5. 3. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 3. 2007

Rakousko zatím nebude žalovat Česko za Temelín

Dvoudenní klauzurní první společné povolební jednání stran rakouské velké koalice v lineckém Ars-Electronica-Centru, zakončené sobotním zasedáním vládního kabinetu skončilo ve smířlivé atmosféře. Šéfové obou stran kancléř Alfred Gusenbauer a vicekancléř, ministr financí Molterer byli s jednáním spokojeni a demonstrovali vzájemnou harmonii V pátek byl kompromisně vyřešen největší problém, a to spor o zaměstnávání odborných sil soustružníků, svářečů a frézařů.

Lidovci chtěli kvůli jejich nedostatku připustit jejich obsazení pracovníky z nových přístupových zemí Evropské unie. Sociální demokraté místo toho navrhli přeškolení rakouských pracovníků z obdobných zaměstnání, aby se nezvyšovala jejich nezaměstnanost. Nakonec byl přijat lidovecký návrh s tím, že sociální demokraté prosadili zvláštní příspěvky těm rodinám, kteří jsou ochotni se přestěhovat za prací do jiné části země. Ke kladnému výsledku 28 hodinového jednání především přispěla dohoda mezi spolkovým kancléřem Gusenbauerem a ministrem financí, kteří těsně před lineckým setkáním schválili po šestitýdenním jednání návrh dvouročního státního rozpočtu na léta 2007 až 2008. Plánovaný deficit má být letos ve výši 1,12 a příští rok 0,88 procent hrubého domácího produktu. Molterer ubezpečil v televizním rozhovoru, že se vzhledem k vysokému růstu ekonomiky v žádném případě deficit rozpočtu neprohloubí. Podrobnosti jsou stále tajeny, ale již nyní je známo, že vláda v těchto letech chce snížit počet svých úředníků o 1200 osob s cílem uspořit 620 milionů eur. Další úspory mají být dosaženy neobsazením plánovaných míst a prodejem nemovitostí. Na straně druhé přidáno má dostat ministerstvo školství, aby mohl být snížen počet žáků ve třídách, ministerstvo práce na zvýšení minimálních důchodů a hospodářství na zvýšení zaměstnanosti. Mluvčí obou stran vzájemně vychvalovali dohodu o rozpočtu jako signálu pro potvrzení pracovních schopností vlády vedené svými stranickými vůdci Harmonii nenarušila ani překvapivá informace časopisu Profil, že bývalý ministr financí Karl-Heinz Grasser se snažil od Národní banky a dozorčího úřadu získat informace, kterými chtěl dokázat, že sociální demokracie je přímo zapletena do aféry odborářské banky BAWAG. Opozice na straně druhé však od klauzury neočekává nic dobrého: mluvčí Zelených obvinil vládu, že chce šetřit za každou cenu a přitom nebere zřetel na nutné budoucí investice pro potřeby ochranu klimatu, škol a univerzit. Šéf Svobodných Heinz Christian Strache prohlásil, že rozpočet je bez jakýchkoliv inovací a Molterer je "virtuosem nečinnosti". Účastníci klauzury, kteří použili k přepravě do Lince normální vlakové soupravy, byli doprovázeni demonstranty, na jejichž transparentech byla hesla proti školním poplatkům a Temelínu.

Ve světle této sílící kritiky ze strany opozice a sdělovacích prostředků je nutno chápat rozčarování kancléře Gusenbauera, když se dozvěděl, že během svých jednání v Praze nebyl informován o aktuální situaci v Temelíně. Hrubou chybou technika a nepochopení pracovníků ČEZu okamžitě informovat Prahu při probíhajících česko-rakouských jednáních o havárii v jaderné elektrárně Temelíně dostali totiž spolkového kancléře do trapné situace. Místo vítězoslavného návratu do Vídně, že se s českou stranou dohodl na řešení problémů v Temelíně vytvořením společné parlamentní komise, čímž se snažil elegantně obejít prosincovou výzvu rakouské národní rady o tvrdých krocích vůči České republice, se veřejnost dozvěděla o její sté havárii. Gusenbauer, který si byl vědom, že se touto otázkou bude v sobotu pak věnovat vláda, okamžitě volal svého pražského kolegu Topolánka a stěžoval si, že nebyl při úterním jednání v Praze o tom informován, ačkoliv k havárii došlo ještě před jeho příjezdem.

