27. 10. 2006
Schröder: Vazby mezi Blairem a Bushem ochromují Evropu
Schröder v knize popisuje, jak signály z Washingtonu, že se mu nelíbí, že se EU snaží vytvořit si vlastní obrannou politiku okamžitě vedla Británii k tomu, že se od takových plánů distancovala.
Výňatky ze Schröderových memoárů vyvolaly pozdvižení v Německu i v zahraničí, zejména Schröderova kritika Bushovy "bohabojné" politiky. Schröder v knize popisuje, jak prezident Bush činil důležitá rozhodnutí na základě své náboženské víry.
Bývalý německý kancléř Gerhard Schröder napsal ostrou kritiku úzce přátelského vztahu Tonyho Blaira se Spojenými státy. Poukázal na to, že to ochromuje britské styky s Evropou. Ve svých pamětech, nazvaných Rozhodování: Můj život v politice Schröder zkoumá Blairův vztah k Bushovi a snaží se určit, co je jeho motivací. |
"Úzce přátelský vztah Británie k USA zatěžuje evropskou budoucnost Británie," píše Schröder."Více než jiní je Británie připravena anticipovat přání Ameriky a proměňovat je v evropské politické otázky. Nevylučuju, že postoj Tonyho Blaira mohl být motivován interní britskou politikou, jeho snahou získat britsko-americké styky zpět od konzervativců, pro něž toto byl během éry Thatcherové a Reagana jejich éra.
Když se Schröder stal německým kancléřem, úzce s Blairem politicky spolupracoval, připomíná list Guardian. V roce 1999 společně napsali dokument nazvaný Evropa: Třetí cesta. Nový střed, který se měl stát zahájením nové éry sociální demokracie. Ale jejich spolupráce neměla dlouhého trvání, píše Schröder. Zmiňuje se o tom, jak původní velké naděje, že by mohla vzniknout trojstranná spolupráce mezi Německem, Francií a Británií, se rozložily a Blairovo postavení vůči Evropě se stalo "velkým zklamáním". "V dohledné budoucnosti neposkytne Británie Evropě žádnou novou energii," píše Schröder. "Naopak bude Británie i nadále chránit svou roli transatlantického vyjednavače, i kdyby to mělo ohrozit evropský rozhodovací proces." Schröder v knize popisuje, jak signály z Washingtonu, že se mu nelíbí, že se EU snaží vytvořit si vlastní obrannou politiku, okamžitě vedly Británii k tomu, že se od takových plánů distancovala. Napětí mezi Londýnem a Berlínem dospělo do nejsilnějšího bodu, když Schröder otevřeně kritizoval válku v Iráku -- což byl postoj, v jehož důsledku došlo k ochlazení německo-amerických vztahů nejsilněji od druhé světové války, avšak Schröderovi to umožnilo zůstat u moci. "Britský premiér, muž silného morálního přesvědčení a vůbec ne posedlý válkou, platí obrovskou osobní cenu za toto své angažmá," píše Schröder. Výňatky ze Schröderových memoárů vyvolaly pozdvižení v Německu i v zahraničí, zejména Schröderova kritika Bushovy "bohabojné" politiky. Schröder v knize popisuje, jak prezident Bush činil důležitá rozhodnutí na základě své náboženské víry. Podrobnosti v angličtině ZDE |