11. 9. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 9. 2006

BL by měly podporovat faktickou diskuzi, nikoliv neumělou propagandu Telegraphu

Redakční výběr BL je někdy opravdu zvláštní, v dobré víře předpokládejme, že se tak děje na základě omezené míry prostředků a času. Existuje totiž více méně pár věcných pokusů o kritiku "9/11 Scholars for Truth" či podobných organizací a jednotlivců aktivních v této kontroverzi, které stojí za diskuzi. Nevím proč jste si ale aktuálně vybrali "pro vyvážení" onen článek z Daily Telegraphu, což je v mnoha směrech naprosto směšná agitka na úrovni svazácké redakce, nulová argumentace fakty, zato dehonestování nositele opozičního názoru přehršel.

Omlouvám, se že moje úvahy se budou rozbíhat více směry, ale Telegraph bohužel nenabídl žádnou skutečnou matérii k věci, jak bylo zřejmě i zadáním. V konečném důsledku jsou podobné články opravdu medvědí službou i případným obhájcům oficiální verze. Vládní činitelé a jejich propagandisté odmítají přímou faktickou konfrontaci při veřejné debatě a pokud jsou pozváni do sdělovacích prostředků, jsou jejich argumenty často velice rychle rozloženy na prvočinitele, jak se naposledy stalo například postpubertálním "expertům-redaktorům" z populárně vědeckého časopisu Popular Mechanics (patřícího do Herstova mediálního impéria) na rozhlasové síti Air America.

Za prvé prof. Jones pracoval na "studené fúzi" na základě téměř desetiletého kontraktu pro americkou vládu, konkrétně pro U.S. DOE (ministerstvo energetiky) a nebyl členem kontroverzního týmu Ponse and Fleischmanna. Experimenty se "studenou fúzí" v mnoha možných variantách probíhají nadále na mnoha špičkových pracovištích po celém světě, i když často oficiálně na vedlejší koleji díky negativní publicitě z let minulých.

Především, samotná Jonesova práce ohledně WTC se zabývá čistě fyzikálními aspekty - postulováním vědecké hypotézy nikoliv politikou, analýzou kterou Telegraph ani v bodech neuvádí, zajímavé. Jméno Kristus nebo problematika víry se tam ani jednou neobjevuje. Pokud Jones cítí potřebu věnovat se separátně nějakým dalším projektům jako praktikující mormon je to v této diskuzi irelevantní, Jones tyto polohy nemíchá dohromady, jak poťouchle spekuluje Telegraph.

Telegraph kromě toho, že zcela záměrně nevstupuje na půdu faktické diskuze, se rovněž pohodlně nenamáhá informovat o jednom z katalyzátorů hnutí nepohodlných otázek, kterým je dr. David Ray Griffin, postava dlouhodobě respektovaná i v konzervativních kruzích jehož detailní dekonstrukce vládní vyšetřovací zprávy zatím nebyla nijak fakticky zpochybněna od roku uvedení v roce 2004. Ostatně sama vládní verze především z pozice armády se zatím stihla několikrát výrazně změnit, o tom BL částečně referovaly třeba zde: http://www.blisty.cz/art/29641.html

Telegraph rovněž neuvádí, že řada pozůstalých obětí vehementně požaduje obnovené vyšetřování, někteří dokonce odmítli tučné vládní odškodnění. Bez jejich původního povyku by nebyla Bushem opožděně ustavena ani ona kontroverzní Kean-Hamiltonova komise Kongresu.

Ohledně Prof. Fetzera, ano tento na pohled více excentrický lektor v porovnání s Jonesem, který dostal asi nejvíce mediálního prostoru (Jones uzavřel dohodu s BYU, že nebude mediálně vystupovat) působící v oboru filozofie a logiky redigoval a publikoval několik knih s tématem JFK. Otázka zní, zda jej toto téma apriori diskvalifikuje z řad vědecké obce jak opět trapně podsouvá Telegraph?

