Diskriminace při hledání práce a nový ekonomický trend

Žena po padesátce je na tom stejně špatně jako Romové

20. 10. 2010 / Věra Říhová

Na otázku Pavla Pečínky může kladně odpovědět mnoho občanů. Diskriminováni jsou absolventi, matky po mateřské, ženy nad 45 let, muži nad 50 let, invalidé, nemocní, dojíždějící a ozvali by se i další lidé.

Topolánkova vláda nastavila obraz mladého, krásného, dynamického, vzdělaného, zkušeného, loajálního a hlavně sexistického bílého zaměstnance. Najednou jakoby se většina zaměstnavatelů zbláznila a myslí si, že když nebudou mít vzorový tým na pohled, nemohou na trhu uspět, nebo budou mít méně hodnotnou firmu. Trochu mi to připomíná árijství, ale říkám tomu kult.

Americké plány na protiraketovou obranu zřejmě povedou k napětí mezi EU a NATO

20. 10. 2010

EU se zřejmě odvrátí od USA a přikloní se pro své bezpečnostní potřeby z 21. století k Turecku a k Rusku.

Úsilí Obamovy vlády přesvědčit členské země NATO, aby přijaly zmodernizovaný americký program protiraketové obrany vyvolává dlouhodobé napětí v otázkách evropské bezpečnosti. Potenciálně to přináší výhody Rusku a Turecku, nespolehlivým strážcům východního pomezí Evropské unie, píše Simon Tisdall v deníku Guardian.

Před klíčovým summitem NATO v Lisabonu, který se má konat za měsíc, zvyšují Spojené státy tlak na Ankaru. Americký ministr obrany Robert Gates řekl tento týden ve Washingtonu, že USA nebudou požadovat od členské země NATO Turecka, aby vybudovala nové základny pro systém protiraketové obrany. "Ale očekáváme od Turecka, že podpoří v Lisabonu přijetí teritoriálního protiraketového programu," řekl.

BRITÁNIE:

Den vládních škrtů: Začaly útokem na BBC

20. 10. 2010

Těsně před zveřejněním programu drsných škrtů ve státním rozpočtu vládnoucími konzervativci vyšlo najevo, že veřejnoprávní rozhlasová a televizní stanice BBC byla donucena přijmout škrty ve výši 16 procent: její koncesionářský poplatek bude zmrazen na šest let a BBC bude muset začít platit své zahraniční vysílání, které dosud vždy financovalo ministerstvo zahraničí.

Odluka státu od občana

20. 10. 2010 / Jiří Jírovec

Na českých diskusních fórech dochází k jevu, který by se dal označit jako odluka občana od státu. Stát nepotřebuji, odírá mě o daně a já se o sebe dovedu postarat sám. Tak přibližně zní zprůměrovaný názor, který lze připsat hlupákům jejichž věk sice nelze odhadnout, ale to není, díky pravidlu, že starý hlupák roste z mladého, rozhodující.

Pod blogem Tomáše Sedláčka lze najít tyto skvosty ze silně ideologií ochořelé mysli jednoho přispěvatele:

Znovu univerzitní protesty v Rakousku

20. 10. 2010

České studentstvo by mohlo zajímat, že začátkem nového akademického roku došlo k oživení hnutí za zlepšení poměrů na rakouských univerzitách, jelikož od loňských protestu se kromě výměny ministra pro vysoké školství a vědu za mynistryni v podstatě nic nezměnilo, píše Vojtěch Žítek.

Vláda dává stále jen 1,3% HDP do rozpočtu školství, v jehož kapitole oproti té německé škrtala, a nyní v ní dle údajů ÖH (vysokolškolských odborů) chybí pro rok 2011 0,6 mld EUR. Jen na okraj, odbory jsou tvořeny mladými lidmi, kteří historicky nemohou mít nic společného s (komunistickou) totalitou, a kteří si prostě myslí, že i na vyšší vzdělání má člověk jednoduše právo.

