Tři konstruktivní návrhy
29. 12. 2011 / Jiří Jírovec
Tu a tam mi některý čtenář položí otázku: Jak bys to tedy dělal ty? -- vytknuto před závorku "když seš tak chytrej, vole".
29. 12. 2011 / Jiří Jírovec
Tu a tam mi některý čtenář položí otázku: Jak bys to tedy dělal ty? -- vytknuto před závorku "když seš tak chytrej, vole".
31. 12. 2011
29. 12. 2011
Trestní soud v Káhiře osvobodil pět policistů obviněných ze smrtící střelby do demonstrantů během celostátních protestů, k nimž došlo minulou zimu.
29. 12. 2011
Dokonce i před krizí se Dimitris Gasparinatos jen s obtížemi staral o svých šest synů a čtyři dcery. Jeho žena Christina zápasila se zajištěním základních potřeb za svou mzdu ve výši 960 euro měsíčně a sociální dávky zhruba ve výši 460 euro vyplácené každé dva měsíce, a byla nešťastná a zoufalá.
29. 12. 2011
Počet dětí bez domova je ve Spojených státech nejvyšší v historii. Uvádí to studie National Center on Family Homelessness zveřejněná minulý týden. Každé pětačtyřicáté dítě je bezdomovcem - a většina z nich je mladších sedmi let.
29. 12. 2011
Ekonomičtí analytici dotázaní na největší ekonomické hrozby v příštím roce jmenují na prvním místě zhoršování evropské dluhové krize. A podle většiny z nich je takřka jisté, že se věci ještě zhorší.
29. 12. 2011
Britské hranice budou v případě kolapsu eura uzavřeny pro osoby z kontinentální Evropy. Nouzové opatření má zabránit Francouzům, Němcům a Holanďanům, aby s pomocí kreditních karet vybírali peníze v britských bank, když jejich vlastní banky nebudou schopny poskytnout dostatek hotovosti.
29. 12. 2011
Náklady na úvěr pro italskou vládu během poslední aukce prudce klesly. Vláda získala 9 miliard euro na krátkodobý dluh s polovičním úročením než při posledním prodeji dluhopisů.
POZNÁMKA NA OKRAJ:
29. 12. 2011 / Uwe Ladwig
Vlastně jsem ani nechtěl komentovat v posledních dnech rozmanitě a intenzivně v BL prováděné hodnocení života a díla Václava Havla, ale příjemně věcný článek Václav Havel v kontextu české a světové kultury Tomáše Koloce mě přilákal přece se k tomu vyjádřit.
28. 12. 2011 / Michael Marčák
KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:
29. 12. 2011 / Jana Žáková
Dalším smutným příkladem reklamní tuposti je tento plakátek upozorňující na existenci internetových stránek se studijními materiály. Škoda, že archiv neobsahuje také materiály z 1. stupně základní školy, autor by si potřeboval doplnit pravidla pro používání zvratných sloves. A možná je jen odjakživa líný, zatahuje, včera se ožral a zaspal toho víc, než si myslí.
28. 12. 2011
V posledních dnech se objevila iniciativa pro přejmenování pražského letiště, píše Jiří Štípek. Tato občanská iniciativa dostává, řekl bych, mimořádnou podporu zejména v ČT. Součástí iniciativy je i petice dostupná ZDE.
Před dvěma dny se objevila i petice proti přejmenování a za zachování současného názvu. Vzhledem k tomu, že nepředpokládám jakoukoliv informaci o protipetici ze strany ČT, rád bych Vás požádal o zveřejnění odkazu, který je ZDE
Osobně se k věci stavím neutrálně a nepodepsal jsem žádnou z uvedených peticí. Pro mě bude spíše zajímavé sledovat vývoj.
26. 12. 2011
Vyhlásil na facebooku Ondřej Slačálek a rovnou do ní přihlásil "horkého kandidáta", článek Jiřího Peňáse. Má pravdu - Peňásův text zní silně ironicky - bohužel autor svou přehnanou sentimentalitu míní zcela vážně. Nenechte si to ujít!
Zdroj ZDE
K tomu se asi nedá dodat nic (JČ).