Připomeňme, že v 70.letech minulého století došlo s pádem prezidenta Nixona a rozbroji uvnitř bezpečnostního aparátu k pokusu o širší vyšetřování role amerických tajných služeb při provádění a organizování atentátů na cizí vládní představitele především v Latinské Americe. Dalším impulsem k obnově vyšetřování JFK bylo opožděné zveřejnění Zapruderova filmu, který zřetelně indikuje fatální střelu ze předu zprava (Time-Life, tehdejší vydavatel časopisu Time jej měl do té doby přes deset let v trezoru).

Americká veřejnost v době atentátu měla možnost pouze slyšet zprostředkovaný narativ děje, nikoliv obrázky samé v podání tehdy začínajícího Dana Rathera, budoucí stálice americké televizní novinařiny na CBS, nebo, jak zlé jazyky tvrdí, předchůdce nastupujícího "infotainmentu". Dan Rather ovšem tehdy popisoval pro diváky naprosto jiný sled událostí než v Zapruderově filmu, který měl jako jeden z mála možnost tehdy sledovat. V pozdějších letech se omluvil za tento "čestný omyl" - v každém případě tato neslavná epizoda katapultovala jeho kariéru z lokální texaské stanice na celonárodní televizní okruh.

Dan Rather se sám stal objetí další aférky, kdy zveřejnil i nastrčené falsifikáty o jinak solidně zdokumentované dezerci presidenta Bushe z Národní gardy v době končící války ve Vietnamu, byl to dozajista geniální zásah dvou much jednou ranou. Jednak Rather odstoupil a ukončil kariéru, média "šla do sebe" a utlumila kritiku prezidenta v období voleb 2004 a causa pravděpodobné dezerce byla nadobro poslána k ledu. Rather v těchto měsících zvažuje, že obnoví žalobu na CBS.

V roce 1979 došel panel United States House of Representatives Select Committee on Assassinations (HSCA) mimo jiné k následujícím závěrům: Prezident JFK byl na základě vědecké akustické analýzy zasažen dvěma střelci s pravděpodobností nad 90% a dále prezident byl pravděpodobně usmrcen na základě širší konspirace. Telegraph si je těchto skutečností samozřejmě velice dobře vědom, ovšem propaganda z nějakého důvodu jede dál i v roce 2006.

Přidáme pár perliček na vrch. Prezident Gerald Ford v roce 1997 pro NYT přiznal, že v době svého angažmá pro Warrenovu komisi "trochu upravil" dokumentaci stěžejních důkazů (polohu střel na těle) pro lepší shodu s tzv. "magic bullet theory", ovšem jen čistě "v zájmu spravedlnosti" a rychlého vyřešení případu. Téměř dva tucty lékařů z Parkland Memorial Hospital v Dallasu, prezidentův mluvčí a další hodnověrní očití svědci onoho dne vypovídají, že fatální střela přišla opravdu zepředu.

Také první nevládní expert na případu s přístupem k dokumentaci od roku 1965, přední americký patolog Dr. Cyril H. Wecht, prezident (American Academy of Forensic Science) a vedoucí dalších vědeckých institucí, pracoval později jak v rámci panelu HSCA, tak vydal vlastní práce na toto téma. Dr. Wecht je uznávanou celostátní kapacitou v oboru klinické a soudní patologie.

Začátkem tohoto roku byl Dr. Wecht obviněn z přečinů při současném provozování své soukromé patologické praxe, funkce koronera ve státu Pensylvánie a univerzitních pracovišť, jako bylo údajné obohacování se o několik desítek dolarů na fakturu, drobné protislužby, jako výměnu aparatury mezi těmito pracovišti apod. K soudnímu líčení dojde v říjnu. Pokud aplikujeme podobnou optiku Telegraphu, je snad tímto zatím neprokázaným obviněním celoživotní práce Dr. Wechta zpochybněna? Jak nedávno poznamenal Jan Čulík, realita je někdy opravdu složitá.

