29. 7. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Ovoce stromů rajských jíme...
26. 7. 2002
V souvislosti s uzavřením vládní koalice ČSSD - KDU-ČSL - US-DEU se v poslední době hovoří o navracení majetku katolické církvi a prolamování hranice restitucí zpětně za 28. únor 1948 spolu s restitucemi rozsáhlých majetků bývalé šlechty. Jedni s obavou, jiní s nadějemi. Naplní se obavy jedněch a naděje druhých? Dědičné výsady i tituly šlechtě zrušil už prezident Masaryk, o hlavní část majetku přišla šlechta znárodněním majetku kolaborantů s nacismem dekrety prezidenta Beneše, definitivní ránu jí zasadil až komunistický režim. Ten se také rozhodl pronásledovat církve a historie Československa let padesátých je těchto perzekucí plná. Stát ovládaný komunistickou stranou ustanovil nad církvemi diskriminační dozor a státní bezpečnost věřící i jejich pastýře bezohledně šikanovala a pronásledovala. Po pádu komunismu se začaly vztahy Československé, Česko-slovenské i České republiky s Vatikánem postupně normalizovat, ale církev nikdy v českých zemích nepožívala té moci a respektu jako např. v sousedním Polsku či Maďarsku. Česká republika byla dosud státem konfesně neutrálním a sekulárním. K věřícím všech vyznání přistupovala neutrálně s plnou svobodou všech náboženských vyznání, svůj právní řád a zákony však nadřazovala nad církevní, kanonické právo, jak je ústavním principem u republik. V České republice dnes neplatí nutnost občanského sňatku, obřad se může uskutečnit i v kostele, modlitebně, či synagoze. Každý pár má ale právo rozvodu manželství a majetkového vypořádání podle civilních zákonů. Mnohoženství se trestá.

Odstavec 9 smlouvy, nyní uzavřené mezi ČR a Vatikánem vylučuje možnost uvažované změny - návrat k povinnému občanskému sňatku (s následným fakultativním obřadem náboženským). Věřící dalších náboženství, včetně např. islámu, budou zcela jistě žádat o ústavní rovnost všech registrovaných náboženství, na kterou mají z ústavy právo - a tedy i smlouvy se svými autoritami.

Dnes je ČR sice jediným státem bývalé střední Evropy, která nemá mezistátní vztahy s Vatikánem upravené, dnes je ČR ale také i nejateističtější zemí Evropy se stále klesajícím počtem věřících...

Změní se tento stav i trendy ve čtvrtek podepsanou, dosud nezveřejněnou a doposud neratifikovanou smlouvou mezi Českou republikou a Vatikánem?

Posuďte sami.

Britské listy svým čtenářům předkládají exkluzivně dosud nepublikovaný text tohoto diplomatického dokumentu, který by teprve měla schvalovat Poslanecká sněmovna na svém dalším zasedání.

Za Českou republiku podle našich interních informací vyjednával definitivní znění textu Radim Palouš. Poslanci ani parlamentní politické kluby doposud ještě text smlouvy neobrdrželi, znění smlouvy nebylo konzultováno.

29. 7. 2002
Americký antropolog a spisovatel Carlos Castaneda ve své knize Příběhy síly o indiánském čaroději donu Juanovi mj. píše, že ve vnímáni neobvyklých životních situací se lidé dělí na tři základní skupiny. První jsou ti, kteří přehlížejí, co se děje nebo co se stalo, a dělají, jako by se nic nestalo; to jsou slepí fanatikové. Pak jsou to ti, kteří všechno přijímají tak, jak to vypadá, a mají pocit, že všechno vědí; to je způsob myšlení zbožných lidí. A za třetí jsou to ti, kteří jsou posedlí událostmi, protože je nedokáží přehlížet, ale přitom je neumějí přijímat celým srdcem (nemohu jim tedy rozumět); to jsou blázni.

Když jsme po propuknutí aféry s objednanou vraždou reportérky MFD Sabiny Slonkové v Britských listech zvažovali, zda tomu vůbec máme věnovat větší pozornost, usoudili jsme, že to příliš zavání uměle vyvolaným skandálem a že tedy bude lepší hledat spíš to, co se za tím vším doopravdy skrývá. Poněvadž je to aféra s lidmi, nejprve bylo nutné zjistit, kdo jsou ti lidé, kteří se objevili jako její první aktéři.

