Jak vznikají hračky, které české děti najdou pod vánočním stromkem?

3. 12. 2009

Mezinárodní kampaň Víte, s čím si hrajete? zveřejní poprvé v České republice zprávu hongkongské nevládní organizace SACOM (Students and Scholars against Corporate Misbehaviour), která upozorňuje na otrocké podmínky práce v čínských továrnách vyrábějících hračky. Tisková konference se bude konat v úterý 8. 12. od 10. hodin v konferenční místnosti Café Therapy ve Školské ulici 30 v Praze 1. Pro účastníky bude připraveno pohoštění, informační materiály a malý dárek. Po skončení TK bude možné shlédnout krátký film přímo z místa dění, který v čínských továrnách natočila švédská nevládní organizace SwedWatch.

Čtyři z pěti hraček, které dostanou české děti k letošním Vánocům, pocházejí z jedné z pěti tisíc továren v provincii Kuan-tung v jižní Číně, kde se vyrábí asi 80 % všech celosvětově prodaných hraček. (Asi 95 % všech hraček dovážených do Evropské unie pochází z Číny.)

"Vyrábím hračky pro vývoz. Pracovní podmínky v továrně se dají přirovnat k otroctví, nemám ani čas se vyspat. Chtěla bych odejít, ale není to jednoduché. Vedení továrny zadržuje naše platy 45 dní." (Dělnice v továrně Tianyu Toys, Tung-kuan - vyrábí plyšové hračky pro firmu Disney).

Zpráva organizace SACOM konstatuje hrubé porušování čínského i mezinárodního práva v čínských továrnách na hračky. V období od června do října, kdy se vyrábí pro vánoční trh, je běžná pracovní doba dělníků 14 i 16 hodin denně, sedm dní v týdnu. Nucená a dětská práce, platy výrazně nižší než zákonem stanovené minimum či absence ochranných pomůcek při zacházení s nebezpečnými látkami patří k denní realitě hračkářských továren. Dělníci si stěžují na nedostatek spánku, nekvalitní stravu a extrémní vyčerpání. Továrny falšují pracovní výkazy a účetnictví, pracovní smlouvy chybějí nebo jsou uzavírány bianco.

Tuto situaci způsobuje nákupní politika nadnárodních hračkářských firem, které zneužívají nevymahatelnosti zákonů a neexistence nezávislých odborů v Číně. Hračkářští "obři", jako jsou Mattel, Hasbro či Disney, kteří kontrolují většinu trhu, tlačí na extrémně krátké dodací lhůty a diktují továrnám cenové podmínky sotva pokrývající výrobní náklady. SACOM uvádí, že deklarovaná iniciativa Mezinárodního svazu hračkářského průmyslu (ICTI), která měla vést ke kontrole a zlepšení podmínek v továrnách dodavatelů, nepřinesla za poslední roky téměř žádné pozitivní výsledky.

Vytisknout

Obsah vydání | Čtvrtek 3.12. 2009