Odsuzuji všechny formy terorismu

7. 6. 2010 / Jan Kavan

Projev na demonstraci o izraelském útoku na konvoj, dne 5.6.2010, Václavské náměstí.

Snad vás mohu oslovit jako vážené přítelkyně a vážení přátelé, Všiml jsem si, že mezi lidmi i mezi novináři panuje rozšířený stereotyp, že každý kdo je kritický k politice současné izraelské vlády je antisemita, každý kdo nesouhlasí s okupací Palestiny či s blokádou Gazy je terorista nebo aspoň s terorismem či teroristy sympatizuje. Mám pro vás novinku. Není to pravda. To ovšem neznamená, že jednoznačně neodsuzuji např. údajnou reakci aktivistů na palubě turecké lodi Mavi Marmara, kteří na varování izraelského námořnictva prý odsekli: "Sklapněte. Vraťte se do Osvětimi". To je nejen urážlivé, ale vysloveně hloupé a diskredituje to poctivé snahy aktivistů, kteří odmítají jak okupaci, tak i antisemitismus. Jsem rád, že tu vidím řadu přesně takovýchto hesel.

Můj otec pocházel ze židovské rodiny a jeho matka a prakticky celá jeho rodina zahynula v Osvětimi, Terezíně či v jiných táborech.

Paroubek to zvoral, tak si kopněte, vážení

7. 6. 2010 / Michael Kroh

Okamžitě po skončení voleb se vyrojila spousta generálů po bitvě, kteří kriticky rozebírali volební kampaň ČSSD a vystupování jejího předsedy. Výjimkou byl komentář Luďka Tomana, který svaluje vinu za porážku sociální demokracie na pravicový tisk. Podobně vystupuje i sám Jiří Paroubek. Pravicový tisk samozřejmě hodně věcí nafukoval a přeháněl, ale mohli by zmínění vysvětlit, v čem lhal? Že Jiří Paroubek zvolil špatnou strategii a vystupoval nevhodně, přiznávají i jeho stoupenci. Že neustálé mírné zvyšování deficitu veřejných financí dospěje jednou zákonitě ke státnímu bankrotu, pochopili i prvovoliči -- i bez pravicového tisku (čtou jej stejně málo jako levicový). Ten ostatně nepsal, že to bude zítra. A konečně, v roce 2008, kdy sociální demokracie vyhrála drtivě krajské a senátní volby, byl snad tisk méně pravicový?

An English version of this article is in CLICK HERE

Kdo že tu do koho kope?

7. 6. 2010 / Karel Dolejší

Ve srovnání s Michaelem Krohem jsem asi četl nějaké úplně jiné články rozebírající Pyrrhovo vítězství sociální demokracie v letošních parlamentních volbách. V textech, které jsem viděl já, se kromě osobních Paroubkových chyb, jejichž výčet podle Kroha činil - až na jedinou výjimku - veškerý obsah povolební kritiky ČSSD, rozebíraly omyly v zaměření kampaně na určité segmenty voličstva, role "řecké hrozby", chybějící důraz na některé body při mediálním vystupování, nedostatek odvahy hovořit o potřebě zvyšování daní či fatální způsob hospodaření, jehož výsledkem je dluh, který nyní strana zdědila. Zmiňovaly se programové nedostatky ČSSD v době pošpidlovské, škody kočkovské a urbanovské, atd. Poctivý popis by rozhodně zabral víc než ty tři odstavce, které Kroh věnoval celému svému sdělení - včetně nabádavé výzvy levicovým intelektuálům, aby "přestali kopat do Paroubka".

An English version of this article is in CLICK HERE

Soumrak sociální demokracie?

7. 6. 2010 / Jan Hradil

Volební terno minulého víkendu jsem prožíval v Čechách, zapojil jsem se tam do některých "hospodských" debat a nemohu, než se nepodělit o některé dojmy, které ve mne tyto debaty, jakož i volební výsledky zanechaly. Pokusím se rovněž shrnout mnou subjektivně spatřované hlavní důvody porážky dominantní levicové strany, ČSSD.

Protestujeme proti protiprávnímu zveřejnění dat

7. 6. 2010

tisková zpráva

CZALPA zásadně protestuje proti zveřejnění a proti způsobu prezentace dat ze zapisovačů letounu TU-154 Polského letectva, které havarovalo ve Smolensku dne 10. dubna 2010. Dne 1.6.2010 byla polskými vládními orgány i přes protesty ruské strany (zejména pak pracovníků MAK - mezivládní letecké komise, pověřených vyšetřováním události), zveřejněn přepis záznamu komunikace a rozhovorů v kabině posádky. Bezprostředně se tento přepis dostal do řady sdělovacích prostředků a byl novináři všemožně komentován.

