Jason Burke: Al Kajda je v úpadku

11. 9. 2006

Krátce po útocích v londýnském metru loni v červenci jsem cestoval do Pákistánu . Interviewoval jsem tam kmenového náčelníka s těsnými styky s al Kajdou a s Talibanem. Když jsem poslouchal jeho tirády proti Západu, začalo být jasné, že jeho hlavním cílem je zastavit rostoucí soudržnost a provázanost moderního světa. Pro něho znamenala modernost "morální zkorumpovanost", nejistotu, chaos, změnu, likvidaci jeho způsobu života. Mezi jeho nepřáteli byly internetové kavárny, satelitní televize, levné lety i vzdělání pro ženy. Prostě všechno, co nemohl ovládat.

Po 11. září se vyjádřil Usáma bin Ladin, že "Probuzení začalo." Znovu to poněkolikáté zopakoval na videozáznamu, zveřejněném minulý týden. Bin Ladin míní, že útoky z 11. září byly vyvrcholením několika pokusů od konce devadesátých let, jejichž cílem bylo vyvolat celosvětové povstání muslimů. To se prý podle něho podařilo.

O pět let později je zjevné, že se mýlí, argumentuje Jason Burke, autor autoritativní knihy o al Kajdě:

Metro k výročí 11.září: Chaos a propaganda

11. 9. 2006 / Jan Čulík

Deník Metro bez konzultace s autorem podstatně zkrátil v přesné délce objednaný článek od Jana Čulíka, přestože se s autorem jeho šéfredaktor Fabiano Golgo předtím dohodl na redakčních úpravách, které byly provedeny a článek byl do tisku v neděli dopoledne schválen ve verzi, kterou publikujeme níže. Tuto dohodu list nerespektoval a aniž by autora článku informovali, šéfredaktorovi podřízení publikovali z připravené a schválené analýzy pouze absurdní fragment. Bulvární praktiky listu jsou zjevné v pondělí i z propagandistického článku na první straně, který hrubě a bez důkazů uráží odstoupivšího premiéra ČSSD Jiřího Paroubka. Je jedno, že jsou to útoky na Paroubka, ale způsob těch útoků je nepřijatelný. Seriozní přístup by byl kritizovat racionálně stejnou měrou obě strany.

Níže je původní shrnující článek Jana Čulíka. V původní verzi byl článek vyvážený, tj. osciloval mezi dvěma protikladnými úhly pohledu na zpracovávané téma.

Neautorizované zkrácení článku dokazuje, jak cizí je některým novinářům v Čechách stále princip konfrontace dvojích, protikladných názorů: v Metru publikovali fragment textu, který obsahuje jen jediný úhel pohledu...:)

Verze, zveřejněná v deníku Metro na str. 7 PDF

Jsme světoví Češi - na doživotí

11. 9. 2006 / Oldřich Průša

Na této planetě žije přes šest miliard obyvatel. Všude, kde žijí, se něco děje.

Naše ČT 1 usoudila, že ze všech nejdůležitějších událostí za uplynulý den (pátek 8. 9. 2006) byl případ Čecha M. Novotného. Proto hned první zpráva pátečního večerního zpravodajství. Obdobně i následující den hlavní titulek Lidových novin. Čech zabil/zavraždil v USA svoji brazilskou přítelkyni a byl odsouzen na doživotí. To je celá zpráva.

Nevím, jestli pochází z Horní nebo Dolní, ale ta zpráva má cenu snad jen v hospodě, kde ho znali. I tam tak na deset minut. Lituji matku i otce a další příbuzenstvo odsouzeného (pochopitelně dvojnásob to platí o příbuzných zabité slečny), ale televizní zprávy a první stránka Lidových novin, by se bez této "události" jistě obešly.

Prodejme o pár výtisků více za cenu čehokoliv -- to je jejich víra a plán.

"Blábol starého dědka":

Válku jsem zažil - jsem proti základně

11. 9. 2006

Na výloze jedné samoobsluhy v našem městě je sprejem nápis: "Důchodci smrdí, do plynu s nimi."

Z doby okupaci v srpnu 1968 zůstalo v národě jedno -- strach. Když jsem si na internetu přečetl stránku Ne raketám, protože souhlasím s peticí požadující referendum, vytiskl jsem si podpisové listy a text petice. Začal jsem sbírat podpisy. Přes dvě hodiny jsem stál před prodejnou Kauflandu, zastavoval lidi, dával jsem přečíst petici a žádal podpis. Ze třiceti oslovených se podepsali čtyři. Ostatní podpis odmítli. Ne snad proto, že by s výstavbou základny souhlasili, všichni do jednoho byli proti. Ale různě se vymlouvali, muž se mnou debatoval deset minut a potom mi řekl, že se nemůže podepsat, že nemá čas.

