22. 6. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
22. 6. 2007

Vina a trest v orweliánské společnosti

Reakce na článek pana Mareše "Zdatný Goebbelsův učeň"

Vzhledem ke skutečnosti, že k současné krizi v Palestině různí experti na izraelsko- palestinský konflikt ve svých komentářích přistupují téměř shodně, a to tak, že rámec celého konfliktu naprosto ignorují a dnešní boje vykreslují jako další islámskou fatvu, jejímž konečným cílem je "zahnat Židy do moře", rád bych přispěl svou troškou do mediálního mlýna.

Zbyněk Petráček z Reflexu a Filip Moravec z Asociace pro mezinárodní otázky nechť mi odpustí, že jim coby nekompetentní laik fušuju do řemesla.

Když v lednu roku 2006 vyhrál Hamas v palestinských parlamentních volbách demokratickou cestou, ještě to neznamenalo, že se frustrovaní palestinští voliči dočkají zásadních změn. Většina jich odmítla znovu volit hnutí Fatah na základě reálných pohnutek, neboť tento nebral v podstatě žádné ohledy na jejich potřeby a přání. Euforický rok 1993 a tzv. Dohody z Osla byly velkým příslibem pro palestinský národ, že se dočká svého státu, i když pouze na 22% území historické Palestiny. Avšak realita příslibů a nekonečného vyjednávání šla vniveč. Během následujících sedmi let se počet ilegálních židovských osadníků na území, které bylo přislíbeno Palestincům coby podloží pro nový stát zdvojnásobil.

Fatah v té době ovládal Palestinskou samosprávu a v podstatě působil jako prodloužená ruka americko-izraelských expandujících plánů. Zdání palestinské suverenity, udržované prostřednictvím "svrchované" vlády, mělo světu ukázat, že veškeré problémy, které se týkaly "mírového procesu" a "vytváření samostatného státu" leží na bedrech Fatahu. Ten byl však příliš srozuměn s US/izraelskou agendou územní expanze a s holou skutečností, že žádný samostatný stát vytvořen nebude. Fatah se v podstatě stal jakousi "fasádou", která měla krýt strategické plány okupantů.

Když Hamas vyhrál volby (díky sociálním programům, které tak leží v žaludku publicistům jako je Bohumil Doležal), Fatah v čele s Mahmúdem Abbásem se dal do kupy s Izraelem, USA a s bezpečnostními službami několika arabských států, aby společnými silami svrhli Hamas (což je nahý protiklad mesianistické vize USA dodržovat principy parlamentní demokracie). Spiklenecký plán spočíval ve fundování "bezpečnostních složek" v Gaze, vedených warlordem Mohamedem Dahlanem, zbraněmi v hodnotě desítek milionů dolarů. Této akce se zúčastnil zástupce americké národní bezpečnosti Elliot Abrams, který dříve finančně zásobil nechvalně proslulé bataliony smrti Contras, které v 80.letech rozsévaly teror v Nikaragui, a ve stejné době se snažil utajit zvěrstva, páchaná na civilistech národní gardou v Salvadoru, jež byla přímo podporována Washingtonem.

Od svého vítězství se Hamas snažil integrovat do politického systému, a to dokazoval i konkrétními činy: dodržoval jednostranné příměří přes rok a půl, zastavil sebevražedné atentáty proti Izraelcům, které od vypuknutí intifády Al Aksá v roce 2000 tehdy vrcholily.

Ze zprávy vyslance při OSN Alvara de Soto, uveřejněné tento týden v Guardianu, vyplynulo, že Abbás byl dlouho pod tlakem Spojených států, aby bojkotoval sestavení vlády národní jednoty s Hamasem. Dále zde bylo uvedeno, že Abbásův Fatah podporoval ekonomické a finanční embargo, uvalené na palestinská teritoria Spojenými státy, Izraelem a EU, které vedlo k masivnímu nárůstu chudoby milionů lidí. To vše s jasným cílem -- odstranit z politické arény Hamas. Přestože se ho vojska warlorda Dahlana snažila na přelomu roku násilně svrhnout, byl stále ochoten se podílet na vládě národní jednoty s hnutím Fatah, která byla ustanovena v Mekce. Dahlan se společně s Fatahem snažil podkopat jakoukoliv smysluplnou činnost nové vlády, a tak byl její osud předem zpečetěn.