Důchodci se nakonec dočkali

7. 6. 2010 / Miloslav Štěrba

Ústavní soud zrušil s platností od 30. září 2011 výpočet důchodů, který je méně výhodný pro lidi s vysokými příjmy. Současný výpočet výměry důchodů je podle Ústavního soudu protiústavní, protože staví solidaritu nad zásluhovost a negarantuje dostatečně právo na přiměřené hmotné zabezpečení.

zdroj ZDE

Ústavní soud tak vyhověl požadavku, který více než šedesát let odmítal vyhovět "spravedlivému" rozdělování společného koláče. Je přece do nebe volající, jestliže se důchod občana obývajícího 2 + 1 a cestujícího MHD se podobá důchodu bývalého příjemce platu ve výši 100 tis. Kč a výše. Není třeba příliš zdůrazňovat, že udržování domácnosti ve vile s obytnou plochou 250 -- 400 metrů čtverečních vyžaduje zvýšené výdaje za teplo, osvětlení a průběžnou údržbu nemovitosti...

Chceš se zbavit problému? Zruš ministerstvo, jež jej má řešit

7. 6. 2010 / Milan Fujda

V dubnu vybuchla v Mexickém zálivu vrtná plošina Deepwater Horizon a statisíce litrů ropy denně od té doby stále unikají do moře. Média již také přinesla zprávu, že inspektoři, kteří měli na starost kontrolu bezpečnosti těžby, se jednoduše nechali koupit dárečky společnosti British Petroleum.

Tato událost je unikátní v tom, že se jedná o jednu z největších ekologických katastrof způsobených člověkem, ale naprosto typická v tom, že příkladně ilustruje dva principy, na nichž funguje současná globální politika a ekonomika.

Jsem mladý, jsem trendy, volím TOP 09

7. 6. 2010

O tom, že mladá generace je velmi pravicová, se ví. Už výsledky studentských voleb ukázaly názory české mládeže jasně -- jsem mladý, sebevědomý, úspěšný, konzervativní a volím TOP 09. Ráda ukážu smýšlení mých kolegů z univerzity na malém vzorku spolužáků, kteří volili TOP 09, píše čtenářka Petra Kovačíková.

David Cameron: Škrty "změní způsob života v Británii"

7. 6. 2010

Nový britský ministerský předseda David Cameron bude v pondělí v projevu varovat, že nynější "způsob života v Británii" bude narušen na mnoho let nejdrastičtějšími škrty ve státním rozpočtu po celou generaci. Škrty budou mít podle něho dopad na celé obyvatelstvo Británie.

Britská vláda plánuje ustavit zvláštní přísnou inspekční komisi, před níž budou muset ministři ospravedlňovat rozpočty svých ministerstev. Chce se inspirovat praxí liberálnědemokratického kanadského premiéra Jeana Chrétiena, který proměnil fiskální deficit 9,1 HDP v polovině devadesátých let v přebytek tím, že seškrtal federální státní rozpočty o 20 procent.

Pokus o odpověď...

7. 6. 2010 / Ladislav Žák

Stále častěji se v různých podobách ozývají upozornění na dva společenské jevy nebo snad trendy. Jednak na to, že dramaticky klesá sociální soudržnost a druhak na to, že neméně dramaticky roste ve společnosti vliv peněz. Dovolím si myšlenku, že jde o jevy nebo trendy na sobě závislé, a to vazbou zvanou nepřímá úměra. Je načase si velmi vážně položit otázku, zda ještě věříme, že existují věci, hodnoty a statky, které se nedají koupit - nebo dokonce takové, které se nedají směnit. Nestačí tuto otázku klást jen ve svém okolí, ale zejména je ji potřeba položit sobě samému a poctivě si na ni odpovědět...

Co očekávám především

7. 6. 2010 / Stanislav A. Hošek

Jeden ze sociálně demokratických expremiérů bezprostředně po volbách veřejnosti sdělil, co lze s vysokou pravděpodobností očekávat od vítěze voleb. Soustředil se, ať již záměrně, či jenom pod vlivem svého profesního zaměření, především na sféru národohospodářskou, jinými slovy na hospodaření státu, které je v dnešní politické praxi strukturováno do problémů veřejných rozpočtů, čili daní a jejich přerozdělování.

Já bych se v tomto textu odvážil zaměřit na problematiku dovršení politické transformace, zahájené už v roce 1989 zrušením článku Ústavy tehdejší ČSSR o vedoucí úloze KSČ.