26. 7. 2002
Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba byl až do čtvrtka agentem Vojenské zpravodajské služby. Uvedla to televize Nova s odvoláním na nejmenované vysoké armádní činitele. Britské listy informovaly o Srbově zpravodajských aktivitách v pátečním komentáři. Zpravodajské souvislosti celé kauzy jsme naznačovali už dříve.
29. 7. 2002

Velmi dobrý zdroj z Pražského hradu mi sdělil v sobotu, že to, že Václav Havel neočekávaně vyjádřil názor, že by měl Kavan rezignovat na některé své funkce, učinil to prý proto, že český prezident získal určité výlučné informace o celém případu "Srba-Slonková". Havel se dověděl o bezostyšné korupční síti, které fungovala přímo Kavanovi pod nosem. Prezident se domnívá, že o její existenci Kavan musel vědět.

Bývalý ministr zahraničních věcí Jan Kavan prý udržoval kontakty s Karlem Srbou i poté, co přišel Srba o svou funkci v kauze "Český dům". Na Hrad se dostaly informace, že se Kavan a Srba po této aféře setkali nejméně dvakrát, a to naposledy v květnu.

25. 7. 2002

Osoby, spojené s údajným pokusem o vraždu Sabiny Slonkové, Michal Novotný, Petr Volf a Karel Rziepel jsou ve Vimperku mezi tamějšími lidmi považováni za "póvl", informuje náš zpravodaj Karel Mašita z tohoto města (v pátek jsme z dobrých důvodů museli pozdržet jeho autorskou identifikaci). Rziepel, údajný najatý vrah Slonkové, který se šel udat, si před dvěma měsíci nechal změnit jméno, původně se jmenoval Karel Jánský.

Je to narkoman, prodával drogy, pracoval jako pasák a je známý jako policejní práskač. Je ve Vimperku velmi nepopulární. Policie Jánského alias Rziepela už léta využívá jako informátora o prodeji drog. Rziepel je člen místní galerky, která ho také nemá ráda a chce ho prý nějakým způsobem zlikvidovat. V místních vimperských kruzích převládá názor, že byl Rziepel záměrně najatý člověk, který měl celý skandál rozhýbat, aby ho bylo možno potom otočit jiným směrem. Jánský/Rziepel je podle místních lidí v celé věci zřemě nastrčený kůň, který vůbec nevěděl, do čeho jde. Místní lidi ho považují za velmi podivnou figuru. Je to mnohokrát trestaný člověk. Místní galerka mu prý dává "půl roku", déle prý "nepřežije".

Volf je podle místních lidí prý hlupák a budižkničemu, ale Novotný se prý léta podílí na různých podivných obchodech, mnozí hovoří v této souvislosti o "ruské mafii".

Místní policie ve Vimperku má dovolenou. Nikdo z místních policistů není nyní k dosažení. Místní policie ale prý tuto kauzu vůbec nemá, protože ji prý dělala především Praha. Vimperčané mají obecný dojem, že byl celý skandál dlouho předem připraven, protože se prý "dávno předem" ve Vimperku vědělo, že k této kauze dojde.

Příběh s Jánským/Rziepelem se odehrál podle místních lidí poněkud jinak, než jak o tom referují pražské noviny. Jánský/Rziepel cosi spáchal, týkalo se to drog, police ho zatkla a pohrozila mu že ho zavře, pokud jim něco neprozradí. A Jánský/Rziepel jim prozradil spiknutí o plánu zavraždit Slonkovou. V tu chvíli prý "zasáhla Praha a případ Vimperku odebrala".

25. 7. 2002
"Byla sobota kolem poledne, když jsem volal Markovi. Jeho hlas zněl zvláštně, zastřeně. Poptal jsem se, jaký byl večírek. "Před chvíli se mi zastřelil táta..." (citát ze začátku jednoho článku ve včerejší Mladé fronty dnes)

Hovořil jsem s jedním západním novinářem, který přijel do Prahy napsat článek o údajném vražedném spiknutí proti Sabině Slonkové. Byl k celé věci dost skeptický.

