Jaroslav Bašta, soudce Lynch a ministr Kohout

9. 10. 2009 / Milan Daniel

Česká republika zastavila 16. listopadu 2008 vydávání víz vietnamským občanům na velvyslanectví v Hanoji, v únoru letošního roku následovalo stejné stop pro další čtyři země. Předcházel tomu nejprve špatně zvládaný migrační boom, opatření bylo pak umožněno zejména poklesem poptávky po cizí pracovní síle. Ze svého úhlu pohledu na něj nejvíce doplatili již zmínění Vietnamci a Ukrajinci.

Vládní úředníci se o regulaci příchodu pracovních migrantů a nápravu situace před českými konzuláty v Hanoji, Kyjevě, Lvově, Ulánbátaru a jinde snažili již dříve. Česká média se chápala tématu jako vděčného sousta okořeněného domněnkami o korupci vládních úředníků. Kontrol na dotčených zastupitelských úřadech se mj. účastnil i současný velvyslanec na Ukrajině Jaroslav Bašta. Podezření z korupce se nikdy neprokázala; prokázaly se naopak mafiánské praktiky, které vládly PŘED konzuláty, praktiky, na nichž se dílem podílely jak místní úřady, místní (i české) mafie a bohužel i český zákon o pobytu cizinců, který takto prověřován ukázal na rozdíl od podobných norem platných v EU svá slabá místa.

Faktem zůstane, že fronty, pořadníky a korupční prostředí bylo (a nadále zůstává) nastaveno zákonem o pobytu cizinců, který pro legalitu pobytu cizince stanoví legrační podmínku, podle níž se musí prokázat výpisem z účtu, na němž má k datu kontroly částku vysoko překračující stotisícovou hranici. Vtip je v tom, že už druhý den může mít Vasil ze Zakarpatí na kontě nulu, takže se s půjčkami k prokázání této jistiny čile obchodovalo, a jistina sama byla pouhou formalitou. Situace před jinými konzuláty členských zemí EU byla poznamenána tím, že cizinci museli depot jistiny prokázat zpětně (např. v Polsku platí lhůta tří let).

Dne 24. září zveřejnil server Aktuálně.cz "senzační" článek redaktorky Markéty Chaloupské a po řadě výměn mezi tuzemskými a zahraničními médiii byl velvyslanec Bašta obviněn ruským serverem Monsters & Critics z toho, že systém telefonické registrace žadatelů o víza na konzulátu ve Lvově instaloval v podstatě ze zištných důvodů a nejenže tedy zkrátil práva těchto lidí, ale obohatil se o půl milionu dolarů.

Česká média se v této situaci omezila na citování toho, co kdo řekl; jednou z mála výjimek byl nedělní (4. 10.) Moravcův pořad OVM, kde Bašta dostal po masáži těmito citacemi časově omezenou šanci k obraně. Uvedl mimo jiné, že obdobná call centra užívaly i konzuláty řady jiných evropských zemí, protože registrace přes internet "nebyla v té době propracována" (nabízí se samozřejmě otázka, proč tomu tak nebylo), a poplatek 310 korun vyplýval z toho, že call centrum bylo v Brně a hovory tudíž byly mezinárodní. Jediný novinář, který si dal práci s tím, aby se seznámil s fakty, byl redaktor ČRo 6 Jan Urban. ČRo6 V pořadu Události a názory, vysílaném v úterý 6. 10. komentoval situaci takto:

161 ukrajinských občanů, zaměstnaných na různých místech v České republice, se zcela náhodně obrátilo jeden po druhém právě na brněnského právníka, který se léta živí zprostředkováním pracovních povolení pro cizince u nás. Chtějí vrátit poplatek 310 korun a získat od českého státu náhradu za domnělé poškození svých práv. Odměna pro advokáta bude v případě úspěchu podle advokátního sazebníku počítána ve statisících korun. Dobrý byznys, tak proč mu trochu nepomoci. Zdrojem prvotních informací, které na Ukrajině začaly nafukovat tuto neslušnou bublinu, byli, podle serveru Korrespondent.net z 23.září, právě zmínění čeští advokáti.

