27. 7. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
28. 7. 2007

Proč Česká televize bojuje za radar?

Bylo by naprosto stejně skandální, kdyby ČT svůj zpravodajský pořad obsadila pouze kritiky vládního záměru vyhovět USA v otázce umístění radarové základny. Z dlouhodobé zkušenosti je ale patrné, že takových extrémů není třeba se obávat. V ČT vědí, že poslušný pes musí sedět u té správné nohy.

Sobota, ČT1, 21:15, Události, komentáře. Tomáš Klvaňa, tzv. koordinátor vlády pro komunikaci s veřejností v otázce přítomnosti cizích vojsk na území ČR, dostává servilním moderátorem takřka neomezený prostor k tomu, aby šířil mediálním prostorem televize veřejné služby informace jednoznačně podporující umístění radarové základny USA na území České republiky. Kdo je Tomáš Klvaňa? Je to najatý agent pro public relations, který se touto profesí živí u soukromé korporace, shodou okolností u britsko amerického tabákového koncernu.

Je symptomatické, že se jedná právě o průmysl, jenž produkuje apriori zdravotně závadné výrobky, což je v tomto případě nezpochybnitelné, a proto se marketingové strategie při prodeji cigaret tak horlivě snaží odvést pozornost od tohoto faktu jinam a vyvolat v lidech pocit výjimečnosti.

Do jaké míry aplikuje vládní PR agent, tedy nikoliv "mluvčí" nebo "komunikátor", jak se eufemisticky, mylně a zkresleně uvádí, marketingové strategie tabákových koncernů na problematiku radaru, není známo, ale jisté je, že to umí a není mu proti srsti pracovat s rizikem lidského zdraví jako s potenciálem určitého zisku.

To samo o sobě velmi diskredituje osobu vládního PR agenta pro komunikaci ve prospěch kontroverzního vojenského projektu, který má přímo v USA řadu odpůrců (nejen mezi demokraty, ale také mezi republikány) a jehož budoucnost je nyní, vzhledem k nechuti amerického kongresu podporovat "svatou válku" neokonzervativců, poměrně nejistá.

Už jen samotná podstata činnosti vládního PR agenta je určující pro jeho důvěryhodnost. Jestliže je PR agent najat proto, aby se snažil posilovat určité názory a prosazovat určité postoje, nedá se od něj očekávat nic jiného, než že to bude dělat. Je to člověk, který je za to honorován a smyslem jeho práce není objektivita, ale její naprostý opak. U člověka s určitým názorem je možné, že své postoje přehodnotí a názor pod vlivem nových informací změní, ale tady to možné není, a to absolutně.

V okamžiku, kdy by PR agent chtěl prosazovat jiný názor, než za který je placen, musel by odejít. Ale toho se v případě pana Klvani nemusí vláda obávat, on je evidentně s názorem, kterému vytváří mediální popředí, velmi dobře identifikován. Kromě toho je třeba si uvědomit, že pan Klvaňa je pouhým reproduktorem, od kterého se očekává, že bude svou medializační činnost dělat lépe, než se to dařilo vládě.

Proto se velmi divím, že Česká televize poskytne takový prostor k vyjádření PR agenta, aniž by jeho předpokládatelná a snadno čitelná prohlášení uvedla do kontextu, v němž mají být nepochybně vnímána. Je doslova skandální, že najatý vládní PR agent má možnost bez jakékoliv konfrontace pronášet mediálním (navíc veřejnoprávním) prostorem svá tvrzení a legitimizovat je tak v rámci veřejného diskurzu. Upozorňuji, že se jednalo o zcela vážný zpravodajský pořad, který skutečně má legitimizující moc.

Pan Klvaňa dokazuje, že míní postupovat v podstatě úplně stejným způsobem a za použití stejných praktik, jako před ním členové vlády. Třeba nakonec začne i zpívat, prozatím se ale spokojuje s "vondrovským" přístupem. Podle ministra Vondry by občané neměli rozhodovat o takových otázkách, jako je radar, protože jim to prostě nepřísluší. Vondra tedy omezuje demokratické zřízení této společnosti. Pan Klvaňa k tomu dodává, proč tomu tak musí být.

