11. 1. 2008
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
12. 1. 2008

To, že občané nemají přístup k mediální minulosti, je výhodou Václava Klause

Aneb jak se projednávala daňová reforma v roce 1990

ŠOK│ Kdyby každý občan měl možnost hledání v plných textech článků od roku 1989 dodnes, mohl by si udělat obrázek o názorovém vývoji stávajícího prezidenta. Z domova, prostřednictvím internetu. Bohužel Národní knihovna neumožňuje bezúplatně jako veřejnou službu internetový přístup ke svým časopiseckým a novinovým fondům jako jiné knihovny v zahraničí, neb jí to ani neumožňuje současné znění autorského zákona. A tak občan je odkázán pouze na svou stárnoucí paměť. A ta, jak známo, vytěsňuje v dlouhodobém horizontu věci negativní a ponechává ve větší míře zážitky libé. Abychom vzpomínali na minulost s dávkou nostalgie. Jó, to když jsem já byl mladý idiot plný síly... Ale protože existují i jiné informační zdroje, použitelné k ilustraci současných názorů prezidenta ČR, hodlají jich Britské listy využít. Dnes vám přinášíme názory Václava Klause z roku 1990 na daňové úlevy podnikatelům.

"První věc. Opravdu je třeba, abychom si všichni dali velký pozor na snižování daní. Uvědomme si, že absolutně všechny příspěvky bez jediné výjimky navrhují snižování daní. Znovu opakuji, že za chvíli, v listopadu zde budeme schvalovat státní rozpočet a tímto snižováním daní snižujete výdaje státního rozpočtu na všechny možné věci, o kterých budete rozhodovat. Pozor, stále na to upozorňuji, abychom každou tuto líbivou věc dost zvažovali v tomto kontextu. "

"Součet úlev v řadě případů může být tak velký, že podnikatel už nebude platit vůbec nic a teoreticky by mu stát ještě něco mohl doplácet. To považuji za velmi významnou věc."

Toto vše opravdu ale opravdu řekl ministr financí Václav Klaus v říjnu 1990 při projednávání návrhu zákona o dani z příjmu obyvatelstva . Opravdu, ale opravdu od té doby profesor Klaus nezměnil názor...?

První věc. Opravdu je třeba, abychom si všichni dali velký pozor na snižování daní. Uvědomme si, že absolutně všechny příspěvky bez jediné výjimky navrhují snižování daní. Znovu opakuji, že za chvíli, v listopadu zde budeme schvalovat státní rozpočet a tímto snižováním daní snižujete výdaje státního rozpočtu na všechny možné věci, o kterých budete rozhodovat. Pozor, stále na to upozorňuji, abychom každou tuto líbivou věc dost zvažovali v tomto kontextu. Samozřejmě podpořit studenty a další, je lákavé. Ale je potřeba, abyste o všem uvažovali. Dělejte to, ale považuji za nezbytné to připomenout.

Součet úlev v řadě případů může být tak velký, že podnikatel už nebude platit vůbec nic a teoreticky by mu stát ještě něco mohl doplácet. To považuji za velmi významnou věc.

Za třetí. Vždy jsem rozpačitý z takového elánu s jakým poslanecké sněmovny doporučují například dary našich začínajících podnikatelů. Chtěl bych všechny upozornit na to, že naše podnikatelská nemluvňata - a tím nemyslím poslance Bakšaye - která žádají v tisících variant úlevy na daních, protože nemají vůbec nic pro své podnikání, nemohou investovat, nemají místa, kde by činnost prováděla, nemají tisíc možných a nemožných věcí, nonšalantně ve stejné chvíli žádají o to, aby sama mohla poskytovat prostředky na charitativní účel, sportovní, kulturní atd. Odlišme podnikatelská nemluvňata, která by nejdříve měla podnikat, od starců, kteří mají miliardy a nevědí, co by s nimi udělali, a potom rozhodují o tom, že je dají těm či oněm, k charitativním účelům, nadacím, sportu atd. Opět si uvědomujte, že podnikatelé díky tomuto budou rozhodovat o použití určitých peněz, o kterých byste správně měli rozhodovat vy, jako zákonodárný sbor. Je třeba si to převést do této elementární řeči.