Normálně to nedělám. Nejsem novinář, o politiku jsem se nikdy nezajímal, nerozumím politice a měl jsem v životě jiné starosti,píše šestasedmdesátiletý čtenář z Kolína Jiří Vlasák:

Chvála kacířství

11. 9. 2006 / Boris Cvek

Nemám rád konspirační teorie -- ty nejslavnější z nich, šířené antisemity (Protokoly sionských mudrců), Vatikánem (proti zednářům) a také komunisty (proti klerofašistům a imperialistické CIA) vystihují jejich podstatu. Konspirovat může kdokoli a pro nás obyčejné lidi, kteří nikdy nebudeme mít tu možnost vstoupit do zákulisí, je velké pokušení vidět v tajemnu nějaká dost jednoduchá vysvětlení, obracející se proti těm, jimž zrovna nedůvěřujeme. Nicméně může-li se konspirační teorie stát skandální rozbuškou pro výbuch veřejné diskuse, může-li pomoci ku cíli ověřovat naše informace, stát v bdělosti a nikoli v slepé, dogmatické důvěře, vítám ji dosti srdečně. A to platí také o kacířské teorii některých "vědců z USA" o tom, že slavné útoky na New York z jedenáctého září 2001 organizovala CIA.

Uprostřed cesty

11. 9. 2006 / Fráňa Šrámek

Ne, nenatrháš s nebe hvězd.
A přece věř, že natrháš.
V boj marný když se nevrháš,
tu za dnů vázneš v jílu cest
a večer, tiskna bradu v pěst,
svůj oheň čadit zříš a civíš v noc,
hluchého srdce němá stráž.

Ať cesty nikam nevedou,
tys po nich šel a šel jsi rád,
těch cest se nesmíš, nesmíš ptát,
snad není cest, jen lidé jdou
a jedna z hvězd je vždycky tvou
a z té ti zazní odpověď,
až přestaneš se ptát...

z knihy Básně, Praha, Československý spisovatel 1954 vybral Štefan Švec

Topolánkova vláda: fraška na náš účet

11. 9. 2006 / Boris Cvek

Je to pro mne neuvěřitelné, ale je to pravda: Vlastimil Tlustý se stal ministrem financí a Ivan Langer ministrem vnitra. Máme novou vládu, zcela zbytečnou, neboť přece nemá šanci získat nějakým čestným způsobem důvěru ve Sněmovně. Celý měsíc má uplynout, než divná vláda Mirka Topolánka najde odvahu ujistit se o pravdě a odejít.

Ptám se sám sebe se údivem: oč jim jde?

Dvojvládí - co Vy na to, pane prezidente?

9. 9. 2006 / Vít Klíma

Jako bývalí spolupracovníci z Prognostického ústavu ČSAV bychom se pravděpodobně mohli shodnout na tom, že nejčistším řešením současné povolební situace je velká koalice. Předpokladem jejího vzniku je, aby se zaprvé někteří politici vrátili do školních lavic a zopakovali si rozdíl mezi opoziční a koaliční smlouvou a za druhé, aby se konečně přestali chovat jako děti na pískovišti. "Vzal si mi lopatičku -- tu máš kyblíkem po hlavě!". Načež, oba plačíce jdou žalovat mamince, že za to "může ten druhý". Svatá prostoto!

Mlčení

9. 9. 2006

Nejlepším způsobem, jak vzpomenout na 11. září 2001, je mlčení. K tomu nedošlo, a tak se bin Ladin jistě velmi směje.

Zapněte si o tomto víkendu rádio a ďábelský hlas z podzemí bývalého Světového obchodního centra se bude snažit vyvolat u vás děs. Uslyšíte v BBC další upoutávku na pořad, evokující hrůzu dvou věžáků a zločinného monstra Usámy bin Ladina. V rozhlase a v televizi se v Británii budou po celý víkend vysílat pořady a filmy o 11. září. Je to -- glorifikace terorismu -- [ta je nyní, na nátlak Tonyho Blaira, v Británii nově trestným činem, pozn. red] píše v deniku Guardian konzervativní komentátor Simon Jenkins.

11. září 2001

Pochybnosti o pozadí teroristických útoků proti USA nejčtenějším článkem Britských listů

11. 9. 2006

Téměř 56 000 čtenářů si přečetlo článek Bushky Bryndové o nesrovnalostech ve vyšetřování pozadí i průběhu útoků na mrakodrapy Wolrld Trade Center. Článek obviňuje vládu USA z komplicity s teroristy. Některé odkazy článku z 18. 3. 2002 už dnes nejsou aktivní. Takový je internet. Nestálý. Argumenty ale zůstávají. Stejně jako citát nacistického polního maršála Hermana Göringa.

