16. 6. 2003
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Fiktivní fotografie, ne nepodobná možné realitě... Koláž: Štěpán Kotrba
16. 6. 2003

Sloupek

Rád bych blahopřál čtenářům k epochálnímu rozhodnutí, bezpochyby nejdůležitějšímu za celou pohnutou existenci československého a pak českého a slovenského státu. A nesmírně důležité je, že toho historické rozhodnutí učinili Češi (a nedávno i Slováci) - projednou - zcela samostatně a svobodně, nikdo je k ničemu nenutil.

Mám z toho velkou radost. Tohle je skutečně historický mezník. Konečně se už nemusí Češi považovat za druhořadé občany...

Přišel jsem do Británie jako pětadvacetiletý člověk z diktatury. Dodneška jsem si nezvykl na zázrak všeobecných voleb. Člověk se účastní tohoto pozoruhodného celonárodního procesu vlastním, individuálním dílčím rozhodnutím, ale VÝSLEDEK JE NEJISTÝ, nic není předem určeno, v novinách a v rádiu a v televizi vedou politikové a komentátoři řeči, ale všechno jsou to nakonec bláboly - lid promluví a všechno je jinak. Síla hlasu občanů, to je velká věc. Moc vychází z lidu - to je v ústavě: navzdory tomu, že na to mnozí politikové či "intelektuálové" zapomínají a nad občany často ohrnují nos.

77 procent s pětapadesátiprocentní účastí je velmi podstatný mandát. Ten už nepřekonají žádné euroskeptické racionalizace. Lid promluvil a promluvil rozumně. Je to velmi důležité. Pří rozdělení Československa ani při vstupu do NATO lidé nedostali příležitost se k tomu vyslovit. Proto ohledně obou těch historických rozhodnutí přetrvává pochopitelná trpkost. Naproti tomu vstup ČR i Slovenska do Evropské unie teď národ schválil. To je zavazující. Všechny další české a slovenské vlády budou muset toto rozhodnutí respektovat.

Co bude dál? Obousměrný proces: Češi si budou muset vytvořit skutečně schopnou státní správu, aby dokázala vstupovat efektivně do interakce s bruselskou administrativou a aby mohli mít prospěch z jejích projektů. Evropská unie, doufejme, vnutí České republice západní úroveň služeb, práva a komunální i státní správy a politiky. Třeba se i zmenší míra korupce, zvětší se otevřenost a slušnost...

Česká republika se bude muset naučit koordinovaným akcím s jinými: ve snaze získat víc pro svou věc bude muset v Bruselu vytvářet aliance s druhými menšími a středními zeměmi. Bude muset umět dělat kompromisy a spolupracovat. Mladí lidé se dostanou daleko víc do světa. Doufám, že budou Češi daleko víc studovat i na britských univerzitách.

Už od příštího roku budou moci lidi volně pracovat v zahraničí, mimo země, sousedící s ČR, které si vymínily výjimky. Jen ten, kdo zažil jako Čech handrkování se s britskými imigračními úředníky v anglickém Doveru, si bude moci nyní řádně vychutnat to, že těm arogantním snobům ukáže svůj český pas (tak, jako Britové ukazují britský) a tím naznačí, že jedou do Británie - na své domovské území. "Ano, pane," bude znít pokorná odpověď. Je to symbol, který znamená mnoho.

Svobodná existence Čechů a Slováků a českého i slovenského státu je zajištěna. NATO není tak silnou zárukou, jakou nyní bude Evropská unie. Teď je velmi nepravděpodobné, že by kdokoliv zotročil Čechy nebo Slováky invazí, anebo že by si z českého či slovenského území udělal prostor pro vlastní vojenské či imperiální výboje. Být součástí Evropské unie je také být součástí plurality. Je to vyvrcholení celého moderního vývoje československého, českého a slovenského státu. Možná se vám zdají tato slova bombastická, ale je to tak.

Takže s chutí do práce: teď je třeba dopracovat nové struktury evropské integrace tak, aby byly prospěšné a výhodné pro všechny strany. To bude zřejmě dlouhodobý proces a nelze jím projít jinak než praktickou cestou pokusu a omylu.

Ještě jednou, blahopřeji!