Telegraph rovněž předjímá, že frakce v tajných službách nebo část vládního aparátu není schopna před veřejností koordinovat a následně utajovat akce většího rozsahu, což je evidentně stupidní lež. Například jaké asi "nebezpečí" skrývá klasifikované daňové přiznání údajného samostatně jednajícího maniaka Lee H. Oswalda? Bývalého operátora radarů s bezpečností prověrkou u supertajného U2 a pozdějšího krátkodobého "dezertéra" do Ruska a nakonec infiltrátora najednou již nežádoucích anti-castrovských bojůvek operujících z New Orleans po zažehnané kubánské raketové krizi -- kterážto dokumentace bude u ledu jako nejvyšší státní tajemství po další tři desetiletí?

Dále například operace typu Manhattan Project, Tuskegee Syphilis Study a další bylo možno dobře izolovat od veřejnosti desítky let. A pokud již dojde k masivnímu prolomení hrází, případ se v rámci národní bezpečnosti zasune pod koberec jako v případě vyšetřování Iran-Contra, kromě jiného týkající se praní peněz z drog pro nákup zbraní přes bankovní domy BMI, BCCI vlastněné extrémisty z blízkého východu, persóny identické s tzv. sítí al Kajda.

Iran-Contra přineslo jen pár dočasných obětních beránků typu plukovníka Northa, systém běží dál, tzv. opozice není neoblomná je i přímo kooptována jako v případě senátora a pozdějšího prezidentského kandidáta Kerryho, který v této kauze přelomu 80. a 90.let úplné vyšetřování na "nátlak kolegů" nakonec vzdal.

Opozice může také být přímo fyzicky zastrašena rozesíláním antraxových obálek prokazatelně původem z konkrétní specializované vojenské laboratoře, jak byla adresně doručena čelným Demokratickým představitelům v senátu jako například Tom Daschlemu ve dnech a týdnech bezprostředně po 11. září 2001 kdy administrativa tlačila Kongresem řadu legislativních změn a válečných autorizací.

Pokud by tato celá nešťastná událost byla posuzována v cyničtějším duchu geopolitických vlivů, zajištění energetické bezpečnosti pro nadcházející desetiletí, nevím jaké stanovisko by každý individuálně zaujal při konfrontaci s podobnou volbou na špici "potravní pyramidy".

Jak se trefně vyjádřil někdejší vysoký analytik CIA Ray McGovern, při rozhovorech s aktivními důstojníky často slýchá výtku, aby nebyl se svými protiválečnými postoji v médiích tak naivní, "..přeci těch několik amerických životů obětovaných týdně v Iráku a Afghánistánu je nakonec slušná cena, a vládní výdaje na zbrojení zatím z velké části de facto úvěruje Čína.."