"Ale nakonec je to vláda státu, jež určuje politiku a získat pro ni lid je lehké, ať již v demokracii nebo ve fašistické či komunistické diktatuře. Je lehké lidi přesvědčit, aby podpořili svoji vládu. Potřebujete jen jim říct, že byli napadeni a pak odsoudit pacifisty pro nedostatek vlastenectví a ohrožování země. Funguje to tak všude."

Bushka Bryndová 18. 3. 2002: Pochybnosti o pozadí zářijových teroristických útoků proti USA sílí ZDE

Bushka Bryndová 29. 3. 2002: Americký špión, který varoval před teroristickými útoky, získal v Kanadě politický azyl ZDE
Bushka Bryndová 3.4.2002 Členka Výboru pro národní bezpečnost: Čí je to vlastně válka? ZDE
Bushka Bryndová 11.6.2002 Scénář spiknutí: FAQ k 11. září 2001 "for dummies" ZDE
Bushka Bryndová 14.7.2003 Krásný nový svět je konec civilizace ZDE
Bushka Bryndová 17.7.2003 Šílený Bush a jeho Bůh ZDE

iDnes se věnuje anatomii útoků na WTC

11. 9. 2006

Názory na to, co bylo přesnou příčinou zhroucení obou věží, se liší. Požár, spiknutí nebo konstrukční chyba? Požár za to nemohl. Za vším prý byla závažná konstrukční chyba. Přehled hypotéz i odkazů na internetové stránky o katastrofě přináší shrnující materiál serveru Technet.

podrobnosti ZDE

BL by měly podporovat faktickou diskuzi, nikoliv neumělou propagandu Telegraphu

11. 9. 2006 / Michal Brož

Redakční výběr BL je někdy opravdu zvláštní, v dobré víře předpokládejme, že se tak děje na základě omezené míry prostředků a času. Existuje totiž více méně pár věcných pokusů o kritiku "9/11 Scholars for Truth" či podobných organizací a jednotlivců aktivních v této kontroverzi, které stojí za diskuzi. Nevím proč jste si ale aktuálně vybrali "pro vyvážení" onen článek z Daily Telegraphu, což je v mnoha směrech naprosto směšná agitka na úrovni svazácké redakce, nulová argumentace fakty, zato dehonestování nositele opozičního názoru přehršel.

Omlouvám, se že moje úvahy se budou rozbíhat více směry, ale Telegraph bohužel nenabídl žádnou skutečnou matérii k věci, jak bylo zřejmě i zadáním. V konečném důsledku jsou podobné články opravdu medvědí službou i případným obhájcům oficiální verze. Vládní činitelé a jejich propagandisté odmítají přímou faktickou konfrontaci při veřejné debatě a pokud jsou pozváni do sdělovacích prostředků, jsou jejich argumenty často velice rychle rozloženy na prvočinitele, jak se naposledy stalo například postpubertálním "expertům-redaktorům" z populárně vědeckého časopisu Popular Mechanics (patřícího do Herstova mediálního impéria) na rozhlasové síti Air America.

Rakety a teror

11. 9. 2006 / Milan Valach

Teror, česky vyvolávání strachu a hrůzy. V dnešní době pak především útoky malých skupin, případně jednotlivců, často na civilní cíle. Smyslem těchto teroristických činů je vyvolat v nepříteli takový strach a pocit nejistoty, že přistoupí na podmínky jejich pachatelů. Pocit nejistoty je vyvolán tím, že útoky jsou vedeny pokud možno brutálně a na vlastním území protivníka, tj. tam, kde se dosud cítil bezpečně.

DOKUMENT

Výpověď o straně a lidech

10. 9. 2006 / Miroslav Kalousek

tiskové prohlášení u příležitosti rezignace na vedení poslaneckého klubu KDU-ČSL

Personální vnitrostranická diskuse v KDU-ČSL již nemá žádnou skutečnou souvislost s povolebním vyjednáváním. Jedná se o často iracionální projevy osobních ambic a osobní nevraživosti bez ohledu na hodnotovou orientaci strany a její perspektivu na politické scéně.

