30. 11. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
30. 11. 2007

Babybooom?

A také kdo vlastně dnes studuje na českých vysokých školách

Opakovaně z médií slyším to slovo. Před časem je použil ve své zprávě reportér TV Nova, nedávno zase TV veřejnoprávní, i relativně renomované HN použily přesně tento termín , na webu existují přímo rubriky s tímto pojmem , dokonce již funguje také BabyBoom café. Naposledy se k tématu babyboom vyjádřil zpravodajský server Aktuálně.cz ve svém Speciálu týdne: Babyboom v Česku a jeho následky.

To snad nemůže být náhoda nebo snad nevyzrálost nepříliš zkušených mladých reportérů, chce se člověku hned zvolat. Jakoby šlo o vědomý záměr, kdy neplatí obvyklý a přirozený názorový chaos, ale jakoby cosi velmi cílevědomě obracelo veřejné mínění k jednomu výkladu. Jako by to byl něčí velmi dokonalý PR produkt. Ale čí? Pomohou nám v hledání některé indicie?

Zřejmě existuje teze, že tam, kde se rodí dostatek dětí - tedy v éře babyboomu - žádné sociální dávky nepotřebujeme. Vždyť slovo sociální zní téměř podobně jako slovo socialistický (jak často slyšíme z médií nikoliv obrat sociální demokraté, ale obrat hanlivý: socialisté) a od slova socialismus je jen krůček ke zrůdnému totalitnímu komunismu... Jak stále a trvale funguje tato strategie! Jak úspěšně lze zneužít lidový sentiment spojený s určitými pojmy!

Vláda chce budit zdání, že šetří, kde to jen jde

Pokud tedy veřejnost bude žít v domnění, že právě nyní nastal babyboom, že tedy žijeme v době babyboomu, a tedy že dětí je hodně, bude vlastně DOBRÉ A VHODNÉ omezení valorizace přídavků na děti a snížení teprve nedávno zvýšených rodičovských příspěvků. Ale srovnejme si dvě čísla: Jen úroky ze státního dluhu stoupnou v roce 2008 na 38 mld. korun a v roce 2009 již na 44 mld. , zatímco na NEpodpoře rodiny ušetříme O JEDEN AŽ DVA ŘÁDY (!!!) MÉNĚ, a přesto pro naši populaci -- tedy to nejcennější, co nám naši předci odkázali - s fatálními a tragickými následky v nedaleké budoucnosti. Myslím, že šetření na rodině, kde to pocítí statisíce lidí má jediný psychologický význam: budit zdání, že vláda šetří, kde může.

Za mírným zvýšením natality stojí především nově zavedená vyšší státní podpora rodiny

Nebudeme si moci ověřit, že za současným (stále tak nepatrným!) zvýšením natality z indexu 1.2 na 1.3 stojí nově zavedená podpora rodiny "ze státní kasy". Zřejmě tedy "u nás" nikoho příliš netrápí, že vláda ušetří zcela nepodstatnou částku na dětech, a zároveň tatáž vláda poskytuje násobně vyšší sumy na nákupy vojenské techniky a na tzv. "vývoz demokracie". Halasně proklamovaným argumentem, proč tomu tak je, má být "dodržování závazků vůči našim partnerům"...

Jak používáme termín babyboom

Podíváme-li se na graf vývoje porodnosti (nikoliv žlutý či oranžový graf, ale modrý), můžeme konstatovat, že ve srovnání s největším poklesem natality mezi roky 1996-2003, kdy se "u nás" rodilo ročně pouze okolo 88-90 tisíc dětí, skutečně došlo ke zvýšení natality, nicméně jde pouze o 15-20% nárůst ve srovnání s extrémně nízkou (i na světové poměry!) natalitou (např. v Praze byl index plodnosti v roce 2000 na úrovni 1,073 ). Myslím, že by měli zasáhnout jazykoví puristé, protože když slova začnou ztrácet svůj původní význam, nebude mezi lidmi možná žádná rozumná dohoda. Přece nelze používat termín "babyboom" tehdy (když to pro lepší pochopení přeženu), když se místo žádného dítěte narodí dítě jedno. Na české poměry bychom mohli o babyboomu hovořit, pokud by se index natality alespoň blížil číslu 2 (nemluvě o indexu 2,5, jaký byl v 70. letech minulého století). Pokud nechceme vyhynout (a kdo vlastně je to "my"?), měla by průměrná žena-matka mít 2,09 dítěte. Dnes hovoříme o babyboomu při indexu pod 1,4. Bez komentáře.