"Euroskeptikové nemají žádnou politiku" - komentář k tomu viz ZDE

Premiér Vladimír Špidla komentuje pro novináře kladný výsledek referenda o vstupu ČR do Evropské unie.
16. 6. 2003
Čeští občané hlasovali pro vstup ČR do Evropské unie. 77,33 procent voličů hlasovalo ANO, proti bylo 22,67 procent voličů. Hlasování se zúčastnilo 55,21 procent voličů.
16. 6. 2003
"Vlastní suverenity jsme si moc neužili." Toto prezidentské postesknutí před referendem jakoby předznamenalo jeho jednoznačný výsledek. Ten byl logický.
Fingerprint scanner v GSM telefonu
16. 6. 2003
Poražení a zklamaní euroskeptici a euronegativisté tvrdí - z matematického hlediska oprávněně, že 77 % (občanů hlasujících pro EU) z 55 % (procenta oprávněných voličů, kteří k volbám přišli) je něco přes 42 %. Tedy "matematická" menšina. Zapomínají ale dodat, že občanem se sice člověk rodí, ale na něm je, jak své občanství pojme. V referendu se přitom skrývá budoucnost.
16. 6. 2003
ON-LINE

"Leták ČESKÉHO SNU má daleko blíže ke katalogu výstavy a naše kampaň byla výstavou ve veřejném prostoru. Reklamou být nemohla, produkt neexistuje. Taky Vám hypermarkety připomínají galerie?"

V pondělí odpoledne od 14 do 18 hodin probíhal v Britských listech onlinový rozhovor s tvůrci projektu Český sen Vítem Klusákem a Filipem Remundou. Nepodařilo se zodpovědět všechny otázky, pánové Klusák a Remunda na některé další otázky odpověděli v úterý 17. 6. večer a v noci. Rozhovor je ZDE

16. 6. 2003
Vážení,

vzhledem k tomu, že jsou v tiskových i elektronických médiích opakovaně uváděna nepravdivá a zkreslená nařčení v souvislosti s arbitráží CME vs. Česká republika, která se bohužel dotýkají též mé osoby a která mě poškozují, považuji za nutné se k nim vyjádřit.

16. 6. 2003
Irena Dousková, Doktor Kott přemítá, Petrov, Brno, 2002, ISBN 80-7227-122-9, 180 Kč

V brněnském nakladatelství Petrov vydala Irena Dousková, jeho kmenová autorka, soubor dvanácti povídek z postkomunistické české současnosti. Knížka je to nesmírně čtivá: řemeslně připomíná Michala Viewegha, avšak texty Ireny Douskové dosahují hloubky, kterou Viewegh nemá.

16. 6. 2003
Irena Dousková
Doktor Kott si bezmyšlenkovitě potěžkával koule a nespokojeně vrtěl hlavou. Jakápak Barbie... Venuše! Botticelliho Venuše přeci. Ale to ty děti neznají. Kdepak...

Recenzi na novou knihu Ireny Douskové naleznete ZDE
Videoinstalace R.Buchanana v Rudolfinu
16. 6. 2003

Zamyšlení nad právě skončenou výstavou britské fotografie a videa Reality check v Rudolfinu

Ve výstavních prostorách pražského Rudolfina skončila výstava současné britské fotografie a videa, jejíž vzdálenosti hranic mezi jednotlivými kvalitami byly nezměrné.
16. 6. 2003

poznámky k americko-irácké válce

Irácko-americká válka je stále diskutovanou událostí. Což je dobře a lze jen doufat, že stejné pozornosti se bude dostávat Iráku i nadále, a to i tehdy, pokud se tam zrovna nebude válčit. Jinými slovy, že tato země "nezmizí" podobně jako Afghánistán či Súdán, nemluvě o zemích, kam noha amerického vojáka nevstoupila.

Záporné reakce na americký útok a na politiku Bushe juniora obecně (neboť o tyto reakce mi nyní jde) lze shrnout do čtyř bodů.

16. 6. 2003
I po snížení bude roční rozpočet na armádu činit 60,133 mld z celkového předpokládaného HDP 2933,3 mld. Porovnávat ale náklady na armádu s celým HDP je stejně zavádějící, jakoby si vaše manželka nárokovala vyplatit peníze na provoz domácnosti i z toho, že jste sousedce pomohli bezplatně vymalovat byt, nebo by po vás chtěla procento z toho, co si váš syn vydělal na brigádě v zahraničí, ačkoliv si za to koupil pro sebe nový byt.
16. 6. 2003
"Většina lidí vede život mlčenlivého zoufalství."
Thoreau

Obětovali jsme již u příliš mnoha oltářů, abychom nakonec zjistili, že to byla marná oběť.

13. 6. 2003
Spojené státy obvinily britskou firmu BAE Systems a britskou vládu z "korupčních praktik" při prodeji Gripenů do České republiky. Britský list Guardian píše, že získal v Praze důkazy, které potvrzují, že se BAE pokoušela dávat v ČR úplatky.
13. 6. 2003

"Euroskeptická Národní strana dnes reagovala na Špidlův čtvrteční projev před referendem podáním trestního oznámení. Míní, že se dopustil šíření poplašné zprávy. Premiér v proslovu mimo jiné uvedl, že nevstoupí-li ČR do unie, stane se ostrovem uvnitř sjednocené Evropy a kolem jejích hranic se spustí opona. Mluvčí vlády Anna Stárková však považuje obvinění za absurdní," píše ČTK.

Co k tomu dodat? Zachová-li si Česká republika trestní paragrafy za verbální trestné činy, za chvíli se bude podávat trestní oznámení za šíření "poplašné zprávy" na kdekoho...

Táta je príma máma...
16. 6. 2003
Den otců není jen americká situační komedie režiséra slovenského původu Ivana Reitmana s Robinem Williamsem a oblíbeným moderátorem předávání Oscarů Billy Crystalem v remaku úspešného francouzského filmu Otec&otec. Je to i svátek, původně importovaný z USA, stejně jako Santa Claus, Valentýn či Den nezávislosti... :))
REALITY TV
16. 6. 2003

13. 6. 2003
Petr Kužvart má emotivní snahu "potrestat" českou politickou reprezentaci (nebo, chcete-li, "elitu") za všechny minulé i současné hříchy.
13. 6. 2003

Poezie na internetu nemá na růžích ustláno

V Britských listech ze dne 22. 5. 2003 byla s datem 21.5. 2003 (proto se tak těžko zpětně hledá) publikována zpráva Vrh křídel: antologie, která chyběla, ZDE. Zpráva pojednává o vydání internetové antologie poezie, je s příslušnou antologií dokonce propojena, čtenář by se do ní mohl dostat kliknutím na tlačítko VRH KŘÍDEL. Mohl, kdyby věci fungovaly...
13. 6. 2003
Členové organizace Greenpeace protestovali proti plánu na prodloužení životnosti poruchové jaderné elektrárny Paks v Maďarsku a 21 jich skončilo ve vězení. V elektráně došlo letos na jaře k dvěma haváriím.
16. 6. 2003
Christian Tenbrock
Z týždenníka Die Zeit preložil Rastislav Škoda

Nezamestnaní majú prijať lacné pracovné miesta, žiada kancelár Schröder. Ako však vyzerajú tieto "džoby" a ako sa z nich dá vyžiť? Až dvanásť hodín je Susanne Schwabová na nohách.

16. 6. 2003
Martine Bulardová
preložil Rastislav Škoda

Všetky francúzske odborové združenia zorganizovali 13. mája generálny štrajk na protest proti sociálnemu úpadku v oblasti dôchodkov. Na plnú penziu bude treba pracovať štyridsať rokov miesto tridsaťsedem a pol, výška dôchodku sa zníži o viac ako 20 percent a od roku 2008 sa ráta s ďalším predĺžením doby prispievania. Vláda predkladá plán dôchodkovej reformy v čase, keď anglosaské penzijné fondy krachujú.

16. 6. 2003

O Rachel Corrieovej a Jessice Lynchovej

Naomi Klein
Jedným z najnebezpečnejších a najznepokojujúcejších aspektov americkej politickej teórie je tendencia zahmlievať pojem triedy. Z mnohých dôvodov, ktoré poskytli bohatý materiál celým generáciám akademikov, bola v Američanoch potláčaná schopnosť pochopiť a konať proti veľkým rozdielom v majetku, príjme a moci.
13. 6. 2003
Američtí vojenští činitelé činí přípravy na procesy a možné popravy osob zadržovaných na základně v zálivu Guantánamo. Buduje se tam i "popravčí komora".
13. 6. 2003
Po pauze, způsobené zásadními personálně-politickými změnami v obsazení regulátorů českých elektronických médiích, se na pořad dne znovu vrací mnoho nejasností v budoucím směřování digitalizace v ČR, zejména pak fungování digitálních médií veřejné služby.
13. 6. 2003

Motto:

Rozsudek soudu č.: 26 U 205/01, Berlín 27.1.2003 - Pokud dialer vytočí číslo bez vědomí uživatele, pak má uživatel vůči operátorovi nárok na náhradu škody, kterou může započíst vůči příštímu vyúčtování poplatků.

