Trichet: Evropská centrální banka "nepodléhá politickým tlakům"

22. 6. 2010

Šéf Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet včera před ekonomickým výborem Evropského parlamentu hájil kontroverzní rozhodnutí, které v květnu vedlo k nákupu vládních dluhopisů institucí, již řídí. Podle řady komentátorů k tomu došlo kvůli politickému tlaku zejména Francie, jejíž banky mají v držení množství toxických vládních dluhopisů. Podle Tricheta bylo rozhodnutí o nákupu, které odporuje duchu role vytyčené ECB, "zcela nezávislé" na politice a sledovalo zabránění finančnímu zhroucení v souvislosti s řeckou krizí. ECB v zásadě vytiskla peníze, za něž od bank nakoupila vládní obligace, zejména řecké a islandské. Obligace stáhla z trhu stejně jako následně i přebytečné množství peněz.

Bezohledné ničení lesů jako obraz morálního zdraví národa

22. 6. 2010 / Boris Cvek

Ničení našich lesů motorkáři, čtyřkolkáři a automobilisty není zjevně problémem několika regionů, nýbrž jde o akutní problém celé společnosti, o zrcadlo jejího morálního a politického života. Píší mi beznadějní lidé z různých koutů ČR a líčí svůj marný boj s vandaly, kteří ničí přírodní prostředí pro svou "sportovní kratochvíli", aniž by je (nebo policii) nějak vzrušovalo, že porušují zákony tohoto státu. Občané vyjadřují pocit, že za lhostejností a tolerancí místních politiků a policie vůči těmto zločincům jsou různé zájmové kliky a známosti.

Problém s objektivitou

22. 6. 2010 / Petr Valenta

Hypotéza o objektivní povaze světa, jehož skutečnou podstatu lze poznat pouze v tom případě, vymaníme-li se z vlivu subjektivních předsudků a předpokladů, je ústředním východiskem současného pojetí profesionální žurnalistiky. Dle obecně přijímaných předpokladů, může jedině objektivní přístup ke všem skutečnostem světa zajistit pravdivost a neutralitu mediovaných sdělení, má tedy působit proti zneužití symbolické moci médii a ovlivňování veřejnosti prostřednictvím mediálních obsahů. Ve skutečnosti proklamovaná objektivita pouze zastírá fakt, že média přetrhávají kontakt s osobní i společensky zprostředkovanou zkušeností, činí ji pro poznání světa irelevantní a tím vytvářejí podmínky pro jednostranné prosazování hledisek moci.

Hrst dojmů z předvolební kampaně

22. 6. 2010 / Stanislav A. Hošek

Poslední předvolební kampaň byla neobvykle dlouhá, což pro strany znamenalo nejen zvýšení nákladů na volby, ale především nutnost mnohem víc poodhalit roušku, zakrývající reálný stav jejich pojetí "volné soutěže v politickém systému", jak jim deklaruje Ústava. Do Melčákem iniciovaného prodloužení kampaně obě největší strany vypotřebovaly mnoho triků, ze svých bývalých propagandistických, předvolebních zvyklostí. Proto jim v "nastaveném čase" nezbylo nic jiného, než hledat cesty dalšího vystupňování nátlaku na vědomí veřejnosti. Takže nedávná kampaň víc, než jakákoliv předešlá, odkryla reálnou tvář manipulované demokracie. Nechci se v žádném případě ani pokoušet o analýzu kampaně, chci se pouze se čtenáři podělit o několik konkrétních pohledů a zamyšlení nad návrhy, ke kterým jsem dospěl.

Špidla: Pokud stát nedokáže zaručit výnos z kapitálových fondů, nemá právo do nich nařídit povinné odvody

22. 6. 2010 / Vladimír Špidla

Musím zareagovat na výstupy z jednání tzv. Bezděkovy komise, z nichž hodlá vycházet při reformě penzijního systému pravděpodobná vládní pravicová koalice ODS, TOP 09 a Věci veřejné. Zpráva Bezděkovy komise je pouze nástinem jedné z možností postupu důchodové reformy. Zpráva má řadu zajímavých momentů, ale i řadu momentů velmi sporných.

Opět tu máme 22. červen aneb útok začíná

22. 6. 2010 / Miloslav Štěrba

Demokracie jako vláda lidu prostřednictvím zástupců-poslanců je produktem naší civilizace přijímaným bez výhrad. Pokud by výhrady byly, mizí vstupem poslanců do malostranských paláců. Zástupcům lidu bude proplácena nadstandardní odměna za jejich eventuální práci, přizdobená zlatým padákem neboli přijetím prvního úplatku. Po této iniciační formalitě je legislativec náležitě vyzbrojen zvláště pro boj s korupcí!