V úterý večer proběhla ve Vídni tisícová demonstrace studentů a profesorů, následně byla obsažena známá aula Audimax. Ve středu dopoledne se konala další demonstrace. Podrobnosti ZDE

Mám chuť jít volit

20. 10. 2010 / Bohumil Kartous

Poručili jsme 150 milionů kilometrů vzdálenému slunci. Komunisté, kteří měli podobné ambice, mohou zelenat závistí, je-li to u nich fyziologicky a ideologicky možné. Kapitalismus je v tomto přeci jen výkonnější, v některých svých formách produkuje skutečně pokroková řešení. Vzpomeňte si na to, až pojedete okolo třetího lánu solárních panelů v plném květu, na jejichž miliardovou úrodu pro investory a banky doplácíte. Ještě, že máme prvoligového ministra financí, který ví, komu peníze brát a komu ne, aby člověk nedostal přes držku...

Na personifikovaných politických "kauzách" veřejné povahy je sympatické a pokrokové zase to, že jsou genderově neutrální, což jim dodává politické korektnosti. Z případu pana Čunka se stal případ paní Vesecké, kterou vláda chce odvolat, ale pár přátel z ODS si myslí, že to není dobrý nápad. Souhlasím, je třeba chovat se slušně a oplácet lidem jejich dobré skutky. Opak by byl přece krajně nemorální. Naštěstí je premiér prototypem morálně orientovaného politika.

A nejen to, má i velké srdce. Senátorka Janáčková, bodrá žena se sympaticky neonacistickým slovníkem, požívá zasloužené Péťovy podpory. Péťa musí nějak odčinit svůj slabý tah na branku z předvolební kampaně, v níž ČSSD vysloveně zdrtila své politické soupeře agresivně xenofobními billboardy. S trochou nadsázky řečeno, jsou přece v jedné mailové skupině společně s miliony dalších Čechů, kteří rozhodně nejsou rasisté, jen si vyměňují neškodné rasistické vtipy.

A teď se vás zeptám, taky máte takovou tu správně občanskou chuť jít volit? Já ano, neboť jsem se dozvěděl, že strana Věci veřejné uspořádá "ideovou konferenci". Miluji dobrý politický humor.

Nicolas Sarkozy žádá o klid, ale protesty ve Francii sílí

20. 10. 2010

Francouzi vypalovali automobily, rozbíjeli výkladní skříně a 4000 benzínových stanic je bez benzínu. V úterý trvaly protesty už šestý den.

V šestý den celostátních demonstrací ve Francii byl nucen prezident Sarkozy žádat o klid a o "odpovědnost", poté, co Francouzi vypalovali automobily., rozbíjeli výkladní skříně a nejméně dva novinářští fotografové se stali terčem fyzických útoků, v Nanterre, západně od Paříže, a v Lyonu.

Milion Francouzů protestoval proti penzijní reformě

20. 10. 2010

Podle oficiálních údajů úřadů včera vyšlo do ulic 1,1 milionu Francouzů, aby protestovali proti vládnímu návrhu penzijní reformy. Jde o šestou demonstraci za poslední měsíc. Největší francouzská odborová ústředna CGT však odhaduje počet protestujících na 3,5 milionu. V celé Francii se uskutečnilo kolem 260 manifestací. Při největší demonstraci prošlo ulicemi Paříže podle policie 67 tisíc lidí; podle organizátorů to však bylo celkem 330 tisíc lidí.

Britská vláda očekává, že v důsledku škrtů přijde o práci půl milionu zaměstnanců ve státním sektoru

20. 10. 2010

Novináři vyfotografovali tajemníka britského ministra financí Dannyho Alexandra, jak drží na klíně otevřený výtisk dokumentace o rozpočtových škrtech, které mají být v Británii zveřejněny ve středu. Na vyfotografované stránce je údaj, že vláda očekává, že ve státním sektoru přijde o zaměstnání 490 000 osob.