■ ■ ■

7. 6. 2010 / Petr Štengl

Napsat angažovanou politickou báseň
znamená literární sebevraždu
Angažované politické básně jsou k zblití
Země blije ropu
Obamo, Putine, Chu Ťin-tchao, dobře to děláte, chlapi!
Kdyby se to převrátilo, plavala by letadla břichy vzhůru
Stát Izrael je mezinárodní terorista
Každý večer slýcháme přes zeď, jak náš soused terorizuje svoji ženu
Země blije ropu

Boží hodiny aneb opruzy všedního dne

7. 6. 2010

Znáte jistě tu story o diamantové krychli obřích rozměrů, jednou za miliardu let přiletí ptáček, otře zobáček, doba, za kterou se tímto zásahem krychle rozpadne v prach, je základní jednotkou věčnosti.

V našich podmínkách by ptáček byl nejspíš důrazně upozorněn, že dotýkat se jakýmkoliv způsobem krychle je přísně zapovězeno.

Na hradě Karlštejn je před každým krbem kamenný výstupek, na který je zakázáno usedat. Snad jen v případě nějaké náhlé nevolnosti, uvažovala mladá průvodkyně, píše Irena Gálová.

Náklady na složitost

7. 6. 2010 / John Michael Greer

V krajním případě, kdy se celá společnost ocitla za bodem záporných výnosů složitosti, může být zhroucení adaptivní odpovědí na rostoucí spirálu krize, kterou nelze ukončit žádným jiným způsobem.

KD│ Vzhledem k událostem nyní plnícím novinové titulky je poněkud ironické, pokud jsem poslední příspěvek začal komentářem, že to byl zajímavý týden pro znalce úpadku a pádu; možná by bylo lepší říci: "Ještě jsi nic neviděl" (You Ain't Seen Nothing Yet). Zhruba v době, kdy se sopečný popel z Islandu začal usazovat mimo evropský vzdušný prostor, další černý mrak začal stoupat z lávových otvorů na Wall Street, což bylo způsobeno spontánním samovznícením toho, co ještě zbylo z reputace Goldmana Sachse ohledně fiskální poctivosti.

Hlučně opakujte mé názory

7. 6. 2010

Lidi dneska od médií požadují jen to, aby někdo hlučný hlasitě opakoval ty názory, které zastávají, řekl nestor britských televizních novinář John Simpson na literárním festivalu v anglickém Hay. Zároveň vyjádřil obavy nad tím, co si myslí jeho globální televizní diváci o tom, že má nadváhu:

Odbémovaná Detopolánkovaná Strana

7. 6. 2010 / Pavel Kopecký

Občanská demokratická strana v jihomoravském kraji náleží mezi ty regionální odnože, které nadobyčejně napomohly hubenému zisku celé partajní struktury ve víkendových volbách. V kraji zaostala za vítězem bezmála o pět procent a dnes může maximálně vztekle vyhrožovat opuštěním krajské koalice s ČSSD, jestli si spoustou preferenčních hlasů ověnčený hejtman Hašek střelhbitě nevybere mezi funkcemi. Na něj kostlivci ze stranické skříně nevypadli. Zatímco přímo v Brně započal soud s Alešem Kvapilem, dříve starostou Žabovřesk a sněmovním kandidátem ODS.

Volby s trochou matematiky a co z toho plyne?!

Vlastní vinou prohráli občané

7. 6. 2010 / Petr Pokorný

V právě proběhnuvších volbách se ukázal škodlivý nezájem velké části našich občanů k dění ve státě – a bohužel k jejich škodě. K volbám přišlo 62,6% oprávněných voličů. Tedy nedostavilo se 37,4% voličů. Jak vlastně volili příznivci většiny stran v poměru k celkovému počtu oprávněných voličů? Vítěz voleb ČSSD získala pouhých 13,82%, druhá ODS získala 12,66%.

Šestaosmdesátiletý Uri Avneri byl napaden izraelskými ultrapravicovými aktivisty

7. 6. 2010

Jen náhodou nedošlo v sobotu k neštěstí na telavivském Muzejním náměstí, když skupina pravicových aktivistů vhodila dýmový granát doprostřed demonstrace protestující proti útoku na humanitární flotilu v naději, že vyvolá paniku účastníků a jeden druhého pošlapou. Ti zachovali klid a vytvořili pouze okruh kolem hořící dýmovnice; demonstrace i projev řečníka pokračovaly. O půl hodiny později byl po nasednutí do taxíku tuctem násilníků napaden šestaomsdesátiletý aktivista organizace Gush Shalom, veterán izraelské armády a bývalý politik Uri Avneri.