31. 5. 2003
Děkujeme všem, kteří dále podporují provoz Britských listů finančními dary. Apelujeme na všechny čtenáře, aby si na provoz BL finančně přispěli. S minimálním rozpočtem je velmi obtížné udržet veřejnoprávní službu Britských listů. Všichni spolupracovníci BL pracují pro časopis zadarmo, mnozí s podstatným nasazením, po své normální práci.

Financujte si k vlastnímu prospěchu kritický a nezávislý deník. Veškeré informace o tom, jak jsou darované peníze využívány, pravidelně zveřejňujeme. Jsme vděčni za každý drobný příspěvek na provoz Britských listů, který je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2. Finanční dary Občanskému sdružení jsou odečitatelné od základu daně z příjmu.

ZMĚNA BANKY: Prosíme ty čtenáře, kteří na provoz BL přispívají trvalým příkazem, aby ho z bývalého účtu OSBL v e-bance převedli na nový účet OSBL v Raiffeisen Bance. Číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500.
Hledáme další spolupracovníky-dobrovolníky pro mediální monitor - samostatné vyhledávání, analýza a shrnutí, překlady z jazyků: španělština, portugalština, italština, francouzština; obory: politika v daném jazykovém okruhu či zemi; problematika EU a jejích institucí; sociální vědy; makroekonomika; vizuální kultura; litaratura; technologie - přehled; armáda - technologický přehled, strategie, koncepce. Frekvence spolupráce: dle dohody, minimálně však jednou týdně. Požadovaná kvalifikace: naprosto suverénní ovládání jazyka či rodilý mluvčí, terminologický přehled v daném oboru, nezávislost na vlivových skupinách, exkluzivita.
Hledáme profesionální fotografy i fotoreportéry, vybavené vlastními digitálními fotoaparáty i vlastní konektivitou do internetu, kteří by byli schopni a ochotni přispět k rozšíření tématické pestrosti o reportáže ze zajímavých akcí či vzdálených míst, a přinášet tak prostřednictvím Britských listů aktuální zpravodajství či pohled do exotických míst. Podmínkou je pofesionalita zpracování snímků a jejich umístění v plném rozlišení ve formátu JPG na vlastní URL, jejíž odkaz nám spolu s náhledovým obrázkem a doprovodným textem zašlete.
Hledáme i nadané karikaturisty se smyslem pro komičnost politických i civilizačních souvislostí. Předpokladem spolupráce je pravidelnost, schopnost samostatné a rychlé reakce na aktuální témata. Samozřejmostí je zasílání karikatur v elektronické verzi (JPG, PNG, GIF, případně SWF) e-mailem.
18. 6. 2004

Ceník reklamy na BL

5. 2. 2003
Byla zrušena stará mailová adresa Jana Čulíka z roku 1995, jcu2@cableol.co.uk, prosím, pište na adresu J.Culik@slavonic.arts.gla.ac.uk, případně na adresu redakce@blisty.cz, nebo culik@blisty.cz.
Štěpán Kotrba má svou hlavní adresu stepan@kotrba.cz. Adresa kotrba@blisty.cz je dočasně nefunkční.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2003 O tom, jak život uplývá mezi prsty Jan  Čulík
16. 6. 2003 Doktor Kott přemítá Irena  Dousková
16. 6. 2003 Angažovaná lhostejnost Pavel  Urban
16. 6. 2003 Sebevrazi na mostě a terorismus světa Jaroslav  Pour
16. 6. 2003 Občanství vyžaduje aktivní participaci - aneb nejsme ovce Štěpán  Kotrba
16. 6. 2003 Nijaké triedy Naomi  Klein
16. 6. 2003 Tvůrci Českého snu v onlinové diskusi Britských listů   
14. 6. 2003 Vítejte, spoluobčané, do Evropské unie! Jan  Čulík
13. 6. 2003 Kdy inspektor Trachta dopadne telefonní zločince? Radek  Mokrý
13. 6. 2003 EU, pražská tramvaj, Déja Vu a hledání Sv. Grálu Jaroslav  Pour