26. 12. 2011 / Boris Cvek
Narazil jsem náhodou na blog studenta Filozofické fakulty v Brně, přesněji studenta filozofie a politologie, Jana Wernera. Je pozoruhodné, že student takových oborů může přirovnávat současný vědecký konsensus v rámci zcela svobodné debaty na univerzitách a na stránkách vědeckých časopisů k nacismu a komunismu, cituji z jeho slov "O autorovi":
"Stejný postoj zastávám i k ostatním totalitním ideologiím, tedy ke komunismu, nacismu/fašismu a celému globálně oteplovačskému náboženství (environmentalismu)."
Pozoruhodné také je, že neví, že existuje rozdíl mezi "enviromentalismem" a vědeckou debatou o globálním oteplování. Pro mne je to šokující projev hlouposti.
VÁNOČNÍ ČTENÍ
27. 12. 2011 / Tomáš Koloc
Zápis odposlechu vily sledovaných objektů NOBEL a ELIŠKA z 27. ledna 1977 13:00 -- 13.30.
Za technický provoz aparatury zodpovídá: npr. Pištora Ferdinand (krycí jméno ŠOFÉR).
Ona: Půjdem tam, Kičínku?
On: Nepůjdem, Oloušku. Včera jsem mluvil s Drtinou. On chodí k Chramostovým na ta jejich bytová divadla. Je to celé kampaň proti té jejich petici.
Ona: Ale jdou tam všichni... Co když mi zase zakážou hrát?
On: Hrát zakázali jen Chramostové. A všichni tam zdaleka nejdou. Nejde ani ten pán, co z tebe udělal hospodskou...
VÁNOČNÍ ČTENÍ
25. 12. 2011 / Karel Čapek
I přišli dva andělé do Sodomy u večer, a Lot seděl v bráně města.
Kterýžto, když je uzřel, vstal a šel v cestu jim: a učinil poklonu, skloniv se až k zemi, a řekl: "Prosím, páni, uchylte se do domu služebníka svého, a zůstaňte tam: umyjte nohy své, a ráno půjdete cestou svou."
Kteřížto řekli: "Nikoli, ale na ulici zůstaneme."
Ale on nutil je velmi, aby se uchýlili k němu: a když vešli, udělal hody, a napekl chlebů přesných: i jedli.
VÁNOČNÍ ČTENÍ
24. 12. 2011 / Karel Čapek
"Já se ti divím," křičela paní Dinah. "Kdyby to byli pořádní lidé, šli by k starostovi, a ne takhle žebrotou! Proč si je nevzali do domu Šimonovic? Proč se jich máme ujímat ausgerechnet my? Copak jsme něco horšího než Šimonovic? Já vím, Šimonova žena by si takovou holotu do domu nepustila! Já se ti divím, člověče, že se tak zahazuješ s já nevím kým!"
VÁNOČNÍ ČTENÍ
26. 12. 2011 / Karel Čapek
Pan Janek Chval z Jankova se ještě nesebral z toho překvapení.
Prosím vás, kde se vzal, tu se vzal, najednou se sem přihrne na návštěvu pan zeť, a jaký zeť, račte se podívat: má německé nohavice a maďarské kníry, inu, velký pán, jen co je pravda; a tuhle starý pan Janek zatím s vyhrnutými rukávy pomáhal při telení krávy. To je nadělení, myslí si starý pán rozpačitě, co mi ho sem čerti nesou?
"Jen pij, pane Hynku," nutil horlivě. "Je to jen zdejší víno, pět let tomu, co je přivezl žid z Litoměřic. V Praze píváte cyperské, pravda?"
