Internetový deník Britské listy upozornil v pondělí na to, zda byste při možném zvolení českým prezidentem nemohl přijít o americké občanství. Za jak velké riziko tuto možnost považuje sám ekonom Jan Švejnar, host dnešních Impulsů?
Já myslím, že to není velké riziko. Sám zvažuji, jestli si mám občanství nechat, či ne a já myslím, že to je otázka, která se bude vyvíjet dál.
Vy v případě, že byste byl zvolen českým prezidentem, tak byste se vzdal amerického občanství?
Já o tom neuvažuji, protože jsou ve světě precedenty, že se lidé nezříkali amerického občanství, například v Irsku, v Pobaltí a jinde, ale, a jiných občanství. My sami máme zkušenosti s ministry zahraničí a jinými činiteli, ale není to pro mě velká věc, budu o tom uvažovat.
Britské listy v té souvislosti přinesly překlad z oficiálních stránek amerického Ministerstva zahraničí a dovolte, abych citoval: Americký občan, který přijme státní funkci v zahraničí, se může octnout v rámci statutu ztráty svého amerického občanství podle paragrafu 349 Zákona o přistěhovalectví a národnosti a dodatků z roku 1952. Když přijme osoba státní funkci v cizí zemi, Ministerstvo zahraničí, rozumějme americké, bude pečlivě zvažovat úmysly daného občana vůči americkému občanství. Konec citátu. Vy víte o tomto zákoně?
Vím, ano a záleží též, jaká funkce to je. To znamená například francouzský nebo americký prezident, to znamená výkonný prezident, to by bylo trochu jiné od prezidenta českého nebo německého, kde ministerský předseda má hlavní výkonné funkce, čili je to věc, která není jasná a jsou tam různé interpretace.
Vy jste se na Ministerstvu zahraničí, na americkém Ministerstvu zahraničí už informoval?
Samozřejmě.
A vypadá to tak, že byste nepřišel o americké občanství?
Pakliže bych nechtěl, tak nepřišel, já myslím.
zdroj Rádio Impuls: záznam rozhovoru Václava Moravce s Janem Švejnarem TEXT
|