Hon na svobodu slova RSS 2.0      Historie >
13. 6. 2003 Další hrátky v ČR s verbálními trestnými činy Jan  Čulík
12. 6. 2003 Konec legrace i demokracie:
policie Bobošíkovou vyšetřuje stále!
Štěpán  Kotrba
9. 6. 2003 Postihy novinářů: již neheroldovat, lébrž nutno konat Karel  Mašita
6. 6. 2003 Bobošíková už snad může být klidná, Válová ještě nikoliv Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 Dokumenty v kauze Válová: "Hon na svobodu slova" má už šest ulovených zajíců Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 Faksimile trestního oznámení na Irenu Válovou Štěpán  Kotrba
6. 6. 2003 BHHRG: Czech media representatives harassed as EU referendum draws near   
6. 6. 2003 Málo známá oxfordská lidskoprávní skupina hájí Bobošíkovou, Železného a TV Nova jako "hlas nezávislosti"   
5. 6. 2003 Irena Válová: "Chtějí mě zastrašit, protože hovořím o monopolizaci českého tisku" Jan  Čulík
5. 6. 2003 Dokumenty k případu Bobošíková: "Trestní oznámení podávám proto, že už toho mám dost" Štěpán  Kotrba

Evropská unie RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2003 Češi schválili vstup do EU   
16. 6. 2003 Občanství vyžaduje aktivní participaci - aneb nejsme ovce Štěpán  Kotrba
16. 6. 2003 Jak to také mohlo dopadnout... Štěpán  Kotrba
16. 6. 2003 Český Kocourkov ztrácí suverenitu Josef  Trnka
14. 6. 2003 83 procent účastníků referenda zřejmě v pátek hlasovalo ANO   
14. 6. 2003 Volební okrsek Praha-Krč: účast nad 50%, více než tři čtvrtiny hlasovaly ANO   
14. 6. 2003 A co české televize?   
14. 6. 2003 Vítejte, spoluobčané, do Evropské unie! Jan  Čulík
13. 6. 2003 Odborári v EÚ nie sú kryptokomunisti Igor  Lenský
13. 6. 2003 Budúcnosť spolupráce v stredoeurópskom priestore - aké pokračovanie?   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2003 Angažovaná lhostejnost Pavel  Urban
16. 6. 2003 Nijaké triedy Naomi  Klein
13. 6. 2003 USA "plánují v zálivu Guantánamo popravy"   
13. 6. 2003 Rumsfeld kritizoval belgické soudy   
13. 6. 2003 Američané v Iráku usmrtili až 100 stoupenců Saddáma Husajna   
11. 6. 2003 Americká armáda je "kouzelným oštěpem k řešení problémů"   
11. 6. 2003 Američané prohledali 230 míst, zbraně hromadného ničení nenašli   
11. 6. 2003 Harold Pinter: "Blair je gangster, vrah a pokrytec" Jan  Čulík
11. 6. 2003 Blix: "Bastardi" v Pentagonu se mě snažili pomluvit   
6. 6. 2003 Poláci v Iráku Vojciech  Kość

Česká literatura RSS 2.0      Historie >
16. 6. 2003 O tom, jak život uplývá mezi prsty Jan  Čulík
16. 6. 2003 Doktor Kott přemítá Irena  Dousková
13. 6. 2003 Šlendrián v BL je snad horší než SARS Petr  Fiala
6. 6. 2003 Divoké víno ještě po 39 letech   
23. 5. 2003 Nový esej Milana Kundery   
22. 5. 2003 Vrh křídel: antologie, která chyběla   
9. 5. 2003 Mezinárodní konference Hašek a Švejk -- humor tisíciletí   
9. 5. 2003 Hašek and Švejk -- Humor of the Millennium   
9. 5. 2003 Mušle vylovené z oceánu času Kathryn  Murphy
9. 5. 2003 Shells fished out of the ocean of time Kathryn  Murphy

Milan Kundera RSS 2.0      Historie >
23. 5. 2003 Nový esej Milana Kundery   
18. 4. 2003 Stesk jako paměť domova Svatava  Urbanová
3. 1. 2003 Milan Kundera a jeho Nevědomost: Láska a odpor k vlastnímu hnízdu Jan  Čulík
20. 12. 2002 Milan Kundera jako "didaktik komiky"?   
3. 12. 2002 O české exilové literatuře: Problém identity mezi domovem a cizinou Martin  Pilař
25. 10. 2002 Byla éra stalinismu dobou "naivní bezstarostnosti"? Jan  Čulík
23. 10. 2002 Neohrabaná nová Kunderova novela   
21. 10. 2002 Kundera, Nevědomost: Nikdy nevstoupíš dvakrát do téže země   
21. 10. 2002 Kundera zkoumá exil a návrat