Blažek: Není možné dělat politiku bez ideologie

21. 6. 2010

nominační projev kandidáta na místopředsedu ODS, JUDr. Pavla Blažka, Ph.D., předsedy oblastního sdružení ODS Brno-město, na mimořádném sněmu ODS 20. 6. 2010

Dámy a pánové, dobrý den, člověk míní, život mění. Já uvažuji delší dobu, jaký projev si mám zde připravit a pak jsem včera četl noviny, viděl jsem zprávy, mluvil jsem s mnohými z vás a to, co jsem měl připraveno, jsem zahodil. Ráno jsem si udělal pár poznámek a ty jsem zahodil v průběhu také, takže spíš teď uvažuji, že bych se ten svůj kandidátský projev pokusil směřovat k tomu, jaké asi mám základní úvahy. Prosím vás o posouzení, jestli mám nějaké úvahy, jsem-li schopen nějakých úvah, a pokud s těmi úvahami budete alespoň trochu souhlasit, tak vás potom požádám o hlas.

Niall Ferguson, britský veřejný dluh a Velká regrese

21. 6. 2010 / Karel Dolejší

Když byl britský ekonomický historik Niall Ferguson nedávno dotázán na stav veřejných financí, s odvoláním na údaje Bank for International Settlements suše konstatoval, že jsou na tom fakticky hůře než řecké. Nebýt toho, že Británie může ještě devalvovat libru, byla by již dávno členem evropského klubu ekonomických "prasátek" PIIGS. Devalvační polštář však nelze vyfukovat donekonečna - a fiskální krize může vypuknout každou chvíli, takže Ferguson předpokládá, že se Británie bude muset co nejdříve obrátit na Mezinárodní měnový fond. S tímto názorem není ani zdaleka sám, protože mnozí francouzští nebo němečtí autoři vidí situaci prakticky stejně. Británie s obrovsky předimenzovaným finančním sektorem, veřejným sektorem nefinancovatelným zdroji reálné ekonomiky a sedící každou půlkou na jiné židli - jednou na platformě "zvláštního vztahu" s USA, druhou v Evropské unii, kterou znovu váhala rozhodně podpořit během řecké krize - je dnes jednou z nejhůře zadlužených a současně mezinárodně nejizolovanějších evropských zemí.

V Německu bohatí dále zbohatli a chudí zchudli

22. 6. 2010

SL│ V Německu opět vyšla studie o poměru mezi bohatší a chudší části obyvatel, vydává ji v pravidelných intervalech Německý institut pro hospodářský výzkum (Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung – DIW). Dokládá, že se propast mezi chudými a bohatými v posledních letech stále větší rychlostí zvětšuje. Narůstají nejen rozdíly v příjmech, ale došlo i významnému přesunu majetku do rukou horní vrstvy.

Počátky povinných občanských průkazů v českých zemích

22. 6. 2010 / Aleš Uhlíř

Před několika dny mohla česká policie ukázat svou pohotovost rázným zákrokem proti výtvarné skupině Ztohoven, která možná poněkud přehnanou recesí upozornila na zneužívání osobních identit. Přijít u nás o osobní identitu je snadné -- stačí například, když si člověka vybere povedený zástupce peněžního ústavu a úvěr, poskytnutý insolventní osobě, vylepší zfalšovaným přistoupením k závazku. Osoba, jejíž falešný podpis zástupce ověří razítkem peněžního ústavu, nemá o své povinnosti splnit za dlužníka jeho peněžitý závazek ani ponětí do doby, než jí začnou chodit výzvy k zaplacení, platební rozkazy a má co dělat, aby se vůbec ubránila exekuci na svůj majetek. Obvykle trvá dost dlouho, než policie vše rozklíčuje a postižený je zbaven všech hrozeb soudních žalob a exekucí, o něž se nijak sám nepřičinil. Trvá nějakou dobu, než dojde na podvodníky motající se kolem úvěrů a k jejich stíhání za úvěrové podvody, poškozování cizích práv atd. Začíná se pomalu rekognicemi, protože jednou razítkem banky ověřený podpis, byť falešný, má velkou vážnost. Zde zlodějům identit nehrozí zákrok, připomínající zásah proti ozbrojenému nebezpečnému zločinci, kterým byl předveden -- k pouhému ověření totožnosti (sic!), šéf výtvarné skupiny Ztohoven.

Tvůrčí pobyt pro literáty ve finské Jyväskylä

22. 6. 2010

Institut umění vypisuje výběrové řízení na měsíční tvůrčí pobyt v oblasti literární tvorby v Domě spisovatelů ve finském městě Jyväskylä v období od 27. září do 27. října 2010.

O rezidenční pobyt mohou zažádat básníci, prozaici a dramatikové, kteří mají trvalý pobyt nebo pracují v České republice. Předpokladem je (základní) znalost angličtiny.

