2. 1. 2009
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 1. 2009

Rusko- ukrajinské spory o plyn narůstají

JU│ Situace s dodávkami ruského plynu na Ukrajinu se docela zajímavě rozvíjí. Představa, že tentokrát – na rozdíl od situace před třemi roky – půjde o relativně poklidné řešení tohoto sporu, že obě strany se zdrží vzájemných výpadů, se opět nenaplní. Po dvou dnech se již vytahují silné argumenty a - řečeno vojenskou terminologií – začíná již dělostřelecká příprava.

Některým českým novinářům je to už dávno jasné, kdo si začal a kdo to zavinil.

Tak třeba ČT oznámila, že Moskva se nedohodla s Ukrajinou o ceně dodávaného zemního plynu. Skutečně je to Moskva, kdo se nedohodl? Co když je to naopak, že Ukrajina nechtěla akceptovat ruský návrh ceny zemního plynu.... A tomu teď bude české předsednictví EU dělat arbitra...

Přitom všechna jednání o zemním plynu mezi ukrajinským Naftogazem (ukrajinský státní plynařský monopol) a ruských Gazpromem vypadala tak slibně. Ještě na Silvestra kolem poledne se objevily na serverech zprávy, že ukrajinská premiérka Tymošenková vyjíždí do Moskvy, aby dohodla poslední podrobnosti připravované dohody o dodávkách ruského zemního plynu. Za dvě hodiny už to neplatilo – údajně prezident Juščenko zakázal další rozhovory.

Již na Nový rok vydali ukrajinští představitelé Juščenko a Tymošenková prohlášení, v němž na úvod ujišťují o tom, že Rusko a Ukrajina jsou a zůstávají strategickými partnery v mnoha sférách. Uvádějí, že mezi prezidenty obou zemí bylo uzavřeno memorandum o spolupráci v oblasti zemního plynu. Podle něho se předpokládá, že v krátké době dojde k přechodu na přímé vztahy mezi Gazpromem a Naftogazem a během tří let také k přechodu na tržní ekonomicky zdůvodněné a vzájemně výhodné ceny (už sama o sobě je tato formulace velmi pružná a každý si ji může vykládat po svém)

Podle našich propočtů – uvádí prohlášení - je ekonomicky odůvodněná cena zemního plynu na hranici s Ruskem 201 dolarů za 1000 m3 a poplatek za tranzit by měl být 2 dolary za 100 km na 1000 m3. Pokud Rusko navrhuje cenu 250 dolarů, pak je to ohledem na prudký pokles světových cen za ropu faktický přechod na průměrné evropské ceny. A pokud současně chce ruská strana zachovat tranzitní poplatek ve výši 1,7 dolaru, pak je to nejméně o polovinu níže než je evropský průměr

Na závěr pak prohlašují, že Ukrajina garantuje technologické zabezpečení spolehlivé a nepřetržité přepravy ruského zemního plynu přes své území.

Již 2. ledna to však už asi neplatilo. Představitel Naftogazu oznámil, že musí zkrátit dodávky do Evropy o 20 mil kubíků, protože je to technologické minimum potřebné pro zajištění tranzitu (patrně k pohonu turbín). Současně také řekl, že jsou připraveni platit cenu 235 dolarů, ale když se zvýší poplatky za tranzit na 1,8 dolaru. Vysvětlil také, že v současné finanční a ekonomické situaci je pro Ukrajinu cena 250 dolarů nepřijatelná.

Ruská reakce na sebe nenechala dlouho čekat. Představitel Gazpromu oznámil, že pokud Ukrajina odmítá uzavřít kontrakt se zvýhodněnou cenou za 250 dolarů, pak jí navrhuje kontrakt za průměrnou evropskou cenu ve výši 418 dolarů. Současně také vysvětlil, že dodávky pro evropské spotřebitele byly již od počátku roku zvýšeny o 21 milionů kubíků (o kterých Ukrajina prohlásila, že je bude odebírat).

S tím však Gazprom nesouhlasí a prohlašuje, že pokud Ukrajina potřebuje zemní plyn k technologickým účelům, tak že by si ho měla koupit. Navíc oznámil, že Ukrajina nezaplatila za plyn z minulého měsíce. Na Silvestra sice bylo oznámeno, že Ukrajina vyrovnala svůj dluh, o kterém se diskutovalo od poloviny prosince. Gazprom však tvrdí, že byla uhrazena pouze cena plynu, ale kromě toho bylo nutno uhradit i smlouvou dohodnuté sankce za pozdní platbu a to se dosud nestalo.

