28. 1. 2010
Dovoluji si poukázat, že bohužel ve svých stanoviscích zastáváte velice důsledně dvojí metr. Např. mně je třeba líto smrti Pavla Wonky (beru jako příklad), o němž jinak skoro nic nevím (a nevím ani do jaké míry je prokázána jeho vražda), ale daleko více se mně a mého "lidství" (podle Vás možná "nelidství") týkají zcela prokazatelné případy ročního přírůstku 200 vražd, půl millionu dlouhodobě nezaměstnaných, 100 tisíc bezdomovců a žebráků, 700 tisíc ročních exekucí, desetitisíců lidí bez výplat, násilí a vražd páchaných našimi českými vojáky v cizích zemích (dnes hlavně v Afghánistánu), život milionů našich lidí ve všeobecném strachu o pouhou existenci, kteří ztrácejí svoji lidskou důstojnost atd.atd. Znovu tvrdím, že "nejsou jako oni, jsou daleko horší...," míní František Nevařil.
Pozn. JČ: Skutečně zahraniční vojáci "vraždí v Afghánistánu"? Všechno by bylo v pořádku, kdyby tam vládl Taliban?
Bylo opravdu nutné, aby byli lidé v ČR terorizováni exekutory? Myslíte si, že to tak vypadá v jiných demokratických zemích? Nebylo možno vytvořit podobné záruky pro slabé a zranitelné členy společnosti (třeba proti neskrupulózním lichvářům, praktikujícím úžeru) tak, jak je chrání legislativa v západních zemích? Neměli se za dvacet posledních let lidé v ČR dožadovat těchto civilizačních opatření? Není tomu tak, že si Češi do určité míry mohou za to, co v jejich zemi převládlo, protože v nejlepším případě jen bezmocně nadávají v hospodě u piva?
Pozn. KD: Podle aktuální zprávy agentury AP například počet Kaliforňanů, kteří zbankrotovali kvůli hypotékám a přišli tak o své domovy, v posledním čtvrtletí minulého roku klesl o 24%, takže jich bylo už "jen" necelých 85 000. Problém je ovšem v tom, že tyto bankroty nyní zasahují už i střední třídu, která přestává být schopna splácet své finanční závazky. Za předpokladu, že jsou USA demokratickou zemí, mi není příliš zřejmé, jaká legislativa zde vlastně chrání slabé a zranitelné členy společnosti před údělem bezdomovce.
Pozn. JČ: Spojené státy jsou, zdá se, podstatně méně "sociální" než západní Evropa. V Británii je relativně efektivní legislativa, která chrání občany před exekutory, takže divošské exekuce, k jakým dochází v ČR, se tam nemohou konat. Britská vláda schválila i opatření pro případy, kdy občané ztratí schopnost splácet svou hypotéku. Pokud přijdou v Británii rodiny o dům či byt, musí je na vlastní náklady ubytovat komunální úřad, respektive jejich podpora v nezaměstnanosti je taková, že jim uhradí činži náhradního ubytování. Není nijak krásné, ale rodiny po bankrotu se v Británii nestávají bezdomovci. Vzhledem k tomu, že Británie je ze západoevropských zemí, co se týče sociálních opatření, snad nejhorší, předpokládám, že v jiných západoevropských zemích, je sociální legislativa ještě podstatně účinnější.