Egyptská opozice po rozhovorech se Sulejmanem zaujímá nedůvěřivý postoj
6. 2. 2011
Egyptské opoziční organizace, včetně zakázaného Muslimského bratrstva, reagovaly nedůvěřivě na rozhovory s představiteli dosavadní vlády o tom, jak ukončit současnou politickou krizi.
K rozhovorům došlo po 13 dnech protestů, při nichž aktivisté požadují, aby prezident Hosni Mubarak odstoupil.
Desetitisíce lidí se opět účastnily v Káhiře a v dalších městech demonstrací a požadují demokratické reformy.
Nedělním rozhovorům předsedal Mubarakův dosavadní šéf tajné policie a nynější viceprezident Omar Sulejman. Rozhovrů se účastnila celá řada opozičních skupin, včetně Wafdu a Tagammu a Muslimského bratrstva. Egyptská státní televize uvedla, že se účastníci dohodli, že vytvořil společný výbor soudních a politických osobností, které navrhnou ústavní změny.
Avšak Muslimské bratrstvo konstatovalo, že rozhovory budou pokračovat pouze, pokud vláda splní požadavky opozice. Náměstek šéfa organizace Rashad Mohammed el-Bayoumy uvedl, že požadavky opozice jsou "okamžité odstranění tohoto režimu, je nutno začít s odstraněním Hosniho Mubaraka, zrušení mimořádného stavu, který existuje v Egyptě už déle než třicet let. Rozpuštění parlamentu, který existuje jen v důsledku drsného falšování voleb, a propuštění politických vězňů".
Členové opozice se vyjádříili, že vůči postojům současné egyptské vlády zastávají skeptický názor. Mohamed ElBaradej se rozhovorů neúčastnil.
Vláda jednala z Muslimským bratrstvem, které je léta zakázané, poprvé v historii. Mubarak obviňuje Muslimské bratrstvo z nepokojů a zdůrazňuje, že pokud odejde, Muslimské bratrstvo zneužije politického chaosu. Muslimské bratrstvo popírá, že se snaží v Egyptě vytvořit islámský stát.
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pátek 4.2. 2011
-
6.2. 2011 / Egyptská vláda chce dostat lidi z ulice, kalkuluje s únavou z protestů a ekonomickými obavami5.2. 2011 / "Mubarak by měl zůstat ve funkci"6.2. 2011 / Nejnovější informace z Egypta5.2. 2011 / Clintonová: Blízký východ čelí "naprosté bouři"4.2. 2011 / Ladislav ŽákJak si udělat sledování vyvolených v médiích ještě zajímavější, aneb slibem možná i zarmoutíš...4.2. 2011 / Jiří BaťaPovinné odvody do soukromých penzijních fondů neboli opt-out = pouštění žilou do (bezedných) soukromých kapes4.2. 2011 / Jsem šokován poměry na ministerstvech4.2. 2011 / Zkušenosti s ČEZem3.2. 2011 / Tomáš KolocNový skvělý tarif ČEZu: Přestanete-li nám automaticky platit za to, na co jsme se vás neptali, jestli to chcete, ušetříte přes 100 Kč ročně2.2. 2011 / Dozorčí (z)rada2.2. 2011 / Jaký je rozdíl mezi lékařem a zaměstnancem?2.2. 2011 / Nejhorší jsou komunisti a trpaslíci...7.1. 2011 / Hospodaření OSBL za prosinec 2010