6. 6. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
6. 6. 2008

Liškovi: Nikdo Vám ruku nelámal, abyste školství převzal

Otevřený dopis ředitelky základní školy v jednom městě nedaleko Prahy. Její totožnost je redakci BL známa.

Vy se hájíte, o co vše jste se doposud zasloužil. Ale jak bývá zvykem, za čas se přesunete do jiného resortu či na jiný post a my, kteří ještě pořád máme snahu, aby naše školství někam směřovalo, budeme mít oči pro pláč a výčitky, kam se to školství za naší aktivní éry dostalo.

Vážený pane ministře, předem bych se Vám chtěla omluvit, neboť nemohu splnit Váš požadavek a neseznámím pedagogický sbor s Vaším otevřeným dopisem ze dne 3. června 2008. Nezlobte se, ale musela bych se stydět za jeho obsah za Vás.

Především, pokud jste chtěl "pádně" argumentovat, proč není stávka v dané situaci vhodná, měl jste napsat otevřený dopis včas (termín stávky je znám již delší dobu), tedy s dostatečným předstihem, než jsme provedli veškerá opatření.

V prvé řadě jste však měl uvést opravdu pádné důvody, které by skutečně slibovaly zlepšení celé situace v oblasti školství. A co mne nejvíce mrzí, ve Vašem dopise není ani zmínka o nepedagogických pracovnících škol, kteří například v základním školství tvoří minimálně čtvrtinu z celkového počtu zaměstnanců. Zřejmě si vůbec neumíte představit, jak složité je na tato místa dosadit odborné pracovní síly, vždyť jim kromě mrzkého platu nemáme co nabídnout.

Chápu, že jste do funkce nastoupil teprve před půl rokem a za tuto krátkou dobu nemůžete dělat zázraky. Ale nezlobte se, nikdo Vám ruku nelámal, abyste převzal resort školství. Dobře jste musel vědět, jak neudržitelná situace u nás ve školství panuje. Každý Váš předchůdce nechal školství společensky padnout o stupínek níže (pokud budeme mluvit o platech, není to stupínek, ale stupeň).

Všichni dobře víme, že ani 5 miliard Kč pro letošní a příští kalendářní rok školství v této republice nezachrání. Pouze se opět odsunul odrazový můstek pro valorizaci mezd vzhledem k inflaci a my, zaměstnanci školství, se opět propadli v porovnání platů v profesním žebříčku níže. Příliv několikanásobně vyššího objemu finančních prostředků měl přijít do školství už před několika lety, jako jednorázová injekce a odtud se pak vše odvíjet dále. Nyní už je pět minut po dvanácté, ale jedině touto cestou je snad možné školství ještě jakž takž zachránit.

Píšete o školské reformě, o důležitých změnách, které nás stojí a stály opravdu velké úsilí a mnoho času. A za co? Za "pusinky"! Pokud má být jakákoli reforma efektivní, musí být řádně připravena a naplánována, včetně její finanční a materiální podpory. To se ovšem nestalo. A já mám pocit, že se naši zákonodárci staví k resortu školství a nám zaměstnancům s tím, že když vše fungovalo za těchto podmínek doteď, proč by to tak nešlo dál. "Školy na reformě pracují, uvedly ji v život, aniž bychom to jakkoli finančně podpořili, tak proč bychom v tomto směru měli něco měnit. Na chvíli je umlčíme sliby (viz např. Váš otevřený dopis) a vše zase bude nějakou dobu fungovat v klidu dál." Nezlobte se, ale zřejmě už nebude.

Zástupy zájemců o zaměstnání ve školství (a především o učitelská místa) před školami zrovna nestojí, pedagogické sbory "stárnou", stávající pedagogové se v podstatě nemusí obávat žádné konkurence, což v každém případě budoucnosti školství v tomto státě neprospívá. A muži, kteří například zrovna ze základním školství zcela vymizeli a jejich přítomnost tolik schází, Ti už nenastoupí v žádném případě. Důvody všichni známe. A Vy se snažíte uchlácholit pedagogy bez vysokoškolského vzdělání či příslušné kvalifikace tím, že budou moci zahájit studium až do konce roku 2014. Prosím Vás, to přece chráníte pouze sami sebe, aby v tomto státě měl ještě vůbec kdo učit.