Šéf strany Zelených profesor Alexander Van der Bellen uspořádal ihned tiskovou konferenci, na které položil otázku, zdali Gusenbauer o tom nebyl informován, protože pokud se tak nestalo, byl "to nikoliv přátelský akt z české strany". Navíc zůstává nezodpovězeno, proč Gusenbauer o tom neinformoval rakouskou veřejnost. Předsedkyně parlamentního výboru pro životní prostředí ze strany Zelených Eva Glawischnigová ostře kritizovala dohodu o zřízení společné parlamentní komise s tím, že "jde o největší zklamání od roku 2000". Podle jejího názoru již šest let se scházejí experti obou stran, a proto neví, co by ještě mělo být "parlamentarizováno". Jak se dalo očekávat, stá havárie byla přímo vodou na mlýn hornorakouských aktivistů a tamní koaliční vlády lidovců a Zelených. Zemský rada životního prostředí za Zelené Rudi Anschober prohlásil, že se nemají již dále zkoumat možnosti právních kroků, ale konečně je provést. Šéf tamních Svobodných ostře kritizoval informační politiku české strany a představitel provinční haiderovské BZÖ obvinil Gusenbauera a Prölla, že svou "politikou nečinnosti" ohrožují bezpečnost Horních Rakous. Vyzval vládu, aby konečně jednala a předložila obžalobu proti Temelínu.

Rakouský kabinet naštěstí zachoval chladnou hlavu a možnost mezinárodní žaloby proti České republice podmínil stanoviskem právních expertů. Otázku, zda v případě kladného posudku by pak vláda skutečně podala žalobu, Gusenbauer nechal otevřenou. Spolková vláda se vyslovila pro zřízení rakousko-české parlamentní komise, protože podle názoru kancléře by mohla přispět ke zvýšení věcnosti v debatě. Současně se vyslovil odmítavě k blokádám rakousko-českých hranic, které jsou v režii sdružení Atomstopp. Podle Gusenbauera jde o rozporuplné aktivity v době, kdy hranice po vstupu Česka do schengenského prostoru zmizí . Atomstopp v tiskovém prohlášení oznámilo, že pokud vznikne pouze meziparlamentní komise o Temelínu, pak bude v protestech pokračovat v tomto týdnu na dalších čtyřech místech. Podle vládních "Wiener Zeitung" chce Česká republika spolu s Francií zahájit příští týden diskusi o využití jaderné energie v rámci Evropské unie. Německo jako předsedající by nejraději těžiště této diskuse umístilo mezi otázky hledání obnovitelné energie. Avšak i v německé velké koalici jsou spory o tom, zda skutečně vystoupit definitivně z jaderné energetiky.