Termín uzávěrky je 9. července 2010.

Výzva a formulář je k dispozici ZDE


Viktor Debnár
Literární sekce
Newsletter Institutu umění
Program EU Culture
Institut umění-Divadelní ústav
Celetná 17 | 110 00 Praha 1

DOKUMENT

Přesvědčovali jsme přesvědčené a ostatní jen znechutili

22. 6. 2010

Dokument vnitrostranické platformy ČSSD "Za renesanci sociální demokracie"

Jsme přesvědčeni, že v nedávných parlamentních volbách utrpěla česká sociální demokracie historickou porážku. Tragika této porážky je neskutečná a pravicová parlamentní většina (118 hlasů a jen dva hlasy do ústavní většiny) je odhodlána prosadit zásadní změny v systémech, které ovlivňují život každého občana. Privatizace penzijního systému, privatizace zdravotnictví -- pod heslem řízené péče, které je připraveno, stejně jako zavedení školného na vysokých školách, další přesun daňového břemene na střední a nízkopříjmové skupiny obyvatelstva, stejně jako odbourání řady sociálních dávek -- porodné či omezení mateřské jsou největším útokem na sociální postavení dolních deseti milionů. Největším od roku 1989.

Čekání na Jánošíka, nebo Kozinu?

22. 6. 2010

Pečení holubi a nedostatek odvahy na levici - Je to analýza pravdivá, ale svými závěry tradiční, volání po změně už tady bylo mnohokrát. Chybí nutný mechanizmus změny. Zatím dominují zásadní obrazy bídy sociální demokracie. Obraz český a obraz slovenský. Ukazují, že tradiční pojetí dualistického dělení moci mezi dvěma hegemony (ODS-ČSSD-i z mezinárodního pohledu) je archaické a nefunkční. Ani s 35 % Fico nevyhrál. Stačí malý "závan předvolebního větru" a voliči solitérní strany jsou fuč. To, že sociální demokracie nemá na levici spojence (a ani je nechce mít), je dlouhodobý proces, ignorující, že vlevo od čSSD je KSČM. Je to pořád víc jak pùl milionu voličù. Pokud se bude čekat na vliv "demografického" procesu, tak bude pravice u vesla ještě hodně dlouho, napsal čtenář Vít Stanislav.

Jak přežít ve světě nemrtvých peněz

22. 6. 2010 / John Michael Greer

...každá hospodářská činnost, která závisí na penězích, bude čelit drastické nejistotě, nestabilitě a riziku. Lidé používají peníze, protože to jim dává možnost vyměnit svou práci za zboží a služby, a protože jim to umožňuje ukládat hodnoty v relativně stabilní a bezpečné formě. Obojí ale závisí na předpokladu, že jakýkoliv dolar má stejnou hodnotu jako každý jiný dolar, a že zítra bude mít zhruba stejnou hodnotu, jakou má dnes.

KD│ Nekontrolované zjednodušení složitého systému bývá pro lidi, jejichž životy na daném systému závisejí, jen zřídka vítanou událostí. To je jeden způsob, jak shrnout dopad vln potíží valících se hrady z písku, které máme to potěšení nazývat moderní průmyslové státy. Jak bude přesně vypadat interakce mezi pískem a odlivem se lze v tuto chvíli pouze dohadovat; popis sil, které stojí za touto kolizí, tvořil obsah mých příspěvků po dobu půldruhého roku; zde a v několika dalších chci mluvit trochu o tom, co lze udělat, abychom se mohli vyrovnat s důsledky.

Člověk, jednoduchost a přežití

22. 6. 2010 / Jan Čihák

Člověk je bezesporu tvorem nedokonalým, jedním z jeho "handicapů" je omezená schopnost mozku zpracovávat informace, takže při jejich přemíře dochází k tomu, že mozek jednoduše "vypne" a vnímá pouze to, co aktuálně uzná za důležité. Výsledkem toho je pak jev, který nenávidí spousta intelektuálů, je to zjednodušování čili generalizace. Tento fenomén bezesporu souvisí s pudem sebezáchovy, neboť zjednodušování je procesem, který je vlastní řadě přírodních druhů - usnadňuje rozhodování a tím i přežití. Například některé druhy hmyzu jsou černožlutě pruhované, protože jsou jedovaté a útočné - vosy, sršni. Jiné hmyzí druhy s tímto zbarvením jsou naopak zcela bezbranné a spoléhají na to, že potenciální agresor při pohledu na černožlutou barevnou kombinaci zjednodušuje, prchá a nepodrobuje hmyzího jedince detailnímu studiu, má-li to žihadlo či nemá-li ho tam. Pokud pes zažívá ve svém životě například fyzické útoky ze strany určitého dítěte, není překvapivé, že po zbytek života nesnáší veškeré děti. Příkladů tohoto typu by byla spousta.

Balkanizace Německa pokračuje

21. 6. 2010 / Jan Čulík

O minulém víkendu jsem se na pozvání vestfálské Wilhems-Universität v německém Münsteru účastnil konference "Iconic Turns" na téma "Národ a náboženství ve východoevropském filmu od roku 1989" a to s podvratným příspěvkem - totiž že český hraný film od r. 1989 konstruuje skoro výlučně nepřátelský postoj vůči jakémukoliv náboženství, které je pro něj totéž co bigotnost, uzavřená mysl a komunistická strana, píše Jan Čulík a dodává: Zde je pár postřehů z Německa.

ANALÝZA

Pečení holubi a nedostatek odvahy na levici

21. 6. 2010 / Štěpán Kotrba

Teď by měla být na řadě ČSSD, která by se měla vrátit od populistické politiky k politice sociálně demokratické.
poslanec Antonín Seďa (ČSSD), Facebook 20.6. večer

Víkendové jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD ukázalo, že nejvyšší orgán strany mezi sjezdy nedokázal zvládnout situací po rezignaci Jiřího Paroubka na předsednické křeslo a přípravou komunálních a senátních voleb pojal bez sebeočisty strany od toho, co sociální demokracii odradilo v parlamentních volbách její voliče. Řada komunálních mafií se drží svých pozic. Na rozdíl od sociální demokracie se ODS v průběhu urychleně svolaného mimořádného sněmu "osprchovala", navoněla a ačkoliv v ní nedošlo k větším personálním zemětřesením, o očistu projevila alespoň snahu. Výsledkem je propad Prahy a jihočeského kmotra, úspěch nepodnikatelských tváří. Dokonce i o sociální citlivosti se na sněmu hovořilo... A tak bude výsledek sněmu ODS číst "průměrný" volič. Dny valašského chachara jsou pryč. ODS bude mít nové vedení, novou taktiku a nová témata.

ČSSD bude skoro rok bez předsedy. Sociální demokraté si nechutí změnit směr, nepochopením zásad politického marketingu a odmítnutím objednávky voličů na nové tváře připravují porážku i v následujících senátních a komunálních volbách.

Škrtům uniknout nelze. Otázka zní, kde, kolik - a co je jejich cílem...

21. 6. 2010 / Karel Dolejší

Kolo první: Premiér ve veřejnoprávní televizi oznamuje, že kvůli snižování veřejného dluhu je nutné finančně přiškrtit důchodce, rodičky, studenty, protivné pisálky přítomné v jistém počtu na univerzitách, jakož i ostatní, kdo se jen minimálně podílejí na produktivním nafukování finančních bublin. Vedle toho vláda propustí pár úředníků, změní armádu v pěší expediční sbor a vyřazenou výzbroj přátelé vládců vyvezou do zemí, kde se v občanských válkách skvěle uplatní...

Taková atmosféra v české politice snad nikdy dosud nebyla

21. 6. 2010 / Boris Cvek

Pro mne bylo po celou dobu, kdy probíhají povolební vyjednávání mezi ODS, TOP09 a VV o vytvoření nové většinové vlády, stále záhadou, proč se jich účastní i Vodrážka, a o to více jsem byl překvapen, že tento bezvýrazný "politik", jenž nebyl schopen vést ODS po Topolánkovi, ač byl jejím prvním místopředsedou, má skutečně být potvrzený jako první místopředseda ODS znovu i za éry nového předsedy Nečase. Měl krajské nominace, podporu zákulisních dohod, byl představitelem mocné pražské ODS... a možná zrovna to mu zlomilo vaz. Proti Vodrážkovi povstala slabá a během celé své kariéry spíše bezvýznamná politička Miroslava Němcová s jedinou nominací za Vysočinu.

Důchody a nároky

21. 6. 2010

I kdyby ideologie pokroku nebyla v naší společnosti tak všudypřítomná, slabý vliv a moc by určitě vytvořily hluboký pocit nároku. Odchod do důchodu již není něco, pro co pracuji, ale něco, na co čekám - a jako vždy, když očekávání nejsou splněna, nastupuje frustrace a hněv.

KD│ Minulé úterý jsem se zúčastnil demonstrace proti plánované reformě francouzského důchodového systému. Bylo pro mě téměř povinností nechat se vidět, jak stávkuji (ale stále za peníze, což je jedna z výhod profese politika) a držím stranický prapor. Přesto všichni umírnění mezi přítomnými měli pocit, že celá věc je jen otázkou zachování cti před nevyhnutelnou porážkou. Dokonce i ropného zlomu naprosto neznalá Socialistická strana soukromě uznává, že současný francouzský důchodový systém nemůže zůstat beze změny, a kdokoliv jen mlhavě tušící něco o ropném zlomu bude souhlasit, že samotný odchod do důchodu se stane minulostí, napsal na blogu The view from Brittany Damien Perrotin.

ANALÝZA

Boj o Trianon

21. 6. 2010 / Oskar Krejčí

Zákon, který poslední květnový den schválilo Národní shromáždění Maďarské republiky, vyhlásil "4. červen, den trianonského diktátu z roku 1920, za Den národní soudržnosti". Trianonská smlouva je v něm označena za diktát, který "rozkouskoval Maďarsko a maďarský národ zatlačil pod nadvládu vícero států".

Zákon o Trianonu, jak se novému maďarskému zákonu začalo říkat, označuje mírovou smlouvu uzavřenou po 1. světové válce, za "jednu z největších historických tragedií maďarství". Z pohledu nacionálních emocí je to bezesporu pravda...

Trianon -- krivda, či trest?

21. 6. 2010 / Vladimír Blaho

V súvislosti s prijatím maďarského zákona o dvojitom občianstve väčšina článkov v našich médiách pritakávala slovenskej strane. Priestor však dostali aj stúpenci opačného názoru. Jeden z nich prirovnal spory dvoch stredoeurópskych národov k večnému súboju Toma a Jerryho, v ktorom najprv jeden naháňa druhého a potom opačne. Druhý článok zasa nabádal, aby sa Slováci pokúsili predstaviť si, že by boli v koži Maďarov a museli by sa vyrovnať so stratou časti územia a obyvateľstva.

Hodnocení vědy: Postrádá odbornost?

21. 6. 2010

PR text iniciativy "Už se na to nemohu dívat"

Prof. Jana Musilová, působí v Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně a zároveň je na téže univerzitě prorektorkou pro vědu a výzkum. Prof. Musilová je mimo jiné místopředsedkyní Odborné skupiny Organizace výzkumu České fyzikální společnosti Jednoty českých matematiků a fyziků. Na pravidelných setkáních Akademického fóra, která tato odborná skupina organizuje, opakovaně prezentovala své analýzy Metodiky hodnocení výsledků vědy a výzkumu. Protože nás jako iniciativu "Už se na to nemohu dívat" velmi zaujalo, jak své kritické názory vůči Metodice zakládá na fundovaných rozborech samotného dokumentu a veřejně dostupných dat a na konfrontacích s reálnými údaji o stavu české vědy a výzkumu, požádali jsme ji o vyjádření. Prof. Musilové jsme položili několik otázek mapujících jak věcné aspekty Metodiky, tak i procedury jejího vzniku.

Tajomstvo Vatikánskej banky

21. 6. 2010 / Roman Bednár

Len málokto vie, že na juhu Európy existuje banka, ktorá nepodlieha žiadnym obvyklým finančným zákonom. Táto skutočne svojrázna inštitúcia má vlastné špecifické pravidlá a zvyklosti. Jej zamestnanci nesmú byť vypočúvaní a dokonca ani len obťažovaní justičnými orgánmi, ani daňovými úradmi. To je naozaj úžasná možnosť pre tých, čo sa topia v miliónoch, no štátu z nich nechcú odovzdať ani jediný cent. Kto dostane v tejto banke, ktorá je pre istých ľudí doslova rozprávkovým "Sezamom, otvor sa", kredit, ten sa môže spoľahnúť na to, že to bude utajené lepšie ako spovedné tajomstvo u katolíckeho kňaza.

Založte si ČSSD i v Čechách

21. 6. 2010 / Miloslav Štěrba

Personální vyprahlost České strany sociálně demokratické je nabíledni. Opět to potvrdila tisková konference vedení strany v sobotu 19. června. U stolu seděli pouze zástupci dvou krajů, Jihomoravského a Moravskoslezského: Sobotka, Zaorálek, Onderka, Škromach. I hlavní kandidát na místo budoucího předsedy -- hejtman Hašek -- žije pod Špilberkem. Pokud je to jen náhoda, shoda okolností, preference moravské bodrosti, odborářský odpor vůči Čechům, je to sice hloupé, ale co se s tím dá dělat?