"Potíž je," vysvětlil jsem, "že když neumíte česky, nejste seznámen se stylem psaní českých novin, a tak nemůžete posoudit, v jakém kontextu a jakým způsobem je toto 'vražedné spiknutí' v českých médiích prezentováno. Je to groteska. Měl byste vědět, jakým způsobem obecně píše 'nejčtenější český deník' Mladá fronta Dnes.

Dovolte mi, abych vám namátkou párkrát citoval z jediného, dnešního čísla. Podívejte se tady na první stránku pod hlavičku. Myslíte si, že by třeba londýnské Timesy nebo Frankfurter Allgemeine přinesly upoutávku 'Záhadný miliardář Petr Kelner'? Anebo by článek v seriózním listě začínal emocionálně pateticky "Byla sobota kolem poledne, když jsem volal Markovi.Jeho hlas zněl zvláštně, zastřeně..." (viz citát, uvedený výše).

Ale nejvíc mě zaujalo," pokračoval jsem, "jak Mladá fronta Dnes ve čtvrtek vysvětlila rozpory v kauze údajného 'vražedného spiknutí' proti Sabině Slonkové.

Uvědomme si, že Karel Srba je sice znám jako nepříliš důvěryhodná osoba a je podezřelý z korupce (která se zřejmě táhne zpět po dlouhá léta), avšak zároveň se dříve psalo, že je to člověk, který byl delší dobu agentem české zahraniční rozvědky, a v tvrdém zahraničním terénu přežil. Co se týče špionážních aktivit, je to profesionál se zahraničními zkušenostmi - ten by asi věděl, kam se obrátit, potřeboval-li by skutečně vraha - asi by se neobrátil prostřednictvím milenky do Vimperka na feťáka, pasáka a pravidelného informátora policie...:)"

(Ve skutečnosti, jak na to poukazují někteří pozorovatelé v Praze, jde zřejmě o případ obrovské korupce, jíž je státní správa v ČR prolezlá. Je možné, že se policie snaží dostat Srbu právě kvůli korupci, ale někdo se případ snaží zmanipulovat tak, aby ho bylo možno využít proti Janu Kavanovi. V tomto kontextu je zvlášť pochybné a podivné protikavanovské vystoupení Václava Havla. Vzhledem k tomu, že o korupci v české politice politikové dobře vědí, jsou značně nervózní a politické strany se od nynějšího "skandálu" drží opatrně stranou - není jasné, co všechno o korupci vyjde ještě najevo.)

Nicméně, Mladá fronta Dnes publikuje zábavu pro lidi. Připadá mi to trochu jako americký seriál Dallas, jehož scénáristé v posledních dílech spolu soutěžili o to, kdo napíše co nejpitomější pokračování a budou-li tomu televizní diváci stále ještě věřit. Mladá fronta Dnes zřejmě stejným způsobem zkouší důvěru svých čtenářů. Když jsem níže uvedený text překládal západnímu novináři, docela se usmíval. (Dověděl jsem se taky, že známá "investigativní novinářka" Sabina Slonková nehovoří ani německy, ani anglicky.)

Níže citovaný článek z MFD vřele doporučujeme! (Myslím, že za těch 13 Kč to opravdu stojí!) (JČ)

26. 7. 2002

Dokončení

Cestovatelka Lucka M. se vrátila z dovolené pěkně naštvaná. Ačkoliv se na cestu po Mexiku dlouho a zodpovědně připravovala, nakonec jí největší nervy připravila česká konzulka Dita Kubíková. (viz zde). Po přepadení autobusu a odcizení peněz a dokladů v městečku Palenque, stát Chiapas (žádná neprobádaná divočina, ale turistická oblast - zeptejte se v místním hotelu, telefon přímo do lokálu je: 0052 934 50925), pro ni téměř nehnuli prstem a navíc:

26. 7. 2002

Vážený pane ministře,

Pomoc našich zastupitelských úřadů, která se řídí striktně platnými, i když pro eventuelně postiženého občana nesmyslnými zákony, je, když ne nulová , tak přinejmenším velmi problematická a silně byrokratická. Českého občana v nouzi mnohdy vhání do ještě větších nebezpečenství, než třeba na své cestě dosud zažil. Alespoň v mém případě tomu tak bylo. Posuďte sám.

26. 7. 2002

Vážená slečno Masopustová,

Zřejmě jste nevěnovala dostatečnou pozornost doporučení, které ministerstvo zahraničních věcí ČR pro občany cestující do zahraničí zpracovává (dostupné např. na internetových stránkách mzv.cz ) a kde je v části věnované konzulárním informacím o Mexiku upozornění na některá nebezpečí a specifika této země z hlediska turistického.

26. 7. 2002

Vážený pane ministře,

Děkuji Vám za vaši včasnou odpověď, ale zároveň musím konstatovat její neúplnost, jakož i nepochopení mého dopisu.

Dovolte mi abych Vaše stanovisko k mé nepřipravenosti na cestu vyvrátila a též znovu opakovala mé otázky z minulého dopisu, které zůstaly nezodpovězeny.

28. 7. 2002
Miniatúrnu, zato však našu obdobu momentálnych amerických podnikateľských škandálov, máme aj u nás. Prednedávnom sme na našich stránkach rozoberali prípad dnes už exriaditeľa Tlačovej agentúry Slovenskej republiky, Ivana Čeredejeva, ktorý neobyčajne vulgárnym a arogantným spôsobom "odôvodňoval" médiám nadlimitný nákup luxusného služobného auta. Ako vyšlo v týchto dňoch najavo, nízke kvality šéfa boli iba špičkou ľadovca šafárenia celej inštitúcie, ktorá je svojho druhu európskou anomáliou a hanbou tejto vlády. Štátny podnik, ktorý si tvrdo žiadal neustále dotácie z vrecák daňových poplatníkov, sa v neposlednom rade pokúšal pomocou dumpingových cien zničiť súkromnú konkurenciu.
29. 7. 2002

Výročí

Politik, spisovatel, překladatel - především však - novinář a vydavatel. "Zázrak politického realismu", tak jej označil Ferdinand Peroutka.
28. 7. 2002
Karel Čermák
Nedávno mě navštívila mladá žena, která po maturitě v pozici au pair (její slova) strávila půl roku v Londýně. Nejdřív mě vážně pozdravila jaksemáte, pane Čermák, potom prohlásila, že raději vypne mobajl; na otázku, proč se Trafalgar Square jmenuje Trafalgar Square a co to tam stojí za dědka na tom sloupu, odvětila, jestli mi na tom tolik záleží, že by se někde zeptala; a posléze roztomile odhopkala s neodolatelným pozdravem to byla radost potkat vás, díky za váš čas, mějte hezký den. Já řval smíchy, ona šílela po tom, stát se asistentkou, nejspíš od univerzitní až po porodní.

Se souhlasem autora přetiskujeme úvodník Bulletinu advokacie č. 5/02, který vydává Česká advokátní komora.

23. 7. 2002

Dominik Joe Pantůček zprovoznil chronologický archiv, obsahující jednotlivé články starších vydání Britských listů, viz zde a pravý horní roh stránky BL nad kalendářem (který vám umožňuje, kliknutím na jednotlivá data, také přístup ke starším vydání časopisu).

17. 6. 2002

Nový správce redakčního systému Britských listů Dominik Joe Pantůček nyní energicky dokončuje různé dosud nedodělané funkce redakčního systému, za což mu velmi děkujeme. Právě byl zprovozněn seznam článků podle autorů, zatím od 1. 10. 2001. Klikněte na Autory Britských listů a v seznamu pak u každého jména na uvedený počet článků: zobrazí se vám odkazy na všechny texty, které jednotliví autoři pro BL napsali od loňského října.

14. 5. 2002

Hledáme spolupracovníky, kteří by byli ochotni v zájmu nezávislé, investigativní, neúplatné práce ve prospěch české společnosti věnovat Britským listům několik hodin práce týdně, zejména psaním článků o nejrůznějších aspektech života české společnosti, o těch tématech, které se týkají obyčejných lidí (nezajímá nás příliš, co tvrdí politikové a "profesionální" novináři). Usilujeme o získání nezávislých financí z mezinárodních zdrojů, a tak doufáme, že práce případných spolupracovníků bude v dlouhodobější perspektivě honorována.

Pište prosím na tuto . Děkuji.

Šéfredaktor.

21. 1. 2002
Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
29. 7. 2002 Kauza Slonková - Srba, ukázka bulvarizace závažných témat v ČR Karel  Mašita
29. 7. 2002 Letní filmová škola: většinou vynikající filmy, trochu chaotická organizace Jan  Čulík
29. 7. 2002 Láska, drogy a pomsta - český scénář podle Colomba Fabiano  Golgo
26. 7. 2002 Ministr obrany kvůli Srbovi vyhodil šéfa vojenské rozvědky Štěpán  Kotrba
26. 7. 2002 DOKUMENT: Smlouva mezi Českou republikou a Vatikánem Štěpán  Kotrba
26. 7. 2002 Jak se Hollywood naučil nedělat si starosti a mít rád bombu Pavel  Barák
25. 7. 2002 Greenpeace publikuje nepravdivé informace Jaroslav  Drobník
25. 7. 2002 K nestrannosti soudců v hospodářských věcech Karel  Čermák
25. 7. 2002 Pochopte pracovníky supermarketů. Jsou vykořisťováni Ondřej  Ručka
25. 7. 2002 MFD baví čtenáře nechtěnou komikou   

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
29. 7. 2002 Podlehne Saúdská Arábie organizaci al Qaeda?   
17. 7. 2002 Fisk: Ani vůči extremistům bychom se neměli vzdávat civilizovaných hodnot   
16. 7. 2002 Bin Laden "se těší dobrému zdraví"   
16. 7. 2002 Vrah amerického novináře odsouzen v Pákistánu k smrti   
10. 7. 2002 Očekávali Talibán, našli však jen hrůzu   
9. 7. 2002 Jak Američané nechytili bin Ladena a nezlikvidovali organizaci al Qaeda   
4. 7. 2002 George W. Bush selhal v globálním měřítku   
3. 7. 2002 Rozpory mezi EU a USA: Evropa zuří, Amerika si jde svou cestou   
3. 7. 2002 Afghánská vláda rozhořčena nad útokem Američanů na svatebčany   
2. 7. 2002 Američané zranili nebo usmrtili až "250 hostů" na svatbě v Afghánistánu   

Školství RSS 2.0      Historie >
3. 7. 2002 Vysvědčením se nemají děti trápit Pavel  Bráborec
20. 6. 2002 Hledají se odborníci na integraci Romů do českého školství   
13. 6. 2002 Agresivní lidé mají velký strach   
10. 6. 2002 Britský ministr vnitra ustoupil: děti žadatelů o azyl budou nakonec chodit do normálních škol   
4. 6. 2002 O českém biflovacím školství Fabiano  Golgo
29. 5. 2002 Vzbouření v Dolní sněmovně proti vylučování dětí žadatelů o azyl ze školy   
22. 5. 2002 Proč nedodržuje katedra politologie VŠE úřední hodiny pro styk se studenty? Aleš  Žďárek
17. 5. 2002 Učitelia ako ovce Lubomír  Sedláčik
14. 5. 2002 Vstupte svými názory do dnešního pořadu ČT "Bez imunity" o školství Michal  Rusek
10. 5. 2002 Učitelé, pomozte nám s novými internetovými stránkami! Radek  Sárközi

Genderová nerovnost ve společnosti RSS 2.0      Historie >
22. 7. 2002 Jak dnes žijí ženy v Afghánistánu? Drsně   
16. 7. 2002 Koniec živnosti "plodenie detí" ? Lubomír  Sedláčik
8. 7. 2002 Znásilňování žen jako válečná zbraň   
5. 6. 2002 Pád Berlína v roce 1945 byl obrovskou vlnou sexuálního násilí   
6. 5. 2002 George Bush se spojil s Vatikánem a s muslimskými zeměmi v tažení proti sexuální osvětě   
23. 4. 2002 Policajt ve škodovce: Hospodine, řiď naši ruku! Jan  Čulík
11. 4. 2002 Zkrátila se doba, za kterou se duše dostane do těla? Anna  Wintrová
8. 4. 2002 Tak máme novou miss 2002... Daniela  Pilařová
26. 3. 2002 Další žena v Nigérii odsouzena k ukamenování   
25. 3. 2002 Anarchistky zatčeny za účast na protipotratové demonstraci Štěpán  Kotrba