                 
Obsah vydání       5. 3. 2007
5. 3. 2007 Základny, "vděčnost osvoboditelům" a český národní zájem Jan  Čulík
5. 3. 2007 Německo požaduje "debatu bez emocí" o raketových základnách
5. 3. 2007 Havlův někdejší mluvčí: Jsem slušně vychovaný, proto jsem pro základnu
5. 3. 2007 Malá domů Jan  Sýkora
5. 3. 2007 Moravec mě nepřesvědčil; vážným problémem diskuse zůstal neprofesionální výběr hostů Jan  Čulík
5. 3. 2007 Marxisté všech zemí, nemýlíte se? Uwe  Ladwig
5. 3. 2007 Muž potřebuje mít jistotu, že je dítě jeho Bohumil  Kartous
5. 3. 2007 Co mi vadí na České televizi Tomáš  Franke
5. 3. 2007 Monitor Jana Paula: Obří kapesník na Letné? Jan  Paul
5. 3. 2007 Přepis Otázek Václava Moravce o radarové základně USA na území ČR
5. 3. 2007 Otázky Václava Moravce optikou faktů
5. 3. 2007 Děkuji paní Šiklové
5. 3. 2007 Keller: Chtěl jsem, aby pozvali Tamáše Jan  Keller, Ivan Odilo Štampach
4. 3. 2007 Moravec řídil diskusi věcně a profesionálně Štěpán  Kotrba
5. 3. 2007 Optikou zákona o České televizi Štěpán  Kotrba
5. 3. 2007 OMV v Kotrbově podání Karel  Dolejší
5. 3. 2007 Jak málo stačí Karel  Dolejší
5. 3. 2007 V Moravcově pořadu nebyla občanská společnost řádně zastoupena Bohumil  Kartous
4. 3. 2007 Pořad Otázky Václava Moravce na ČT 1 věnovaný radarové základně USA v ČR byl neseriózní a skandální
5. 3. 2007 Propadne Halliburton Inc. ve střižnách ze Zaorálkova vystoupení pro OVM? Michal  Brož
5. 3. 2007 Zaorálek je neinformovaný
5. 3. 2007 Ztratili jste soudnost? Michal  Brož
5. 3. 2007 Zaorálek je skutečně neinformovaný
5. 3. 2007 Ať radary a rakety zvítězí nad lží a nenávistí!
5. 3. 2007 Největší slabina Britských listů
5. 3. 2007 Zakrytí úst u Michala Kocába
5. 3. 2007 Jiřina Šiklová v OVM
5. 3. 2007 Co paní Šiklová v televizi neřekla
5. 3. 2007 Radar jako prestiž aneb Ázerbajdžán náš vzor Ondřej  Ivanek
5. 3. 2007 Máme jako národ zlomenou páteř
5. 3. 2007 SOUTĚŽ PRO ČTENÁŘE: Mystifikace koulema Jiří  Csermelyi
5. 3. 2007 Rozvířené vlny kolem Rádia Wave
5. 3. 2007 Rakousko zatím nebude žalovat Česko za Temelín Richard  Seemann
5. 3. 2007 Námět pro Greenpeace ke kampani na záchranu mořských savců
3. 3. 2007 Prohlášení starostů obcí a měst okresu Příbram k radaru USA
5. 3. 2007 Politici se ztrapnili sami
3. 3. 2007 Odpověď od Václava Moravce Václav  Moravec
4. 3. 2007 Bída akademické argumentace Bohumil  Kartous
3. 3. 2007 Dopis Václavu Moravcovi Jan  Čulík
3. 3. 2007 Přesun z IHT do Blesku? Michal  Brož
5. 3. 2007 Dialektika není nevědecká, musí se jí ale rozumět Michael  Kroh
2. 3. 2007 Trojí bída komunismu III. aneb nacionalismus některých obhájců Marxe Bohuslav  Binka
3. 3. 2007 Greenpeace: Zajistěte vyvážené informování veřejnoprávní České televize o amerických základnách, nebo odstupte!
3. 3. 2007 Půst aneb filipika proti rituálům Zdeněk  Bárta
3. 3. 2007 Prostá ideologie Jiřiny Šiklové
3. 3. 2007 Věc: Dopis Václava Moravce "jednomu čtenáři", bez data Milan  Nápravník
3. 3. 2007 Václav Moravec: Propagandistické Britské listy nečtu
2. 3. 2007 "Nejvíce o americké základně dezinformují TV Nova a Britské listy"
2. 3. 2007 Petru Suchému: Prosím, vysvětlete, jak Britské listy dezinformují veřejnost
3. 3. 2007 Rada proti rádiu Štěpán  Kotrba
2. 3. 2007 Pozor! Nebavte se s televizí Nova Alex  Koenigsmark
18. 2. 2007 Hospodaření OSBL za leden 2007
22. 11. 2003 Adresy redakce