E-mail od Jana Husa

11. 9. 2006

dorazilo z internetu

Krajani a druzi moji, ach, smutno mi je, trudno, neveselo, chmurami jsem zavalen, hanbou jsem zdrcen a jest mi za co pykat. Maje na mysli jen dobro, bez rozmyslu jsem vnesl do jazyka velkou lotrovinu, a tak zavinil historickou nehodu. Dlouho se to tutlalo, teprve tato epocha celou moji vinu naplno vyjevila. Uznal jsem to a kaji se. V troufalosti ducha, a usiluje pouze o to, aby bylo lze rychleji rozmluvy, ano i knihy, skripta a lejstra zapisovati, jsem vymyslel potrhlou a krutou fintu. Brkem z husy jsem litery a, c, d, e, i, n, o, r, s, r, u, y, z pobodal a zle poranil.

"Je to jako bobky od much, co si nad linkami v letu ulevily, fuj!" podotkli k diakritice kritici z univerzity, ledva ohrnuli nos.

Proč čtou lidé New Yorker? Nikdo neví

11. 9. 2006

Americký intelektuální týdeník New Yorker publikuje třicetistránkové rozbory o politice v jednotlivých afrických státech či o důchodové reformě, netiskne skoro žádné obrázky a vychází jen černobíle. Přesto má náklad přes 1 milion výtisků týdně. Co je příčinou tohoto úspěchů, který v minulých letech způsobil editor New Yorkeru David Remnick? V souvislosti s vydáním Remnickovy nové knihy Reporting (Macmillan, £18.99) se ho na to zeptal reportér britského týdeníku Observer. Remnick přiznal, že "nemá tušení", proč je jeho časopis tak úspěšný:

"Má éra jako editora je érou mezinárodní krize, která se týká prehistorie 11. září, událostí z 11. září, Afghánistánu, Iráku a problematických vztahů mezi USA a téměř každým," poznamenává Remnick. Jeho kolega Malcom Gladwell, autor bestsellerů The Tipping Point a Blink, také vysvětluje že "žijeme najednou ve vážných časech, kdy lidé chtějí inteligentní, rozmyslná vysvětlení závažných problémů".

Remnick si je velmi dobře vědom, že obrovská čtenost jeho týdeníku je záhadou. Proto zásadně nepoužívá při editorských rozhodnutí žádné informace ze sociologických průzkumů tzv. focus groups ohledně toho, co si čtenáři údajně přejí. Rozum dá, že sto procent jeho čtenářů asi těžko přijde domů z práce, odloží klíče a řekne manželce: "Víš, miláčku, právě v tuto chvíli si potřebuju přečíst třicetistránkový článek o Kongu." Remnick: "Tak to prostě vydáte v dobré víře a doufáte, že některé věci si lidi přečtou hend - kreslené vtipy, kratší články, atd. A pak, nakonec, druhý den ráno ve vlaku, si někdo toho článku o Kongu všimne a začne ho číst, navzdory tomu, že se může zdát nezdolatelný."

Že by se časopis prodával právě v důsledku Remnickovy výstřednosti?

Rozhovor s Davidem Remnickem - v angličtině ZDE

BRITÁNIE:

Univerzity usvědčují podvádějící studenty

11. 9. 2006

Nesčetné množství českých studentů opisuje své seminární práce z internetu. Stejný problém mají i vysoké školy v Británii, avšak tam nyní zavádějí univerzity účinná protiopatření. Univerzita v Coventry začala používat softwaru jménem Turnitin, který dokáže srovnávat studentské seminární práce s publikovanými akademickými texty a seminárními pracemi jiných studentů. Zjistila, že 237 studentů opsalo své seminární práce bez udání zdroje. V důsledku toho bylo 7 studentů vyloučeno z univerzity a 12 dalších případů se řeší.

Boje o nástupnictví v Labouristické straně pokračují

Gordon Brown premiérem nebude?

10. 9. 2006

Prý "až deset" členů Blairovy vlády nyní jedná o tom, že podpoří jako nástupce Tonyho Blaira v premiérském úřadě "kohokoliv jiného než Gordona Browna" a že ani Tony Blair už osobně nepodpoří kandidaturu Gordona Browna na premiéra poté, co minulý týden došlo mezi Brownem a Blairem ohledně doby, kdy má Blair odejít z funkce, k ostrým sporům.

Mezi blairovským a brownovským táborem došlo k ostrému konfliktu. Týdeník Observer cituje jednoho činitele "velmi blízko britskému premiéru", který prý byl svědkem, že Blair si svým přátelům stěžoval: "Nikdy jsem netušil, jak prolhaný je Gordon, jak je opravdu prolhaný."

Paroubek by se smířil s radarem

10. 9. 2006 / Štěpán Kotrba

Sociální demokracie je podle předsedy Jiřího Paroubka ochotna jednat o tom, že by na území Česka stála radarová stanice Spojených států amerických. Myšlenka protiraketové základny USA je pro ČSSD nepřijatelná. Paroubek to uvedl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce při diskuzi s ministrem zahraničních věcí Alexandrem Vondrou.