BRITÁNIE:

Brutální škrty, které navrhuje vláda, jsou nesmyslné

20. 6. 2010

Současná britská vláda zamýšlí eliminovat strukturní rozpočtový deficit - ve výši asi 8 procent celostátní hospodářské produkce - jde o 116 miliard liber - během pěti let. Zároveň rozhodla, že 80 procenti se na eliminaci tohoto deficitu mají podílet finanční škrty. Je to tak tvrdý balík škrtů, jaký MMF vnutil Řecku, zemi na pokraji bankrotu. Je dvakrát tak tvrdý než známé tvrdé škrty v Kanadě v letech 1994-1997. Je třikrát tak tvrdý než škrty ve Švédsku v letech 1993-1995. Je daleko tvrdší než britské škrty po krizi r. 1976, kdy Británii zachraňoval MMF, či když britská libra vypadla z evropského směnného mechanismu r. 1992, píše v týdeníku Observer ekonom Will Hutton, čelný poradce současné britské liberálně-konzervativní vlády. Paralela s diskusí - či nediskusí - o navrhovaných českých rozpočtových škrtech je absolutní.

Pokud máme tuto politiku realizovat, musí existovat celonárodní konsensus, že je tato politika správná. To, co je navrhováno, se blíží ekonomické spálené zemi. Pokud to má fungovat, budeme muset být připraveni přijmout nejen obrovské hospodářské oběti, ale musíme být i ochotni považovat tyto škrty za legitimní. Musí existovat naprostá otevřenost a upřímnost ohledně toho, proč se tyto škrty realizují. Škrty samotné budou muset být realizovány nesmírně kompetentně a musí být vidět, že jsou spravedlivé.

Kongres ODS jako očistná lázeň v televizi

19. 6. 2010 / Ivo Šebestík

Od kongresu Občanské demokratické strany v Praze se očekává zejména volba nového vedení a něco na způsob "poučení z krizového vývoje ve straně a společnosti". Vedle toho pak ještě pár zajímavostí, jako byla například vystoupení (či dopisy) obětujících se a obětovaných tváří ODS a zdravice otce zakladatele, prezidenta Václava Klause.

Státní dluh jsou peníze, které vláda dluží nám!

18. 6. 2010

Pravicoví politikové nás rádi děsí. Prý je zadluženost země "hrozbou celé ekonomice". Je to nesmysl. Hrozba, které čelíme, je, že ideologicky motivované škrty vytvoří novou vlnu hospodářské krize, píše v deníku Guardian Paul Segal.

Finanční deficit vypadá děsivě, protože je to dluh. Britský premiér David Cameron argumentuje, že do pěti let státní dluh stoupne na "22 000 liber na každého občana v této zemi". To je možná pravda, ale Cameron nám nevysvětlil, že to jsou peníze, které vláda dluží nám, to nejsou peníze, které my dlužíme někomu jinému. 80 procent britského státního dluhu dluží vláda britským občanům. To, čemu se říká "státní zadluženost", to jsou naše vlastní úspory, na něž pohlížíte z druhé strany účetní rozvahy.

ČR 2020 -- chudá a bezvýznamná periferie Evropy?

18. 6. 2010 / Vít Klíma

Ekonomické centrum Evropy leží uvnitř hexagramu ohraničeného ze severu Londýnem, Amsterdamem, Hamburkem a Berlínem, pokračujícího na jih přes Mnichov až k Milánu a odtud se vracíme přes Paříž zpátky do Londýna. Právě uvnitř této části Evropy jsou nejprestižnější evropské VŠ a tedy i nejlepší vědeckovýzkumná pracoviště a s nimi spojená výroba high - tech produktů. Druhá evropská osa leží na trase Berlín -- (Varšava?) -- Moskva, kde probíhá výměna ruských surovin za špičkové německé výrobky. Českou republiku obě tyto hlavní linie míjejí a z historie víme, že nejméně prosperovaly a nejvíce zaostávaly ty regiony, kterými neprocházely hlavní obchodní cesty.

ČR potřebuje státní investice pro budoucnost, nikoliv finanční škrty

17. 6. 2010 / Martin Myant

České hospodářství trpí vážnou slabostí, protože Česká republika není schopna poskytnout svým vlastním inovativním, mezinárodně konkurenceschopným firmám solidní základnu. Prioritou pro Českou republiku by měly být investice do školství a nikoliv platové škrty. Je pozoruhodné, že učitelé cizích jazyků často v ČR naleznou lukrativnější zaměstnání v rutinní práci pro zahraniční firmu, než aby pomáhali vytvářet kvalifikovanější pracovní síly, které země bude potřebovat v budoucnosti.

Různí komentátoři se ptají, zda Česká republika skutečně čelí možnosti, že by se stala obětí takové krize zadluženosti, jaká postihla Řecko. Nejjednodušší indikátor, totiž míra státního dluhu ČR ve vztahu k HDP, naznačuje, že jakékoliv takové nebezpečí je vzdáleno mnoho let. Nicméně obavy z opakování řecké krize v České republice, jak se zdá, silně ovlivnily české veřejné mínění, a tedy i výsledky nedávných všeobecných voleb. Je zapotřebí střízlivého pohledu.

