Valné shromáždění OSN odsuzuje ekonomické embargo vůči Kubě

30. 10. 2009 / Daniel Veselý

Valné shromáždění OSN odsoudilo ekonomickou blokádu uvalenou Spojenými státy na Kubu, a to již osmnáctý rok za sebou, letos v poměru 187:3. Spojené státy a Izrael hlasovaly tradičně proti návrhu valného shromáždění společně s malým ostrovem v Pacifiku Palau. Ačkoliv prezident Obama krátce po nástupu do funkce zmírnil některé restrikce proti Kubě týkající se telekomunikačních služeb, pohybu osob a peněz zasílaných na ostrov americkými Kubánci, již během své předvolební kampaně tvrdil, že embargo nezruší. Americký prezident také nedávno podepsal prodloužení platnosti zákona, který na Kubu blokádu uvaluje. "Kuba je ochotna spolupracovat s americkou vládou na jakékoliv úrovni," sdělil agentuře AP kubánský ministr zahraničí Bruno Rodrigez Parilla a dodal, že dialog musí být veden v duchu vzájemného respektu a suverenity.

Parilla pro agenturu AP dále uvedl, že v červenci Havana nabídla Washingtonu dialog na širší bázi a pomoc v boji proti terorismu a obchodu s drogami, jakožto i spolupráci v boji s přírodními katastrofami. Kubánský ministr zahraničí ale zároveň Obamovu administrativu odsoudil za to, že stále na dysfunkční blokádě trvá: "Od zvolení prezidenta Obamy nenastala žádná změna v implementaci ekonomického, hospodářského ani finančního embarga proti Kubě. Blokáda zůstává netknutá. Je to absurdní politika, jež způsobuje nedostatek a utrpení. Je to masové, flagrantní a systematické porušování lidských práv."

Americká velvyslankyně v OSN Suzan Riceová naopak rozhodnutí americké vlády obhajovala: "Je velice chybné tvrdit, že americké sankce způsobují utrpení kubánského lidu. Spojené státy neuvalují žádné restrikce na humanitární pomoc Kubě. Ve skutečnosti Washington poskytuje Kubáncům humanitární podporu a je největším dodavatelem potravin na ostrov."

Americká asociace pro zdraví ve světě v roce 1997 publikovala zprávu o dopadu ekonomického embarga na Kubánce s tím, že "(embargo) způsobuje signifikantní nárůst utrpení i úmrtí na Kubě". Ve zprávě je uvedeno, že zde k humanitární katastrofě nedošlo díky tomu, že si kubánská vláda udržela dlouhodobou rozpočtovou podporu zdravotního systému. Blokáda kupříkladu zhoršila úroveň podvýživy a přispěla k nárůstu neurologických chorob mezi obyčejnými lidmi. Ke kritice embarga se dlouhodobě vyjadřuje řada institucí, namátkou Amnesty International, Human Rights Watch či lékařské periodikum Lancet.

Zdá se, že se ani v případě ekonomické strangulace Kuby neobjeví v Bílém domě náhlá pirueta. Avšak Barack Obama je v tomto postoji nebývale konzistentní. Splnil tedy alespoň jeden předvolební slib, ovšem nikoliv k jeho cti.

Odkazy:

ZDE

Vytisknout

Obsah vydání | Pátek 30.10. 2009