Paroubkův názor ovšem je v rozporu s výsledkem vnitrostranického referenda, ve kterém 89% procent sociálních demokratů nesouhlasilo s jakoukoliv základnou systému protiraketové obrany USA - bez ohledu na to, zda se bude jednat o radar či antirakety. Jelikož jedno bez druhého nefunguje, riziko pro Českou republiku by umístěním radarů na jejím území nebylo menší...

Pokud by ale měla na území ČR základna stát, tak by to mělo být v rámci obrany Evropy a hlavně po konzultacích s Ruskem, řekl Paroubek. Nejspíš už ví, že ruská strana systém, který je podle odborníků určen jako obrana vůči ruským raketám, odmítá.

USA odloží rozhodnutí o raketách na dobu po listopadovém summitu NATO

10. 9. 2006 / Štěpán Kotrba

Deníku Právo sdělil český velvyslanec v NATO Štefan Füle, že rozhodnutí o nejvhodnějším umístění protiraketové základny ve střední Evropě Američané patrně odloží až na prosinec, na dobu po listopadovém summitu NATO v Rize.

Bitva o podobu protiraketové obrany skončila. Spojeným státům se nepodařilo prostřednictvím několika českých diplomatů a politiků vrazit klín mezi evropské země při budování společné obranné strategie. Budou se muset smířit s tím, že diplomatický nátlak v Evropě neplatí. Padla klíčová slova o tom, že v Alianci panuje shoda. Americké rakety totiž nevítají s fáborky ani v Británii, ani v Česku, ani v Polsku. Teď už zbývá jen oželet přítomnost desítek tisíc mladých Američanů a - opět po dohodě s dalšími zeměmi Evropské unie - zavést reciproční režim v otázce vydávání víz. Vyřešit už s definitivní platností "hostování" Radia Free Europe. Zrovnoprávnění vztahů s USA je na pořadu dne. Spojené státy budou postaveny před volbu. Buď s celou Evropou, nebo bez Evropy. To se novopečenému (českému) ministru zahraničí Alexandru Vondrovi líbit nebude...

Nicméně by měl někdo vysvětlit představitelům americké administrativy, že oni to nebudou, kdo bude rozhodovat o umístění (nebo neumístění) základen kdekoliv. Ty doby už jsou pryč.

Právo, pátek 8. 9. 2006 : USA odloží rozhodnutí o raketách na prosinec ZDE

Zaorálek: být partnerem USA neznamená být servilní ZDE

MÉDII IGNOROVANÉ INFORMACE

Zaorálek: být partnerem USA neznamená být servilní

10. 9. 2006 / Štěpán Kotrba

Zaorálek řekl na tiskové konferenci v Lidovém domě 8. 9. 2006, že ČSSD bude preferovat jednání o protiraketové obraně až na setkání NATO v listopadu 2006 v Rize a že o tom panuje mezi státy Aliance shoda. Tuto důležitou informaci, stejně jako slova exministra obrany Tvrdíka na totéž téma, česká média mimo jedno naprosto ignorovala.

USA odloží rozhodnutí o raketách na dobu po summitu NATO ZDE

Redaktorku zpravodajství ČT Kateřinu Eliášovou ani parlamentní zpravodajku Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu Miladu Richterovou to na tiskové konferenci nezajímalo, protože nejspíše nevědí, kde leží Riga... Obě se staraly jen o obsazení křesel předsedů sněmovních výborů. Alespoň že ví, kde je Parlament. Opět selhání médií veřejné služby. Informaci přinesl 9. 9. 2006 pouze deník Právo v článku "ČSSD žádá po Vondrovi omluvu". Britské listy informaci o jednání NATO v Rize a o jeho programu přinesly jako součást analýzy protiraketové obrany pod názvem "Rakety od Boeingů - peacekeeper's pro 21. století?" už před měsícem - 10. 8. 2006 - současně s informací, že do té doby je jakákoliv česká odpověď Spojeným státům předčasná. Znovu se na Rigu ptaly premiéra Paroubka 11. 8. 2006, kdy jeho odpověď Britským listům téměř všechna média taktéž ignorovala. Zvláště trapné je to u médií veřejné služby. Ředitelé zpravodajství Zdeněk Šámal i Jan Pokorný by se měli zamyslet, jak inteligentní a profesionálně připravené reportérky posílají na tiskové konference...