TRAKTÉR U VOPIČKY Č. 5
27. 12. 2011 / Alex Koenigsmark
INFORMACE
Hostinec U Vopičky je nenápadné místo, skryté za rohem ve vedlejší uličce na Malé Straně, nepříliš navštěvované cizinci. Proto se v něm schází ponejvíce stálá společnost. Tvoří ji Hamánek, který pěstuje nutrie a jejich masem se většinou živí a zlé jazyky tvrdí, že jím i páchne, dále nezaměstnaný básník Šušma, prodavač ušanek z Karlovy ulice Penížek, který své chlebodárce upřímně nenávidí a raději by umrzl, než by si narazil na lysou hlavu své zboží; také zlý trafikant Olek Krákora, který by chtěl být prezidentem, ale nemůže, jelikož byl kdysi komunistou, pravidelným návštěvníkem je též Blahoslav Brejžek, který uvádí jako své zaměstnání "zástupce vedoucího mobilní hygienické jednotky", což, jak říká lidově Hamánek, znamená "závozník u hovnocucu". Blahoslav Brejžek se kdysi, chtěje se pochlubit, na pohlednici z Thajska v rychlosti podepsal Bl.Brejžek a do té doby mu přívětiví štamgasti říkají jedině Blbrejžek. Pivnici navštěvuje také invalidní důchodce Zlomeček, jenž občas tragicky podniká a často přichází někdejší zaměstnanec OPBH Churaň, který privatizoval dva domy a zřídil v nich penzión a restauraci, jež je ovšem i na něj samotného moc drahá. Jestliže ho chtějí štamgasti potěšit, nazývají ho Čuraněm anebo něžně Pátá Bé. Oblíbeným hostem je ing. Babička, jenž ač inženýr, zpívá na Karlově mostě s harmonikou a snaží se každému vnutit svá CD. V hostinci zpívat nesmí. Tu a tam přichází i novinář před důchodem Strmoles a také šlapka Kačka, řečená Hroch, jedna z mála hostů, které jejich práce baví. Hostinskému se říká Vopička podle hospody, ale jmenuje se Novák.
VÁNOČNÍ ČTENÍ
24. 12. 2011
V dobách, kdy ještě křesťanství nebylo přijato establishmentem jako hlavní ideologie Římského impéria a kdy počet křesťanů v této říši byl kolem 10% obyvatel (později vzrostl během sta let na 90% a do chodu církve zásadně začaly zasahovat mocenské zájmy), ba kdy hlásit se ke křesťanství znamenalo vystavit se pronásledování a mučení, byly v křesťanských sborech čteny spisy tzv. apoštolských otců. Mezi tyto spisy patří listy čtvrtého římského biskupa sv. Klementa (zemřel kolem roku 100), listy třetího antiošského biskupa sv. Ignáce (umučen v roce 107 v Římě), který byl podle tradice žákem apoštolů Petra a Jana, List mučedníka sv. Polykarpa ze Smyrny, a pak některá další díla, jejichž autory neznáme, např. Didaché, Hermův Pastýř nebo List Diognetovi. Spisy apoštolských otců, o jejichž obsah se po zapomenutí ve středověku začala zajímat až reformace a další vývoj moderní teologie, i té katolické, jsou přeloženy v Druhé a Třetí patristické čítance (Česká katolická charita 1985, přeložil Josef Novák). Zde vybírám jako vánoční čtení prakticky celý List Diognetovi, který ukazuje, co bylo křesťanství a kdo byli křesťané na samém počátku dějin církve, píše Boris Cvek.
24. 12. 2011
Vánoce roku 2000 byly zcela pohlceny rebelií v České televizi.
Vánoce, svátky míru a konzumerismu TÉMA BL
17. 4. 2012
plné znění každý den ZDE
FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM
2. 4. 2012
V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.
29. 12. 2011 / Miloš Kaláb
Kanadský ministr pro přistěhovalectví pan Jason Kenney vydal v pondělí 12. prosince 2011 nařízení, podle něhož nebude uděleno kanadské občanství přistěhovalcům, kteří nesloží přísahu před přistěhovaleckým soudem s odhalenou tváří.
29. 12. 2011 / Miloš Kaláb
Již novorozenci rozeznávají tvář své matky. Od té chvíle si všímáme tváří jiných lidí a čteme z nich, jaké mají pocity, i když ti lidé nemluví. Pocity se právě ve tvářích nejlépe projevují. Radost? Smutek? Hněv? Úzkost? Je nemožné vést upřímnou diskusi s někým, do jehož tváře nevidíme.