Ortodoxní židé nikdy neschvalovali stát Izrael

7. 6. 2010

Tady se špatně zachází s pojmy. Ortodoxní židé nikdy neschvalovali stát Izrael, od samého počátku. To, čemu někdy žurnalistický svět říká ortodoxní židé - stejně tak jako pisatel tohoto článku - jsou ve skutečnosti celkem sekularizovaní židé, kteří se mnohem více než za náboženství bijí především za právo na sebeurčení, které si představují případně někdy i jako vyhlazení muslimů (bez nadsázky). To jsou ty fanatické skupiny. Skutečně ortodoxní židé (ortodoxní = přísný vyznavač náboženství) nesouhlasí s okupací Palestiny, protože vytvoření státu Izrael je v rozporu s Tórou i Talmudem, píše Veronika Jelínková.

Koriandr se do Gazy dovážet nesmí, zázvor ale ano

6. 6. 2010

Izrael odmítne požadavek na mezinárodní vyšetřovací komisi, která by zkoumala jeho konflikty s loděmi přivážejícími humanitární pomoc do Gazy. Uvedl to izraelský velvyslanec ve Spojených státech. Dodal: "Vyjednáváme s Obamovou vládou, jakou formu bude naše vyšetřování mít."

Situace by se ale mohla výrazně zhoršit, poznamenávají britské Channel Four News, pokud jsou pravdivé zprávy íránské tiskové kanceláře Mehr, z nichž vyplývá, že íránské revoluční gardy jsou připraveny poskytnout humanitárním konvojům pro Gazu vojenskou ochranu.

Jakýkoliv zásah íránské armády by Izrael považoval za nesmírně provokativní, protože Izrael je přesvědčen, že Írán poskytuje organizaci Hamas, která vládne v Gaze vojenské zásoby. Írán neuznává existenci izraelského státu.

Reportérka Channel Four News Linsay Hilsum informuje, že zřejmě dojde k vyjednávání o zmírnění blokády Gazy. Poukazuje na to, že podle Izraele zřejmě Palestinci vyrábějí rakety ze slepičinců, z koz, z koriandru a z rybářských prutů, slepených dohromady marmeládou. To jsou totiž materiály, jejichž dovoz do Gazy Izrael zakazuje z vojenských důvodů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kde je Člověk v tísni?

6. 6. 2010 / Zdeněk Jehlička

Záměrně nechám otázku vlastního izraelského útoku na konvoj s humanitární pomocí stranou. Myslím si totiž, že by měla být Izraeli dána možnost hájit své poněkud nejapné vysvětlení před mezinárodním soudem, kde by jistě došlo i na legálnost izraelské blokády Gazy a legitimnost okupace palestinských území jako takových.

Zajímá mne spíše téměř nulová reakce české lidskoprávní jindy tolik aktivní komunity.

Dovedeme si snad představit, že by k podobnému útoku došlo na konvoj vezoucí humanitární pomoc řekněme do Čečenska a někde na hranicích s Kavkazem by na něj zaútočila ruská ozbrojená komanda, několik členů konvoje postřílela, zbytek unesla kamsi do Ruska, kde by je okradla, lehce mučila a následně vyhostila, a nevyvolalo to žádnou reakci Člověka v tísni, Václava Havla či pana Štětiny?

Izrael, konflikt a přátelství

7. 6. 2010 / Ondřej Slačálek

Projev na demonstraci v Praze 5. června 2010 proti blokádě Gazy

Začnu otázkou: Co by se stalo, kdyby to byla řekněme americká loď a plula řekněme do izraelského přístavu? Co by se stalo, kdyby na palubu vtrhlo komando ozbrojenců a lidé na lodi by se bránili, a to pouze noži a tyčemi? Byli by pokládáni za hrdiny. A můžeme patrně říct, že právem. Je pravda, že na Gazu byla uvalena námořní blokáda, a právě proto tady protestujeme. Lze si právě tak představit, že by podobná blokáda byla uvalena na Izrael. Nebo snad do Izraele nesměřují komponenty ke zbraním, které se používají proti civilistům?

Co se ve skutečnosti stalo při izraelském útoku na loď Marmara

6. 6. 2010

Elshayyal, reportér televize al-Džazíra, stál na straně lodi a viděl v době, kdy střelba začala, předek i zadní část lodi. Podle jeho svědectví začali vojáci střílet na cestující na palubě z vrtulníku ještě předtím, než jediný izraelský voják na palubu sestoupil. Muž, který stál vedle reportéra Elshayalla, byl zasažen kulkou do hlavy a byl okamžitě mrtvý.

Nejméně další dva svědci viděli vojáky, jak střílí na palubu lodi seshora, ještě předtím, než na ni sestoupili. Je možné, že právě tato střelba vyvolala prudký odpor aktivistů poté, co vojáci sestoupili na palubu. Několik cestujících svědčí o tom, že organizátoři naléhali na aktivisty, aby vojáky nebili, protože to poškodí jejich mírový protest.