V Británii se očekávají proti škrtům podstatné protesty. Analýza, kterou v úterý vydal National Institute of Economic and Social Research, varuje, že "je velmi nepravděpodobné, že by se vládě podařilo prosadit tak rozsáhlé škrty, o něž usiluje." Pokud by se to nepodařilo, budou muset během nadcházejících pěti let stoupnout pro každého zaměstnance daně o 1200 liber (36 000 Kč) ročně.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britský premiér potvrdil armádní škrty v následujících pěti letech ve výši 8 procent

19. 10. 2010

Britský premiér David Cameron uvedl, že počty příslušníků britského letectva a námořnictva budou do roku 2015 sníženy v obou případech o 5000 osob, počty vojáků v armádě o 7000 a počet civilních zaměstnanců ministerstva obrany o 25 000.

Zrušena budou výzvědná letadla typu Nimrod a Británie bude mít menší počet vojenských lodí.

Kampaň pro jaderné odzbrojení (CND) přivítala, že Británie se rozhodla snížit počet svých jaderných hlavic o 25 procent.

Šéf britské labouristické opozice Ed Miliband uvedl, že škrty v obranném rozpočtu byly připraveny "příliš spěšně".

Podrobnosti v angličtině ZDE

V důsledku nynějších škrtů se už britská armáda nebude moci účastnit invazí jako do Iráku

20. 10. 2010

Britské obranné síly se už nebudou moci účastnit operací, jaké prováděly v Iráku a v Afghánistánu po realizaci škrtů, které byly zveřejněny v úterý. Nejméně deset let nebude britská armáda schopna ani takové operace, jaká před 28 lety osvobodila Falklandské ostrovy.

Michael White v deníku Guardian se obává, že se po nynějších škrtech v britské armádě nebudou Spojené státy už chtít vojensky angažovat v Evropě a zruší americký vojenský obranný štít pro evropský kontinent. Zdá se, uvádí komentátor, že před rozkladem je i organizace NATO.

Bárta nechce úsporu zadarmo -- rušení tratí bude stát miliardu!

20. 10. 2010

tisková zpráva Svazu cestujících ve veřejné dopravě

Regionální tratě, dědictví našich předků, přežily dvě světové války, většina z nich i období komunismu, ale pokud někdo nezasáhne, krátkozraké hurá-manažery z počátku 21. století ve službách ministerstva dopravy nepřežijí. Veškeré kroky, které ministerstvo dopravy ve věci rušení tratí v současné době činí, lze vyhodnotit jako velice promyšlené a s jediným cílem -- za každou cenu úředně zrušit regionální tratě a následně vytrhat koleje!

Nejde o třicet stříbrných

20. 10. 2010 / Petr Jánský

V souvislosti s podporou senátorky Janáčkové píše Boris Cvek o hlouposti premiéra Nečase a handlu s demokratickými hodnotami. Je to ale jinak.

ODS jde o dobrý výsledek voleb. Jen ten může udržet u moci Petra Nečase. Jde o každou radnici, o každé senátorské křeslo, jde o každý hlas, ano, i o hlas "podivné senátorky, proti které se staví i sama ostravská ODS". Až ostravská ODS pochopí, oč tu běží, v tichosti se Nečasovi omluví.

O odpovědnosti soudců

20. 10. 2010 / Zdeněk Jemelík

V debatě o platech soudců, vyvolané vládními úvahami o škrtech i v této oblasti, nejednou zazněl mimo jiné názor, že veřejnost by měla menší porozumění pro pokusy o jejich snížení, kdyby byly větší záruky, že soudy budou soudit kvalitně a rychle. Souvisí s tím problém individuální odpovědnosti soudců za kvalitu jejich práce a za vedení řízení bez zbytečných průtahů, a často vyslovované přání laické veřejnosti, aby byli soudci nějakým způsobem trestáni za zmetky stejně jako všichni ostatní.