Bezpečnostní strategie ČR nehovoří výslovně o závazku ČR zapojit se do projektu protiraketové obrany. Na fakt, že takový závazek nemá ČR ani vůči NATO, ani vůči EU, jak tvrdil premiér Mirek Topolánek (ODS), poukázal stínový ministr zahraničí Lubomír Zaorálek - také v deníku Právo.

14. 8. 2006 Paroubek odmítl americkou základnu, média ho ignorovala ZDE

Americká antiraketová základna na území ČR TÉMA BL

Paroubek, Kubice I. a Kubice II.

9. 9. 2006 / Štěpán Kotrba

Předseda ČSSD Paroubek zveřejnil na zasedání ÚVV ČSSD 9. 9. 2006 koncept scénáře mediálního prefabrikátu, kterou nazval Kubice II.. Konstrukce ukazuje možné koordinované šíření informací v médiích o Paroubkovi a jeho propojení na provozovatele Matějské poutě z rodiny Kočků.

Doslovný přepis materiálu tzv. Kubiceho zprávy II. ZDE

Paroubek poté na tiskové konferenci přiznal v sérii odpovědí na otázky Britských listů o provázanosti těchto her s úniky informací a dezinformací z policie, že se obával mediálních důsledků v případě, že by ministr vnitra razantně zasáhl proti struktuře policistů z finanční policie, protikorupční policie a Útvaru odhalování organizovaného zločinu, který vedl plukovník Kubice. Právě z jejich útvarů unikaly informace do řady médií včetně televizí po celých složkách.

Perly Ivana Breziny

11. 9. 2006 / Jindřich Kalous

Asi bych měl na další z nesčetných perel z dílny Ivana Breziny reagovat podrobněji, ale Štěpán Kotrba byl rychlejší a ušetřil mi tak čas, který bych jinak musel věnovat rešerši faktů a odkazů vyvracejících obvyklá Brezinova klišé.

Přesto mám za to, že by se na ně reagovat mělo. Ani ne tak proto, že mě osobně napadá (už jsme si u něho zvykli, že každá obrana těch, kdo se octnou v ohnisku jeho zvráceného zájmu, vyvolá další vodopád jeho osobních útoků, takže jednodušší a účinnější je jeho jeho výlevy ignorovat), jako spíš proto, že na jeho příkladu lze znovu ukázat, v čem spočívá ubohost řady obyvatel zdejšího současného mediálního prostředí.

Evropské priority prezidentského kandidáta

Sarkozy: Kam kráčíš, Evropo?

11. 9. 2006 / Simone Radačičová

Minulý pátek navštívil Nicolas Sarkozy Brusel. Horký kandidát na úřad francouzského prezidenta tu přednesl projev, v kterém představil ambiciózní plán, jež by měl pomoci dostat Evropskou unii ze slepé uličky, do které se dostala poté, co občané Nizozemí a Francie odmítli euroústavu.

Období reflexe, které následovalo, zatím žádné výsledky nepřineslo a zdá se, že idea Ústavy pro Evropu byla nadobro poslána k ledu. EU tak stále čeká na nějakého politika -- praktického vizionáře à la Jacques Delors.

Virtuální bohoslužba nejen pro nedůvěřivé nevoliče

Vůle ke smyslu

8. 9. 2006 / Zdeněk Bárta

Název tohoto kázání jsem si vypůjčil od slavného psychiatra Viktora Emila Frankla, zakladatele tak zvané logoterapie (logos = slovo, smysl, řád).

Podstatu lidské existence vidí Frankl v odpovědnosti člověka za vlastní život. Objevil, že člověk k tomu, aby mohl být šťastný, potřebuje nutně cítit ve svém životě smysl. Smysluplnost však potřebujeme také a zejména ve chvílích, kdy prožíváme a překonáváme nějaké těžké životní situace. Franklova životní zkušenost se opírá především o vlastní zážitky z koncentračního tábora, kde žil s ostatními v každodenním utrpení a ohrožení vlastní existence.

Romští poslanci Evropského parlamentu: Lívia Járókaová

11. 9. 2006 / Pavel Pečínka

Lívia Járókaová, třicetiletá maďarská Romka z hudebnické rodiny, byla do Evropského parlamentu v červnu 2004 zvolena z 8 místa kandidátky Svazu mladých demokratů - Maďarské občanské strany (Fidesz-MPP). Fidesz tehdy získal 47,41 % hlasů. I přes své pravicově liberální zaměření Fidesz-MPP fungoval v EP jako součást křesťansko-demokratické a konzervativní frakce Evropská lidová strana -- Evropští demokraté (EPP-ED). Járókaová pracovala dříve jako antropoložka a moderátorka romského Rádia C. (Romea, 14. 6. 2004). Uváděla, že její matka je Židovka, otec Rom. Pracovala v Budapeští, pak v Británii vystudovala antropologii se zaměřením na romské záležitosti a kulturu. (Radio Free Roma, Lívia Járóka).