Jiní svědci tvrdí, že na lodi byla vztyčena bílá vlajka, ale izraelští vojáci to ignorovali. Posádka lodi také megafonem opakovala, že se vzdává, a žádala, aby byli ranění odvezeni pro lékařskou pomoc. I toto izraelští vojáci ignorovali.

Aktivisté tvrdí, že Izrael měl připravený seznam lidí, které chtěl zavraždit. Izrael tvrdí, že jeho vojáci stříleli jen v sebeobraně. Co se ve skutečnosti stalo v pondělí 31. května v mezinárodních vodách Středozemního moře? Britský týdeník Independent on Sunday k tomu v neděli 6.6. přinesl rozsáhlou analýzu v době, kdy mezinárodní kritika Izraele pokračuje neztenčenou silou, viz např. rozsáhlé televizní zpravodajství BBC v neděli po poledni.

Problém je dnešní složení izraelské armády

6. 6. 2010

Samozřejmě jsem rozhořčen ozbrojenci, kteří napadají lodě v mezinárodních vodách, osoby na palubě, kteří se pokusí o odpor, zabíjejí a pak donutí loď, aby odplula do přístavu únosců. Samozřejmě hovořím o somálských pirátech, kteří útočí na západní lodi v Indickém oceánu. Jak si ti teroristé mohou vůbec dovolit dotknout se našich neozbrojených lidí v mezinárodních vodách? A jak správně činíme, že vysíláme své válečné lodi na ochranu před takovým terorismem, píše v deníku Independent Robert Fisk.

Ale, co se to děje? Alespoň Izraelci nepožadovali minulé pondělí výkupné.

Schyluje se k válce Evropské unie a Izraele??

6. 6. 2010 / Štěpán Kotrba

Už i Velká Británie s novou konzervativní vládou vyzývá Izrael k ukončení blokády pásma Gazy. Prohlásil to v neděli britský ministr pro mezinárodní rozvoj Andrew Mitchell. "Situace v Gaze není přijatelná, ani udržitelná," konstatoval britský ministr. Britská vláda se tak přidala k vládě Baracka Obamy v USA, španělskému předsednictví EU, Francii a dalším zemím. Prosionistická orientace EU je nejspíše na ústupu. Izrael reaguje vojenským cvičením a zatýkáním mírových aktivistů v mezinárodních vodách, což je označováno za akt státního terorismu. Je jen otázkou času, kdy na obranu humanitárních konvojů Free Gaza Movement pošle některá ze zemí EU vojenské fregaty a Evropská unie dá Izraeli jasně a zřetelně najevo, kde jsou meze lhostejnosti k mezinárodnímu právu.

Proč 62 procent občanů věří médiím a ne politikům

6. 6. 2010 / Irena Ryšánková

text přednášky, pronesené na doprovodné konferenci festivalu etické reklamy Duhová kulička ve Zlíně

Na úvod fakta: Podle periodicky opakovaného průzkumu CVVM (naposledy z března 2010) Češi nejvíce důvěřují rádiu, televizi a armádě, naopak nejméně odborům a církvím. Rádiu důvěřuje 59 (v září 2009 67) procent dotázaných, televizi a armádě shodně 62 procent. Důvěře nadpoloviční většiny respondentů se těší i policie s 51 procenty. V případě soudů a tisku je to již těsně pod padesátiprocentní hranici -- věří jim 49 procent občanů. Zatímco důvěra v policii, armádu i soudy roste, důvěryhodnost médií v očích veřejnosti podle CVVM spíš zvolna klesá, rádio a televize však přesto zůstávají na špičce žebříčku.

Další trapný apel Britských listů o finanční příspěvek od čtenářů

26. 5. 2010

Vážení čtenáři,

je nám to trapné a jsme si vědomi, že napínáme vaši trpělivost k prasknutí, nicméně stav finančních prostředků Občanského sdružení Britských listů je k dnešnímu dni 11 284,73 Kč. Nestačí na běžné provozní náklady listu a musíme se bohužel znovu obrátit na čtenáře, kteří pravidelně finančně nepřispívají, aby svůj list podpořili jakoukoliv minimální částkou. Musíme v blízké budoucnosti uhradit přibližně 30 000 Kč za vypracování účetnictví za rok 2009, máme nezaplacené účty za programování systému (v poslední době především dotazníku o postojích čtenářů k dnešnímu režimu a k režimu před rokem 1989; budeme muset hradit také jeho zpracování; provádíme průběžně i další nutné programátorské práce), zkolaboval nám redakční počítač, který jsme museli nahradit, zatím jsme ho nezaplatili; máme celou řadu dalších běžných provozních nákladů, bez nichž se provoz listu prostě neobejde.