Mým názorem je, že rostoucí státní dluh je nežádoucí, ale že to není hlavním nebezpečím, jemuž čelí Česká republika. Největším nebezpečím je hrozba prohlubující se světové recese, kterou by mohly způsobit vlády, které zpanikaří a začnou se snažit škrty likvidovat státní dluh. Druhým největším nebezpečím především pro Českou republiku je to, že panika ohledně státního dluhu povede k škrtům v důležitých veřejných službách. Škrty poškodí důležité veřejné služby, školství, zdravotnictví, vědu a administrativní kapacitu země. To bude mít vážné následky pro budoucí hospodářský růst.

Profesor Martin Myant je čelným mezinárodním odborníkem na české hospodářství a autor celé řady prestižních publikací o této problematice. Podrobnosti ZDE

An English version of this article is in CLICK HERE

Naše úspory státu půjčují banky. A mohou si to rozmyslet.

18. 6. 2010 / Karel Dolejší

Článek Státní dluh jsou peníze, které vláda dluží nám! do jisté míry vykazuje paralely s marxistickou politickou ekonomií. Píšu ovšem "do jisté míry", protože letitá teorie, která zdůrazňuje, že veškeré hodnoty v ekonomice jsou vytvářeny výhradně prací bezprostředních výrobců (což je vlastně předpoklad poněkud zjednodušený, ale zde nemám prostor jej důkladně kritizovat), zároveň také ukazuje, že a proč výrobci navzdory tomu sami nerozhodují o produktu, který vytvoří. Přesně to měl udělat také autor článku v Guardianu Paul Segal, pokud by chtěl být důsledný. Naše úspory totiž státu nepůjčujeme my sami, ale putují k němu prostřednictvím bank. A tyto banky, pakliže finanční trhy prostřednictvím ratingových agentur obdrží signál, že náš stát je příliš zadlužen, budou půjčovat mnohem dráže - dokonce možná tak draho, že si stát nebude moci dále vypůjčit ani libru, či dokonce ani korunu. Moralizující úvaha, která si neláme hlavu s faktem, že produktem spoření jsou ve skutečnosti biti sami střadatelé, tedy jen na jiné úrovni opakuje tytéž omyly, jakých se před mnoha dekádami dopouštěli hůře intelektuálně vybavení teoretikové dělnického hnutí.

Další trapný apel Britských listů o finanční příspěvek od čtenářů

26. 5. 2010

Vážení čtenáři,

je nám to trapné a jsme si vědomi, že napínáme vaši trpělivost k prasknutí, nicméně stav finančních prostředků Občanského sdružení Britských listů je k dnešnímu dni 11 284,73 Kč. Nestačí na běžné provozní náklady listu a musíme se bohužel znovu obrátit na čtenáře, kteří pravidelně finančně nepřispívají, aby svůj list podpořili jakoukoliv minimální částkou. Musíme v blízké budoucnosti uhradit přibližně 30 000 Kč za vypracování účetnictví za rok 2009, máme nezaplacené účty za programování systému (v poslední době především dotazníku o postojích čtenářů k dnešnímu režimu a k režimu před rokem 1989; budeme muset hradit také jeho zpracování; provádíme průběžně i další nutné programátorské práce), zkolaboval nám redakční počítač, který jsme museli nahradit, zatím jsme ho nezaplatili; máme celou řadu dalších běžných provozních nákladů, bez nichž se provoz listu prostě neobejde.

Prosíme tedy čtenáře, kteří nepřispívají, o pravidelnější finanční příspěvek. Bohužel je smutnou skutečností, že se Britské listy úplně bez rozpočtu vydávat nedají.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Pro příznivce v zahraničí: Prosíme, neposílejte příspěvky bankovním převodem, české banky si za to účtují poplatek až 600 Kč. Máte-li úvěrovou kartu, pošlete příspěvek po jednoduché registraci pomocí systému www.paypal.com na adresu redakce@blisty.cz.

Bez finanční podpory čtenářů vycházet prostě nebudeme moci. Říkám vám to otevřeně, jak to je.

Děkujeme.

Jak víte, hospodaření Občanského sdružení Britské listy pravidelně zveřejňujeme.

Jan Čulík, šéfredaktor

Nejhorší je rezignace elit na osud této země

18. 6. 2010 / Ladislav Žák

Cítím se osloven otázkou Víta Klímy, zda vidím jediný důvod pro to, aby schopní a úspěšní jednotlivci zůstávali v České republice a odpovídám mu, že pokud takové důvody existují, pak jsou skutečně velmi individuální a hluboce osobní. Horší je, že takové důvody nevidí ani mladí lidé bez ohledu na svou úspěšnost. Oni přestávají vidět doma příležitost pro normální budoucnost.

