Blairovy memoáry: Podivná kniha od talentovaného člověka
3. 9. 2010
Blairovy memoáry se silně odlišují od memoárů jiných premiérů, nejen proto, že na obrovském prostoru se v nich Blair mstí svému soupeři Gordonu Brownovi. Avšak jsou nekompletní, píše známý konzervativní komentátor Simon Heffer v deníku Daily Telegraph.
Blairova pověst je poškozena válkou v Iráku. Dodnes se nechce omluvit za svou politiku, v jejímž rámci zapletl Británii do amerických spiknutí na Blízkém východě. Jeho memoáry nepřiznávají, že praktikoval politiku podlézavého otroctví vůči Americe, ani nepřiznávají, že Blair v prvních měsících roku 2003 podvedl svou vlastní stranu, kdy mu hrozba útoku Saddámovými "zbraněmi hromadného ničení" umožnila získat souhlas pro britskou účast ve válce v Iráku.
Bez zfalšované zprávy Blairovy vlády o Saddámových zbraních hromadného ničení by Labouristická strana válku proti Iráku nepodpořila. Životy mnoha Britů by byly ušetřeny. Přátelský vztah Británie s Amerikou by tehdy sice býval skončil, ale mezitím už by byl zase napraven, protože v Americe vládne muž, který byl proti válce proti Iráku.
Válka proti Iráku byla Blairovou spektakulární chybou a stále si ještě nejsme jisti, jestli to nebyl také spektakulární podvod. Právě tohle, daleko více než závist nad tím, jak Blair dnes vydělává peníze, pošpiňuje Blairovo místo v historii. Těmito memoáry ho neočistil.
Je zábavné, že v knize Blair přiznává, že je manipulátor.
Nikdy zatím nevyšly takovéto premiérské memoáry. Jsou to memoáry, člověka, který se snaží sloučit dvě neslučitelné potřeby - jednak chce, abychom ho měli rádi, a zadruhé se chce pomstít svým protivníkům.
Velmi dramatickým způsobem se Blair samozřejmě pomstil Gordonu Brownovi, muži, který se stal premiérem po něm a Blairovi se tomu nepodařilo zabránit.
Blair je znovu nyní "na scéně", více než kdy předtím. Jeho kniha bude dál vyvolávat kritiku, dokonce i výsměch (pro styl, jímž je napsána, i pro obsah) a také hněv. Avšak Blair i nadále zůstane čelnou celebritou a významným jménem
Blairovy memoáry jsou kniha, která je napsána v souladu s neodpornějšími a nejcyničtějšími marketingovými technikami moderního vydavatelského průmyslu. Drby v ní obsažené se budou líbit těm, kdo takové věci vyhledávají - že se Blair rád napil alkoholu, že se mu líbila princezna Diana, že je britská královna "arogantní" - pro významného státníka se takové drby nehodí. Do jaké míry to Blair napsal podle instrukcí svého nakladatele, aby kniha vydělala, a do jaké míry je to produkt Blairovy vlastní osobnosti, to si nemůžeme být jisti. A
pak existuje ovšem ta Blairova titánská sebedůvěra v sebe. V Británii je sice módní Blairovi nadávat, ale ve velké části světa ho lidé respektují.
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pátek 3.9. 2010
-
3.9. 2010 / Kdo dřív přijde aneb limity demokracie3.9. 2010 / Jan PaulMezi údělem a rolí po deseti letech, aneb umění a umělci po prvním desetiletí 21. století2.9. 2010 / Jan KohoutKohout: Česká republika by měla aktivně podpořit mírový dialog mezi Izraelem a Palestinou2.9. 2010 / Jak by naše životy vypadaly, kdyby nebyla válka3.9. 2010 / Vědci navrhli "nezničitelný" beton2.9. 2010 / Zahájení kampaně proti protiraketovému centru2.9. 2010 / Karel DolejšíStudie Bundeswehru varuje před katastrofálními dopady ropného zlomu na západní svět2.9. 2010 / Přehodnocení amerických opcí vůči Íránu2.9. 2010 / Jsem pro jednotné maturity1.9. 2010 / Ministr Bárta vydírá stavební firmy1.9. 2010 / Svět čelí globálnímu oteplení o 3,5°C1.9. 2010 / Iniciativa ProAlt chce zodpovědnou energetickou politiku zahrnující úspory a decentralizovanou výrobu3.8. 2010 / Hospodaření OSBL za červenec 2010