Wikileaks požadují, aby Google a Facebook zveřejnily americké soudní příkazy
8. 1. 2011
Poté, co vyšlo najevo, že se Spojené státy pokusily donutit Twitter, aby jim poskytl soukromé údaje o členech seskupení Wikileaks, žádají Wikileaks ve veřejném prohlášení, aby Google a Facebook zveřejnily případné americké soudní příkazy, jimiž je případně americké úřady žádají o totéž.
Vyšlo totiž najevo, že soud ve Virginii nařídil Twitteru, aby americkým úřadům vydal veškeré informace o účtech a odeslaných zprávách pěti spolupracovníků serveru Wikileaks, včetně Juliana Assangeho.
Sílí důkazy, že americká velká porota usiluje získat co největší množství informací o tom, jaké sítě a jaké kontakty používaly Wikileaks ke komunikaci s vojínem Bradleym Manningem, amerických výzvědným operativcem, obviněným z odcizení statisíců amerických armádních a diplomatických dokumentů.
Některé osoby, jmenované v soudních příkazech, prohlásily, že se budou právními prostředky před americkými soudními příkazy bránit.
Americký soudní příkaz, který schválil jeden americký soud ve Virginii v prosinci, požaduje, aby Twitter, který má sídlo v San Francisku, předal americké vládě všechny osobní údaje a soukromě odeslané zprávy, včetně údajů o použitých počítačích a sítích, které se týkají zakladatele serveru Wikileaks Juliana Assangeho, vojína Bradleyho Manninga, islandské poslankyně Brigitty Jonsdottirové a holandského hackera Ropa Gonggrijpa. Tři tyto osoby, Gonggrijp, Assange a Jonsdottirová, byly označeny jako "organizátoři" prozrazení prvního signifikantního materiálu z Wikileaks: videozáznamu z amerického vrtulníku, jehož posádka zastřelila v Iráku civilisty a reportéry tiskové kanceláře Reuters.
Americký soudní příkaz také požaduje informace o emailech Jacoba Appelbauma, amerického programátora, jehož počítač a telefony zkoumali američtí imigrační úředníci loni v červenci poté, co se Appelbaum vracel do Ameriky z Holandska.
Wikileaks americký soudní příkaz odsoudily a konstatovaly, že se rovná šikanování lidí. Kdyby se takto násilně pokoušela získat informace o zahraničních novinářích a aktivistech z jiných zemí íránská vláda, lidskoprávní organizce po celém světě by protestovaly," konstatoval Assange v prohlášení.
Gonggroijp pochválil Twitter, že informoval jeho i ostatní aktivisty z Wikileaks, že se americké úřady soudním příkazem dožadují o nich informací. "Kolik asi jiných organizací dostalo obdobné soudní příkazy a jen jim tiše vyhovělo."
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pátek 7.1. 2011
-
8.1. 2011 / Píseň pro Pavla Drobila8.1. 2011 / Americká poslankyně byla vážně zraněna a šest lidí bylo zastřeleno při masakru v Arizoně8.1. 2011 / Spojené státy nařídily Twitteru, aby jim vydal zprávy, které odeslala aktivistka z Wikileaks7.1. 2011 / Lékařské procitnutí8.1. 2011 / Českoslovenští interbrigadisté7.1. 2011 / Dopis z Hradu7.1. 2011 / Manifest mladých z Gazy za změnu31.12. 2010 / Novoroční předsevzetí: předplaťte si Britské listy7.1. 2011 / Arogance a nedotknutelnost vládnoucí elity7.1. 2011 / Otec rovná se manipulátor?7.1. 2011 / Chystá se Čína skupovat evropské dluhy?7.1. 2011 / Papež: "Bůh způsobil Velký třesk"6.1. 2011 / Maďarská katastrofa6.1. 2011 / Světové ceny potravin rekordně stoupají6.1. 2011 / Jan ČulíkPojem fízla existuje jen ve společnostech, jejichž občané považují státní struktury za nepřátelské5.1. 2011 / Jiří BaťaIrelevantnost a fabulace informací je lhaní v dárkovém balení, pane prezidente!5.1. 2011 / Záhadná vražda Bushova poradce5.1. 2011 / Evropané houfně přestupují k islámu7.1. 2011 / Hospodaření OSBL za prosinec 2010