Prosíme tedy čtenáře, kteří nepřispívají, o pravidelnější finanční příspěvek. Bohužel je smutnou skutečností, že se Britské listy úplně bez rozpočtu vydávat nedají.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Pro příznivce v zahraničí: Prosíme, neposílejte příspěvky bankovním převodem, české banky si za to účtují poplatek až 600 Kč. Máte-li úvěrovou kartu, pošlete příspěvek po jednoduché registraci pomocí systému www.paypal.com na adresu redakce@blisty.cz.

Bez finanční podpory čtenářů vycházet prostě nebudeme moci. Říkám vám to otevřeně, jak to je.

Děkujeme.

Jak víte, hospodaření Občanského sdružení Britské listy pravidelně zveřejňujeme.

Jan Čulík, šéfredaktor

Nick Clegg slibuje, že se Británie nevrátí k divošským škrtům z éry Margaret Thatcherové

6. 6. 2010

Liberálnědemokratický místopředseda britské vlády Nick Clegg riskoval dnes svou politickou kariéru zveřejněním příslibu, že se současná britská koaliční liberálnědemokraticko-konzervativní vláda nevrátí k divošským škrtům Margaret Thatcherové z osmdesátých let.

V rozhovoru pro týdeník Observer Clegg ostře zaútočil na ekonomickou politiku Margaret Thatcherové a přislíbil, že namísto návratu k thatcherismu se dnešní britská vláda bude inspirovat příklady Švédska, Kanady a Spojených států. Škrty ve státním rozpočtu budou podle Clegga "pokrokové".

Věnuji Britským listům 10 000 Kč, pokud změní svůj politický profil

6. 6. 2010

Níže uvedenou korespondenci považuje šéfredaktor za signifikantní ukázku "politické debaty" v ČR.

Všimněte si, jak rychle degeneruje argumentace v nadávky. Co udělal šéfredaktor špatně? Nemohu přece předstírat, že česká "pravice" je v evropském kontextu považována za "normální", jen abychom se zavděčili možnému "sponzorovi"... :)

Totožnost pisatele (majitele jedné firmy) jsme pro tentokrát z korespondence odstranili. Konec konců nejde o identifikaci pisatele, ale o určitý, znepokojující způsob myšlení. Chyba je zřejmě už na českých školách. Korespondence také vysvětluje, proč zřejmě mnozí voliči v ČR při hlasování ve volbách absolutně nejednají podle racionálních argumentů - nejsou racionální argumentace schopni. Co s tím? │JČ

Kontroverzní hvězdy

5. 6. 2010 / Karel Dolejší

Ne - k volbě podobných titulků dnes netřeba zabíhat do oblasti plnokrevného bulváru; plně postačuje držet se šťavnatých tajemství poodhalených politickým zpravodajstvím. Jak informoval server aktualne.cz, světoznámá a oblíbená Fischerova vláda nezpracovala do konce dubna rozpočet pro rok 2011, ba ani výdajové rámce na léta 2011-2013, čímž porušila zákon o rozpočtových pravidlech. Různé české polistopadové vlády už věru dokázaly leccos, nicméně podobných výkonů jsme zatím ještě svědky nebyli.

Izraelské jednotky vstoupily v mezinárodních vodách na palubu lodi Rachel Corrie

5. 6. 2010

Izrael riskoval v sobotu novou vlnu mezinároního odsouzení poté, co jeho jednotky vstoupily na palubu irské lodi Rachel Corrie, která se pokusila narušit blokádu Gazy, a donutily ji, aby změnila kurs směrem do izraelského přístavu Ashdod.

Pět dní po neúspěšném útoku na flotilu šesti lodí s humanitární pomocí, určenou pro Gazu, v jehož důsledku zemřelo devět aktivistů a Izrael se dostal do mezinárodní izolace, vstoupil násilně na palubu lodi Rachel Corrie v mezinárodních vodách asi 30 km od pobřeží Gazy blíže neurčený počet izraelských vojáků.

Kde jsou peníze na likvidaci schodků a dluhů veřejných rozpočtů

4. 6. 2010 / František Nevařil

Strany připravované vládnoucí koalice zdůrazňují zcela odůvodněně nutnost rychlého a důsledného řešení narůstajících schodků a dluhů veřejných rozpočtů. Dosavadní představy jsou však nejen vágní, ale pořád hodně hokynářské. Zaměřují se totiž především na úspory, které jsou z národohospodářského hlediska do značné míry jen prkotinami, navíc zaměřené především proti životní úrovni středních tříd obyvatelstva. Základním zdrojem totiž má být krácení sociálních dávek a platů státních zaměstnanců.