Když zdůrazňuji něco takového, bývá to interpretováno, že jsem proti kultuře, že jsem proti sportu, že jsem proti charitativním účelům. Říkám něco jiného, říkám: zvažme, jestli podnikatelé, kteří jsou maličtí, nemají žádný kapitál a nic, snaží se uchytit, potřebují investovat, jestli mají jako svou první aktivitu věnovat prostředky na rozvoj sportu v Československu. Mám o tom určité pochybnosti.

Všechny moje připomínky by mířily opačně. Nebudu to dělat, nebudu komentovat jednotlivé návrhy. Úkolem ministra financí je, aby se pokusil vidět celek a nikoli jednotlivosti. To se týká i zásadní debaty, která tady byla o použití daňové politiky jako náhrady jiných politik. Řada poslanců na to upozornila. Přece tyto úlevy děláme jako úlevy začínajícím soukromým podnikatelům, podnikatelským nemluvňatům. Je naprosto falešná, abychom pod touto zástěrkou řešili politiku rodičovské podpory dětí, podpory čehokoli jiného. To je naprosto zásadní nedorozumění.

Opět se falešně řekne, že ten či onen, který s tím nesouhlasí, je proti propopulační politice atd. To je fikce.

Jediný cíl, který máme, je jasně rozdělit nástroje a odpovídající výsledek, který mohou přinést. Jestliže diskutujeme o úlevách z daně pro soukromé podnikatele, máme na mysli podporu soukromého podnikání. Myslím, že všichni jsme pro. Dnes neřešíme tímto zákonem zvyšování průměrného počtu dětí v rodinách. Neřešíme tím zaostávající oblasti naší země. Je velmi sporné a myslím, že zákonodárný sbor se ještě nepustil do seriozní debaty o tom, které jsou zaostávající oblasti naší země, a nikdo nedefinoval, že jsou to přesně, a právě a specificky pohraniční oblasti. S otvíráním se hranic, s otvíráním se velmi briskní kombinace kapitálů na hranicích rakouských, německých, se pohraniční oblasti mohou velmi rychle, i když jsou definovány po staru, kdy tam byla železná opona, a není-li tam železná opona, pohraniční oblasti se mohou stát nejvýhodnějšími vůbec ekonomickými oblastmi velmi rychle v naší zemi. Jsou to klišé, která se sem zanášejí. Neřešme je tímto konkrétním zákonem. Ať si poslanci pohovoří, jak chtějí do budoucna naložit s pohraničními oblastmi na základě jiného zákona a materiálu, nikoli na základě materiálu tohoto.

Takto bych mohl pokračovat o jednom argumentu za druhým. Pan poslanec Bakšay už by nebyl rád, že nejsem tak ústupný, jak řekl. Skončím tím, že zopakuji tuto základní filozofii. To se týká zvýšení reprezentačních výdajů z jednoho na tři procenta, to je stále posunování se jedním směrem proti směru, který je společný nám všem - a jsme tady od toho, abychom obhajovali zájmy obecné a nikoli právě ty, či ony konkrétní zájmy dílčí. Prosím, abyste podle toho také rozhodovali.

zdroj: 6. společná schůze SL a SN FS ČSFR 18. září 1990, diskuze k návrhu zákona o dani z příjmu obyvatelstva ZDE