"Malé země mají velké výhody"

20. 10. 2010

"Stručně řečeno, jádrem teorie katabolického kolapsu je myšlenka, že společnost vždycky závisí na určitých přírodních zdrojích, a že tyto zdroje užívá k produkci kapitálu - čímž nemyslím peníze, ale vytvořený kapitál, tj. budovy, vzdělané lidi, všechny ty různé věci, které společnost vytváří, aby pro ni pracovaly. Když se zdrojová základna vyčerpala, v zásadě jedinou základnou, která dosud zbývá, je tento vytvořený kapitál. Takže společnost, která se zvrátí do kolapsu, začne katabolizovat, začne se živit vlastním kapitálem. Začne strhávat budovy, aby se dostala k surovinám v nich uloženým, začne ničit pracovní sílu a zbavovat se jí. Například v Americe takhle dopadl náš vzdělávací systém. V zásadě to znamená odstranění části sociálního kapitálu za účelem získání dočasné výhody. A takto se společnost během dvou set let změní z úspěšné civilizace se spoustou složitých struktur v kupu trosek, ze kterých rostou stromy."

Rozhovor s Johnem Michaelem Greerem vznikl v průběhu konference ASPO ve Washingtonu (7.-9. září 2010). ASPO (Association for the Study of Peak Oil and Gas) je organizace, která má za cíl studovat zlomy těžby ropy a zemního plynu a jejich dopady na společnost a její fungování. Greer se tematice ropného zlomu dlouhodobě věnuje a je čtenářům Britských listů dobře znám.

Když dva dělají totéž, je to totéž! Jedni však třeba (ne)musí, ti druzí však "mohou".

20. 10. 2010 / Jiří Baťa

Tak nějak se lze vysvětlit jednání šikovných "chmatáků", kteří kradou co se dá. Považte, čtyři kilometry bronzových lan trakčního vedení se jim dostalo za nehty! To je samo osobě pořádná masa materiálu, ale co je zarážející, že tato lana, v době krádeže, jsou (či byla) pod napětím 25 tisíc voltů. Jak patrno, krádež se zřejmě obešla bez "následků" na zdraví, nejspíše mají lapkové ve svém středu opravdového "machra" přes VN. Škoda, jak byla odhadnuta poškozenou stranou, se vyšplhala na 160 tisíc korun. No řeknu vám, lopotit se se čtyřmi kilometry lan musela být pěkná fuška -- a to nemám představu, kolik váží jeden kilometr. Nicméně, čtyři kilometry jsou čtyři kilometry, že?

Počkejte, časy se (z)mění

20. 10. 2010 / Ladislav Hinner

Rozhořčení pana Bati v článku Já po něm chlebem, on po mně kamenem. Kdo bude větší lump? je sice oprávněné, ale pokud vývoj zákonů a zejména jejich uplatňování zasadíme do kontextu světové politiky, zjistíme, že účel světí prostředky. U části populace nastává snížení citlivosti k porušování zákona,  většina je ovšem nastalou situaci frustrována, ale současně bezmocná.  Zákony a jejich výklad  jsou již od začátku devadesátých let programově nastaveny tak, aby vyhověly Klausově  tezi o nutnosti koncentrace kapitálu -- a je logické, že součástí relativně řídkých rozsudků nad pachateli velkých majetkových deliktů nebývá  zabavení majetku. A pokud přemrštěna ochrana delikventů všeho druhu je zdůvodněná snahou zabránit justičním omylům či snahou preferovat výchovný význam trestu i za nejtěžší zločiny, můžeme se sice pousmát, ale jen pokud nejsme sami oběťmi.