Chucpe...II

4. 6. 2010 / Ladislav Žák

V souvislosti s tím, že jsem si dovolil prezentovat svůj nesouhlas se zabíjením civilistů na civilní lodi plující v mezinárodních vodách pod státní vlajkou člena OSN, se zabíjením a následným únosem a zavlečením na území cizího státu, které organizoval a svými ozbrojenými silami provedl stát Izrael, rovněž člen OSN, jsem se vystavil přímému nesouhlasu, kritice i urážkám jiných. Je to v pořádku, protože můj názor byl jasný a dostalo se mu jasné reakce.

Proč upadáme do druhého kola recese

4. 6. 2010

Musíme se dostat k jádru problému: Střední třídě, která nemá zač nakupovat zboží a služby, jež je ekonomika schopna produkovat.

KD│ Ministerstvo práce dnes ráno oznámilo, že soukromý sektor v květnu dohromady vytvořil ubohých 41 000 nových pracovních míst. (Velká část nových pracovních míst byla dočasná místa vytvořená vládou.) Ale je třeba minimálně 100 000 nových pracovních míst každý měsíc jen na to, aby byl udržen krok s růstem počtu obyvatel, napsal bývalý Clintonův ministr práce Robert Reich.

Odborníci na prasečí chřipku byli placení farmaceutickými společnostmi

4. 6. 2010

Vědci, kteří vypracovali předpisy pro Světovou zdravotnickou organizaci, které vládám doporučily, aby nakoupily obrovské množství vakcín proti prasečí chřipce, dostali předtím zaplaceno od farmaceutických společností, které na prodeji vakcíny vládám vydělaly. Uvádí to zpráva British Medical Association a Bureau of Investigative Journalism. Předpisy pro Světovou zdravotnickou organizaci vypracovali tři vědci, kteří předtím dostali honoráře za jinou práco pro firmu Roche, která vyrábí Tamiful, a GlaxoSmithKline, která vyrábí Relenzu.

Gender, jako obvykle, odhaluje slepé skvrny našeho myšlení

4. 6. 2010 / Jan Matonoha

Na sex ve škole či v jazyce a na kocoura Mikeše nám vy, oktrojující dohližitelé genderové či etnické korektnosti, nesahejte. Implicitní, elegantně a sugestivně podaný, ale právě tento vzkaz, jak jej nacházím např. v -- co do žánru a periodicity, nikoli nutně obsahu a stylu -- obvyklém sloupku Petra A. Bílka v čtrnáctideníku A2či v aktuálně vznikajícím rukopisu Jakub Češky o Rolandu Barthesovi, mne přiměl k přátelské polemice tak trochu ve stylu friendly fire -- tj. střelby do vlastních řad mnou osobně respektovaných a obdivovaných teoretiků, bohemistů, kolegů.

Izrael obviněn ze "sabotáže" irské humanitární lodi Rachel Corrie

4. 6. 2010

Propalestinští aktivisté, kteří zorganizovali nejnovější námořní pokus rozbít izraelskou blokádu Gazy, uvádějí, že ztratili veškerý kontakt se svou lodí Rachel Corrie.

Hnutí Free Gaza konstatovalo, že Izrael zřejmě neutralizoval komunikační systémy na lodi, mezi jejímiž cestujícími je nositelka Nobelovy ceny míru a bývalý náměstek generálního tajemníka OSN.

Postavení dělnické třídy v Anglii II.

4. 6. 2010

Zdá se, že v Británii dnes dělnické děti z bílých rodin dosahují ve škole horších výsledků než imigranti. Studie Home Office z roku 2003 zjistila, že bílí muži častěji schvalují porušení zákona než rasové menšiny; existuje mezi nimi také větší pravděpodobnost užívání nebezpečných drog. Dick Hobbs z London School of Economics, který vyrostl ve zhrublé části východního Londýna, spojuje yobismus z velké části se zánikem příležitostí pro modré límečky. "Sociální kapitál, který existoval, se vytratil," tvrdí. "A stejně tak i moc pracovní síly. Lidé ztratili sebedůvěru a už ji nikdy nezískali zpět."

KD│ Anglický Watford leží na konci trasy Metropolitní linky londýnského metra a jedná se o poněkud pochmurné město s nějakými 80 000 obyvateli, které vyrůstá z příjemných zelených plání Hertfordshiru. Ačkoliv není vysloveně nuzné jako části jižního a východního Londýna, ošuntělá High Street odráží úpadek britského snu o třídní mobilitě. Představuje také potenciální varování pro USA, kde dělnická třída, bílí Američané s modrými límci, patřili během hluboké a trvající recese k těm nejvíce postiženým, napsal pro Forbes Joel Kotkin.