CIA je příliš neschopná na to, aby zorganizovala útoky z 11. září...

9. 9. 2006

Jako holocaust i útoky z 11. září jsou tak nepochopitelnou tragédií, že musela vést některé lidi k popírání toho, co je samozřejmé. Avšak Bushova vláda neúmyslně poskytla Jonesovi a jeho stoupencům podporu v důsledku svého nesmírného tajnůstkářství a také proto, že poskytla veřejnosti tolik nepravdivých informací. Paranoiu jedné skupiny živí arogance skupiny druhé.

Americký prezident a Kongres chtěli zahájit invazi na Blízký východ, avšak nikoliv proto, že to plánovali. Šlo o to, že lidé prostě požadovali, aby tento Pearl Harbor z 21. století byl pomstěn tradičním vítězstvím proti nepřátelskému státu. Přehrávala se znovu druhá světová válka, Saddám Husajn byl považován za Hitlera a Bush se snažil hrát roli námořního pilota stihačky jako jeho otec.

Nejpřesvědčivějším argumentem proti spiknutí je obrovská nekompetentnost, kterou odhalily následující události na všech úrovních, dokonce i u údajných spiklenců. Ti lidé, kteří tak dramatickým způsobem zvorali Irák, nebyli tak chytří ani záludní, aby se jim podařilo zorganizovat složitý útok na dvě úzké věže z ocele a skla u Hudson River.

Pět let po útoku na Světové obchodní centrum tvrdí skupina 75 amerických akademiků, že byla utajena "skutečná pravda" o útocích z 11 září. Šéfem skupiny je Steven E. Jones, profesor fyziky na univerzitě v Utahu. Ten studoval trosky po katastrofě a dospěl k závěru, že obě budovy spadly v důsledku řízené demolice. Uvedl to tento týden v rozhovoru pro deník New York Times.

Není to samozřejmě poprvé, co byly takové konspirační teorie zformulovány. Většina z nich byla odmítnuta, ale dnes mnoho lidí v amerických médiích bere tato tvrzení vážněji, píše Michael Shelden, profesor anglické literatury z Indiana State University, v britském deníku Daily Telegraph a pokračuje: Zjevně tito novináři nebyli na jednom ze seminářů, který vedl Jones minulý měsíc na své mormonské univerzitě - Brigham Young v městě Provo ve státě Utah -- kde hovořil například o tom, že podle jeho názorů chodil po starověkém Mexiku asi kolem roku 600 po Kr. Ježíš Kristus a navštěvoval různé májské vesnice. Vydal "důkazy", že Májové si prý byli dobře vědomi tohoto Kristova zmrtvýchvstání o mnoho století předtím, než překročili Atlantik španělští kněží a rozšířili tam křesťanství.

Dokument amerického Senátu  -  Real Security Act of 2006

Zničující zpráva o Bushových důvodech irácké války

Saddám neměl žádné styky s al Kajdou

9. 9. 2006

Čtyřistastránková zpráva amerického Senátu je hlasitým políčkem pro presidenta Bushe. Podle ní neexistují důkazy pro spojení mezi diktátorem Saddamem Husseinem a teroristickou sítí al-Qaida - jeden z hlavních Bushových důvodů irácké války, napsal v pátek večer německý časopis Der Spiegel, upozorňuje Tomáš Krček.

75 amerických univerzitních profesorů tvrdí, že útoky z 11. září zosnovala sama americká vláda

7. 9. 2006

Útoky z 11. září 2001, při nichž zahynulo téměř 3000 osob, prý "zosnovala sama americká vláda", tvrdí skupina čelných amerických univerzitních profesorů. Asi 75 významných amerických profesorů a čelných vědců je přesvědčeno, že útoky připravili váleční štváči z Bílého domu, aby ospravedlnili okupaci arabských zemí, bohatých na ropu.

Jejich tvrzení vyvolávají v některých kruzích v Americe zuřivost. Avšak čelní vědci tvrdí, že fakta, která vyplývají z jejich vyšetřování, nelze ignorovat, a zdůrazňují, že prý mají důkazy o snad "největším spiknutí, jaké se kdy uskutečnilo", píše britský konzervativní deník Daily Mail.