V jeho výstupu zaznělo, že demokracie v České republice není na dobré úrovni, protože obyvatelé obcí v Brdech při setkání křičeli na pana senátora Töpfera, který kvůli tomu obětovat páteční večer. Jinými slovy, lidé by měli mít podle současné nomenklatury omezené možnosti rozhodování (právě možnost rozhodování dělá demokracii demokracií), protože nejsou dostatečně demokratičtí. Říká PR agent pro výstavbu radarové základny USA v ČR.

Pokud postavíme názor pana Klvani, že "v demokracii se nekřičí", vedle názoru Erazima Koháka argumentujícího proti jednání vlády, v němž vidí ohrožení demokracie novodobě bezprecedentní snahou vykonavatelů vlády omezit společenské rozhodování v otázkách morálně i politicky přesahujících jejich zplnomocnění, stává se rázem směšným. Ale nikdo v České televizi toto srovnání neprovedl a proto je na místě otázka, proč Česká televize cíleně podporuje konkrétní politický záměr a proč se staví po bok vlády jako její mediální partner? Pokud si vláda slibovala od angažmá pana Klvani, že bude coby bývalý novinář snadno vnikat do redakcí a ovlivňovat jejich práci zevnitř, pak se to daří. Je evidentní, že to moc úsilí nestálo.

Trend, který Česká televize nastoupila, potvrzuje i další náplň inkriminovaného zpravodajského pořadu. Výstupu pana Klvani následuje příspěvek o tom, že Češi jsou podle sociologického výzkumu antiamerikanisté a proto nechtějí radar. Americká občanka potvrzuje, jak se Češi smáli jejímu přízvuku, protože jim chybí kontakt s jinými kulturami a nějaký jmenovaný, leč naprosto indiferentní "odborník" uvádí, že antiamerikanismus je skutečně způsoben vlivem izolace a velkou geografickou vzdáleností USA. K tomu nějaký pořadník oblíbenosti různých národů, v němž na třetím místě figurují Francouzi, tedy největší evropský kritik USA.... Jednoznačné sdělení k divákovi: Češi nechtějí radar na základě svých emocionálních předsudků.

Téma uzavírá diskuse o vztahu Čechů k Americe, pozvanými jsou Michael Žantovský, pravicový politik se silnou vazbou na USA (bývalý velvyslanec tamtéž a nynější velvyslanec v Izraeli) a Pavel Barša, politolog publikující, byť kriticky, v pravicovém tisku. Podle jejich společného názoru pak postoj vlády nelze považovat za podlézavý a také Američanům neprojevujeme dostatek vděčnosti... Jednoznačné sdělení k divákovi: Všechno je v pořádku, pouze veřejnost je dezorientovaná.

Závěrem je nutné dodat, že by bylo naprosto stejně skandální, kdyby ČT svůj zpravodajský pořad obsadila pouze kritiky vládního záměru vyhovět USA v otázce umístění radarové základny. Z dlouhodobé zkušenosti je ale patrné, že takových extrémů není třeba se obávat. V ČT vědí, že poslušný pes musí sedět u té správné nohy.