Izrael a mezinárodní právo a reakce v ČR

4. 6. 2010 / Petr Wagner

Mezinárodní právo bylo porušeno a porušováno mnohokrát. Vždy se našla "vysvětlení", která se později ukázala jako lživá. Silní mezinárodní právo porušují zcela bez skrupulí a zcela beztrestně, píše Petr Wagner. (K tomu dodejme, že se Izrael hájí, že podle mezinárodního práva má možnost zasáhnout i v mezinárodních vodách, chystají-li se lodě porušit blokádu.)

Monitor Jana Paula:

Kým bych chtěl být, kdybych nebyl tím, kým jsem?

4. 6. 2010 / Jan Paul

Zapeklitá otázka, kdo z nás si ji někdy nepoložil? Včera jsem vycházel z domu, a za plotem jsem na okamžik spatřil vyrovnanou tvář ženy. Nikam nepospíchala, jen tak si byla, a užívala dne se svým potomkem. A hned mi svitlo, chtěl bych být ženou, která v dopoledním klidu tlačí kočárek s nemluvnětem, a s úžasem obhlíží zelenou nádheru kolem sebe. Nasává, sdílí a sděluje. Pozoruje stromy, květiny, vlastně cokoliv v tom čase majestátného mateřství, v tichém souznění s vesmírem.

Brazílie -- nové centrum globální moci?

4. 6. 2010 / Dalibor Bartoš

Během květnové návštěvy Teheránu sehrál brazilský prezident Lula da Silva klíčovou roli při podpisu dohody týkající se obohacování uranu Íránem. V březnu navštívil Blízký východ a vyjádřil se k mírovým snahám na Blízkém východě, ve kterých by jeho země měla hrát roli mediátora a zprostředkovat jednání všech zúčastněných stran včetně palestinského Hamásu, libanonského Hizballáhu a Íránu.

Tyto konkrétní kroky brazilské zahraniční politiky zapadají do dlouhodobé strategie hrát velmocenskou roli nejenom v jihoamerickém regionu, ale i na světové scéně. Následující text by měl odpovědět na otázku, zda se vliv Brazílie bude ve světě zvyšovat.

Defenestrace po česku: Slavata králem, Martinic k blahořečení?

4. 6. 2010 / Luděk Toman

Revoluce, kterou prý podle mainstreamových médií voliči svým hlasováním ve volbách způsobili, je opravdu nebývalá. Otěže vlády nad zemí přebírá triumvirát, v němž dva jsou superdinosauři a třetí se před volbami dušoval, že jde dinosaurům po krku. Co na to voliči? Nic. Nebo se diví: Žena, která má hluboko do kapsy tak, že si od kamarádky půjčuje stovku, "netušila", že Johnova strana půjde do koalice s pravičáky. Opravdu to nebylo jasné?

Johnova strana je dokonalým výtvorem marketingu. Bez ohledu na to, že novináři ve svých povolebních komentářích sdělují, že tyto volby byly "porážkou" marketingu. Mají zřejmě na mysli marketingu strany Jiřího Paroubka. Ty ostatní strany ale měly marketing lepší. Hlavní propagandu za ně dělalo 99 % médií, těch soukromých i ty veřejnoprávní, placené z kapes všech daňových poplatníků. Co na to nejrůznější mediální rady a etické komise? Nic. Tak je to u nás přece zvykem, média lžou, podvádějí, a všude je ticho po pěšině. Tak to má asi být.

Jak vedu bordel na anglickém venkově

6. 6. 2010

Málokdo by čekal, že najde bordel nebo masážní salon v atraktivním bungalowu v tiché uličce v ospalé vesničce v hrabství Bedfordshire. Ale já provozuju bordel ve svém domě už 12 let. Nabízím masáže a sexuální služby, sdělila Claire Finch deníku Guardian.

Vždycky jsem byla velmi otevřený člověk a nerada cokoliv utajuju. Když jsem se do vesnice před deseti lety nastěhovala, pozvala jsem lidi ve vesnici na zahradní večírek. Místní farmář mi dal beránka, abych ho lidem upekla. Na večírku jsem řekla všem, že pracujeme doma, je nás skupina šesti žen, že prodáváme sexuální služby a že možná uvidí, jak k nám každý den přicházejí tak dva tři muži. Nikomu to nevadilo, moji starší sousedé byli potěšeni. Říkali, že většina mladých lidí žijících v ulici je celý den pryč, a tak je dobře, že někdo bude v ulici pořád.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za duben 2010

2. 5. 2010

V dubnu 2010 přispělo finančně na Britské listy 202 osob celkovou částkou 38 685.45 Kč. Příjem z reklamy byl 8750 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.4 2010 částku 15 861.28 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 608.13 eur a 883.67 GBP. Jsme plni uznání vůči čtenářům Britských listů, že umožnili další provoz našeho časopisu nedávným financováním nových serverů. Mnohokrát děkujeme a prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.