29. 12. 2011 / Karel Dolejší
Meziválečná avantgarda mimo jiné snila o tom, že se jí podaří nalézt kód, jimž by bylo možno obejít veškeré jazykové i kulturní bariéry a dospět k univerzálnímu dorozumívání. Tomuto univerzalistickému nároku nicméně nakonec nedostála, respektive (s finačním přispěním CIA) pokus po válce zdegeneroval v americký pop-art. Posléze dokonce přišly postmoderna a multikulturalismus s fundamentálním podezřením vůči naprosto všem univerzálním nárokům, za nimiž zpravidla nacházely všelijak zamaskovaný konkrétní etnocentrismus. Některé z univerzalistických ideologií však i tuto epochu přežily a dodnes se nás snaží přesvědčit, že význam kulturních diferencí údajně zbytečně přeceňujeme - vždyť přece například každý normální člověk na celém světě cítí a své emoce vyjadřuje úplně stejně jako typický Severoameričan.
29. 12. 2011 / Boris Cvek
Jedna z nejkouzelnějších a nejmilejších knih, které jsem dosud četl, je jistě soubor povídek pohádkového rázu Večery na dědince nedaleko Dikaňky (N. V. Gogol: Výbor z díla I, Svoboda Praha 1952), jejichž atmosféra koření v ukrajinském venkově počátku devatenáctého století. Nikolaj Vasiljevič Gogol (1809-1852) se narodil v městečku Velké Soročince ležícím nedaleko Mirhorodu. Jeho rodiče byli poklidní venkovští statkáři, i když za zakladatele rodu bývá považován Ostap, kozácký hetman. Gogolův otec byl vzdělanec a autor komedií, matka byla zase hluboce spjata s lidovým myšlením. Ona víska, nepřímo zmíněna v názvu povídek, jsou Vasiljevce, v nichž Nikolaj strávil dětství.
28. 12. 2011
USA a Izrael jednají o hranicích v rámci íránského jaderného programu, jejichž překročení by bylo považováno za postačující důvod k útoku na jaderná zařízení.
28. 12. 2011
Kreml v úterý oznámil, že Vladislav Surkov, "šedá eminence", která déle jak deset let dohlížela na domácí politickou scénu, už v příští vládě nebude ovlivňovat domácí události.
28. 12. 2011
Autoritářské režimy se neudržují u moci prostřednictvím zákonů ani soudů - udržují se u moci prostřednicvím strachu, píše v deníku Guardian Maša Gessen. A jakmile lidé najednou přestanou mít strach, režim se začne rozpadat.
Kamarád mi poslal odkaz na pořad, který nedávno odvysílala ruská státní televize. 10 minut si pořad dělal legraci, drsně a otevřeně, z výročního televizního pořadu v němž Putin odpovídá na otázky diváků. "Co si o tom myslíš? Skutečně to odvysílali?" Ano, skutečně to odvysílali. Dospěla jsem k závěru, že nejdůležitější orgán státu, jako je Rusko, začíná selhávat.
28. 12. 2011
Írán v úterý varoval, že zablokuje Hormuzský průliv, což je nejdůležitější světový tranzitní bod, pokud západní mocnosti uvalí embargo na íránský ropný export. Ty o tom uvažují v rámci kampaně proti kontroverznímu íránskému jadernému programu.
KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:
28. 12. 2011 / Karel Dolejší
Tvůrce reklamy pro společnost Alza.cz tak jako mnoho jiných přistoupil k práci kreativně. Pokud si koupíte čtečku do metra, kde je to občas s osvětlením poněkud neoptimální, možná si ani nevšimnete, že sem tam nějaké to písmenko schází nebo naopak přebývá. Naneštěstí ale když zadáte reklamu na Youtube, s podobnými výhodami počítat nelze. Tak co, opravdu "CHETE" geniální Kindl rovnou z Plzně? Nic není jednoduššího, mají ho skladem!