Spokojenost i beznaděj

20. 10. 2010 / Pavel Pečínka

Vyčteme z komunálek na jihu Moravy nějakou zásadní odlišnost od ostatních regionů? Sotva. Strana Moravané posbírala celkově 61 mandátů, tedy kapku v moři. Ostatní trendy na Brněnsku, Blanensku, Vyškovsku, Hodonínsku, Břeclavsku a Znojemsku však kopírují celostátní vývoj. Zkusme ale zproblematizovat zkratky, které tuto situaci hodnotí v médiích: Jde skutečně o nástup ČSSD? Její další partner na levici je pozůstatek totalitní strany, jenž si zachoval některé prvky z KSČ. ČSSD, především ta Onderkova v Brně, odpor ke KSČM trochu přehání, aby se zalíbila voličům středu. Ovšem KSČM by se měla konečně zamyslet nad dvacetiletým odporem vůči sobě dokonce i z řad levice. ČSSD je tak tudíž její "vítězství" mnohdy nanic, protože nemůže s komunisty uzavřít přirozenou levou alianci ani v Dešťové Lhotě.

Absolvent Oxfordské univerzity hledá v ČR zaměstnání

20. 10. 2010

Lawrence Bushell, absolvent Oxfordské univerzity (26) hledá zaměstnání v ČR v některém z těchto oborů: marketing, novinářství, prodej a koupě nemovitostí a finančnictví a bankovnictví. Hovoří plynně česky, rusky a francouzsky. Angličtina je jeho rodný jazyk.

Životopis v češtině a v angličtině je přiložen.

Univerzitní vzdělání v Anglii je dnes podvod

19. 10. 2010 / Jan Čulík

Očekává se, že v zítřejším vládním prohlášení týkajícím se drastických škrtů ve státním rozpočtu oznámí britský ministr financí George Osborne, že vláda sníží státní financování anglických univerzit o celých osmdesát procent. Určité škrty jsou možná v Británii nutné, ale je zjevné, že konzervativci ve vládě jejich nutnosti zneužívají k hluboké, ideologicky motivované restrukturalizaci společnosti.

Zdá se, že konzervativci rozhodli, že nadále bude vláda financovat či alespoň dotovat na vysokých školách jen hrstku "nejperspektivnějších" technických a inženýrských oborů. Kdo bude chtít studovat archeologii, filozofii či anglickou literaturu, bude si studium muset celé zaplatit z vlastní kapsy. Očekává se, že studenti budou platit univerzitní školné až ve výši 12 000 liber ročně a zadluží se během tříletého (!) vysokoškolského studia částkou více než 50 000 liber (cca 1,5 milionu Kč).

Jak neustále opakuji, je pro akademický provoz nesmírně škodlivé, že se univerzity proměnily v důsledku školného v banky: univerzitní manažery už nezajímá výzkum či myšlenky, ale jen peníze a jak je získat. Učitelé jsou vydíráni, aby získávali pro školu finance, jakkoliv mohou. Je jim sdělováno, že jejich prvotní povinností je svým univerzitám vydělávat peníze, na své platy, jinak budou propuštěni. (Slavnou, silně publikující filmoložku z jedné univerzity v severní Anglii, informovali její univerzitní bossové, že od příštího roku bude její příjem záviset čistě na grantech, které se jí podaří získat, a pokud se jí žádné získat nepodaří - úspěšnost získávání výzkumných grantů v Británii je 15 procent - bude propuštěna.)

Avšak hlavním problémem, který způsobil celou tuto děsivou situaci, je toto: Kdykoliv dnes v zuřivých televizních diskusích obviní mladý student vládnoucího politika, že ten si ve své době v pohodě vystudoval zadarmo, politik reaguje tímto argumentem:

Vzdělání je možná podvod, glejt ze školy ale musíte mít

20. 10. 2010

Problém je v tom, že řada studentů tuší už dopředu, že si za svoje peníze kupuje v podstatě bezcenný glejt, avšak když má něco každý druhý, stáváte se pro potenciální zaměstnavatele podezřelým, když se zařadíte do té poloviny populace, která ten témeř povinný cár papíru nemá. V zásadě nemáte na výběr. V ČR se za studium na VŠ zatím neplatí, ale jinak je tendence stejná - mezi studenty je řada těch, kteří v jádru ani studovat nechtějí, ale nelze jinak - když Mgr. či Ing. bude každej druhej, píše čtenářka Olga Hubíková.