Tajemná záhada s počtem nových vysokoškoláků

Počítejte se mnou: V médiích často slyšíme, že je u nás málo lidí s vysokoškolským vzděláním. Prý snad celkově ani ne 20 %, což je na evropské nebo světové poměry velmi málo. Víme, že se u nás ročně rodí okolo 100 tisíc dětí. (Naposledy ještě asi o 5 % víc, zde to zanedbejme.) Dále víme, že u nás má asi 70 % mladých lidí maturitu (tj. asi 70 tisíc). A počet přijatých studentů na VŠ stále roste. Asi před sedmi lety to bylo pouze 50 tisíc, loni nebo předloni již přes 70 tisíc. Takže to znamená, že na VŠ se ročně přijme více studentů, než má u nás maturitu. Ale jak je to možné? To máme tolik žáků, kteří studují druhou a třetí vysokou školu, nebo snad u nás studuje tak významný počet cizinců? Nebo jsem udělal ve výše uvedeném textu kdesi chybu? Kde?

Poznámka KOŠ: Autor chybu udělal. Plete si základ pro výpočet "populační ročník" a "populace". Což jsou úplně jiné hodnoty. Cca 100 tisíc dětí ročně je populační ročník. Nyní. To jsou novorozenci. Novorozenců nebylo vždy 100 000... Tohoto čísla se týká pouze mateřská škola (ve věku +5 let) a základní školství (+7 - +15 let) - povinné. Už nyní tedy ví ten politik, který není úplný blbec, kolik školek a škol bude poteřebovat za pět či deset let. Vše ostatní je odvozeno od základu "populace", neboť ke studiu středoškolskému, ale hlavně vysokoškolskému nastupují i studenti z jiných populačních ročníků. Největší rozptyl je u vysokoškoláků. Po roce 1989 řada studentů nedokončila vzdělání a začala podnikat nebo cestovat. Řada studentek otěhotněla a porodila. Ti si dodělávají školy při zaměstnání jako nutnou součást zvyšování kvalifikace a umístění např. ve veřejné správě, kde je vš vzdělání podmínkou postupu či výkonu funkce. Je jim 30, 40 i více let. Ti jsou také počítáni mezi studenty, přitom už nejsou součástí příslušného populačního ročníku se kterým autor operoval na začátku. Autor ale má plnou pravdu, že PR technologové vládního týmu uchopili téma "babyboom" jako vděčné k přesměrování zájmu společnosti od katastrofických vizí neonacistů o tom, že "bílá rasa vymře" či strachu socialistů z "nedostatku propopulačních pobídek" a nutností otevřít hranice statným plodným ukrajinským mládencům . Tolik oplodnění a tolik otěhotnění při pravicové asociální politice je přeci vhodný argument o nefunkčnosti "levicového strašení" vymíráním populace... Dokonce i premiérovi se povedlo oplodnit samičku z jeho stranického stádečka... A to už je co říci. Prostě jedna PR technologie vytěsňuje z myslí občanů tu druhou. Následovat v PR sérii budou přirozené porody a duly, odpovědní otcové, vytváření hnízd podle feng-šuej, budování křesťanské rodiny, péče o děti podle waldorfské pedagogiky, zdravá životospráva matek a pojídání cererálií, udržení váhy a krásy jogurtem s bifidus actiregularis, udržení chlapů parfémem channel ap. Prostě variace na pořad Sama doma. Statistika praví, že ženy otěhotní, aniž se politiků ptají. Stačí, aby zatikaly biologické hodiny a v blízkosti se nalézala vhodná oběť. To jen porevoluční nadšení z otevřeného světa zchladilo fertilitu českých žen...

Přehled přesných čísel na serveru Českého statistického úřadu ZDEZDEZDE


K tématu:

Zvýší porodné porodnost?

"Národ je to společenství lidí, kteří se dohodnou na tom, co si budou pamatovat a co zapomenou."

"Národ má hrdiny a jednotlivce, kteří přinášejí oběti."

Význam slova "Demografická revoluce :

Týká se porodnosti a úmrtnosti (natality a mortality) naší populace. Ideálním stavem pro populaci je moment, kdy je natalita o něco málo vyšší než mortalita. V minulosti docházelo ke snižování původně vysoké natality i mortality.

1 Demografickou revolucí je označován čas, kdy došlo k výraznému snížení mortality -úmrtnosti, ale natalita (porodnost) klesala mnohem pomaleji. Což vede k výraznému zvýšení počtu obyvatel.

2 Demografickou revolucí je označována situace, kdy došlo k výraznému poklesu porodnosti především v důsledku nevyhovujících sociálních podmínek a především vyspělé státy tak začaly stárnout a vymírat. Mortalita je zde vyšší než natalita.