K tomu: Otazníky kolem 11. září ZDE

Americká strategie národní bezpečnosti a Projekt pro nové americké století ZDE

ČSSD: základny jsou zásadním problémem národní suverenity a bezpečnosti

9. 9. 2006

Stanovisko ČSSD k tématu protiraketové základny na území ČR

ČSSD se důrazně ohrazuje proti výpadům ministra zahraničí Alexandra Vondry na adresu předchozích vlád sociální demokracie a prohlašuje, že vlády ČSSD nikdy ve svém funkčním období nejednaly na politické úrovni, natož s politickým mandátem schváleným parlamentem, s americkou stranou o umístění vojenských zařízení USA v ČR, tedy ani o protiraketové základně.

Jak proameričtí novináři škodí proamerické věci

8. 9. 2006 / Oldřich Průša

Motto: čím více zabíráte pravým veslem,

tím více se loďka stáčí do leva.

Všimli jste si toho už také? Mnozí píšící novináři, těmi z ČTK počínaje, přípravci rozhlasových a televizních zpráv a další a další žurnalisté, stále a do omrzení opakují, že Američané se ještě nerozhodli, zda protiraketová základna nebo její radarová součást bude v České republice Velké Británii, Polsku či nějakých jiných horoucích peklech (dle právě nastavší konstelace). To i odcházející velvyslanec USA W. J. Cabaniss řekl přišlému/přicházejícímu zaminirovi A. Vondrovi, že USA zatím nerozhodly, koho (kterou zemi) o umístění základny požádají. Jasná diplomatická mluva, nic víc.

Šéfredaktoři by si měli své ovečky více hlídat. Ono je, jak známo, opakování matka moudrosti. Měli by jim opakovat do zblbnutí, že ne USA, ale Česká republika, či jiná oslovená země svými občany (což jsou i poslanci, senátoři a ministři) rozhodne, zda základna bude umístěna u nás nebo ne.

Fahrenheit 9/11 - film k výročí

8. 9. 2006 / Štěpán Kotrba

ČT 2 uvede v pondělí 11. září, v den 5. výročí útoku teroristů na World Trade Center v 21.25 kontroverzní snímek amerického dokumentaristy Michaela Moora Fahrenheit 9/11, oceněný Zlatou Palmou a Cenou FIPRESCI na 57. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes 2004.

Proti Moorovi nasadil ČT1 Reportéry ČT, Prima reality show Jste to, co jíte a Nova americko německou komedii Těžce zamilován. Dramaturgie České televize začíná v nezávislém informování veřejnosti dohánět to, co za několika let zanedbala. Nicméně ale annonce na film nepostrádají "kouzlo starých časů" Československé televize z let, kdy jejím ředitelem byl nesmrtelný Jan Zelenka ...

... Snímek se vrací k problematickému volebnímu vítězství George W. Bushe v prezidentských volbách, v souvislosti s událostmi 11. září 2001 spekuluje o obchodních kontaktech rodin Bushových a bin Ládinových a zpochybňuje nasazení amerických vojenských sil v Iráku. Michael Moore pojal svůj film se záměrem deklasovat George Bushe před jeho druhou prezidentskou kandidaturou. Zabránit Bushovi ve znovuzvolení se mu nepodařilo, jeho dílo však i poté zůstává ukázkou dovedného zacházení s filmovými prostředky. Mooreovi nejde o hledání pravdy, spíše lze říct, že proti oficiálním polopravdám režisér staví polopravdu svou. Jeho snímek je záměrně předpojatý a tendenční. ...

ČT2 11: 9. 2006 21:25 Fahrenheit 9/11 | VPS 211092125 ČT


Mirek Vodrážka: Podzim demokracie a politická pornografie - Neofeministická esej o pornografii adresovaná Václavu Havlovi, Alexandru Vondrovi a Martinu Šimečkovi ZDE

Fahrenheit 9/11: Neobyčejně významný historický počin ZDE

Moore zveřejnil důkazy pro všechna svá tvrzení ve filmu Fahrenheit 9/11 ZDE
Moorův film Fahrenheit 9/11 zlomil v Británii kasovní rekord ZDE
Bushovi a bin Ladinovi: příběh dvou přátelských rodin ZDE

Americký dokumentarista Michael Moore a film Fahrenheit 9/11 TÉMA BL

Hospodaření OSBL za srpen 2006

4. 9. 2006

V srpnu přispělo celkem 124 čtenářů Britských listů na provoz časopisu úhrnem částkou 20 761.00 Kč. Na kontě Britských listů v Raffaisenbance jsme měli 31. 8. 2006 částku 370 357.38 Kč. Využíváme ji v současnosti k modernizaci funkcí našeho serveru. Na internetovém účtu Paypal máme nyní 1,459.34 USD.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisen Bance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je Karlovo nám. 10, Praha 2.

Čtenáři ze zahraničí a nyní i z České republiky mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.