                 
Obsah vydání       27. 7. 2007
28. 7. 2007 Czech Prime Minister Mirek Topolánek has lied in Parliament. Here is the evidence Jan  Čulík
28. 7. 2007 Premiére, lžete. A Britské listy mají důkaz. Štěpán  Kotrba
29. 7. 2007 Když lže premiér v parlamentě, je to opravdu vážné
29. 7. 2007 Magistrát ustoupil tlaku ochránců soukromí
29. 7. 2007 Jak britská rozvědka pomohla Američanům při zatýkání "teroristy"
29. 7. 2007 Další z obcí odmítla radar v referendu
28. 7. 2007 Co jsou mikrovlny? WHO o vlivu mikrovln na lidský organismus
28. 7. 2007 Bush do buše, vlastně do Brd Pavel  Čámský
28. 7. 2007 Proč Česká televize bojuje za radar? Bohumil  Kartous
28. 7. 2007 Proč Britské listy bojují proti radaru?
27. 7. 2007 Americký Kongres zasadil těžkou ránu Bushově projektu raketové obrany v Evropě
28. 7. 2007 Kongresové jednání o raketové obraně bylo naopak "menším vítězstvím pro Bushe"
27. 7. 2007 Pane premiére, nepřeháníte to už více, než je únosné? Jan  Neoral
29. 7. 2007 Jsem spíš pro základnu, ale budu i dál publikovat v Britských listech Boris  Cvek
28. 7. 2007 Zákazníky s notebookem vyhazují i v Poděbradech
28. 7. 2007 Bojí se majitelé restaurací, že notebook poškodí?
28. 7. 2007 Wagner jako ikona prominentů v Bayreuthu Tomáš  Krček
27. 7. 2007 USA: Gates má "mimořádný náhradní plán" na stažení vojsk z Iráku
27. 7. 2007 Preventivní likvidace obchodníka se smrtí Olega Orlova Štěpán  Kotrba, Blahoslav  Zahradníček
28. 7. 2007 Miroslav Šuta: Vymazal jsem Britské listy z oblíbených
27. 7. 2007 Nejvýznamnější orgán pro lidská práva s celosvětovou působností po druhé kriticky posoudil situaci v Česku
27. 7. 2007 Nástup nové totality? Pavel  Urban
27. 7. 2007 Radar a jeho pravý význam Jiří  Jírovec
27. 7. 2007 Pouť do Staré vody
27. 7. 2007 Ještě jedno vysvětlení o zdravotnictví v Libyi Petr  Wagner
27. 7. 2007 Léky proti cukrovce způsobují selhání srdce
27. 7. 2007 Kočka, která předpovídá, kdy který pacient zemře
27. 7. 2007 Euthanasií na bolesti českého zdravotnictví po jedenácti letech Jaroslav  Kuba
27. 7. 2007 Papežův tajemník varoval před přistěhovalectvím muslimů do Evropy Lukáš  Lhoťan
27. 7. 2007 Válka mezi USA a Evropou začala Štěpán  Kotrba
27. 7. 2007 ■ ■ ■ Karel  Dolejší
27. 7. 2007 Za odmítáním referenda se skrývá strach z demokratické diskuse Jakub  Rolčík
27. 7. 2007 Ideologické rámování České televize v programu Události Mirek  Vodrážka
27. 7. 2007 Pokrytectví ve sporu o srp a kladivo v Brně Ivan  Sommer
26. 7. 2007 Síť restaurací Paneria vyhazuje zákazníky s notebookem Bohumil  Kartous
27. 7. 2007 Ke Komunistickému manifestu 2 aneb partaje jsou pakáž Michal  Kuklík
27. 7. 2007 Šípovi haraší v hlavě Tamara  Nováková
27. 7. 2007 Nejen harašení jako téma Petr  Baubín
27. 7. 2007 Novináři, megawatty, Temelín Josef  Vít
27. 7. 2007 R.C.Cook: Záchranný program k reformování finančního systému v USA
27. 7. 2007 Castro nepřítomen na oslavách Dne revoluce
27. 7. 2007 BBC: Fidel Castro - světový symbol
27. 7. 2007 Loupež mozků Fidel Castro Ruz
27. 7. 2007 Účet za Bushe...nebo poukázka na titul buran roku?!? Ladislav  Žák
27. 7. 2007 A tak všichni nakupovali Beno  Trávníček
27. 7. 2007 Omyly ohledně Richarda Wagnera
27. 7. 2007 O svobodě a blahobytu Zdeněk  Vopat
27. 7. 2007 Langer v Peříčku Štěpán  Kotrba
27. 7. 2007 I já jsem smutný Jaromír  Eisman
27. 7. 2007 Někteří lékaři nejsou kromě medicíny schopni pochopit nic
26. 7. 2007 Karel Havlíček Borovský o referendu k americkému radaru
26. 7. 2007 Rada Českého rozhlasu: neschopní škůdci Štěpán  Kotrba
26. 7. 2007 Posudek Ústavu státu a práva ve věci legality vysílání Radia Wave
24. 7. 2007 Rowlingová je nána... Martina  Dostálová