V ČR je to se školstvím stejné jako v Británii

20. 10. 2010

Zvýšení počtu vysokoškoláků devalvuje jejich pozici na trhu práce, píše Michal Mašín. Mladí vědci rovněž v naprosté většině závisí na grantech. V ČR už je jen GAČR. Úspěšnost (pravděpodobnost) stejná jako v Británii. Možnost následné rekvalifikace po ztrátě pozice téměř nulová, neboť úřady práce nabízejí akorát tak svářečský kurz, řidičák na vysokozdvižný vozík a několikatýdenní kurz o tom, jak zapnout počítač a abych nezapomněl - samozřejmě účetnictví. Občas se může vyskytnout i něco jako správce sítě, ale to to musí mít daný úřad tzv. vysoutěžené. Navíc na to není žádný nárok, je to jen na úvaze úřadu.

Problém je, že musíte mít rovnost příležitostí

20. 10. 2010 / Jan Čulík

Pan Antonín Hubený je z dobrých důvodů frustrován nekvalitou českého školství. Řešením ovšem nemůže být, jak neustále pitomě opakují čeští pravičáci, aby si studenti za vzdělání platili. Představa, že když se bude za vzdělání platit, pořídí si ho "jen ti, kdo to se vzděláváním myslí vážně", a že zavedením školného se jaksi zázračně školství najednou pozvedne k neuvěřitelné kvalitě, je nesmyslná.

Tichá válka s terorismem

20. 10. 2010

19. září 1960 došlo v harlemském hotelu Theresa k historickému setkání Fidela Castra a Malcolma X. O patnáct let později lidé zaplnili návštěvní halu v budově Adam Clayton Powell, sídle státní správy na opačné straně 125. ulice, aby si toto setkání připomněli; mezi nimi i kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez Parrilla a kubánský vyslanec v OSN Pedro Núñez Mosquera.

Nad Evropskou unií se stahují mračna

19. 10. 2010 / Daniel Strož

Někomu se bude zdát titulek přehnaný, ale je tomu tak bohužel doopravdy. Po posledních přístupech nových členů do EU v letech 2004 (do této desítky patřila i ČR) a v roce 2007, kdy přistoupili Bulhaři a Rumuni, dochází v tomto společenství k historicky nejprudšímu sestupu životní úrovně tzv. unijních občanů. Zatím co u nás v EU věří ještě necelá polovina populace a hubené její dvě pětiny pak Evropskému parlamentu, ve "starých" členských zemích je tomu mnohem hůř. Tam už se dokonce formují kriticky orientovaná občanská sdružení, odmítající chystaná přijetí Chorvatska, Srbska, Makedonie, Černé Hory anebo později i Bosny s Albánií, samozřejmě včetně Kosova. Tato seskupení se netají ani přáním, aby se z EU konečně i vylučovalo; zde jsou Rumunsko a Bulharsko mezi těmi nejpřednějšími. Nikoli tedy Řecko, jak se u nás říká.

Proč nedokáže Nečas uvažovat velkomyslně - a strategicky?

19. 10. 2010 / Boris Cvek

Jednou z dobrých zpráv z právě proběhlých voleb je kromě pádu komunální hegemonie ODS a vysoké účasti v senátních volbách také to, co zdůraznil Karel Schwarzenberg v nedělních Otázkách VM: Češi jsou rozumní voliči a nedali hlas extremistům.

U nás v Krnově např. neonacisté naprosto propadli, a to býval Krnov znám rasistickými útoky na Romy.

Propadla taky strana Jany Bobošíkové, kterou lze považovat za stranu někde na rozhraní tupého nacionálního populismu a extremismu, a doufal jsem, že vedení ODS si uvědomí, že podobně musí skončit i Liana Janáčková, čili že v jejím volebním obvodu učiní výjimku a podpoří kandidáta standardní demokratické strany, totiž ČSSD, proti rasistickému populismu.