                 
Obsah vydání       11. 1. 2008
12. 1. 2008 "Seminář k zapojení českého průmyslu, vědy a výzkumu do budování systémů protiraketové obrany"
13. 1. 2008 Lidové noviny porušily zákon - Schwarzenberg není kníže, ale občan Štěpán  Kotrba
11. 1. 2008 MF Dnes -- útočiště zaslepených asociálních ignorantů Jakub  Rolčík
11. 1. 2008 Radar: vláda stále lže Milan  Hlobil
13. 1. 2008 Volání Číny Petr  Fiala
30. 11. 2007 Jací jsme
9. 1. 2008
12. 1. 2008 Budoucnost levice - na okraj další z nevěcných polemik Karel  Dolejší
12. 1. 2008 Negace negace aneb koho budou poslanci volit, když se Jan Šinágl vrhl do podpory Švejnara
12. 1. 2008 Jak Václav Klaus bagatelizoval význam internetu
12. 1. 2008 To, že občané nemají přístup k mediální minulosti, je výhodou Václava Klause
11. 1. 2008 Nejlevnější auto na světě a vozy na vzduch Tomáš  Krček
11. 1. 2008 Projekt Air Car nemůže splnit, co slibuje
11. 1. 2008 Zničí Julínek špičkové lékařské pracoviště?
11. 1. 2008 Václav Klaus by měl být prezidentem celé zeměkoule Petr  Wagner
11. 1. 2008 Veřejná volba prezidenta je veřejnou odpovědností poslance voličům Anna  Čurdová
11. 1. 2008 Veřejnoprávní ostuda - ředitelka Radiožurnálu Barbora Tachecí na ČT24 Michal  Rusek
11. 1. 2008 Kotrbův citlivý sluch Petr  Žantovský
11. 1. 2008 Český rozhlas Radiobulvár před půlnocí: Nediskutuje se pouze o tom, co je dobré Štěpán  Kotrba
11. 1. 2008 Český rozhlas Radiobulvár v České televizi aneb jak je Žantovský veřejnoprávní
12. 1. 2008 Český rozhlas Radiobulvár: Dobré ráno ... ... s Barborou Tachecí
13. 1. 2008 Právo přineslo čerstvou zprávu starou jeden měsíc
11. 1. 2008 Absolutně nemorální manažerská odměna
11. 1. 2008 Vládnoucí establishment považuje "demokratické" mechanismy za trpěnou kulisu Pavel  Janíčko
11. 1. 2008 Ústavní soud odmítl schematickou praxi českých soudů
11. 1. 2008 Bénazír Bhuttová: existují lidé, které podezřívám, že chtějí zabránit návratu demokracie, chtějí zabránit mému návratu
11. 1. 2008 Vizionář Egon Bondy Ladislav  Šerý
11. 1. 2008 Bludný kruh české levice Michael  Hauser
11. 1. 2008 Bludný kruh levicových teoretiků Štěpán  Kotrba
11. 1. 2008 Průmyslová implantace dětí do vampíra Sandra  Wain
11. 1. 2008 Britský HDP na jednoho obyvatele předstihne americký Miloš  Dokulil
11. 1. 2008 ■ ■ ■ Miloš  Doležal
11. 1. 2008 Boj kultury, boj náboženství, aneb Od lásky k bližnímu k lásce k jinému Uwe  Ladwig
11. 1. 2008 Jak se nás také paradoxně týká prezidentská volba (podle toho, která?) Miloš  Dokulil
11. 1. 2008 Anorektiček přibývá, přidali se i muži Irena  Ryšánková
11. 1. 2008 Rasismus vůči Polákům v Británii
11. 1. 2008 Islámské právo Boris  Cvek
11. 1. 2008 Motýli a slova Ladislav  Muška
11. 1. 2008 Zemřeli dva spisovatelé, kteří milovali Jesenicko Libor  Martinek
10. 1. 2008 Otazníky nad protiraketovou obranou v Parlamentu
10. 1. 2008 Rozhovor s Jaklovou v České televizi dělal Žantovský - moderátor Českého rozhlasu Štěpán  Kotrba
11. 1. 2008 Velké události z malého světa Egon T. Lánský
10. 1. 2008 Poláci přitvrzují, Češi dělají "mrtvého brouka" Stanislav  Kaucký
11. 1. 2008 Průvodce šarí'ou - povinnosti vůči Bohu i lidem Jan  Potměšil
10. 1. 2008 Co s dluhy?
10. 1. 2008 Lékaři, nepředpisujte pro chřipku antibiotika
9. 1. 2008 Památník národního písemnictví -- tradice-kontinuita-transformace Naděžda  Macurová, Alena  Petruželková
10. 1. 2008 Čtyři prosté zásady vám prodlouží život o 14 let
10. 1. 2008 Evropa šíří filozofii selhání
2. 1. 2008 Hospodaření OSBL za prosinec 2007