Já sama jsem před několika lety v mnoha bodech návrh stávajícího "školského zákona" připomínkovala, nic z toho nebylo vzato v potaz a byly to přesně ty pasáže, které jsou nyní považovány za nešťastně formulované apod. A teď se budete "bít v prsa" za to, že připravujete novelu. (Doufám, že pokud opravdu bude a bude platit od 01.09.2008, spatří světlo světa poprvé v průběhu měsíce září, kdy bude již nový školní rok v plném proudu, jak bývá u vydávání vyhlášek, pokynů apod. v případě MŠMT "dobrým" zvykem.) Ne, že bych byla natolik prozíravá, ale tato pochybení byla patrna pro pedagogy z praxe na první pohled, ale koho to zajímá, lidé od stolu a bez praxe to vidí lépe. Nejmenovaná kolegyně, která Vám již včera napsala otevřený dopis, jenž byl zveřejněn, měla pravdu. "Pedagog v tomto státě není hybatelem, důležitý je úředník, to je "vědec"." Ale takhle to školství u nás nebude fungovat nikdy. Vy se hájíte, o co vše jste se doposud zasloužil. Ale jak bývá zvykem, za čas se přesunete do jiného resortu či na jiný post a my, kteří ještě pořád máme snahu, aby naše školství někam směřovalo, budeme mít oči pro pláč a výčitky, kam se to školství za naší aktivní éry dostalo. To přece nelze, podstatné změny ve financování školství se nemohou odkládat už ani o den.

O připravované úpravě pracovní doby pedagogických pracovníků se raději ani nebudu zmiňovat. Považuji to v dané situaci pouze za dobrý manipulační tah k ovlivnění řadových pedagogů. My ředitelé, ale i pedagogové, kteří chceme aby organizace (škola) kvalitně fungovala, víme, že doba strávená na pracovišti nad rámec doby nezbytné je stejně potřebná a vzhledem k již zmiňované reformě a jiným povinnostem, dokonce nutná. Přínosem by byla opravdu pouze flexibilita při rozložení jejího plnění. Takže tím jste nás opět neohromil.

Bylo by toho daleko a daleko více, co vše by patřilo mezi stěžejní problémy ve školství. Ale mne opravdu "nadzvedl" Váš dopis, a tak jsem reagovala pouze na pár pasáží v něm uvedených.

Na závěr si musím postesknout, o žácích a jejich budoucnosti, jako většinou, ani slovo. To je smutné, úředník na prvním místě a žák na posledním. Úžasné školství, s kým a pro koho?

Všichni zaměstnanci naší školy (včetně provozních, kteří Vás sice zrovna moc nezajímají, ale pro zdárný chod našich škol jsou velmi důležití) stávkovat budou! Nemáme totiž jinou možnost jak v tomto státě bojovat za svá lidská i zaměstnanecká práva. Kdyby se k nám stát choval důstojně, věřte, že bychom se raději věnovali našim žákům a nečinili problémy ani sobě, ani žákům a jejich rodičům. Bohužel tomu tak není a řešení situace ve školství nesnese prodlení už ani o minutu.