Cílem izraelské vlády je ještě více izolovat Hamas a posílit pozici palestinského prezidenta Abbáse coby jediného partnera pro "rozumný dialog". Ten tento týden jmenoval novou, jednobarevnou vládu. Jejím cílem je spolupracovat s izraelskou vládou na "mírovém procesu", jehož konečným cílem je zabrat co nejvíce úrodné půdy na Západním břehu Izraelem a na zbytku nechat živořit přes dva miliony zbídačených lidí. Podmínky tohoto procesu Hamas odmítl akceptovat. Jde, mimo jiné, o uznání práva na existenci Izraele (tedy existenci státu, který po desetiletí odpírá právo Palestincům na suverénní stát), odmítnutí násilí (ignorace mnohem většího násilí US/izraelských jednotek a vzdání se odboje proti okupantům ), akceptování minulých dohod (dohody, uzavřené mezi Izraelem a hnutím OOP ve prospěch Izraele, které nikam nevedly).

Šéf Hamasu Ismaíl Haníja, ve vystoupení v televizi Al Džazíra před pár dny, odmítl Abbásovu politiku s tím, že "za současnou krizi je zodpovědný Izrael se Spojenými státy svou politikou vměšování a rozdmýchávání konfliktu". Prohlásil, že "byla nelegitimně svržena vláda, která vyjadřovalo vůli 96% palestinských voličů, jejímž cílem nebylo prosazovat islamistickou politiku, ale udržet jednotu palestinských teritorií v duchu národní pospolitosti." Dále uvedl, že "vláda národní jednoty bude pokračovat v duchu Dohody z Mekky a že Gazu bylo nutno vojensky obsadit kvůli řádění Dahlanových eskader a jednotek Fatahu." Nechci černobíle působit jako stoupenec Hamasu a advokát násilí, jím páchaným. Beru v potaz jeho existenci jako nevyhnutelný fakt a reflektuji na vzniklou situaci prezentací méně známých informací, které mohou nějakým způsobem tuto krizi osvětlit.

Palestinská novinářka Laila el-Haddad, autorka filmu o podzemní ekonomice v Gaze, žije v pásmu po většinu života. Podařilo se jí dostat z Gazy jedinou cestou do Egypta, kterou kontroluje Izrael. O své zážitky z válečné Gazy se podělila ve známém pořadu Democracy Now!: " Poslední měsíc v Gaze je poznamenán sílícím násilím, jemuž nelze utéct. Jediný přechod do Egypta není s to pojmout tolik uprchlíků. Čtyři dny jsem byla nucena zůstat ve svém bytě v Gaza City, nebylo radno vycházet. Na střechách byli snipeři a ulice ovládli maskovaní bojovníci. V tom zmatku bylo těžké rozeznat bojovníky Fatahu, Hamasu a Dahlanovy eskadry, násilností se dopouštěly všechny strany. Viním především politiku Izraele a USA, jejíž hořké plody dnes sklízíme. Nechali nás vyhladovět, štvali jednu frakci proti druhé a vyzbrojili bataliony smrti. Naše vina tkví v tom, že jsme minulý rok ve volbách zvolili "špatnou" stranu. Od té doby se vše jen zhoršuje."