28. 12. 2011 / Stanislav A. Hošek
Se zájmem čtu texty onoho typu, který byl zveřejněn v BL dne 21. 12. 2011 pod titulkem Britské listy slušný člověk nečte. Údajně je psán čtenářem, který, jak sám píše, možná osm let čte BL, s většinou autorů nesouhlasí, ale jejich názory považuje v řadě případů za konzistentní a přinejmenším hodné diskuse, konec citace. Čtu takové texty nejen proto, že jsou především krátké. Líbí se mi v nich totiž především ta až božská suverenita, vědomá si velikosti autorova přesvědčení, s nímž posuzuje každé jiné. Obdivuji rovněž jeho rádoby tolerantnost, s níž se snižuje k nám, obyčejným, aby s námi vůbec diskutoval, čti upevňoval si tak především své přesvědčení.
28. 12. 2011
Americká armáda v neděli informovala pákistánského hlavního velitele Ašfaka Kajáního o výsledcích vyšetřování incidentu, při němž koncem listopadu v důsledku amerických leteckých útoků zahynulo 24 pákistánských vojáků. Zpráva byla oficiálně uvolněna ke zveřejnění v pondělí. Podle zprávy brigádního generála Stephena Clarka začali Pákistánci střílet jako první.
28. 12. 2011
Káhirský správní soud nařídil zastavit nucené testy panenství, jimž byly ve vojenských věznicích podrobeny demonstrantky zatčené během vyklízení náměstí Tahrír. Soud rozhodl na základě žaloby jedné z protestujících, Samiry Ibrahimové.
28. 12. 2011
Syrská opozice bije na poplach poté, co arabští pozorovatelé prohlásili, že během návštěvy v centru devět měsíců trvajících protestů, městě Homs, nenalezli "nic strašného". Aktivisté tvrdí, že v pondělí bylo ve městě při zásahu bezpečnostních sil zabito 40 osob.
28. 12. 2011
Máme tu zase zimu a stejně jako s každým ročním obdobím i s ní jsou spojeny určité stále se vracející a opakující události, jevy, témata. Nejsou to jen Vánoce se Silvestrem, sníh na horách a sníh na silnicích či hejna vran na polích. Je to také v této době periodicky opakované téma lidí bez domova, jejichž problémy jsou díky počasí více vidět. Vlastně je to podobné jako s Vánoci. Neměli bychom snad celý rok být na naše bližní laskaví, vzájemně se respektovat a obdarovávat? Stejně tak bezdomovci jsou zde po celý rok a mají své problémy, ovšem zapomínáme na ně stejně jako na vánoční přání a novoroční předsevzetí, píše Roman Žižlavský.
Nedobojovaný zápas o život v pravdě
27. 12. 2011 / Radek Mikula
Těm čtenářům, kteří mají dosud pocit, že k osobě prezidenta Obnovitele, jak se mu začíná říkat mezi jeho obdivovateli, je třeba ještě něco dodat, předkládám poněkud rozvleklou úvahu nad jeho osobním, politickým a filosofickým vývojem. Doufám, že ti, které neuspokojí svou myšlenkovou úrovní, v ní najdou alespoň pár zajímavých odkazů.
27. 12. 2011 / Josef Mrázek
Ať chtěně, nebo nechtěně, podařilo se pomocí rozruchu okolo skonu státníka, jehož dobré i nešťastné skutky mají stejně již nezměnitelné následky, úplně odvrátit pozornost od toho, že země nevzkvétá a je pěkně prohnilá. Ale pohřební ruch utichl a účinek vánoc vyprchá jako vypitá lahev a procitneme obklopeni drsnou skutečností. O tom, co s tím udělat, chci napsat.
27. 12. 2011 / Pavel Čámský
Velmi oceňuji, že je v naší zemi nemálo těch, které pan Václav Havel silně oslovil svými vizemi, praktickou činností i svým životem a kteří se hlásí k jeho odkazu. I já jsem měl tu čest se se zesnulým exprezidentem osobně seznámit -- v hektickém období listopadových dnů roku 1989. Neznamená to ovšem, že bych se mohl považovat za osobu, která jej dobře poznala a ani si nejsem jist, zda jsem mu ve všem správně porozuměl. Přesto si však nemohu odpustit několik poznámek.
PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ
14. 12. 2011
V listopadu 2011 přispělo finančně na Britské listy 242 osob bankovním příkazem celkovou částkou 70 919.45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v září 2011 částkou 14 692 Kč, příjem z reklamy byl 8000 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30. 11. 2011 částku 97 385.99 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní