvod k odepření přístupu do spisu: dovolená pracovníka, který by měl případ šetřit!
Moncada 1953:  Nico López, Abel Santamaría,  Fidel Castro, Mario Hidalgo-Gato, José Luis Tasende, neznámý a Ernesto Tizol
31. 7. 2002
26. července si Kubánci připomněli 49. výročí útoku na kasárna Moncada, považovaného za začátek castrovské revoluce. Nestárnoucí "comandante" využil této příležitosti, aby v dalším ze svých projevů udělil tvrdou lekci mezinárodnímu společenství, postavenému na fungování volného trhu, parlamentní demokracii, globalizaci a hegemonii USA. Má-li být jeho projev hodnocen jako vyjádření názorů osobnosti střízlivě, bez ohledu na politický postoj k působení Fidela Castra a k režimu, jehož je představitelem, je třeba uznat, že je mimořádně hutný, nabitý myšlenkami a fakty, bez balastu frází, jimiž jsou často řeči politiků přesyceny, čili velmi zdařilý.

Vzhledem k podstatné rozdílnosti politických řádů, ideologické vzdálenosti, která dnes leží mezi našimi zeměmi, a vynulování našeho vzájemného ovlivňování, bych tento projev vzal bez dalšího komentáře pouze na vědomí, nebýt řady novinových článků z poslední doby, pojednávajících o příčinách volebního úspěchu českých komunistů.

31. 7. 2002
Projev presidenta Kubánské republiky Fidela Castro Ruz na veřejném shromáždění k uctění Revoluce, pořádaném při příležitosti 49. výročí útoku na kasárna Moncada a Carlose Manuela de Céspedes na náměstí Revoluce "Abel Santamaría Cuadrado" v Ciegu de Avila, 26. července 2002, v roce "Hrdinných vězňů imperia".
31. 7. 2002
Vojenští velitelé na obou stranách Atlantiku soukromě vyjadřují hluboké znepokojení nad americkými plány zaútočit proti Iráku. Obávají se že jsou ty plány špatně promyšleny a strategie, jak svrhnout Saddáma Husajna, je nejasná, napsal v úterý deník Guardian.
29. 7. 2002
Nemohu než vyslovit poctu letošní Letní filmové škole v Uherském Hradišti, organizované péčí jejího ředitele Jiřího Králíka. Ač se koná po osmadvacáté, a pod Králíkovým vedením letos po desáté, mám příležitost účastnit se jí osobně letos poprvé. Je to tu velmi dobré.
30. 7. 2002

Nehodlám stále kultivovat Art. cz svoji kritikou, která je vedena nikoliv osobní záští či závistí, jak se mi snaží zástupci této firmy podsunout, ale snahou kriticky korigovat přirozenou profilaci vznikajícího obchodu s uměním. Firma Art.cz nevyužila možnost přiblížit čtenářům to, co velkohubě proklamuje. Svůj názor na tuto internetovou "galerii" jsem bohužel nezměnil a poukazuji v textu na neserióznost společnosti, jejímž jediným odborníkem je Radan Wagner. Nechá-li se ale najmout výtvarný teoretik do služeb čistě komerčního podniku, znamená to pro něho v každém případě diskreditaci pro souběžné působení v nekomerční výtvarné sféře. Takový "odborník" by se všude stal nedůvěryhodným.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
1. 8. 2002 Internet: Už Slovensko predbehla aj India Lubomír  Sedláčik
1. 8. 2002 Jiří Balvín není právoplatným generálním ředitelem České televize Karel  Mašita
1. 8. 2002 Uherské Hradiště: Liehmovy Ostře sledované filmy a diskuse kolem nich Jan  Čulík
1. 8. 2002 Jak si Sagem s telefony uřízl ostudu Radek  Mokrý
1. 8. 2002 T.I.P.S. aneb Arlington (cross) Road Jaroslav  Pour
31. 7. 2002 Jak na sebe Češi "navzájem dohlížejí"   
31. 7. 2002 DOKUMENT: Fidel Castro, projev u příležitosti 49. výročí útoku na kasárna Moncada   
31. 7. 2002 Západu nevadí totalitní útlak v komunistické Číně, jen když vydělá...   
31. 7. 2002 Moncada 2002: Castrova lekce mezinárodnímu společenství Zdeněk  Jemelík
30. 7. 2002 Pěkně obsazená komedie Vladimír  Bernard

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
31. 7. 2002 Jak na sebe Češi "navzájem dohlížejí"   
31. 7. 2002 Tribunál: Osoby podezřívané z terorismu jsou zadržovány protizákonně   
29. 7. 2002 Podlehne Saúdská Arábie organizaci al Qaeda?   
17. 7. 2002 Fisk: Ani vůči extremistům bychom se neměli vzdávat civilizovaných hodnot   
16. 7. 2002 Bin Laden "se těší dobrému zdraví"   
16. 7. 2002 Vrah amerického novináře odsouzen v Pákistánu k smrti   
10. 7. 2002 Očekávali Talibán, našli však jen hrůzu   
9. 7. 2002 Jak Američané nechytili bin Ladena a nezlikvidovali organizaci al Qaeda   
4. 7. 2002 George W. Bush selhal v globálním měřítku   
3. 7. 2002 Rozpory mezi EU a USA: Evropa zuří, Amerika si jde svou cestou   

Školství RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2002 Vysvědčením se nemají děti trápit Pavel  Bráborec
20. 6. 2002 Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství   
13. 6. 2002 Agresivní lidé mají velký strach   
10. 6. 2002 Britský ministr vnitra ustoupil: děti žadatelů o azyl budou nakonec chodit do normálních škol   
4. 6. 2002 O českém biflovacím školství Fabiano  Golgo
29. 5. 2002 Vzbouření v Dolní sněmovně proti vylučování dětí žadatelů o azyl ze školy   
22. 5. 2002 Proč nedodržuje katedra politologie VŠE úřední hodiny pro styk se studenty? Aleš  Žďárek
17. 5. 2002 Učitelia ako ovce Lubomír  Sedláčik
14. 5. 2002 Vstupte svými názory do dnešního pořadu ČT "Bez imunity" o školství Michal  Rusek
10. 5. 2002 Učitelé, pomozte nám s novými internetovými stránkami! Radek  Sárközi

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2002 Jak dnes žijí ženy v Afghánistánu? Drsně   
16. 7. 2002 Koniec živnosti "plodenie detí" ? Lubomír  Sedláčik
8. 7. 2002 Znásilňování žen jako válečná zbraň   
5. 6. 2002 Pád Berlína v roce 1945 byl obrovskou vlnou sexuálního násilí   
6. 5. 2002 George Bush se spojil s Vatikánem a s muslimskými zeměmi v tažení proti sexuální osvětě   
23. 4. 2002 Policajt ve škodovce: Hospodine, řiď naši ruku! Jan  Čulík
11. 4. 2002 Zkrátila se doba, za kterou se duše dostane do těla? Anna  Wintrová
8. 4. 2002 Tak máme novou miss 2002... Daniela  Pilařová
26. 3. 2002 Další žena v Nigérii odsouzena k ukamenování   
25. 3. 2002 Anarchistky zatčeny za účast na protipotratové demonstraci Štěpán  Kotrba