                 
Obsah vydání       6. 6. 2008
6. 6. 2008 Trpká léčba konopím Bushka  Bryndová
8. 6. 2008 Lidové noviny jako Blesk Bohumil  Kartous
7. 6. 2008 Amerika šokována cenou ropy a bezprecedentním růstem nezaměstnanosti
6. 6. 2008 Dva bulvární listy téhož vlastníka vyvolávají ve dvou zemích proti sobě nacionalistické vášně Uwe  Ladwig
6. 6. 2008 Od smrtelně vážného k frašce Ivo  Šebestík
6. 6. 2008 Forward: Zkorumpovaného Olmerta nahradí ministryně zahraničí Cipi Livni
8. 6. 2008 Jak na českou "supermodelku" Evu Herzigovou udělal dojem film Nepohodlná pravda
7. 6. 2008 L.A. Times: Neomluvitelné plýtvání
6. 6. 2008 Všichni občané budou mít zákonný přístup na plavání zadarmo
6. 6. 2008 To se mi snad jenom zdá...! Jan  Neoral
6. 6. 2008 Inzerát
6. 6. 2008 Cenu ropy vyhánějí nahoru investoři v důsledku právní mezery v americkém zákonodárství
6. 6. 2008 Spojené státy vydírají Irák zadržováním 50 miliard dolarů jeho zahraničních rezerv
6. 6. 2008 Tajný plán jak udržet Irák pod americkou nadvládou
6. 6. 2008 ČLK: Ministerstvo s lékařskou reprezentací nejedná. Kdo má jiný názor, ten je ministrem označován za nepřítele
6. 6. 2008 Režimtrasenia v Číne a Barme Naomi  Klein
6. 6. 2008 Válka uvnitř české justice Boris  Cvek
6. 6. 2008 "Esemesky" devastují jazyk, obávají se Francouzi
6. 6. 2008 Hrůzy v nemocnicích jsou horší než americký radar Boris  Cvek
6. 6. 2008 Žádné hrůzy v českém zdravotnictví Jaroslav  Polák
6. 6. 2008 Zkušenosti v českém zdravotnictví jsou skutečně hrůzné
6. 6. 2008 Zdravotnictví je klíčové domácí téma, o tom není pochyb
6. 6. 2008 Hrůzy ve zdravotnictví nejsou všeobecné
6. 6. 2008 Následná péče o pacienta bývá často zoufalá
6. 6. 2008 Jak dál při energetické nedostatečnosti Jindřich  Kalous
6. 6. 2008 V zahrádce Božena  Správcová
6. 6. 2008 Chce prý komunikovat, ale jaksi mu to nejde
6. 6. 2008 Jsem proti současným omezovacím poplatkům u lékaře Jan  Sova
6. 6. 2008 Klánovický les v akutním ohrožení
6. 6. 2008 Potřebují USA CIA? Boris  Cvek
6. 6. 2008 CIA: Nejde o nic menšího než o válku s Íránem Karel  Dolejší
6. 6. 2008 Bojkotujte University of Keele
6. 6. 2008 Izrael očima Jefima Fištejna Daniel  Veselý
5. 6. 2008 Kuchyňová Šmigolová z jiného světa Daniel  Solis
6. 6. 2008 Liškovi: Nikdo Vám ruku nelámal, abyste školství převzal
6. 6. 2008 Stávku ne 9. června, ale 1. září!
5. 6. 2008 Česko opět v britských novinách: Kontroverze s Chorvatskem
5. 6. 2008 Užitečným idiotem snadno a rychle? Karel  Dolejší
5. 6. 2008 Josef Škvorecký o Robertu Pynsentovi
5. 6. 2008 Místopředseda českého olympijského výboru si skutečně uzurpuje právo zakazovat lidem, jak chtějí mluvit
5. 6. 2008 Tim Weiner: Hromada střepů. Dějiny CIA Milan  Nápravník
5. 6. 2008 Xenofobie a islamofobie v kauze americké základny Lukáš  Lhoťan
5. 6. 2008 From: Ministr [mailto:Ministr@msmt.cz] Ondřej  Liška
5. 6. 2008 Tančíme s poplatky Jan  Mertl
5. 6. 2008 V LA hoří, má panenko Bohumil  Kartous
6. 6. 2008 Hospodaření OSBL za květen 2008

Školství RSS 2.0      Historie >
6. 6. 2008 Liškovi: Nikdo Vám ruku nelámal, abyste školství převzal   
31. 5. 2008 Do třiceti let bude memorování zbytečné   
24. 5. 2008 Univerzita bude nucena ukončit klinickou výuku na školách   
24. 5. 2008 Vyjadřuji pochopení pro postoj Akademického senátu   
10. 4. 2008 Universitní studenti: Vysokoškolské studium je dnes ztráta času   
7. 3. 2008 Jesle jako vzdělávací zařízení, aneb už se nedá mluvit o krkavčích matkách Uwe  Ladwig
22. 1. 2008 Neúcta k vědění se nevyplácí Darina  Martykánová
4. 12. 2007 Sítě v síti, aneb jsou ve školství jen problémy s platy? Pavel  Táborský
21. 11. 2007 Sloučení škol nebude škodit   
15. 11. 2007 Manifest maturanta   
15. 11. 2007 Nemoc, způsobená Oxfordem? Ema  Čulík
15. 11. 2007 Britské vysoké školy, pro a proti Jan  Čulík
14. 11. 2007 Náš mlčící maturant Patrick  Ungermann
14. 11. 2007 Nechceme sloučení škol Simona  Szekelyová
11. 10. 2007 Vzdělání je důležité Hynek  Bíla