Veřejná demonstrace proti tunelování státních lesů se koná druhé květnové pondělí v Praze

6. 5. 2010

Tisková zpráva Hnutí Duha

Hnutí DUHA a Sdružení živnostníků v lesním hospodářství zvou všechny na veřejnou demonstraci, jež bude požadovat zrušení kontroverzního megatendru státních lesů a kterou pořádají v pondělí 10. května dopoledne před ministerstvem zemědělství v Praze. Sejdou se zde milovníci přírody i drobní podnikatelé z venkova, turisté, vědci a známé kulturní osobnosti.

KDE: Před budovou ministerstva zemědělství, Těšnov 17, Praha 1 (asi 5 minut chůze od stanice metra Florenc; mapa)

KDY: Pondělí 10. května od 11:00 hodin

CO: Lidé řeknou společně ministrovi, že nedopustí, aby velké dřevařské firmy mohly kvůli rychlému zisku likvidovat drobné živnostníky a poškozovat zdraví lesů

KDO: Přijít může každý: sejdou se zde milovníci přírody i drobní podnikatelé z venkova, turisté, vědci a známé kulturní osobnosti

Akci podporují také nestátní vlastníci lesů.

Poslanecká sněmovna drtivou většinou hlasů vyzvala vládu, aby zastavila kontroverzní tendry státních lesů. Ministr Jakub Šebesta ale poslance zatím ignoruje a namísto správného řešení prosazuje spíše zájem několika velkých firem. ČSSD, která ministra nominovala, se rovněž staví proti vyhlášeným pravidlům obří veřejné zakázky. "ČSSD a já osobně budeme neprodleně požadovat zrušení této veřejné soutěže na provádění lesnických prací," napsal vědcům, lesníkům a ekologickým organizacím začátkem března Jiří Paroubek. Tendry ovšem dodnes zrušeny nebyly.

Generální ředitelství státních lesů plánuje svěřit všechny lesní celky na dobu až deseti let do faktické správy dřevařským firmám, které by zde zajišťovaly veškeré práce včetně prodeje dřeva -- s tím, že o výnos se budou dělit. Sdružení živnostníků v lesním hospodářství a Hnutí DUHA prosazují zrušení vypsaného tendru. Argumentují, že zlikvidují drobné živnostníky i malé a střední dřevozpracující podniky a navíc že dodavatelské společnosti ve snaze o rychlý zisk během desetileté lhůty budou poškozovat zdraví lesů.

Antimonopolní úřad při svém šetření nezkoumal ani vliv tendrů na zdraví lesa, ani sociální dopady a ani jejich ekonomickou nevýhodnost. Požaduje pouze kosmetické úpravy.

Veřejné pozemky ve správě Lesů ČR pokrývají více než šestinu české krajiny. Pochází odtud asi polovina české produkce dřeva, takže dávají práci tisícům lidí a mnoha drobným podnikatelům a menším firmám. Slouží také jako místo k výletům -- do státních lesů se každý víkend vydávají asi dva miliony lidí -- a zadržováním srážek chrání města i obce před povodněmi.

Jaromír Bláha z Hnutí DUHA řekl:
"Ministr zemědělství dělá na všechny dlouhý nos. ČSSD, která jej nominovala, se na to v klidu dívá. Nezbývá, než politikům ukázat, že jsou pro nás zdravé české lesy důležité. Budeme požadovat, aby zrušili tunel do státních lesů a nové výběrové řízení zajistilo zdravé lesní hospodaření. Přijít může každý, kdo má rád české lesy."

Petr Šubert ze Sdružení živnostníku v lesním hospodářství řekl:
"Ministerstvo zemědělství i Lesy ČR s.p. argumentují tím, že vyhlášené tendry jsou výsledkem tzv. memoranda všech zainteresovaných stran. Bohužel živnostníci v lesním hospodářství jako nejdůležitější článek lesní prvovýroby nikdy přizváni nebyli. Přestaňme konečně být novodobými otroky!"

Vytisknout

Obsah vydání | Čtvrtek 6.5. 2010