Podrobnosti: ZMAG ZDE

Democracy Now ZDE
Electronic Intifada ZDE
                 
Obsah vydání       22. 6. 2007
23. 6. 2007 Iracionální zlo Bohumila Doležala Tomáš  Svoboda
24. 6. 2007 "Nedejte se strhnout všelijakými cizími naukami". Zdeněk  Bárta
24. 6. 2007 Pákistán: Britská pocta Salmanu Rushdiemu porušuje předpisy OSN
23. 6. 2007 Vedoucí představitelé EU se dohodli o reformě evropské organizace
23. 6. 2007 Severokorejský jaderný reaktor bude "uzavřen do tří týdnů"
23. 6. 2007 Zpráva OSN varuje před válkami, vyvolanými globálním oteplováním
22. 6. 2007 CIA odtajní historii svých protizákonných akcí během studené války
23. 6. 2007 150 ruských vojenských duchovních bude světit strategický bombardér Tu-95MS
22. 6. 2007 Britská vláda se snaží odstranit z Charty EU základní lidská práva. Proč?
22. 6. 2007 Polský hněv nad mrtvými
22. 6. 2007 Jak je to s tím odmocňováním
22. 6. 2007 RSS Britských listů - co to je a jak funguje
22. 6. 2007 Požadujeme otevřenou diskusi Tomáš  Bodžár
22. 6. 2007 Zakažte Číně znečišťovat ovzduší .... Jan  Hošek
22. 6. 2007 Toho Golga nezaměstnávejte... Fabiano  Golgo
22. 6. 2007 Neznám v ČR tištěné noviny, které by netiskly PR články jako redakční
22. 6. 2007 Tancujte sambu, pane Golgo!, aneb Luděk  Toman
22. 6. 2007 Bitva o evropskou ústavu
22. 6. 2007 Peří Bohuslav  Reynek
22. 6. 2007 Pověřenkyně komisařky OSN pro lidská práva pro Kubu skončila
22. 6. 2007 Děsivá úroveň českého pravopisu -- i v BL
22. 6. 2007 "Směsy" tuhých a tekutých materiálů
22. 6. 2007 Soud: "zdravotní poškození není důsledkem nezákonného policejního zákroku" Michal "Wolf" Vlk
22. 6. 2007 Levici chybí Tlustý Milan  Hamerský
22. 6. 2007 Ústup od imperialismu - nový směr pro americkou zahraniční politiku
22. 6. 2007 Afghánistán - hledání cesty Miroslav  Polreich
22. 6. 2007 Sarkozyho revoluce nese jména: Rachida, Fadela a Rama Josef  Brož
22. 6. 2007 V Česku se bojuje o "duši" voliče, anebo jen o vlastní korýtko hojnosti? Miloš  Dokulil
22. 6. 2007 Vidím, co vidím: Vše už tady bylo
22. 6. 2007 Czechtek 2005 - ing. Kokrment pravomocně zproštěn obžaloby
22. 6. 2007 Pravicové mýty Lenka  Vytlačilová
22. 6. 2007 Má-li být planeta modrá, musí zůstat zelená Pavel  Havránek
21. 6. 2007 Klaus, neexistence globálního oteplování a britský tisk
22. 6. 2007 Rizika a šance polské a anglické nepoddajnosti, aneb Kdo ví, co by kancléřka Merkelová opravdu chtěla Uwe  Ladwig
22. 6. 2007 O ropném zlomu v irské televizi Michal  Brož
22. 6. 2007 Šikana ve školách Josef  Vít
22. 6. 2007 MŠMT šikanu ve školách řeší
22. 6. 2007 Normální čeští závistivci
22. 6. 2007 Typická levicová schizofrenie Jan  Bím
22. 6. 2007 Vina a trest v orweliánské společnosti Daniel  Veselý
22. 6. 2007 O (jednom) ženském myšlení na pánském záchodku Jiří  Škuba
22. 6. 2007 Muž, který si ho nevytřepe... Štefan  Švec
22. 6. 2007 Sovětské a americké invaze
21. 6. 2007 Podivná historka. Nevím o nikom, kdo by jí věřil. Petr  Wagner
21. 6. 2007 Proces s Rudolfem Slánskym a spol. Viliam  Bernáth
21. 6. 2007 Dramafix je mrtev, ať žije dramafix Lukáš  Nozar
21. 6. 2007 Dáma na pánském záchodě v Čechách Sandra  Wain
21. 6. 2007 Zlepšování konkurenčního postavení češtiny na globálním trhu Greg  Evans
21. 6. 2007 Bush napotřetí vetoval výzkum kmenových buněk
20. 6. 2007 Potřebuje Česká republika generální stávku? Vladislav  Černík
21. 6. 2007 Čína předstihla Spojené státy a je nyní největším globálním znečišťovatelem ovzduší
20. 6. 2007 Stratfor: Skutečným účelem americké protiraketové obrany je vojensky ovládnout vesmír
4. 5. 2007 Hospodaření OSBL za duben 2007
22. 11. 2003 Adresy redakce