To ovšem čeští novináři jaksi zapomněli svým čtenářům sdělit. Na celém poprasku českých, německých, ruských a ukrajinských médií kolem údajných pochybení našeho velvyslance na Ukrajině Jaroslava Bašty je ovšem ze všeho nejpozoruhodnější a nejméně pochopitelné mlčení ministra zahraničních věcí Jana Kohouta. Politik, anebo alespoň chlap s páteří, by ve chvíli, kdy někdo rozehraje mezinárodní mediální lynč jednoho z našich nejzkušenějších diplomatů, bouchnul do stolu, anebo přinejmenším okamžitě zveřejnil všechna dostupná fakta. A bylo by po skandálu, protože fakta hovoří jednoznačně v Baštův prospěch. To, že ho ministr nebrání, je velmi výmluvnou vizitkou slabosti současné české diplomacie i charakteru Jana Kohouta. Co že se to povídá? Bašta prý měl pro sebe a své společníky zařídit lukrativní černý byznys tím, že na lvovském generálním konzulátu na Ukrajině jako velvyslanec prosadil změnu systému registrace uchazečů o pracovní víza do České republiky. Měl si tak vydělat až půl milionu dolarů.

Jaká jsou fakta? Ve všech pěti případech znamenalo založení takzvaných call-center, ve kterých si uchazeči o víza do České republiky v různých zemích zajistili telefonicky registraci svojí žádosti a termín schůzky, okamžitý zánik lukrativního korupčního byznysu různých místních i českých zprostředkovatelů. Zmizely i ostudné fronty před ambasádami a konzuláty. Nejvýraznější to bylo ve vietnamské Hanoji a právě ve Lvově. Zmíněná call-centra navíc fungovala jako nouzové řešení této neúnosné situace pouze dočasně, dokud se nepodařilo okopírovat americký systém bezplatné registrace každého uchazeče prostřednictvím internetu. Ony zprostředkovatelské skupiny se zvláště na začátku ovšem opakovaně pokoušely tento systém technicky vyřadit z provozu. Tohle ministerstvo velmi dobře ví. Může prokázat, že jak v Hanoji, tak v Kyjevě a ve Lvově došlo v prvních dnech po spuštění call-center k pokusům zahltit linky desetitisíci příchozích, automaticky vytáčených hovorů.

Ve Vietnamu se systém zhroutil a začal fungovat až poté, kdy bylo call-centrum přesunuto do Thajska. Vietnamské úřady, které aktivně podporují masovou pracovní emigraci jako způsob řešení vlastních domácích problémů, potom dovolily místnímu provozovateli telefonních služeb linky českého call-centra zablokovat a povolit na ně volání pouze po zakoupení zvláštní telefonní karty v ceně stovek amerických dolarů. Po těchto zkušenostech bylo call centrum pro ukrajinský Lvov umístěno do Brna. I zde však museli v prvních dnech zvládat 90-120.000 příchozích hovorů denně. I zde se ukázalo, že až šedesát procent domnělých uchazečů na domluvenou schůzku na konzulát nikdy nepřišlo. I zde úřady, a několikrát i policie, blokovaly telefonní čísla mobilních telefonů, která měla ještě dále zjednodušit přístup k vyřizování víz.

Velvyslanec Jaroslav Bašta, který je bez důkazů obviňován z toho, že je hlavou jakési callcentrové mafie, neměl nic společného s výběrem společnosti, která pouhých osm měsíců tuto službu lvovský konzulát provozovala. Nevyjednával a nepodepisoval žádnou smlouvu. Na rozdíl od ministerstva. Neměl nad provozem call-centra ani tu sebemenší kontrolní pravomoc. Na rozdíl od ministerstva. Tohle všechno ovšem české ministerstvo zahraničí ví. Proč to nezveřejní? Proč bez jediného slova odporu proti z velké části zkresleným informacím nechává poškozovat pověst České republiky?

Jaroslava Baštu jsem poznal před 38 lety na Borech jako svého spoluvězně, nějaký čas jsem dokonce spal na patrové posteli přímo nad ním. Byl to čestný člověk, který nikdy neuhnul. Jistě, moc korumpuje, 38 let je dlouhá doba, ale já nemám důvod věřit tomu, že by se Jaroslav Bašta umazal. Vyčítám-li mu co, je to skutečnost, že jako významný diplomat a současně člen významné politické strany nedokázal spolu se svými straníky prosadit v parlamentu takové politické změny, které by migrační politiku vyvedly z křivolakých uliček nejrůznějších rezortních a lobbyistických zájmů. Těchže zájmů, které zjevně užívají všech dostupných metod k tomu, aby podtrhly jeho židli.

Vytisknout

Obsah vydání | Pátek 9.10. 2009