Přes všechna ujišťování, že dodávky do třetích zemích nebudou kráceny, již večer 2. ledna oznámilo Polsko, že dostalo zhruba o 6 % dohodnutého množství plynu méně. Stejně tak oznámila firma Topenergy zajišťující plynárenský dispečink pro balkánské země, že byl zastaven provoz na ukrajinské kompresní stanici Orlovka, protože údajně nedostává dostatečné množství plynu, které pak nestačí pro zabezpečení tranzitu. V tomto směru se dodává denně 60 milionů kubíků a 2.ledna nebylo dodáno 10 milionů.

Na jednom z ukrajinských webů byl také publikován údajný dopis Naftogazu na Gazprom, který podle hodnocení ruských medií obsahuje zřetelné hrozby. Tak např. se v něm uvádí, že pokud nedojde k uzavření smlouvy, pak Naftogaz nemá žádné legitimní důvody, aby přijal do svého tranzitního systému ruský plyn a dále ho dopravoval do Evropy. Proto si vyhrazuje právo takový plyn zabavit.

Podle představitelů ukrajinského Naftogazu bude nová dohoda o dodávkách plynu na Ukrajinu uzavřena do pravoslavných vánoc tj. do 7. ledna. To je v dané chvíli patrně jen přání – obě strany již dostatečně vyhrotily své pozice, ze kterých bude nutno ustoupit a je otázkou, kdo kolik ustoupí.

Je zřetelné, že situace se vyostřuje a také tón ruských komentářů začíná být tvrdší vůči Ukrajině. Přitom je patrné, že Gazprom se poučil z minulého konfliktu s Ukrajinou a v současné době rozvíjí rozsáhlou vysvětlovací kampaň. Tak např. uvádí, že Ukrajina není ochotna připustit účast kontrolorů z mezinárodní firmy SGS na svých měřicích stanicích na ukrajinsko-ruské hranici. To také Ukrajinci přiznávají s tím, že účast kontrolorů nedovoluje tajná služba.

Velmi silným argumentem je také to, že za plyn je nutno platit a Ukrajina otevřeně přiznává, že část plynu neplatí. Nejsilnějším argumentem je však samotná cena. Pokud Ukrajina až do konce roku 2008 platila za plyn jen 179,5 dolaru a přitom spotřebitelé ve střední Evropě platili více než 400 dolarů, pak je velmi těžké vysvětlit, na co si vlastně Ukrajina stěžuje? Že dostává plyn tak lacino a že chce, aby tomu tak bylo i v dalších letech? Že se její firmy a spotřebitelé za uplynulé roky nedokázali přizpůsobit vyšším cenám energií? Proč by potom takové ceny jako má Ukrajina neměly požadovat i jiné země v Evropě?

Lze se obávat, že Ukrajina bude mít velké problémy převrátit tento konflikt do podoby, v níž byl před třemi roky, totiž, že Ukrajina je vydírána Ruskem. Proč potom Ukrajina blokuje tranzit plynu?

Tento rozvíjející se konflikt však ukazuje ještě jednu zásadní věc – že totiž ruské snahy postavit jinou tranzitní linii pro svůj zemní plyn do Evropy jsou oprávněné. Pokud nechce být střední Evropa i nadále rukojmím ukrajinských politiků v jejich neustávajících sporech s Ruskem, pak by měla podporovat snahy o jiné zásobovací linie pro zemní plyn jak z Ruska tak i pro kaspický plyn. Po této krizi již patrně nebude možné dál bránit výstavbě jak plynovodu Nord stream, tak i South stream.