An English version of this article is in CLICK HERE

LIDOVÁ POEZIE Z INTERNETU:

A maj, co chtěli

19. 10. 2010

Běží student rychlostí,
do volební místnosti.
V drahých džínách, novém triku,
jde zachránit republiku.

Hodím lístek pro pravici,
nepředám stát bradavici.
Musím běžet, co to dá,
kníže na mě spoléhá.

Nesnesitelná rychlost českých vlaků

19. 10. 2010

Otázku , kterou končí článek, totiž zda zastaví pendolino mimo plán, jen pro několik cestujících,kteří do něj nastoupili omylem, tu bych ponechal stranou , neboť opakovaným pozorováním pendolina v Praze a Ostravě-Svinově jsem v soupravě neviděl cestující skoro žádné. Personál byl v převaze. Ale možná, že v Olomouci ještě bylo plno..., píše Vladimír Šmídl.

Asi třicetkráte do roka absolvuji cestu Plzeň-Odry (456 km) s přestupem Praze a Suchdole nad Odrou. Cesta vypadá příznivě, trvá dle jízdního řádu od 18.08 hod. do 23.50 hod. To je na české poměry dobrá relace, jenže...

An English version of this article is in CLICK HERE

Boháčem snadno a rychle, aneb investiční kurz pro budoucí důchodce

19. 10. 2010 / Zdeněk Maštalíř

Známí britští komici John Bird a John Fortune o finanční krizi (s českými titulky). V BL jsme o tomto klipu poprvé psali 7.2. 2008 ZDE >

Pokud jste chytří a posloucháte rady odborníků, nemusíte se stáří ani trochu obávat. Odborníci společnosti Aviva ve spolupráci s poradci firmy Deloitte našli konečně řešení. Stačí, když si Vy a Vaše případná manželka uložíte každý 9525,80 měsíčně. ZDE

Nejen "být čí nebýt ?!?", ale také "jak být či nebýt?!?"

19. 10. 2010

. Dovoluji si uvést na stránky Britských listů slovenský materiál, který je výsledkem dlouhodobých diskusí v Neformálním ekonomickém fóru Hospodárský klub, píše Ladislav Žák.

Dokument je adresován předním politickým osobnostem a institucím Slovenské republiky, ale je zároveň určen široké veřejnosti. V pondělí byl text předán Peterom Kasalovským, správcem Hospodárského klubu, oficiálně i prezidentu Slovenské republiky Ivanu Gašparovičovi, který je řádným členem Hospodárského klubu již bezmála 15 let. Veškeré další informace mohou čtenáři získat ZDE .

Zdržím se jakéhokoliv komentáře, mimo poznámky, že jsem přesvědčen, že je nám Slovensko skutečně velmi, velmi blízké...

Triky penzijných spoločností: poplatky

19. 10. 2010

Dovolím si upozorniť ešte na pár trikov penzijných spoločností, ktorým nestačí desaťročia trvajúci istý a pravidelný prísun peňazí s ktorými narábajú. Pretože prichádzajúce prostriedky však investujú s všeobecnou neschopnosťou, ktorú preukázala finančná kríza, nie vždy sú schopní zarobiť si svoje ťažko vydrené miliardy, píše Miloš Dian.

Slzy ponížených seniorů, které vláda nevnímá

18. 10. 2010 / Ivan Sommer

V článku (1) se J.Čulík podivuje nad zdražením léků. Ke značnému zvýšení cen nebo doplatků, které si pak sedmdesátník s průměrným důchodem nemůže dovolit, dochází poměrně často, i když se o tom v médiích neinformuje, pacient se setká s tvrdou realitou až v lékárně. Domnívám se, že slzy ve tváři ženy, ohromené vysokou cenou, nejsou ani tak výrazem smutku, jako bezmoci a ponížení bezcitnou společností. Znám tento pocit dobře jako důchodce nevalného zdraví v témže věku, navštěvující lékárnu často.