                 
Obsah vydání       30. 11. 2007
30. 11. 2007 Nechtěli nám schválit zdražení a teď to máte! Pavel  Houdek
2. 12. 2007 Čurdová z Ruska: Nízká účast a nová konzervativní strana
30. 11. 2007 Daj-li medajli reportérovi České televize - a mně se chce něco říct...
30. 11. 2007 Infekce Václav  Hrabě
30. 11. 2007 Jací jsme
1. 12. 2007 Vláda bez mandátu Ivan  Kytka
1. 12. 2007 Václav Klaus odstoupil z funkce premiéra
1. 12. 2007 Deset let od pádu Klause: Deset let stará hydra, která za pár let nepůjde zničit Štěpán  Kotrba
1. 12. 2007 Česká politika roku 1997: politikaření a plané, bezkoncepční spory. Změní se to nyní? Jan  Čulík
1. 12. 2007 ČTK 1997: "ČR vstupuje do roku 1998 se stínem doposud největší vládní krize
30. 11. 2007 Sponzorský skandál kolem Šrejberových peněz a konta ODS ve Švýcarsku - radikální změna českého myšlení, naděje pro budoucno? Jan  Čulík
30. 11. 2007 Putin podepsal zákon pozastavující účast Ruska ve smlouvě CFE
30. 11. 2007 Jesle jako norma? Ne. Jesle a školky jako pomocná ruka Anna  Čurdová
30. 11. 2007 Robert Gates: S Íránem se nevyjednává Simone  Radačičová
30. 11. 2007 Advent aneb jak žít na plné pecky Zdeněk  Bárta
30. 11. 2007 Informace o příslušnících extremistických hnutí v řadách Armády ČR jsou závažné Petr  Hulinský
30. 11. 2007 Být dnes kritický k Parkanové znamená obvinit nepřímo Tvrdíka, Kostelku, Grosse i Grulicha Štěpán  Kotrba
30. 11. 2007 Miliardy utopené v kanáloch Kamil  Márovský
30. 11. 2007 Štěstí Václava Hraběte
1. 12. 2007 Šťastné to ženy Anna  Čurdová
30. 11. 2007 Mejstřík ve Sněmovně dostal zprava i zleva. Nejvíce to ale bolelo od křesťanů... Štěpán  Kotrba
30. 11. 2007 Záchodová hygiena a politika čistých rukou Miloš  Kaláb
30. 11. 2007 Knihovna nemá kolečka, má ale vílu
30. 11. 2007 Zelení: Délka štěpeného atomu Pavel  Kopecký
29. 11. 2007 Strana zelených tajně kritizuje Martina Bursíka
30. 11. 2007 Nešťastné deti -- realita súčasnosti Jakub  Topol
30. 11. 2007 Babybooom? Michal  Rusek
30. 11. 2007 O soudcích, justici, právu a spravedlnosti Pavel  Kopecký
1. 12. 2007 Citát dne (včerejšího)
30. 11. 2007 Odsouzení učitelky za medvídka nemá moc společného s islámem
30. 11. 2007 Co se nám stoupenci islámského "práva" snaží namlouvat?
30. 11. 2007 Muslimové se nemají divit a svalovat vinu na jiné, když mlčí
30. 11. 2007 Země blahobytu, země lidí bez úspor, aneb Proč by se nemělo pomáhat jen občanské menšině Uwe  Ladwig
30. 11. 2007 Tajné finanční dary Labouristické straně bude vyšetřovat policie
30. 11. 2007 Učitelé ZŠ Campanus v Praze 4 protestují proti náhlému odvolání svého ředitele
29. 11. 2007 Kdo platí proradarové aktivisty? Tomáš  Stýblo
30. 11. 2007 Kupředu s odbouráváním byrokratických přežitků Petr  Frish
29. 11. 2007 Další únik utajovaných informací z BIS a VZ do České televize?
29. 11. 2007 Britská učitelka v Súdánu odsouzena k 15 dnům vězení
29. 11. 2007 Udělali boudu na hlupáka, odnáší to Paroubek. Tentokrát neprávem. Štěpán  Kotrba
29. 11. 2007 Jak souvisí Rowlingová, Bursík a Greenpeace? Štěpán  Kotrba
29. 11. 2007 Harry Potter a relikvie smrti vychází v češtině 31. ledna 2008 poprvé na ekologicky certifikovaném papíře
29. 11. 2007 Dánsko: Demokracie, svoboda, důvěra a soudržnost Egon T. Lánský
29. 11. 2007 Je to všechno trochu složitější: signatáři Pražské výzvy chápali, že ke sjednocení Evropy nedojde zbrojením a instalováním nových raket Jan  Kavan
29. 11. 2007 Pákistánské otazníky Daniel  Veselý
29. 11. 2007 Co zbylo ze zelených? Martin a Džamila Jan  Keller
29. 11. 2007 Když kritizuju, mám něco i vymyslet aneb jak sladit pracovní a rodinný život jinak, než Topolánkova milenka? Anna  Čurdová
29. 11. 2007 Násilí jako komunikační strategie "bezmocných" Jan  Paul
17. 11. 2007 Hospodaření OSBL za říjen 2007