Voskovec a Werich nebyli "klasiky marxismu-leninismu"

18. 6. 2010

S Miroslavem Štěrbou jsme generační souputníci a profesně i (částečně) kolegové. Jeho poslední text vyjadřuje hodně i z mých vnitřních pocitů a názorů. Já mám navíc v aprobaci ještě hudební výchovu i hudební vzdělání z konzervatoře. To předesílám pouze proto, že nemohu přejít jednu věc, kde je autor buď méně informovaný, nebo došlo k nějakému mě nepochopitelnému nedorozumění, zdůrazňuje čtenář Jindřich Bešťák. Miroslav Štěrba píše , že:

"Léta jsem trávil diskusemi o potřebě demokratizace společnosti, a vnitřně jsem zůstával přesvědčení o správnosti budování společnosti založené na kolektivním vlastnictví výrobních prostředků, která přece nenechá "pálit obilí v peci, aby zdražil chleba." Jak zpívali čeští klasici marxismu-lenismu.

Kalkulační pochybení Paula Segala

18. 6. 2010

O problému finančního zprostředkování, multiplikace depozit a úvěrové emise peněz byly již popsány stohy papíru a ploch textových editorů. Kdyby si Paul Segal přelouskal jen zlomek hutného finančního moudra, nedopustil by se školácké chyby ve svém článku v Guardianu uveřejněného v překladu i zde, píše ing. Petr Ježek z FSE UJEP.

Banky a ratingové agentury

18. 6. 2010

k článku pana Dolejšího "Naše úspory státu půjčují banky. A mohou si to rozmyslet" bych chtěl jenom podotknout, že sklenice je pro někoho poloprázdná a pro někoho zpola plná.ale pan Dolejší si vždy najde důvod kritizovat to o čem píše. Zřejmě pisatel z Guardianu ví také a zřejmě předpokládá, že to vědí i čtenáři.

Ani jeden z nich však nezmínil souvislost jinou.je zcela zjevné, že ratingové agentury mají velmi dominantní postavení a ve světle vzniku současné krize se ukázalo, že toho zneužívají, respektive jejich hodnocení nejsou nestranná, píše Daniel Burian.

Dvakrát o dvojím vyšetřování...

18. 6. 2010 / Ladislav Žák

Tento týden jsme se na základě oficiálního vyšetřování po 38 letech dozvěděli to, co každý věděl, protože se to nepodařilo ututlat. Do bezbranných demonstrantů britská armáda v (London)Derry střílet neměla a dokonce je to nezákonné. Britský premiér to oznámil a omluvil se jménem vlády i celé země.

Nezapomínejme, že vyšetřování bylo dvojí. To první vedené ctihodným soudcem a snad dokonce aristokratem uzavřelo případ s tím, že je vše v nejlepším pořádku. Možná se mýlím, ale dokonce padly i nějaké ty návrhy na odměnu vojáků a velitelů, jako že za hrdinství v boji. V každém případě šlo o vyšetřování nezávislé podepřené autoritou soudu i samotného soudce. Každý, kdo tvrdil něco jiného, byť to bylo zjevné, byl svého druhu nepřítelem státu. Přesto se nepodařilo pravdu zadupat do země.

K případu West Dean

18. 6. 2010

V britském letovisku West Dean probíhá akademické sympozium o surrealismu (18.--20. 6.). -- Měl se ho osobně účastnit Jan Švankmajer, svou účast však odřekl. Učinil tak na základě nesouhlasu s obsahovým pojetím sympozia.

Případ vykradeného blázince

18. 6. 2010 / Bruno Solařík

A nechť je to, co není. Amen, amen: Amen. A tak se staň.
Adolf Wölfli

V každém vlaku je nebezpečné vyklánět se zpoza závěsu.
André Breton

1.

Předzvěst ofenzívy

Tento text je reakcí na stať známého historika a teoretika umění Rogera Cardinala, emeritního profesora literatury a výtvarného umění na univerzitě v Kentu, o vztahu surrealistů k tvorbě duševně nemocných (1992). 1)

Cardinal zde po delším rozboru dospívá k závěru, že mezi tvorbou surrealistů a psychotiků není přímý vztah kontaktu a odezvy, nýbrž že zde panuje jen jistá afinita, reflexe, resonance. Má pravdu.

Je však podivné, jak k tomuto závěru dospěl a co z něj vyvozuje.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za duben 2010

2. 5. 2010

V dubnu 2010 přispělo finančně na Britské listy 202 osob celkovou částkou 38 685.45 Kč. Příjem z reklamy byl 8750 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.4 2010 částku 15 861.28 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 608.13 eur a 883.67 GBP. Jsme plni uznání vůči čtenářům Britských listů, že umožnili další provoz našeho časopisu nedávným financováním nových serverů. Mnohokrát děkujeme a prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.