                 
Obsah vydání       11. 9. 2006
11. 9. 2006 Jason Burke: Al Kajda je v úpadku
11. 9. 2006 Michael  Marčák
11. 9. 2006 Metro k výročí 11.září: Chaos a propaganda Jan  Čulík
11. 9. 2006 Castro má pravdu: nejméně deset novinářů psalo za vládní peníze protikubánskou propagandu Štěpán  Kotrba
11. 9. 2006 Jsme světoví Češi - na doživotí Oldřich  Průša
11. 9. 2006 Válku jsem zažil - jsem proti základně
11. 9. 2006 Chvála kacířství Boris  Cvek
11. 9. 2006 Uprostřed cesty Fráňa  Šrámek
11. 9. 2006 Topolánkova vláda: fraška na náš účet Boris  Cvek
9. 9. 2006 Dvojvládí - co Vy na to, pane prezidente? Vít  Klíma
9. 9. 2006 Mlčení
11. 9. 2006 Pochybnosti o pozadí teroristických útoků proti USA nejčtenějším článkem Britských listů
11. 9. 2006 iDnes se věnuje anatomii útoků na WTC
11. 9. 2006 BL by měly podporovat faktickou diskuzi, nikoliv neumělou propagandu Telegraphu Michal  Brož
11. 9. 2006 Rakety a teror Milan  Valach
10. 9. 2006 Výpověď o straně a lidech Miroslav  Kalousek
10. 9. 2006 Amerika se podílí na protizákonných operacích žoldáků ve východní Africe
10. 9. 2006 Michael  Marčák
11. 9. 2006 E-mail od Jana Husa
11. 9. 2006 Proč čtou lidé New Yorker? Nikdo neví
11. 9. 2006 Univerzity usvědčují podvádějící studenty
9. 9. 2006 11. září, média, otevřenost, konspirační teorie a Britské listy
10. 9. 2006 Gordon Brown premiérem nebude?
10. 9. 2006 Paroubek by se smířil s radarem Štěpán  Kotrba
10. 9. 2006 USA odloží rozhodnutí o raketách na dobu po listopadovém summitu NATO Štěpán  Kotrba
10. 9. 2006 Zaorálek: být partnerem USA neznamená být servilní Štěpán  Kotrba
9. 9. 2006 Paroubek, Kubice I. a Kubice II. Štěpán  Kotrba
11. 9. 2006 Perly Ivana Breziny Jindřich  Kalous
11. 9. 2006 Sarkozy: Kam kráčíš, Evropo? Simone  Radačičová
8. 9. 2006 Vůle ke smyslu Zdeněk  Bárta
11. 9. 2006 Romští poslanci Evropského parlamentu: Lívia Járókaová Pavel  Pečínka
11. 9. 2006 iDNES.cz nekrade !
9. 9. 2006 CIA je příliš neschopná na to, aby zorganizovala útoky z 11. září...
9. 9. 2006 Saddám neměl žádné styky s al Kajdou
7. 9. 2006 75 amerických univerzitních profesorů tvrdí, že útoky z 11. září zosnovala sama americká vláda
9. 9. 2006 Mladá fronta dnes se nestydí vykrádat druhé Štěpán  Kotrba
9. 9. 2006 ČSSD: základny jsou zásadním problémem národní suverenity a bezpečnosti
8. 9. 2006 Jak proameričtí novináři škodí proamerické věci Oldřich  Průša
8. 9. 2006 Fahrenheit 9/11 - film k výročí Štěpán  Kotrba
22. 11. 2003 Adresy redakce
4. 9. 2006 Hospodaření OSBL za srpen 2006

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
11. 9. 2006 Jason Burke: Al Kajda je v úpadku   
11. 9. 2006 Chvála kacířství Boris  Cvek
11. 9. 2006 BL by měly podporovat faktickou diskuzi, nikoliv neumělou propagandu Telegraphu Michal  Brož
11. 9. 2006 iDnes se věnuje anatomii útoků na WTC   
9. 9. 2006 Útoku na Světové obchodní centrum předcházel třicetihodinový výpadek proudu ve vyšších patrech WTC Jiří  Mašek
9. 9. 2006 Mlčení   
9. 9. 2006 Saddám neměl žádné styky s al Kajdou   
9. 9. 2006 Vyprodáno: V Londýně vystoupí hlavní konspirační teoretik o 11. září   
9. 9. 2006 Konspirační teorie, anebo alternativní verze událostí? Michal  Brož
9. 9. 2006 CIA je příliš neschopná na to, aby zorganizovala útoky z 11. září...   
8. 9. 2006 Další nezodpovězené otázky o útoku 11. září 2001 Štěpán  Kotrba
8. 9. 2006 Americká vláda už byla usvědčena ze lží Milan  Valach
8. 9. 2006 Předem známá správná pravda   
8. 9. 2006 Rozpory kolem 11. září?   
8. 9. 2006 Bulvár tvoří (hlavně) způsob prezentace Vladimír  Wagner