Podrobnosti ZDE ZDE ZDE ZDE

                 
Obsah vydání       2. 1. 2009
4. 1. 2009 Prosím vás, zachraňte ty lidi, zaznělo v OVM Daniel  Veselý
4. 1. 2009 Dotaz Lukáš  Lhoťan
4. 1. 2009 Izraelská vojska pronikla daleko do Gazy
4. 1. 2009 Gaza: Vzhledem k zintezívnění konfliktu MVČK vyzývá všechny strany k respektování civilistů
4. 1. 2009 Proč platí Češi za Izrael? Štěpán  Steiger
4. 1. 2009 Předsednická země EU: Izraelská pozemní operace v Gaze je "obrannou, nikoliv útočnou akcí"
4. 1. 2009 Rusko- ukrajinské spory o plyn narůstají
3. 1. 2009 Izraelští vojáci "se přesunuli do Gazy"
3. 1. 2009 Vstup zdravotnického týmu Červeného kříže do Gazy stále nepovolen
3. 1. 2009 Desetitisíce demonstrantů protestovalo v Británii proti izraelské ofenzívě v Gaze
3. 1. 2009 Některé země EU zaznamenaly pokles dodávek plynu z Ruska
3. 1. 2009 Bush obvinil z ofenzívy v Gaze organizaci Hamas
3. 1. 2009 Independent: Na co si ti Palestinci pořád stěžují?
2. 1. 2009 V Gaze nejsou respektována pravidla mezinárodního humanitárního práva
3. 1. 2009 Bizarní možnost, že vkladatelé budou muset platit bankám úrok za úspory, je reálná
2. 1. 2009 Můj novoroční projev Tomáš  Koloc
2. 1. 2009 Co je češství Boris  Cvek
2. 1. 2009 Francouzi jako Hitler
3. 1. 2009 MFD: Nastal rok zdražování a zároveň zlevňování František  Řezáč
2. 1. 2009 Britové, Daily Telegraph a finanční krize
3. 1. 2009 Devatenáctiletý výrostek či devadesátiletá stařena? Jiří  Pehe
3. 1. 2009 Hostince nabízejí obědy za 28 Kč
2. 1. 2009 Novoroční projev soudruha Jakeše - 1. ledna 2009
2. 1. 2009 Komárek v Lidových novinách: Vymklo se to kontrole
2. 1. 2009 Šílená válka Izraele v Gaze Patrick  Seale
2. 1. 2009 Svědectví vězněných očí
2. 1. 2009 Změny palestinského území 1946 - 2000
2. 1. 2009 Gaza: hra, kde oba soupeři prohrávají Pavel  Mareš
2. 1. 2009 Gaza: Bludný kruh násilí Daniel  Veselý
2. 1. 2009 Sderot, Gaza a Sue Grandová naruby Karel  Dolejší
2. 1. 2009 Gaza, Hamas a logika Daniela Veselého Pavel  Urban
2. 1. 2009 Gaza: Brána Íránu do Středozemí Jan  Klepetář
2. 1. 2009 Izrael a právo národů na sebeurčení Tomáš  Boněk
1. 1. 2009 Gaza: Humanitární potřeby rostou i přes poskytovanou pomoc
2. 1. 2009 Schwarzenberg měl raději mlčet, aneb O následku slov a gest Uwe  Ladwig
2. 1. 2009 Schwarzenberg musí jednat s Izraelem, ne s Hamasem Petr  Wagner
1. 1. 2009 Zajistěte okamžité zastavení palby
2. 1. 2009 Žádná "pravda" nepomůže Boris  Cvek
2. 1. 2009 Mír na Blízkém východě aneb pověstné čekání na Godota Martin  Janíčko
31. 12. 2008 Human Rights Watch: V pozadí nynější eskalace leží pohrdání civilisty
1. 1. 2009 PF 2009 Karel  Dolejší
1. 1. 2009 Guardian: Obavy z českého předsednictví EU sílí
2. 1. 2009 Česká republika jako devatenáctiletý teenager? Jan  Čulík
2. 1. 2009 Starostové dojednají detaily výpravy do Bruselu
2. 1. 2009 Hauser a Žižek. Teoretikové postmarxistické filosofie
1. 1. 2009 Slovensko vstoupilo do eurozóny
1. 1. 2009 Rusko zrušilo dodávky plynu Ukrajině
1. 1. 2009 História rusko-ukrajinského plynového konfliktu
1. 1. 2009 Televizní nuda na Silvestra Monika  Binke
2. 1. 2009 Konec legrace a začátek víry Michal Z. Čenko
2. 1. 2009 Dvacet zlevněných rohlíků Sandra  Wain
2. 1. 2009 Novoroční prezidentova slova, slova, slova... Miloslav  Štěrba
2. 1. 2009 Biologické a sociální faktory vývoje člověka a jejich důsledky pro pojetí výchovy Jiří  Beránek
2. 1. 2009 Obnovitelné zdroje a jaderná energie Jiří  Krautwurm
30. 12. 2008 Novoroční projev prezidenta republiky Bohumil  Kartous
31. 12. 2008 Jsme odsouzeni pasivně naslouchat rozhovorům vládců o našem osudu
29. 12. 2008 Rusko - země agresivních stařen Jan  Čulík
30. 12. 2008 Robert Fisk: Přehlížíme masivní vraždění, které páchá Izrael
2. 1. 2009 Tamto že je civilizace?
31. 12. 2008 O Rusku... Ladislav  Žák
31. 12. 2008 O chaosu, nestabilitě, nacionalismu a xenofobii Jan  Čulík, Tomáš  Koloc
1. 1. 2009 Hospodaření OSBL za prosinec 2008

Ukrajina, Rusko a dodávky plynu do Evropy RSS 2.0      Historie >
4. 1. 2009 Rusko- ukrajinské spory o plyn narůstají   
3. 1. 2009 Některé země EU zaznamenaly pokles dodávek plynu z Ruska   
1. 1. 2009 Rusko zrušilo dodávky plynu Ukrajině   
1. 1. 2009 História rusko-ukrajinského plynového konfliktu   
25. 12. 2008 Rusko podepsalo se Srbskem strategické energetické dohody - válka o ropu skončila