A situace může být ještě dramatičtější. Nedávno mě po vyzvednutí léků zastavila na galerii supermarketu ozbrojená ochranka v uniformě a začala mi prohledávat kabelu s poznámkami, že dědci kradou. Odkud prý ty léky mám a že zavolají policii, což jsem vřele doporučil a ukázal na lékárnu.

K tématu "Blb je vlastně invalida"

19. 10. 2010

K tématu "Blb je vlastně invalida" Vám zasílám příspěvek - tentokráte z Jičína, píše Petr Schránil. Postižení majitelů (černé patří pánovi, stříbrné dámě) těchto velkých vozů je zcela evidentní. Na rozdíl od pražského kolegy, který pospíchal do kina, tito nikam nepospíchají. Parkují na vyhrazeném místě pravidelně za tiché podpory městské policie, která sídlí asi sto metrů nedaleko. Nadějeme se, že ke svým dvěma vozů, brzy přidají ještě nějakého dalšího invalidu z rodiny, aby se vyhrazené stání zcela využilo.

An English version of this article is in CLICK HERE

Stalo se (v USA). Stane se i v ČR?

18. 10. 2010 / Štěpán Steiger

Stalo se v prvním říjnovém týdnu. Nejeden Američan v tom vidí přízrak toho, co by se mohlo dít ve větším měřítku, kdyby se k moci dostali "čajovníci" (teapartiers) a zprivatizovali, co se jen dá.

Dům Gene Cranickse shořel do základů - i s jeho psy a kočkou, zatímco přivolaní hasiči pouze přihlíželi, dokud z domu nezbyly jenom základy. Stalo se v městečku South Fulton ve státě Tennessee.

Cranick přiznává, že nezaplatil 75 dolarů ročního poplatku za ochranu proti ohni - hasiči v South Fultonu jsou totiž soukromou společností.

Chudí si utahují opasky víc

18. 10. 2010 / Štěpán Steiger

Škrtací (škrtící?) vláda nám doporučuje utáhnout si opasky -- těm, jimž ještě není čtyřicet, aby s tím už začali, jinak i kdyby odešli do důchodu dávno po šedesátce, mohli by mít důchod nedostatečný k živobytí. Jak je pod touto vládou přirozené, stoupají škrty nikoli zespoda vzhůru, nýbrž naopak. Takže těch denně citovaných 10% vládních výdajů (všem stejně, což znamená prohlubování nerovnosti, protože 10% u armádní výzbroje pro válku, kterou nikdy nepovedeme, není totéž jako 10% škrtů na výdajích na vědu) se směrem nahoru smršťuje.

Společenské alternativy pohledem ekonomů -- těžké zadání

18. 10. 2010 / Miroslav Polreich

V Lidovém domě zahájila Masarykovademokratická akademie cyklus přednášek a diskusí o společenských alternativách. Alternativám lze rozumět jako snaze po hledání nových cest a řešení ze současné „bezvýchodné“ situace. Zahájení seriálu přednášek pohledem ekonomů byla dobrá volba. Kde jinde hledat podstatu všeho konání? I volbu přednášejících nutno ocenit. Profesor Valtr Komárek nestor spojující v sobě znalost, zkušenost i operativní účast v aktivní ekonomické, ale i administrativní oblasti a to vše umocněno celoživotním osobním zaujetím a teoreticko-vědeckým přístupem. Ne oponentem, ale vhodným doplněním byla účast o generace mladší, ale znalé Ing. Ilony Švihlíkové se zájmem a soustředěním se právě na hledání nových možných alternativ.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za září 2010

2. 10. 2010

V srpnu 2010 přispělo finančně na Britské listy 211 osob celkovou částkou 39 937.45 Kč. Příjem z reklamy byl 7000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.9 2010 částku 199 925.47 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 2101,20 euro. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.